London Canine Association
Saturday, July 9, 2016 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Col GCh/MBIS BISS Can GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Javier Chavez Pouchard & Christina Koffman-Heard
Breeder: Christina Koffman-Heard
Sponsor: John Affel


Best In Show
Judge: Michael Hill
Siberian Husky  
GCh Unicornhill Story Telling
Points: 156 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Hill
Petit Basset Griffon Vendeen  
GCh Auriga Peter Parker
Best Puppy In Show
Judge: Michael Hill
Shetland Sheepdog   Lynphil Incantato
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Michael Hill
Pekingese  
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Hill
Schipperke  
Butterblac's BMW
Best Veteran In Show
Judge: Michael Hill
Portuguese Water Dog  Ch Fado's Pinta Meu Mundo
Best Altered In Show
Judge: Michael Hill
Shetland Sheepdog  
GCh Regaloake's Westminster Abbey








Group 1 - Joan Colbourn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona
  Spaniel (English Springer)   30
Group 2nd   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   24
Group 3rd   Ch Ashleysown Truly Beautiful   Spaniel (American Cocker)   20
Group 4th   
Ch Grayvalley's Living The Dream
  Retriever (Golden)   15
BPIG   
Sepia Approaching Storm
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   Ch Castlegar Bluebell   Retriever (Labrador)   0
Best Altered In Group   Ch Castlegar Bluebell   Retriever (Labrador)   0
Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Puppy In Breed
GCh Neigenuveaux King Of The Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eros del Fiume




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sepia Fade To Black

Best Of Opposite Sex
Sepia Approaching Storm

Best Puppy In Breed
Sepia Approaching Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sepia Approaching Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Sepia Approaching Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 9 pts (6-1-3-0)
GCh Grayvalley's Living The Dream

Best Of Opposite Sex
Kyon's Ooh La La

Best Of Winners: (6-1-3-0)
Kyon's Ooh La La

Best Puppy In Breed
Evening Stars Geeks Have Needs Too

Select Dog
Ch Kyon Can't Get No Satisfaction


Winners Bitch: (6-1-3-0)
Kyon's Ooh La La

Open Bitch Class
1st Kyon's Ooh La La


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Street Walker V. Budiloum Hof


Winners Dog: (1-0-0-0)
Street Walker V. Budiloum Hof

Open Dog Class
1st Street Walker V. Budiloum Hof


Veteran Bitch Class
1st Ch Castlegar Bluebell

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Castlegar Bluebell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roaneden's Starcatcher




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch Ashleysown Truly Beautiful

Best Puppy In Breed
Shadyhill's My Name Is Charlee



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Shadyhill's My Name Is Charlee

Reserve Winners Bitch
Calowa Lurians Stary Nite Taya

Junior Puppy Bitch Class
1st Shaankata's Spirit O'Clanagroe

Senior Puppy Bitch Class
1st Shadyhill's My Name Is Charlee
2nd Countrydream's Sweet Perfume

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Calowa Lurians Stary Nite Taya


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse

Best Of Opposite Sex
K Star Speak De Cotton Candy

Best Of Winners: (1-2-1-0)
K Star Speak De Cotton Candy


Winners Dog: (1-2-1-0)
K Star Sparkle De Ray

Open Dog Class
1st K Star Sparkle De Ray


Winners Bitch: (1-2-1-0)
K Star Speak De Cotton Candy

Reserve Winners Bitch
K Star Hope Pour Belle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st K Star Hope Pour Belle

Open Bitch Class
1st K Star Speak De Cotton Candy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona

Best Of Opposite Sex
Shore Rudy Liberty forRuskate

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Shore Rudy Liberty forRuskate

Best Puppy In Breed
Shore Rudy Liberty forRuskate

Select Bitch
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets


Winners Dog: (2-2-0-2)
Shore Rudy Liberty forRuskate

Reserve Winners Dog
Ocoee's Wild For The Night

Junior Puppy Dog Class
1st Shore Rudy Liberty forRuskate

Open Dog Class
1st Ocoee's Wild For The Night


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Serenade's You Were Meant For Me

Reserve Winners Bitch
Trojh's Expressing It Best

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trojh's Expressing It Best

Open Bitch Class
1st Serenade's You Were Meant For Me


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   21
Group 2nd   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   20
Group 3rd   
Ch Grandgables Wee Mr Zensational
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   19
Group 4th   
Ch Kimani's Something To Admire
  Rhodesian Ridgeback   16
BPIG   
McCartney's Star Line Up
  Whippet   N/A
Best Veteran In Group   Ch Mozanbridge's Rayha Is Van Mosie   Rhodesian Ridgeback   0
Best Altered In Group    Vinaka's Got The Pole Position   Basenji   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Obiwan Heart Of Darkness

Select Dog
GCh Agha Djari's Jakarta


Winners Dog: (1-0-2-0)
Obiwan Heart Of Darkness

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Obiwan Heart Of Darkness



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Ch Mankia's Zuri Shetani Ekundu


Sexually Altered Dog Class
1st Vinaka's Got The Pole Position


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Mankias MBibi

Reserve Winners Bitch
Mankia's Simba Moyo

Canadian Bred Bitch Class
1st Mankias MBibi

Open Bitch Class
1st Mankia's Simba Moyo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sojourn Elance Le Corsaire

Best Puppy In Breed
Sojourn Elance Le Corsaire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sojourn Elance Le Corsaire

Senior Puppy Dog Class
1st Sojourn Elance Le Corsaire



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Daclier's Come Dance With Me

Best Of Opposite Sex
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Grandgables Wee Mr Zensational

Best Of Opposite Sex
Grandgables Saucy Paradach

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Grandgables Saucy Paradach

Best Puppy In Breed
Grandgables Wee Cause N Uproar


Winners Dog: (1-1-1-0)
Grandgables Wee Cause N Uproar

Junior Puppy Dog Class
1st Grandgables Wee Cause N Uproar


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Grandgables Saucy Paradach

Open Bitch Class
1st Grandgables Saucy Paradach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Auriga Peter Parker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Kimani's Something To Admire

Best Of Opposite Sex
Foxtrot's Over The Moon

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Redstones The Bone Collector

Best Puppy In Breed
Redstones The Bone Collector

Select Dog
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi


Winners Dog: (2-2-2-0)
Redstones The Bone Collector

Reserve Winners Dog
Priderock's Sword In The Stone

Senior Puppy Dog Class
1st Redstones The Bone Collector

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Priderock's Sword In The Stone


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Foxtrot's Over The Moon

Reserve Winners Bitch
Mobukhosi's Circle Of Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Foxtrot's Over The Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mobukhosi's Circle Of Fire

Veteran Bitch Class
1st Ch Mozanbridge's Rayha Is Van Mosie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
McCartney's Star Line Up

Best Puppy In Breed
McCartney's Star Line Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
McCartney's Star Line Up

Senior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Star Line Up


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Heather Brennan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   17
Group 2nd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   15
Group 3rd   
Ch Fado Salto Um Tesouro Precioso
  Portuguese Water Dog   14
Group 4th    Shebogi's Winner Takes All   Akita   9
BPIG   
Claircreek Masterpiece D'Matisse
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Veteran In Group   Ch Fado's Pinta Meu Mundo   Portuguese Water Dog   0
Best Altered In Group   Ch Fado's Pinta Meu Mundo   Portuguese Water Dog   0
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shebogi's Winner Takes All

Best Puppy In Breed
Shebogi's Winner Takes All


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shebogi's Winner Takes All

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shebogi's Winner Takes All



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Alpenspirit Fine Red Wine

Best Of Opposite Sex
Alpenbliss' Making Moonshine

Best Puppy In Breed
Alpenbliss' Making Moonshine


Winners Dog: (2-0-0-1)
Alpenbliss' Making Moonshine

Reserve Winners Dog
Thamesbrooke Golf Is My Game

Junior Puppy Dog Class
1st Alpenbliss' Making Moonshine

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Thamesbrooke Golf Is My Game


Veteran Bitch Class
1st Ch Maitlands Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Shome Distinct Taken By Storm

Best Of Opposite Sex
Stratford CT's Flex

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Shome Distinct Taken By Storm

Best Puppy In Breed
Shome Distinct Taken By Storm


Winners Dog: (2-1-0-0)
Stratford CT's Flex

Reserve Winners Dog
Hausenbrook's Put A Spell On U

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hausenbrook's Put A Spell On U

Open Dog Class
1st Stratford CT's Flex


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Shome Distinct Taken By Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Shome Distinct Taken By Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Striders Kokanee Gold




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Woolmarsh Vimy Ridge

Best Puppy In Breed
Woolmarsh Winter Whimsy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Woolmarsh Winter Whimsy

Junior Puppy Bitch Class
1st Woolmarsh Winter Whimsy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Fado Salto Um Tesouro Precioso

Best Of Opposite Sex
GCh Seabury's Sophie Tucker

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Claircreek Masterpiece D'Matisse

Best Puppy In Breed
Claircreek Masterpiece D'Matisse

Select Dog
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova


Winners Dog: (1-1-2-1)
Claircreek Masterpiece D'Matisse

Junior Puppy Dog Class
1st Claircreek Masterpiece D'Matisse


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Fado's Magical Inspiration

Junior Puppy Bitch Class
1st Fado's Magical Inspiration

Veteran Bitch Class
1st Ch Fado's Pinta Meu Mundo

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Fado's Pinta Meu Mundo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Unicornhill Story Telling

Best Of Opposite Sex
Kristari's Shocking Story

Best Puppy In Breed
Kristari's Shocking Story



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kristari's Shocking Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Kristari's Shocking Story


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow
  Fox Terrier (Wire)   10
Group 2nd   
GCh Clandara's Outlaw
  Staffordshire Bull Terrier   9
Group 3rd   Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   8
Group 4th   GCh Crofterslee Coachman   Border Terrier   6
BPIG    Symphonie's Oh Mamma Mia   Kerry Blue Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Zlatapraha Vaughan   Cesky Terrier   0
Best Altered In Group    Moonshadows Autumns Lady Lucy   Manchester Terrier   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crofterslee Coachman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson



3-6 Month Bitch Class
1st Zlatapraha Vaughan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Symphonie's Oh Mamma Mia

Best Puppy In Breed
Symphonie's Oh Mamma Mia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Symphonie's Oh Mamma Mia

Senior Puppy Bitch Class
1st Symphonie's Oh Mamma Mia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Moonshadows Dreamboat Annie



Sexually Altered Bitch Class
1st Moonshadows Autumns Lady Lucy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dralion's Sweet Deal On


Winners Dog: (2-0-0-0)
Dralion's Sweet Deal On

Reserve Winners Dog
Rightly So Handsome Harry

12-18 Month Dog Class
1st Dralion's Sweet Deal On

Open Dog Class
1st Rightly So Handsome Harry



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light

Best Of Opposite Sex
Dralion Amblegreen In Cahoots



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dralion Amblegreen In Cahoots

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dralion Amblegreen In Cahoots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sensations Halle B



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sensations Halle B

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sensations Halle B


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara's Outlaw




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   28
Group 2nd   
Ch Euphoria's Prince Charming
  Maltese   24
Group 3rd   
GCh Salatino La Dame Sans Camelia
  Papillon   23
Group 4th   GChEx Fwaggles Million Dollar Baby   Toy Manchester Terrier   18
BPIG   
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Midsummers Cat Ballou   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
Ch Ruler's Mist On The Heather

Best Puppy In Breed
Syrenia's Sophisticated Lady



Winners Bitch: (0-5-0-1)
Coverdale Diamonds And Champagne

Reserve Winners Bitch
Syrenia's Sophisticated Lady

Senior Puppy Bitch Class
1st Syrenia's Sophisticated Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Midsummers Isle Of Skye Coral
2nd Midsummers Rowan Tree

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Syrenia's Dita Von Teese

Open Bitch Class
1st Coverdale Diamonds And Champagne

3-6 Month Bitch Class
1st Midsummers Cat Ballou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bloomsbury Bobbysocks

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Dartan Bright Spark

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bloomsbury Bobbysocks

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Bobbysocks


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bloomsbury Bobbysocks

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bloomsbury Bobbysocks

3-6 Month Dog Class
1st Bloomsbury Bada Boom Bada Bing


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bloomsbury Dartan Bright Spark

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Biscotti Caramel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Biscotti Caramel

Open Bitch Class
1st Bloomsbury Dartan Bright Spark

3-6 Month Bitch Class
1st Bloomsbury Bugaboo By Knockout


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
PixieTail All That Glitters

Best Puppy In Breed
PixieTail All That Glitters



Winners Bitch: (0-1-0-0)
PixieTail All That Glitters

Junior Puppy Bitch Class
1st PixieTail All That Glitters


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
Ch Ashstone's Hearts Delite Fargo

Best Puppy In Breed
Laurelgate's Radical Riggs


Winners Dog: (2-0-1-1)
Laurelgate's Radical Riggs

Reserve Winners Dog
Hearts Delite Two For The Road

Junior Puppy Dog Class
1st Laurelgate's Radical Riggs

Open Dog Class
1st Hearts Delite Two For The Road



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Touche Casino Royale At Judawn

Best Of Opposite Sex
Touche's Mandate

Best Puppy In Breed
Touche's Mandate


Winners Dog: (2-0-0-1)
Touche's Mandate

Reserve Winners Dog
Chiyoko's Sho Mei At Chansuki

Senior Puppy Dog Class
1st Touche's Mandate

12-18 Month Dog Class
1st Chiyoko's Sho Mei At Chansuki

3-6 Month Dog Class
1st Jakodi


3-6 Month Bitch Class
1st Piper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Euphoria's Prince Charming




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rexroth's Angelina

Best Puppy In Breed
Rexroth's Angelina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rexroth's Angelina

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rexroth's Angelina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Salatino La Dame Sans Camelia

Best Of Opposite Sex
GCh Jordannas Keep Me In Mind

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Solnechnaja Dubrava Fire Falcon

Best Puppy In Breed
GCh Jordannas Keep Me In Mind


Winners Dog: (2-1-1-1)
Solnechnaja Dubrava Fire Falcon

Reserve Winners Dog
Jordanna Just A Little Twist

Senior Puppy Dog Class
1st Jordanna Just A Little Twist

Open Dog Class
1st Solnechnaja Dubrava Fire Falcon


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Jordannas Coat Of Many Colours

Senior Puppy Bitch Class
1st Jordannas Coat Of Many Colours


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Best Puppy In Breed
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tinyprints Watch Me Win




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh MnSpaws Glitz And Glamour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx AgMCHS Fwaggles Million Dollar Baby




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Oz's Thunder And Rain




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crestagard's Tattletail Mae
  French Bulldog   17
Group 2nd   
Ch Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees
  Keeshond   12
Group 3rd   
Ch Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   11
Group 4th    Madan's Driven From Within   Poodle (Miniature)   10
BPIG    Kelairn Love Of Your Life   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Butterblac's BMW
  Schipperke   0
Best Altered In Group    Troublekees Lieutenant Saavik   Keeshond   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Cherokee Legend Lorenzo

Best Of Opposite Sex
Topbrass Playing With The Queen Of Hearts

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Aldars Will Always Remember

Best Puppy In Breed
Aldars Will Always Remember


Winners Dog: (1-2-1-0)
Aldars Will Always Remember

Senior Puppy Dog Class
1st Aldars Will Always Remember


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Topbrass Playing With The Queen Of Hearts

Reserve Winners Bitch
MBM's Everli Quinn

Senior Puppy Bitch Class
1st Topbrass Playing With The Queen Of Hearts

Open Bitch Class
1st MBM's Everli Quinn

3-6 Month Bitch Class
1st Fullofbulls Harmony A Capella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Crestagard's Tattletail Mae

Best Of Opposite Sex
Fulofbull Hot Rod Lincoln Bredan

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Fulofbull Hot Rod Lincoln Bredan

Best Puppy In Breed
Fullofbull's Coming Full Circle

Select Bitch
Ch Ottervalley Bianca


Winners Dog: (1-2-0-2)
Fulofbull Hot Rod Lincoln Bredan

Junior Puppy Dog Class
1st Fulofbull Hot Rod Lincoln Bredan


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Fullofbull's Coming Full Circle

Reserve Winners Bitch
Robb Isle Organized Chaos Aldar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fullofbull's Coming Full Circle

Open Bitch Class
1st Robb Isle Organized Chaos Aldar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees



Sexually Altered Bitch Class
1st Troublekees Lieutenant Saavik


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Madan's Driven From Within


Winners Dog: (2-0-0-0)
Madan's Driven From Within

Reserve Winners Dog
Madan's Enjoy The Ride

12-18 Month Dog Class
1st Madan's Enjoy The Ride

Open Dog Class
1st Madan's Driven From Within



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Brielle's Sex Addiction

Best Of Opposite Sex
Kelairn Love Of Your Life

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Brielle's Sex Addiction

Best Puppy In Breed
Kelairn Love Of Your Life


Winners Dog: (1-4-0-0)
Brielle's Sex Addiction

Open Dog Class
1st Brielle's Sex Addiction

3-6 Month Dog Class
1st Stately Bibelot Think Again


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Kelairn Love Of Your Life

Reserve Winners Bitch
Kalchan Graycie Codybella

Junior Puppy Bitch Class
1st Lauris Lady Of Prose At Balfox
2nd Hiprofile Reach For The Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st Kelairn Love Of Your Life

Canadian Bred Bitch Class
1st Kalchan Graycie Codybella

3-6 Month Bitch Class
1st Bar-None Velvet Revolver Of Visualart
2nd Stately Bibelot Thinker Belle


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Butterblac's BMW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st    Sierra Hearts Desire   Australian Shepherd   27
Group 2nd    Lynphil Incantato   Shetland Sheepdog   22
Group 3rd   
Ch Asset's I'm On Fire
  Border Collie   14
Group 4th   
GCh Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   13
BPIG    Lynphil Incantato   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Omega Hey What Ever
  Collie (Rough)   0
Best Altered In Group   
GCh Regaloake's Westminster Abbey
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Sierra Hearts Desire

Best Of Opposite Sex
GCh Cheynat's Simply Perfect

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Riomesa Attraction Specialist

Best Puppy In Breed
Riomesa Attraction Specialist


Winners Dog: (2-1-1-1)
Riomesa Attraction Specialist

Reserve Winners Dog
Charjan Bet You Can't See Me

Junior Puppy Dog Class
1st Riomesa Attraction Specialist

Open Dog Class
1st Charjan Bet You Can't See Me


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Aleshanee Angel Alkira

12-18 Month Bitch Class
1st Aleshanee Angel Alkira


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Artisan Halloween Gremlin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Artisan Halloween Gremlin

Open Bitch Class
1st Artisan Halloween Gremlin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Asset's I'm On Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone

Best Of Opposite Sex
GCh Majestique Justice For All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Omega's Imagination

Best Of Opposite Sex
GCh Uneeda One Song Glory Colbea


3-6 Month Dog Class
1st Omega Hey What Ever



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tir Nan' Og Shock Rock

Best Of Opposite Sex
Lochstarr Moonshadows Lady

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tir Nan' Og Shock Rock


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tir Nan' Og Shock Rock

Open Dog Class
1st Tir Nan' Og Shock Rock


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lochstarr Moonshadows Lady

Canadian Bred Bitch Class
1st Lochstarr Moonshadows Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bearspaw Sampo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Szentmihályi-Szabó Nemes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Schapannro's K Kyara



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Schapannro's K Kyara

Reserve Winners Bitch
Schapannro's I Stella

12-18 Month Bitch Class
1st Schap Ovcji Koder My Bear Dalia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Schapannro's K Kyara

Open Bitch Class
1st Schapannro's I Stella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 7 pts (4-4-0-0)
Lynphil Incantato

Best Of Opposite Sex
Anamchara Kinky Boots

Best Of Winners: (4-4-0-0)
Lynphil Incantato

Best Puppy In Breed
Lynphil Incantato


Winners Dog: (4-4-0-0)
Lynphil Incantato

Reserve Winners Dog
Grandgables Trulee A Chill Guy

Junior Puppy Dog Class
1st Grandgables Trulee A Chill Guy
2nd Regaloake's Bravo

Senior Puppy Dog Class
1st Lynphil Incantato
2nd Greendor Ravenscourt Playboy


Winners Bitch: (4-4-0-0)
Anamchara Kinky Boots

Reserve Winners Bitch
Greendor's Puttin On The Ritz

Junior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Keltic Bliss

Senior Puppy Bitch Class
1st Anamchara Kinky Boots
2nd Goldenhylite's Tequila Sunryze

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Greendor's Puttin On The Ritz

3-6 Month Bitch Class
1st Cline Ridge Jalapeno Popper

Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Regaloake's Westminster Abbey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Danga's Xenia-D




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 21st of October 2017 12:17:06 PM