Halifax Kennel Club
Sunday, February 28, 2016



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Heather Langfeld
Pug  
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
Points: 140 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Heather Langfeld
Spaniel (Clumber)  
GCh Whidbey's Charleston Chew
Best Puppy In Show
Judge: Heather Langfeld
Collie (Rough)   Bannerstone Highcroft Spirit
Best Baby Puppy In Show
Judge: Heather Langfeld
Spaniel (English Cocker)  
Bluestones Got Her Groove Back








Group 1 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   28
Group 2nd   
GCh Legacyk So What's Your Point
  Pointer (German Short-Haired)   27
Group 3rd   
Ch Segre's Big Cheese at Remme
  Spaniel (English Springer)   26
Group 4th   
GCh Amberview Socie'te' Cartier
  Retriever (Golden)   22
BPIG    Shore Right On   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bluestones Got Her Groove Back
  Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiera Del Fiume

Best Puppy In Breed
Kiera Del Fiume



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiera Del Fiume

Junior Puppy Bitch Class
1st Kiera Del Fiume


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Seasyde Black Ice




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Legacyk So What's Your Point



3-6 Month Bitch Class
1st Legacyk Stannyfield Prime Time


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pond Hollow Special Delivery



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pond Hollow Special Delivery

Open Bitch Class
1st Pond Hollow Special Delivery

3-6 Month Bitch Class
1st Pond Hollow Spirit Of The Wind


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Compass Rose


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Best Of Opposite Sex
Fleetwing's Anything Goes

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Best Puppy In Breed
Fleetwing's Hey Good Lookin'


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Junior Puppy Dog Class
1st Fleetwing's Hey Good Lookin'


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fleetwing's Anything Goes

Junior Puppy Bitch Class
1st Fleetwing's Anything Goes


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Amberview Socie'te' Cartier

Best Of Opposite Sex
Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Polarsky's Twinkle Little Star

Best Puppy In Breed
Polarsky's Twinkle Little Star


Winners Dog: (1-4-1-0)
Rayleas Liberator

Junior Puppy Dog Class
1st Rayleas Liberator


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 6 pts (4-2-0-1)
Ch Madabout's Apple of Our I

Best Of Opposite Sex
Doukare's Around The Corner

Best Of Winners: (4-2-0-1)
Doukare's Around The Corner

Best Puppy In Breed
Doukare's Around The Corner


Winners Dog: (4-2-0-1)
Doukare's Around The Corner

Reserve Winners Dog
Eagertrieves Collision Course

Junior Puppy Dog Class
1st Doukare's Around The Corner

Senior Puppy Dog Class
1st Eagertrieves Collision Course

Open Dog Class
1st Huntsdown Gabriel
2nd Startop's Camlab Bochephus

3-6 Month Dog Class
1st Madabout's Wall St Investment


Winners Bitch: (4-2-0-1)
Everwood's Paint It Black

Reserve Winners Bitch
Madabout Naiad Dear Prudence

Senior Puppy Bitch Class
1st Everwood's Paint It Black
2nd Madabout Naiad Dear Prudence

3-6 Month Bitch Class
1st Moorbern's Tartan In Amber


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxgrove's Saltydog Sadie Lady

Best Of Opposite Sex
Saltydog's Marsh Runner

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxgrove's Saltydog Sadie Lady

Best Puppy In Breed
Saltydog's Marsh Runner


Winners Dog: (1-1-0-0)
Saltydog's Marsh Runner

Senior Puppy Dog Class
1st Saltydog's Marsh Runner


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Foxgrove's Saltydog Sadie Lady

Open Bitch Class
1st Foxgrove's Saltydog Sadie Lady


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Plaisance Marquise Joyeuse




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Marsuvica's Midnight Magic

Best Puppy In Breed
Onstage Getting To Know You



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Marsuvica's Midnight Magic

Reserve Winners Bitch
Onstage Getting To Know You

Junior Puppy Bitch Class
1st Onstage Getting To Know You

Open Bitch Class
1st Marsuvica's Midnight Magic


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Bluestones Got Her Groove Back


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Segre's Big Cheese at Remme

Best Of Opposite Sex
Shore Right On

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Shore Right On

Best Puppy In Breed
Shore Right On


Winners Dog: (1-2-1-0)
Ananiah's Smokin Bomb

Senior Puppy Dog Class
1st Ananiah's Smokin Bomb


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Shore Right On

Reserve Winners Bitch
Ananiah Princess Fiona

Senior Puppy Bitch Class
1st Shore Right On
2nd Ananiah Princess Fiona

3-6 Month Bitch Class
1st Shore Me The Way Remme
2nd Tropical's Sunset Deal Me In Remme


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx HareHill Goes All In
  Ibizan Hound   21
Group 2nd   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   20
Group 3rd   
Ch GrandCru Is Solinas
  Greyhound   16
Group 4th   Ch Raydachs Rippin Good   Dachshund (Standard Wire-Haired)   15
BPIG   
Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Longonlovings Finn vom Waldhaus   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Miloki's Masterpiece



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Miloki's Masterpiece

12-18 Month Bitch Class
1st Miloki's Masterpiece


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Shillington Argyle Scintilla

Best Of Opposite Sex
Milroc Perfect Swing

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Shillington Argyle Scintilla

Best Puppy In Breed
Shillington Argyle Scintilla

Select Bitch
Ch Jalhar Traveller Girl


Winners Dog: (1-2-0-1)
Milroc Perfect Swing

Senior Puppy Dog Class
1st Milroc Perfect Swing


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Shillington Argyle Scintilla

Reserve Winners Bitch
Lemonladies Dream Boat Annie

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Argyle Scintilla

12-18 Month Bitch Class
1st Lemonladies Dream Boat Annie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Justart Poetry To Windspirit

Best Of Opposite Sex
Kinobi Overachiever At Norjon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Justart Poetry To Windspirit

Best Puppy In Breed
Kinobi Overachiever At Norjon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Justart Poetry To Windspirit

12-18 Month Dog Class
1st Justart Poetry To Windspirit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Junior Puppy Bitch Class
1st Kinobi Overachiever At Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Rhill's New Hope At Ashdown MS

Best Of Opposite Sex
Bubble And Squeak Vomwaldhaus


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bubble And Squeak Vomwaldhaus

Canadian Bred Dog Class
1st Bubble And Squeak Vomwaldhaus

3-6 Month Dog Class
1st Longonlovings Finn vom Waldhaus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aviance's Barbaro SL

Best Puppy In Breed
Aviance's Barbaro SL


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aviance's Barbaro SL

Senior Puppy Dog Class
1st Aviance's Barbaro SL



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Raydachs Rippin Good




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandCru Is Solinas




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx HareHill Goes All In




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Royeljoker's Malibu Skipper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Royeljoker's Malibu Skipper

12-18 Month Bitch Class
1st Royeljoker's Malibu Skipper


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Select Bitch
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Of Opposite Sex
Doonabrig McCartney's Ballad

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Maribeso Written In The Stars

Best Puppy In Breed
Maribeso Written In The Stars


Winners Dog: (1-2-0-1)
Doonabrig McCartney's Ballad

12-18 Month Dog Class
1st Doonabrig McCartney's Ballad


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Maribeso Written In The Stars

Reserve Winners Bitch
Maribeso's Acadian Tale

Senior Puppy Bitch Class
1st Maribeso Written In The Stars
2nd Maribeso's Acadian Tale


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   20
Group 2nd   
Credi Del Ecousse
  Cane Corso   19
Group 3rd    Vanderbilt's Let's Tie The Knot   Samoyed   18
Group 4th    Trojan's New Girl in Town   Rottweiler   16
BPIG    Vanderbilt's Let's Tie The Knot   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stonerose Take It on Faith
  Rottweiler   0
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Excel Shu-ku's Yama No Keikoku



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Gabriel von der Maburg

Best Of Opposite Sex
Ch Stockli's Dharmah



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Brylei iz Bolshogo Doma

Reserve Winners Bitch
Lena Spartanska Osada

12-18 Month Bitch Class
1st Lena Spartanska Osada

Open Bitch Class
1st Brylei iz Bolshogo Doma

3-6 Month Bitch Class
1st Myramountain Amazing Grace


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Credi Del Ecousse


Winners Dog: (1-0-0-0)
Credi Del Ecousse

Open Dog Class
1st Credi Del Ecousse



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Logres' Ava Gardner



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Logres' Ava Gardner

Open Bitch Class
1st Logres' Ava Gardner


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Lagarada's Celtic Magic

Best Of Opposite Sex
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Puppy In Breed
Shorelines East West Shameless



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Shorelines East West Shameless

Senior Puppy Bitch Class
1st Shorelines East West Shameless


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wanderweg's Jolly Jumper




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Davinci Mastinos Martello



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trojan's New Girl in Town

Best Puppy In Breed
Trojan's New Girl in Town



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trojan's New Girl in Town

Senior Puppy Bitch Class
1st Trojan's New Girl in Town

3-6 Month Bitch Class
1st Stonerose Take It on Faith


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Vanderbilt's Let's Tie The Knot

Best Of Opposite Sex
GCh Dushanbe's Let It Snow

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Let's Tie The Knot


Winners Dog: (1-0-0-1)
Vanderbilt's Let's Tie The Knot

Senior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Let's Tie The Knot


3-6 Month Bitch Class
1st Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Skansen's Big Girls Don't Cry

Best Of Opposite Sex
Trieste's Dynamic Duo

Best Puppy In Breed
Trieste's Dynamic Duo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Trieste's Dynamic Duo

Junior Puppy Dog Class
1st Trieste's Dynamic Duo



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ringkona's Yukon Quest

Best Of Opposite Sex
Mitchells Midnight Run

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ringkona's Yukon Quest

Best Puppy In Breed
Ringkona's Yukon Quest

Select Dog
Ch Ringkonas Eagle Cap Extreme


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ringkona's Yukon Quest

Senior Puppy Dog Class
1st Ringkona's Yukon Quest


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mitchells Midnight Run

Open Bitch Class
1st Mitchells Midnight Run


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
Torum's Calico Jack At Irisblu
  Kerry Blue Terrier   14
Group 2nd    RZenith N Hollytroy's Lexus   Airedale Terrier   13
Group 3rd   
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   9
Group 4th    Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   7
BPIG    Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bernfield's Isabella   Cairn Terrier   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
RZenith N Hollytroy's Lexus

Best Of Opposite Sex
Ch Regalridge Kiss The Girls

Best Puppy In Breed
HollyTroy's What a Pretty Face ChanTilly



Winners Bitch: (0-3-1-0)
RZenith N Hollytroy's Lexus

Reserve Winners Bitch
HollyTroy's What a Pretty Face ChanTilly

Junior Puppy Bitch Class
1st HollyTroy's What a Pretty Face ChanTilly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st RZenith N Hollytroy's Lexus

Open Bitch Class
1st Regalridge Chesapeake Charm


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Prairie Moon Legend of Zelda


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan


Winners Dog: (1-0-1-0)
Firelands Felek At Jansim

Open Dog Class
1st Firelands Felek At Jansim



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca

Best Of Opposite Sex
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Best Puppy In Breed
Bayhills Inawhirl At Beansidhe



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Junior Puppy Bitch Class
1st Bayhills Inawhirl At Beansidhe


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Bernfield's Isabella


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dragonfox Inxs At Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Dragonfox Inxs At Kreuzritter


Winners Dog: (2-0-0-0)
Dragonfox Inxs At Kreuzritter

Reserve Winners Dog
Wyredj U Know I Know How Kreuzritter

Junior Puppy Dog Class
1st Dragonfox Inxs At Kreuzritter

Senior Puppy Dog Class
1st Wyredj U Know I Know How Kreuzritter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Torum's Calico Jack At Irisblu



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kreuzritters Fall From Grace

Best Puppy In Breed
Kreuzritters Fall From Grace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kreuzritters Fall From Grace

Senior Puppy Bitch Class
1st Kreuzritters Fall From Grace


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trumphill's Ticadeeboo

Best Puppy In Breed
Trumphill's Ticadeeboo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trumphill's Ticadeeboo

Junior Puppy Bitch Class
1st Trumphill's Ticadeeboo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kalimar's Breton Belle

Best Puppy In Breed
Kalimar's Breton Belle



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kalimar's Breton Belle

Reserve Winners Bitch
Hobel She's Gone To Inisroe

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalimar's Breton Belle

Open Bitch Class
1st Hobel She's Gone To Inisroe


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   19
Group 2nd   
GCh Chriscendo Connoisseur
  Pomeranian   18
Group 3rd   
Fwaggles 200th Time's The Charm
  Toy Manchester Terrier   17
Group 4th   
Ch Rockhurst Knockout
  Havanese   16
BPIG   
Fwaggles 200th Time's The Charm
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diamondsun's Voodoo What U Want   Papillon   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glenorchy's Holiday At Sigma Chi

Best Puppy In Breed
Glenorchy's Holiday At Sigma Chi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glenorchy's Holiday At Sigma Chi

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenorchy's Holiday At Sigma Chi


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Winchi's Pander Me Moment


Winners Dog: (1-0-0-0)
Winchi's Pander Me Moment

Open Dog Class
1st Winchi's Pander Me Moment



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Kiss Me Quick N'Co

Best Of Opposite Sex
Silver Bluff Jon Bon Jovi

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Dunroamin Legacy V Gardine

Best Puppy In Breed
Dunroamin Legacy V Gardine


Winners Dog: (2-1-0-1)
Silver Bluff Jon Bon Jovi

Reserve Winners Dog
Secrethaven's Surprise Twist

Junior Puppy Dog Class
1st Secrethaven's Surprise Twist

Open Dog Class
1st Silver Bluff Jon Bon Jovi

3-6 Month Dog Class
1st Gardine Real Men Wear Pink


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Dunroamin Legacy V Gardine

Junior Puppy Bitch Class
1st Dunroamin Legacy V Gardine

3-6 Month Bitch Class
1st Gardine Echoes Of Eternity


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Alika Tia Three Stooges Curly

Best Of Opposite Sex
Ch Jade Du Domaine De Polana




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockhurst Knockout




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Grayson Firefly



3-6 Month Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cheristar's Amelia Forgot Her Bikini!




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Toon Town More Than A Memory Of Altair

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Toon Town More Than A Memory Of Altair

Best Puppy In Breed
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

Reserve Winners Bitch
Anuvien Maribeso Fallen Ember

Junior Puppy Bitch Class
1st Anuvien Maribeso Fallen Ember

Senior Puppy Bitch Class
1st Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

12-18 Month Bitch Class
1st Maribeso All About That Bass

3-6 Month Bitch Class
1st Diamondsun's Vittle Sweetheart


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chriscendo Connoisseur




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st IslandGems Takeashotof Bailey


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fwaggles 200th Time's The Charm

Best Puppy In Breed
Fwaggles 200th Time's The Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fwaggles 200th Time's The Charm

Senior Puppy Bitch Class
1st Fwaggles 200th Time's The Charm


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   14
Group 2nd   
Xenosz De La Coeur De La Mer
  French Bulldog   13
Group 3rd   
Ch Bijzondere Wilhelmina of James
  Keeshond   7
Group 4th   
Magisterial's Vienna In Bloom
  Poodle (Standard)   6
BPIG   
Ch Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Master Yoda (Velasco)   Chow Chow   0



3-6 Month Dog Class
1st Master Yoda (Velasco)



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour

Best Puppy In Breed
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Xenosz De La Coeur De La Mer

Best Of Opposite Sex
Aristocrafts Back in Business

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Xenosz De La Coeur De La Mer

Best Puppy In Breed
Xenosz De La Coeur De La Mer


Winners Dog: (3-3-0-0)
Xenosz De La Coeur De La Mer

Reserve Winners Dog
Shore Candy Crush

Junior Puppy Dog Class
1st Shore Candy Crush
2nd Bramleys Melodramatic Mayhem

Senior Puppy Dog Class
1st Xenosz De La Coeur De La Mer


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Aristocrafts Back in Business

Reserve Winners Bitch
Atalaya's Sweet Lola Pop

Junior Puppy Bitch Class
1st Kingfriend Miss Martha

Senior Puppy Bitch Class
1st Aristocrafts Back in Business

Canadian Bred Bitch Class
1st Atalaya's Sweet Lola Pop


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Best Puppy In Breed
Dunroamin Kurios Pinsha


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Junior Puppy Dog Class
1st Dunroamin Kurios Pinsha



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bijzondere Wilhelmina of James




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Magisterial's Vienna In Bloom

Best Of Opposite Sex
Tudorose Smooth Sailing

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Magisterial's Vienna In Bloom

Best Puppy In Breed
Magisterial's Vienna In Bloom


Winners Dog: (1-3-0-0)
Tudorose Smooth Sailing

Junior Puppy Dog Class
1st Tudorose Smooth Sailing


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Magisterial's Vienna In Bloom

Reserve Winners Bitch
Afterglow Big Texas Hair

Junior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's Chocolate Spice Of Bijou

Senior Puppy Bitch Class
1st Magisterial's Vienna In Bloom
2nd Afterglow Big Texas Hair


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Halo's New Journey To Opal's

Best Of Opposite Sex
Halo's Journey To Victory Lane

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Halo's New Journey To Opal's

Best Puppy In Breed
Halo's New Journey To Opal's


Winners Dog: (1-1-0-0)
Halo's Journey To Victory Lane

Senior Puppy Dog Class
1st Halo's Journey To Victory Lane


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Halo's New Journey To Opal's

Senior Puppy Bitch Class
1st Halo's New Journey To Opal's


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cardross M'Lady Pure N Sweet
  Collie (Smooth)   18
Group 2nd   
GCh Paray's Fabulousity
  Shetland Sheepdog   15
Group 3rd    Bannerstone Highcroft Spirit   Collie (Rough)   12
Group 4th   
Curig FaerieTale Keltic Magick
  Welsh Corgi (Pembroke)   9
BPIG    Bannerstone Highcroft Spirit   Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kaymann Mistress Of Attraction   Collie (Smooth)   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away

Best Of Opposite Sex
Agassiz N Austlyn Heading East

Best Puppy In Breed
Agassiz N Austlyn Heading East



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Senior Puppy Bitch Class
1st Agassiz N Austlyn Heading East


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Novacoast Nothing Comes Ez


Winners Dog: (1-2-0-1)
Novacoast Nothing Comes Ez

12-18 Month Dog Class
1st Novacoast Nothing Comes Ez


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Novacoast She Makes It Look Ez

Reserve Winners Bitch
Copperridge's Shamelessly Rich

12-18 Month Bitch Class
1st Novacoast She Makes It Look Ez

Open Bitch Class
1st Copperridge's Shamelessly Rich


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hpnotiq's Let The Race Begin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hpnotiq's Let The Race Begin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hpnotiq's Let The Race Begin


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Bannerstone Highcroft Spirit

Best Puppy In Breed
Bannerstone Highcroft Spirit

Select Bitch
GCh Thistlebrae Gone With the Wind


3-6 Month Dog Class
1st Feoras Son Of Anarchy


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bannerstone Highcroft Spirit

Reserve Winners Bitch
Medway's Hugs And Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st Bannerstone Highcroft Spirit

12-18 Month Bitch Class
1st Medway's Hugs And Kisses

3-6 Month Bitch Class
1st Feoras Agent Skye At Kaymann
2nd Feoras She's A Riot


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet

Best Of Opposite Sex
Cardross Grinning Streak

Best Puppy In Breed
Cardross Grinning Streak


Winners Dog: (2-0-0-1)
Cardross Grinning Streak

Reserve Winners Dog
Cardross Play To Win

Senior Puppy Dog Class
1st Cardross Grinning Streak

Canadian Bred Dog Class
1st Cardross Play To Win


3-6 Month Bitch Class
1st Kaymann Mistress Of Attraction


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pacco von Micurs

Best Of Opposite Sex
GCh Blackcrest's Unique


3-6 Month Dog Class
1st Riverryan Finn Tin Tin



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Paray's Fabulousity

Best Of Opposite Sex
Paray's Poshest

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Paray's Poshest

Best Puppy In Breed
Paray's Poshest


Winners Dog: (1-1-1-0)
Grandgables No Time To Chill

Senior Puppy Dog Class
1st Grandgables No Time To Chill


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Paray's Poshest

Senior Puppy Bitch Class
1st Paray's Poshest


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Curig FaerieTale Keltic Magick



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Curig FaerieTale Keltic Magick

Canadian Bred Bitch Class
1st Curig FaerieTale Keltic Magick


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 24th of November 2017 06:46:11 AM