Kilbride & District Kennel Club
Saturday, August 11, 2012



Related Results

Related Specialties

Portuguese Water Dog Club Of Canada - Saturday, August 11 - Conformation
Association Of Great Dane Fanciers - Saturday, August 11 - Conformation
Association Of Great Dane Fanciers - Sunday, August 12 - Conformation
Bouvier des Flandres Club Of Canada - Sunday, August 12 - Conformation
Boxer Club Of Central Ontario - Saturday, August 11 - Conformation
Brittany Spaniel Club Of Ontario - Saturday, August 11 - Conformation
Greater Mid-Ontario Doberman Fanciers - Saturday, August 11 - Conformation
Labrador Retriever Club Of Canada - Saturday, August 11 - Conformation
Ontario Bouvier des Flandres Club - Saturday, August 11 - Conformation
Whippet Club Of Eastern Canada - Saturday, August 11 - Conformation
Brittany Spaniel Club Of Canada - Sunday, August 12 - Conformation
Labrador Retriever Club Of Ontario - Sunday, August 12 - Conformation
Working & Herding Club Of Southern Ontario - Sunday, August 12 - Conformation
Southern Counties Hound Breeds Association - Sunday, August 12 - Conformation
Southern Ontario Scent Hounds - Saturday, August 11 - Conformation
Golden Retriever Club of Canada - Saturday, August 11 - Conformation
Golden Retriever Club of Canada - Saturday, August 11 - Obedience
Golden Retriever Club of Canada - Saturday, August 11 - Rally Obedience
Golden Retriever Club of Canada - Saturday, August 11 - Rally Obedience
Golden Retriever Club of Greater Toronto - Sunday, August 12 - Conformation
Golden Retriever Club of Greater Toronto - Sunday, August 12 - Obedience
Golden Retriever Club of Greater Toronto - Sunday, August 12 - Obedience
Golden Retriever Club of Greater Toronto - Sunday, August 12 - Rally Obedience
Ontario All Pointing Breed Field Dog Club - Saturday, August 11 - Conformation
Pembroke Welsh Corgi Association (Canada) Ontario/Quebec Sec. - Saturday, August 11 - Conformation
Great Lakes Pembroke Welsh Corgi Club - Sunday, August 12 - Conformation
Bullmastiff Fanciers Of Canada - Saturday, August 11 - Conformation
German Shepherd Dog Club Of Canada - Sunday, August 12 - Conformation



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
GCh. Summerford's Three Hour Cruise
Owners: Christina Koffman-Heard & Mr. Wm. Terry Lane
Handler: Christina Koffman-Heard, Summerford Newfoundlands
Best In Show
Judge: Anthony DiNardo
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Kate Winsit
Points: 402 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Anthony DiNardo
Portuguese Water Dog  
Morfrends Splash I'm Takin'A Bath
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Anthony DiNardo
Portuguese Water Dog   Drewsar N Shizel Talkofthetown








Group 1 - Nicholas De Bedout Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Black Alder Sam Spade
  Pointer   73
Group 2nd   
Ch Shor'Line Jetoca High Seas Adventure
  Retriever (Golden)   64
Group 3rd   
GCh Southgate Endor Mystic Shaman
  Spaniel (Brittany)   51
Group 4th   
Ch Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   41
BPIG   
Ch Topthat's I'm Sexy N I Know It
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 8 pts
GChEx Black Alder Sam Spade



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 13 pts
Ch Whisperfield Dirty Dancing



Judge: Cecilia Martinez

Best Of Breed: 1 pts
Ch Summersend Jebediah



Judge: Cecilia Martinez

Best Of Breed: 2 pts
Ch Rowansgaard Lemon Twist



Judge: Cecilia Martinez

Best Of Breed: 12 pts
GCh Shor'Line Jetoca High Seas Adventure



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 5 pts
Ch Chablais Harold



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lentigo Runs Like A Deer



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ch Regalaire A Reason To Celebrate



Judge: Cecilia Martinez

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Mario N Beechwood's Midnight Express



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 9 pts
GChEx Southgate Endor Mystic Shaman



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 6 pts
Toldin's Guns N Roses



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts
Nimiq N' Winterhawks Tene C Honey







Group 2 - Anthony DiNardo Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Karakush Gorgeous George
  Afghan Hound   47
Group 2nd   
Ch Trakehndachs Wascally Wabbit
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   38
Group 3rd   Ch Windstorm Shwana Ruffled Veil   Saluki   35
Group 4th   
Isabella Enchanted Of Lansor
  Basset Hound   25
BPIG   
Isabella Enchanted Of Lansor
  Basset Hound   N/A
Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 8 pts
GCh Karakush Gorgeous George



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
GCh Isabella Enchanted Of Lansor



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 3 pts
Ch TG I Can't Believe It's Not



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Docteur Jivago Du Grand Fresnoy



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Ch HeavenlyHund's Tre' Magnifique



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Trakehndachs Wascally Wabbit



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Ch Daybreak's Classically Chic W



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 5 pts
Ch Glenamadda Starkeeper Banner



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 1 pts
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 9 pts
Ch Windstorm Shwana Ruffled Veil



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 5 pts
GCh Lorricbrook Fascination







Group 3 - Anthony DiNardo Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Liberator's Apache Warbonnet
  Doberman Pinscher   113
Group 2nd   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog   102
Group 3rd    Foresthill's Star Attraction   Boxer   79
Group 4th   
Ch Bramstoke's Carved In Stone
  Bullmastiff   69
BPIG   
Morfrends Splash I'm Takin'A Bath
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 1 pts
Ch Algarin's Captain America



Judge: Cecilia Martinez

Best Of Breed: 1 pts
Ch Wokini's Black Shadow



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 0 pts
Russian Bearsrockstaryablunevyitsvit



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 9 pts
Ch Foresthill's Star Attraction



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 11 pts
Ch Bramstoke's Carved In Stone



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 10 pts
Ch Liberator's Apache Warbonnet



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 7 pts
GCh Northland's Devereaux



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 16 pts
Ch CaMe Mystic Warrior



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone



Judge: Cecilia Martinez

Best Of Breed: 3 pts
Ch CR Endless Summer



Judge: Cecilia Martinez

Best Of Breed: 2 pts
Cheadeaux's Jilaya



Judge: Cecilia Martinez

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Summerford's Three Hour Cruise



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 22 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: Cecilia Martinez

Best Of Breed: 7 pts
Ch Richmar's Johnny Depp V Goldshield



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 5 pts
Ch Vanderbilt's Stand By Me



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 2 pts
Cortaillod Highbrook



Judge: Anthony DiNardo

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tokima's Intermezzo







Group 4 - Nicholas De Bedout Top Dog
Points
Group 1st   
Ch J'Cobe Broxden The Headliner
  Fox Terrier (Smooth)   32
Group 2nd   
Ch Greentree Cayenne Dancer
  Soft-Coated Wheaten Terrier   31
Group 3rd   
Ch Northcote's Don't Look Back
  Lakeland Terrier   26
Group 4th   
Ch Szulik's Solid Goliath Diventy
  Manchester Terrier   25
BPIG   
Ch Greentree Cayenne Dancer
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Ch Copperfields Lion Heart



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Shastakin Jersey Jake



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Ganymede's Divine Miss M



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 3 pts
Ch Rozzi's Air Force One



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Ch Zlatapraha Kahn



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ch J'Cobe Broxden The Headliner



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxburrow Fiestas Frolic



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Northcote's Don't Look Back



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rexroth Best Bette At Paradym



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 6 pts
Ch Evalill Excalibur Gus



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Scotabee Highland Phantom



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 4 pts
Ch Greentree Cayenne Dancer



Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts
Ch Glenns Monte Carlo







Group 5 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hilltop's Zoom Zoom
  Griffon (Brussels)   44
Group 2nd   
Ch Diaquiris Edge Of Reason
  Pekingese   43
Group 3rd   
Ch Mojito's Dressed To Kill
  Havanese   41
Group 4th   Ch Chinadoll's Call Me Jack   Pomeranian   35
BPIG   
Wug's Royal Oak
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 6 pts
Ch Orchard Hill Shirmont Backtalk



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts
Deloka The Terminator



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts
Altair Epona



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hilltop's Zoom Zoom



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 5 pts
Ch Mojito's Dressed To Kill



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rexroth's Red Hot Chili Pepper



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts
GCh Diaquiris Edge Of Reason



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 8 pts
Ch Chinadoll's Call Me Jack



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts
Lynroys Alekstina's Show Girl



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 6 pts
Ch Lyntoms Rock'M Sock'M



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts
GCh Szulik's Golden Dixie Diventy



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts
Peter Pan Stribrne Prani







Group 6 - Juan Carlos Vasconsellos Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Kate Winsit
  Poodle (Standard)   33
Group 2nd   
Ch Foxmoor Petite Cherie Raison d'Etre
  French Bulldog   28
Group 3rd   
Ch Axinite Black Ma Griffe Thalpet
  Poodle (Miniature)   24
Group 4th    Gwaihir's Saray Belle   Lowchen   19
BPIG    Gwaihir's Saray Belle   Lowchen   N/A
Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aldo Everreddy



Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 0 pts
Chark's I Am The Witchdoktor



Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Bulldacious Sharp Shooter



Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 2 pts
GCh Gumby's Jeweled Surprise



Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 1 pts
Echoviews Twist Of Madness



Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 3 pts
GCh Foxmoor Petite Cherie Raison d'Etre



Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 1 pts
GCh Keesbrook Perly's Daily Double



Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Vanir's Xtra Special Blend



Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 1 pts
Gwaihir's Saray Belle



Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Axinite Black Ma Griffe Thalpet



Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Vetset Kate Winsit



Judge: Juan Carlos Vasconsellos

Best Of Breed: 2 pts
Ch Schutzu's My Hearts On Fire





Group 7 - Donna Francis Top Dog
Points
Group 1st    Signature's Maui Of Masrock   German Shepherd Dog   54
Group 2nd    Dunhill Steeler Nation   Bearded Collie   47
Group 3rd   
Ch Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   39
Group 4th   
GCh Kalacsos Magdi
  Puli   31
BPIG   
Ch Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   N/A
Judge: Donna Francis

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Agassiz's Whiskey On The Rocks



Judge: Donna Francis

Best Of Breed: 7 pts
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum



Judge: Donna Francis

Best Of Breed: 7 pts
Ch Dunhill Steeler Nation



Judge: Donna Francis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hollowshot Precious Caladh



Judge: Donna Francis

Best Of Breed: 6 pts
Ch Stonepillar's Steel Blu



Judge: Donna Francis

Best Of Breed: 5 pts
Ennismoor's Classical Serenade



Judge: Donna Francis

Best Of Breed: 4 pts
Ch Seawhisper Sweet N' Wild



Judge: Donna Francis

Best Of Breed: 6 pts
Ch Signature's Maui Of Masrock



Judge: Donna Francis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vaulartun's Tomba Kimura



Judge: Donna Francis

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Kalacsos Magdi



Judge: Donna Francis

Best Of Breed: 8 pts
GCh Shelhaven Alaris



Judge: Cecilia Martinez

Best Of Breed: 0 pts
Ch Curig FaerieTale Young Gun



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 22nd of November 2017 02:47:54 AM