Erie Shores Kennel Club
Friday, June 1, 2018



Related Results

Conformation

Friday, June 01
Friday, June 01 (Ltd Breed Show for Group 3)
Friday, June 01 (Ltd Breed Show for Retrievers & Barbet)
Saturday, June 02
Sunday, June 03
Sunday, June 03 (Ltd Breed Show for Scenthounds)
Sunday, June 03 (Ltd Breed Show for Sporting Spaniels)
Monday, June 04

Obedience

Friday, June 01 (Obedience Trial 1)
Friday, June 01 (Obedience Trial 2)
Saturday, June 02 (Obedience Trial 3)
Saturday, June 02 (Obedience Trial 4)
Sunday, June 03 (Obedience Trial 5)
Sunday, June 03 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, June 01 (Rally Trial 1)
Friday, June 01 (Rally Trial 2)
Saturday, June 02 (Rally Trial 3)
Saturday, June 02 (Rally Trial 4)
Sunday, June 03 (Rally Trial 5)
Sunday, June 03 (Rally Trial 6)

Related Specialties

English Cocker Spaniel Club of Canada [National] - Saturday, June 02 - Conformation
English Cocker Spaniel Club of Canada [National] - Sunday, June 03 - Obedience
English Cocker Spaniel Club of Canada [National] - Sunday, June 03 - Rally Obedience
Ontario All Pointing Breed Field Dog Club - Friday, June 01 - Conformation
Cairn Terrier Club Of Canada [Regional] - Friday, June 01 - Conformation
Cairn Terrier Club of Canada [National] - Saturday, June 02 - Conformation
All Hound Club of Ontario - Friday, June 01 - Conformation
Havanese Owners And Lovers Association - Friday, June 01 - Conformation
Basenji Club of Canada [National] - Saturday, June 02 - Conformation
Borzoi Club of Ontario - Saturday, June 02 - Conformation
Whippet Club of Eastern Canada - Saturday, June 02 - Conformation
Basset Hound Club of Canada [National] - Saturday, June 02 - Conformation
Borzoi Canada - Saturday, June 02 - Conformation
Golden Retriever Club Of Canada - Saturday, June 02 - Conformation
Pointer Club of Canada [National] - Saturday, June 02 - Conformation
Pointer Club of Canada [Regional] - Sunday, June 03 - Conformation
Norfolk Terrier Club Of Canada [National] - Saturday, June 02 - Conformation
Border Terrier Club of Ontario - Saturday, June 02 - Conformation
German Shorthaired Pointer Club Of Canada - Saturday, June 02 - Conformation
Irish Red & White Setter Club Of Canada [National] - Saturday, June 02 - Conformation
Leonberger Club Of Ontario - Saturday, June 02 - Conformation
Havanese Fanciers Of Canada [National] - Saturday, June 02 - Conformation
Belgian Shepherd Dog Club Of Canada - Southern Ontario Section - Sunday, June 03 - Conformation
Brittany Spaniel Club Of Ontario - Sunday, June 03 - Conformation
Vizsla Society of Ontario - Sunday, June 03 - Conformation
English Setter Club Of Canada - Sunday, June 03 - Conformation
Terrier Breeders' Association Of Canada - Sunday, June 03 - Conformation
Golden Retriever Club Of Greater Toronto - Sunday, June 03 - Conformation
Gazehound Ontario - Sunday, June 03 - Conformation
Chinese Crested Club Of Ontario - Sunday, June 03 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club - Saturday, June 02 - Conformation



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Robert Shreve
Collie (Rough)  
Sylvan Argent Hollywood And Vine
Points: 547 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Shreve
Doberman Pinscher  
GCh Supernova Shameless
Points: 503
Best Puppy In Show
Judge: Robert Shreve
Bull Terrier (Miniature)  
Ch Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Robert Shreve
Shih Tzu  
Souyen's Brass In Pocket
Best Brace In Show
Judge: Robert Shreve
Pug Ch Jimary Belaire Little Big Man & Pug 
Ch Jimary's Ka Ching








Group 1 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   167
Group 2nd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   163
Group 3rd   
GCh Whisperfield Shades Of Autumn
  Pointer (German Short-Haired)   160
Group 4th   
GCh Neigenuveaux King Of The Road
  Barbet   155
BPIG    Bluestones Hop Skip And A Jump   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best BBE In Group    Reidwood Style And Grace   Setter (English)   0
Best Brace In Group    Richwood Wing-T Workin' Like A Dog   Retriever (Golden)   0
Best Brace In Group    Malagold Wing-T We Can Work It Out   Retriever (Golden)   0
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Neigenuveaux King Of The Road



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts
Ch Duccio Da Buoninsegna



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 18 pts
GCh Nowwithem Rooster Cogburn



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts
GCh Whisperfield Shades Of Autumn



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Nuthatch's Those Old Emotions



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 0 pts
Ch Redlion's For What It's Worth



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 5 pts
Ch Fishercreeks Dragons Breath



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 33 pts
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 2 pts
Cawarra's Pride Of Halton



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 3 pts
GCh Roaneden's Counting Stars



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts
Reidwood Style And Grace



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 3 pts
GCh Bran Linn Amulet



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 13 pts
Ch MacNeall Red And White Shadow Dog



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 10 pts
Ch Erinshire's Forever Stars N' Stripes



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts
N'Jazmine Du Clos Maldav



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 7 pts
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Bulwinkle's Rocket J Squirrel



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 16 pts
Ch Dawnglow Strawberry Wine



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cerise Bonanza



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 5 pts
Dhen's Rebel Rebel



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 13 pts
GCh Vizslavilla Naya's Jedi Warrior RM



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sandyridge's Belle Of The Ball







Group 2 - Elizabeth Hindley Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wunder Forgetmenot Adonis
  Whippet   96
Group 2nd   
GCh Buffobass Mr. Bojangles
  Basset Hound   76
Group 3rd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   69
Group 4th   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   65
BPIG   
Ch Wunder Forgetmenot Adonis
  Whippet   N/A
Best BBE In Group    Trakehndachs Ms Insouciance   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Best Brace In Group   Ch Mankia's Simba Dogo   Basenji   0
Best Brace In Group    Mankia's Zuri Yatima   Basenji   0
Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 1 pts
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 18 pts
GChEx MiBre's Jedi Knight Luke Skywalker



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 6 pts
GCh Buffobass Mr. Bojangles



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 2 pts
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 8 pts
GCh Ionesco du Grand Fresnoy



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 9 pts
GCh Chetcote Dragon Fire



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 3 pts
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 1 pts
Ch Hunu Man In Th' Mirror MW



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 5 pts
Pax Mundi Bona Dea



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 7 pts
GCh Southbreeze Class Act



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 0 pts
Yaana



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 1 pts
Daggarwoods Southern Charm



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 0 pts
Aberdeen's Whole Enchilada



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ridgeville's Merely A Monarch



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 0 pts
Zahara Aindifae Al Daoud



Judge: Elizabeth Hindley

Best Of Breed: 19 pts
Ch Wunder Forgetmenot Adonis







Group 3 - Paula Nykiel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   57
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   47
Group 3rd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   44
Group 4th    Leos By The Sea Booyah   Leonberger   43
BPIG    Vanderbilt's Magic Wand   Samoyed   N/A
Best BBE In Group    Shebogi's Let's Dance   Akita   0
Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 3 pts
Indevor Kiss To Kiss



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 2 pts
Ch Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 1 pts
Ch Makovey Noch Na Kupalu



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 3 pts
Pantheon N Cinnrhee Nox Domina



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 0 pts
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 9 pts
GCh Supernova Shameless



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 2 pts
Bosworth's Memories Of Caledon



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 13 pts
Leos By The Sea Booyah



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 0 pts
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 6 pts
GCh Pattedeau's Crown Jewel



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 0 pts
Legacy's Maker's Mark



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 2 pts
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 2 pts
GCh Silcort Emma May



Judge: Paula Nykiel

Best Of Breed: 1 pts
Tundrafoot's Just Bychance







Group 4 - Robert Shreve Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   75
Group 2nd   
Ch Irvonhill Bugaboo
  Fox Terrier (Wire)   70
Group 3rd   Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth   Norfolk Terrier   68
Group 4th   
Ch Duet's Another Day In Camelot
  Border Terrier   63
BPIG   
Ch Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best BBE In Group   
Dunham Lake Unanimous Decision
  Australian Terrier   0
Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 5 pts
Dunham Lake Unanimous Decision



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
Lamz Let Them Eat Cake



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 9 pts
Ch Duet's Another Day In Camelot



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
Ch Glitter Stars Don Pedro At Essexshire



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 18 pts
GCh Carradine Sir William



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
Ch Zlatapraha Wonder



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 1 pts
Ch Irvonhill Bugaboo



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
Ch Northcote's No Looking Back



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 4 pts
Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 1 pts
Lake Effect's Bleeds Blue



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 4 pts
Ch Tuxntails Malachi



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 8 pts
GCh Chess Super Nova



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 0 pts
Ch Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 2 pts
Ch Mother's Finest Born To Be Animagical



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 1 pts
GCh Clandara's I'm The One



Judge: Robert Shreve

Best Of Breed: 4 pts
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Lydia Hutchinson Top Dog
Points
Group 1st    Colliwood's Dauntless   Chinese Crested   69
Group 2nd   Ch Pazzo's Pappy Van Winkle   Yorkshire Terrier   60
Group 3rd   
GCh That's Sun Ray At Pilosus
  Havanese   56
Group 4th   
Ch Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   31
BPIG    Colliwood's Dauntless   Chinese Crested   N/A
Best BBE In Group   
That's How Love Goes At Mendota
  Havanese   0
Best Brace In Group   Ch Jimary Belaire Little Big Man   Pug   0
Best Brace In Group   
Ch Jimary's Ka Ching
  Pug   0
Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 0 pts
Halfmoon Nonstop Chatter



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 1 pts
Bloomsbury Bailando



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bloomsbury Big Bang



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 8 pts
Colliwood's Dauntless



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 24 pts
GCh That's Sun Ray At Pilosus



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 0 pts
Wannabee Searching For Stardom



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 5 pts
GCh Nightfire's Better Than Ever



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 1 pts
GCh Michaelmas Yue Yue Fen



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 2 pts
Lynbrooke's Causing Havoc



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 4 pts
Pomroth Sweet Zephyr



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 7 pts
Ch Jimary's Ka Ching



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 2 pts
Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln



Judge: Lydia Hutchinson

Best Of Breed: 3 pts
Ch Pazzo's Pappy Van Winkle







Group 6 - Frank Kane Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   32
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   26
Group 3rd   
GCh Tzowen Queen Of Hearts
  Chinese Shar-Pei   21
Group 4th   
Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   17
BPIG   
Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   N/A
Best BBE In Group   
Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   0
Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 0 pts
Nuuktok's Dene Qilaut



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 4 pts
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 3 pts
GCh Tzowen Queen Of Hearts



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 1 pts
Ch Mi-Pao's Jasper The Bear



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 6 pts
Quarel De El Mencey Loco



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 1 pts
Shantli Roz Gay-Heyli



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 0 pts
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 5 pts
GCh Vetset Count Me In



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 3 pts
Souyen's Brass In Pocket



Judge: Frank Kane

Best Of Breed: 0 pts
Clavellin (Mendez)





Group 7 - Peggy Gutierrez-Otero Top Dog
Points
Group 1st   
Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   43
Group 2nd   
GCh Ninebark's Boldly Go
  Australian Shepherd   41
Group 3rd   
Ch Bubbleton Agent Orange
  Puli   34
Group 4th    Beauchien's Traveling Gal   German Shepherd Dog   33
BPIG    De La Pagaille Srgt. Pepper   Belgian Shepherd Dog   N/A
Best BBE In Group    Fabina's Leading Image   Shetland Sheepdog   0
Best Brace In Group   GCh Chica Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Best Brace In Group   GCh Erena Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts
Ch Uretopia's I Love Lucy



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 6 pts
GCh Ninebark's Boldly Go



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 4 pts
Auldscotia Forever Strong



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 2 pts
Icon's War Cry De L'Aurore



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts
Sylvan Argent Hollywood And Vine



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 2 pts
GCh Shadagrace Flash Freeze



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 5 pts
Beauchien's Traveling Gal



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bubbleton Agent Orange



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 13 pts
Fabina's Leading Image



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts
Riverside Land Of The Free



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By