Moncton Kennel Club
Sunday, November 13, 2016



Related Results

Obedience

Saturday, November 12 (Obedience Trial 1)
Saturday, November 12 (Obedience Trial 2)
Sunday, November 13 (Obedience Trial 3)
Sunday, November 13 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, November 12 (Rally Trial 1)
Saturday, November 12 (Rally Trial 2)
Sunday, November 13 (Rally Trial 3)
Sunday, November 13 (Rally Trial 4)



Best In Show
Judge: Edna St Hilaire
Dalmatian  
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
Points: 157 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Edna St Hilaire
Doberman Pinscher  
Mervio All About Asia
Best Baby Puppy In Show
Judge: Edna St Hilaire
Fox Terrier (Wire)   Dragonfox Fireball Kreuzritter
Best Altered In Show
Judge: Edna St Hilaire
Setter (Gordon)   Sassenach Oakisle Time Lord
Best Veteran In Show
Judge: Edna St Hilaire
Doberman Pinscher  Ch K-Lins Rockin Kris V Tallyesyn








Group 1 - Joanne Fernall Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   47
Group 2nd   
GCh Legacyk So What's Your Point
  Pointer (German Short-Haired)   46
Group 3rd   
GCh Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   45
Group 4th   GCh Masonridge's Rumour Has It   Retriever (Labrador)   36
BPIG   
Seasyde Believe In Me
  Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Woefdram's Galileo   Retriever (Labrador)   0
Best Altered In Group    Sassenach Oakisle Time Lord   Setter (Gordon)   0
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Pageska's OL Murphy

Best Of Opposite Sex
Ch Pageska's OL Morgan

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Lova Des Vallons De La Sone

Best Puppy In Breed
Ch Pageska's OL Murphy


Winners Dog: (1-1-1-1)
Pageska's FM3 Cinch

Open Dog Class
1st Pageska's FM3 Cinch


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Lova Des Vallons De La Sone

Senior Puppy Bitch Class
1st Lova Des Vallons De La Sone


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Yakityak's Blue Christmas

Best Of Opposite Sex
Seasyde Believe In Me

Best Puppy In Breed
Seasyde Believe In Me



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Seasyde Believe In Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Seasyde Believe In Me


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Legacyk So What's Your Point




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Heirborn Law And Order At Donibruk

Best Of Opposite Sex
Prairielight All In The Family

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Heirborn Law And Order At Donibruk

Best Puppy In Breed
Prairielight All In The Family


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Prairielight All In The Family

Senior Puppy Bitch Class
1st Prairielight All In The Family


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 8 pts (2-1-4-2)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
Ch Sunkozi Catch Me If You Can

Best Of Winners: (2-1-4-2)
Nikmor's Like A Cowboy

Best Puppy In Breed
Jackson's Dreamed It Did It

Select Dog
GCh Mudlane's Felix The Cat

Select Bitch
Ch Nikmor's Perfect Storm


Winners Dog: (2-1-4-2)
Nikmor's Like A Cowboy

Reserve Winners Dog
Nikmor's Walk The Line

Senior Puppy Dog Class
1st Nikmor's Walk The Line

Open Dog Class
1st Nikmor's Like A Cowboy


Winners Bitch: (2-1-4-2)
Jackson's Dreamed It Did It

Senior Puppy Bitch Class
1st Jackson's Dreamed It Did It

3-6 Month Bitch Class
1st Stellaquyn Livin' On a Prayer


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Saltydog's Marsh Runner

Best Of Opposite Sex
Kare's Crown Jewel

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Saltydog's Marsh Runner

Best Puppy In Breed
Kare's Crown Jewel


Winners Dog: (1-2-0-0)
Saltydog's Marsh Runner

Open Dog Class
1st Saltydog's Marsh Runner


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kare's Crown Jewel

Reserve Winners Bitch
Saltydog's Over a Blue Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Saltydog's Over a Blue Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Kare's Crown Jewel


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Plaisance Marquise Joyeuse




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Gordonstar Calibre de Cartier


Winners Dog: (1-0-1-0)
Gordonstar Calibre de Cartier

Open Dog Class
1st Gordonstar Calibre de Cartier

Sexually Altered Dog Class
1st Sassenach Oakisle Time Lord



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica's Miss Goldilocks

Best Puppy In Breed
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Select Dog
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin


3-6 Month Dog Class
1st Chicoryhill's Walk The Line


Winners Bitch: (0-3-2-1)
Jewels Shine Bright Like A Diamond

Reserve Winners Bitch
Onstage Getting To Know You

Junior Puppy Bitch Class
1st Nevaehlea's Limited Edition

Senior Puppy Bitch Class
1st Jewels Shine Bright Like A Diamond

Open Bitch Class
1st Onstage Getting To Know You

3-6 Month Bitch Class
1st Nevaehlea's Made to Order


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluestones Got Her Groove Back


3-6 Month Dog Class
1st Bluestone's Here For A Reason


3-6 Month Bitch Class
1st Bluestone's Little Black Dress


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ananiah's Smokin Bomb




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Westersham's Canis Meus Id Comedit



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harbourpoints Lil Brown GIrl

Best Puppy In Breed
Harbourpoints Lil Brown GIrl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harbourpoints Lil Brown GIrl

Junior Puppy Bitch Class
1st Harbourpoints Lil Brown GIrl


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 2 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   15
Group 2nd   
Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   12
Group 3rd   
Ch Auriga's Pocketful of Dreams
  Petit Basset Griffon Vendeen   11
Group 4th   
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca
  Greyhound   10
BPIG   
Wasenshi's Locked'N Loaded
  Basenji   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Obiwan Heart Of Darkness




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Wasenshi's Locked'N Loaded

Best Of Opposite Sex
Miloki's Abstract Art

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Wasenshi's Locked'N Loaded

Best Puppy In Breed
Wasenshi's Locked'N Loaded

Select Dog
Ch Miloki's Trouble B'rooing


Winners Dog: (1-1-1-0)
Wasenshi's Locked'N Loaded

Senior Puppy Dog Class
1st Wasenshi's Locked'N Loaded


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Miloki's Abstract Art

Open Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Genson's Sharpshooter

Best Of Opposite Sex
Genson's A Little Dream

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Genson's A Little Dream


Winners Dog: (1-1-1-0)
Genson's Fool In Love

Open Dog Class
1st Genson's Fool In Love


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Genson's A Little Dream

Open Bitch Class
1st Genson's A Little Dream


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given

Best Of Opposite Sex
Veloz Atilt on Insolent Waters T'marras

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given

Best Puppy In Breed
Veloz Atilt on Insolent Waters T'marras


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given

Open Dog Class
1st Alfheim's No Quarter Given


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Auriga's Pocketful of Dreams




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Select Bitch
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun


Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Of Opposite Sex
Templar Bringin' Sexxxy Back



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 3 - Edna St Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Belnois Locked N' Loaded
  Bernese Mountain Dog   19
Group 2nd   
Ch Bramstoke's Paige Turner
  Bullmastiff   18
Group 3rd   
Ch Stonerose Take It on Faith
  Rottweiler   15
Group 4th   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   11
BPIG   
Mervio All About Asia
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Liberator's Making Waves
  Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   Ch K-Lins Rockin Kris V Tallyesyn   Doberman Pinscher   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Belnois Locked N' Loaded




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
Ch Briley's Black Onyx


Winners Dog: (1-0-1-1)
Katmandu Dot Ca

12-18 Month Dog Class
1st Katmandu Dot Ca

3-6 Month Dog Class
1st Briley Officer And A Gentleman



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Bramstoke's Paige Turner

Best Of Opposite Sex
Bramstoke's Walkin In Memphis

Best Of Winners: (1-1-0-1)
GiZah's Out of This World

Best Puppy In Breed
GiZah's Out of This World


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bramstoke's Walkin In Memphis

Junior Puppy Dog Class
1st Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Bitch: (1-1-0-1)
GiZah's Out of This World

Junior Puppy Bitch Class
1st GiZah's Out of This World


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Mervio All About Asia

Best Of Opposite Sex
Ch Goldgrove Race The Summer Wind

Best Puppy In Breed
Ch Mervio All About Asia


3-6 Month Dog Class
1st Liberator's Making Waves


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Logres' Ava Gardner

Open Bitch Class
1st Logres' Ava Gardner

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch K-Lins Rockin Kris V Tallyesyn


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Riverwest Becca

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwest Bojangles




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch CasaBali's Bow N Arrow

Best Of Opposite Sex
Patientdane's Just Chillin @Katcrew



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karleo's Gold Rush




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Stonerose Take It on Faith

Best Of Opposite Sex
Rottparadise Shiraz of Kessilla

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Galwood Krismas Holly

Best Puppy In Breed
Galwood Krismas Holly


Winners Dog: (1-1-0-2)
Rottparadise Shiraz of Kessilla

Open Dog Class
1st Rottparadise Shiraz of Kessilla

3-6 Month Dog Class
1st Esmonds Git 'R Done


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Galwood Krismas Holly

Senior Puppy Bitch Class
1st Galwood Krismas Holly


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Still Stream Arrow Through My Heart

Best Puppy In Breed
Still Stream Arrow Through My Heart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Still Stream Arrow Through My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Still Stream Arrow Through My Heart


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st    Marlyn My Cherie Amour   Russell Terrier   13
Group 2nd   
Ch Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   12
Group 3rd   
GCh Comberdown Finnegan
  Border Terrier   11
Group 4th    Lochlomond's Hope Up The Creek   Cairn Terrier   8
BPIG    Lochlomond's Hope Up The Creek   Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dragonfox Fireball Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan

Best Of Opposite Sex
Bernfield's Carbon Copy

Best Puppy In Breed
Bernfield's Carbon Copy



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bernfield's Carbon Copy

Reserve Winners Bitch
Hellas All Out

Junior Puppy Bitch Class
1st Bernfield's Carbon Copy

Open Bitch Class
1st Hellas All Out


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lochlomond's Hope Up The Creek

Best Of Opposite Sex
Gateway's Cairnforyou Top Gun

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lochlomond's Hope Up The Creek

Best Puppy In Breed
Lochlomond's Hope Up The Creek


Winners Dog: (1-2-0-0)
Gateway's Cairnforyou Top Gun

Junior Puppy Dog Class
1st Gateway's Cairnforyou Top Gun


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lochlomond's Hope Up The Creek

Reserve Winners Bitch
Crombie's Gracie Allen

Junior Puppy Bitch Class
1st Crombie's Gracie Allen

Senior Puppy Bitch Class
1st Lochlomond's Hope Up The Creek


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Dragonfox Fireball Kreuzritter


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mersey Smooth Criminal




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Caudlewood Nature's Echo

Best Of Opposite Sex
Ch Trumphill Le Marquis de Boeuf




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Marlyn My Cherie Amour



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Marlyn My Cherie Amour

12-18 Month Bitch Class
1st Marlyn My Cherie Amour


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Hobel She's Gone To Inisroe

Best Of Opposite Sex
Ch Keepsake Abegweit Willie

Best Puppy In Breed
Inisroe's Bachram Faerie Rider



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hobel She's Gone To Inisroe

Reserve Winners Bitch
Inisroe's Bachram Faerie Rider

Senior Puppy Bitch Class
1st Inisroe's Bachram Faerie Rider

Open Bitch Class
1st Hobel She's Gone To Inisroe


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 5 - Joanne Fernall Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   29
Group 2nd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   26
Group 3rd   Ch PekeEasy Top Gun Is In Town   Pekingese   23
Group 4th   Ch Pinsha Speedster Formule Un   Miniature Pinscher   22
BPIG   
Kalmadray's Son of Anarchy
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Pinsha Hollywood Star
  Miniature Pinscher   0
Best Veteran In Group   Ch Keepin' It Low Key at Gardine   Chinese Crested   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Facetious Frieda V Tani Kazari



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Facetious Frieda V Tani Kazari

Open Bitch Class
1st Facetious Frieda V Tani Kazari


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Miletree Carnival

Best Of Opposite Sex
Brunswick's Dream A Lil Dream

Best Puppy In Breed
Brunswick's Dream A Lil Dream



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Brunswick's Dream A Lil Dream

Reserve Winners Bitch
Sigma Chi's Syrena Sambuca

Senior Puppy Bitch Class
1st Brunswick's Dream A Lil Dream

Open Bitch Class
1st Sigma Chi's Syrena Sambuca


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Saiyai @ Rawr's Nearness Of The Heart




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Gardine Real Men Wear Pink

Best Of Opposite Sex
Gardine Lasting Impression

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Gardine Real Men Wear Pink

Best Puppy In Breed
Gardine Lasting Impression


Winners Dog: (2-1-0-0)
Gardine Real Men Wear Pink

Reserve Winners Dog
Secrethaven's Surprise Twist

12-18 Month Dog Class
1st Gardine Real Men Wear Pink

Open Dog Class
1st Secrethaven's Surprise Twist


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Gardine Lasting Impression

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gardine Lasting Impression

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Keepin' It Low Key at Gardine


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Sonrisas Littlewonder Kristoff

Best Of Opposite Sex
Ch Hekarwe Little Wonder Of Oz



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kabecca Grayson Nor'easter

Best Puppy In Breed
Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kabecca Grayson Nor'easter

Senior Puppy Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Folklore Little Finley Tebo
2nd GCh Como And Iris Fancy Ribbons


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Pinsha Speedster Formule Un

Best Of Opposite Sex
Ch Pinsha Speedster Ferrari

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Applea Victoria's Secret Kiss

Select Dog
GCh Mightymites Dragon Heart


Winners Dog: (1-1-2-1)
Applea Kiss The Money Goodbye

12-18 Month Dog Class
1st Applea Kiss The Money Goodbye

3-6 Month Dog Class
1st Pinsha Empereur Franz


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Passionpaps Breaking Bad

Best Of Opposite Sex
Maribeso Vala Fortune Teller

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Kildrummy's My Lucky Charm

Best Puppy In Breed
Kildrummy's My Lucky Charm


Winners Dog: (2-2-1-0)
Kildrummy's My Lucky Charm

Reserve Winners Dog
Maribeso Pumped Up Kicks

Junior Puppy Dog Class
1st Kildrummy's My Lucky Charm

Open Dog Class
1st Maribeso Pumped Up Kicks


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Maribeso Vala Fortune Teller

Reserve Winners Bitch
Kildrummy's My Fair Lady

Junior Puppy Bitch Class
1st Kildrummy's My Fair Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Maribeso Vala Fortune Teller


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town



3-6 Month Bitch Class
1st PekeEasy Enchanting Sabrina


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
GCh Riverview's Ms. Belle Starr

Best Puppy In Breed
Ch Kalmadray's Son of Anarchy

Select Bitch
GCh Riverview's Ms. Belle Starr




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Maldonfox All In Islandgems

Best Puppy In Breed
Maldonfox All In Islandgems



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Marsuvica's Military Success


7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch Durrer's Heirloom


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Marsuvica's Military Success

Reserve Winners Bitch
Paradiselee to Marsuvica Dixie

12-18 Month Bitch Class
1st Paradiselee to Marsuvica Dixie

Open Bitch Class
1st Marsuvica's Military Success


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 6 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   12
Group 2nd    Briarside TG All Ears   Poodle (Standard)   11
Group 3rd   Ch Muldoon Gemma Teller   Bulldog   9
Group 4th   
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   7
BPIG    Briarside TG All Ears   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Baileywick Spirit Ryder   Bulldog   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Muldoon Gemma Teller

Best Of Opposite Sex
GCh Bluemount Silver Spirit



3-6 Month Bitch Class
1st Baileywick Spirit Ryder


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

Best Puppy In Breed
Eastway's Michele Anastasia Ursula



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

Junior Puppy Bitch Class
1st Eastway's Michele Anastasia Ursula


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork

Best Puppy In Breed
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Windamirs Perfect Storm V Pinsha

Best Of Opposite Sex
Ch Windamirs Perfect Karma V Pinsha




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Klompen's Peanut Colada

Best Puppy In Breed
Klompen's Peanut Colada



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Klompen's Peanut Colada

Senior Puppy Bitch Class
1st Klompen's Peanut Colada


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Briarside TG All Ears

Best Puppy In Breed
Briarside TG All Ears

Select Bitch
GCh Bijou's Red Poppy From Reva



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Briarside TG All Ears

Junior Puppy Bitch Class
1st Briarside TG All Ears


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Akanami's High Bar Kohei

Best Of Opposite Sex
Ch HiTorq's Something Wicked at Arisu

Best Puppy In Breed
Akanami's High Bar Kohei


Winners Dog: (1-0-0-1)
Akanami's High Bar Kohei

Open Dog Class
1st Akanami's High Bar Kohei



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Halo's Dancing With The Devil



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Halo's Dancing With The Devil

12-18 Month Bitch Class
1st Halo's Dancing With The Devil


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services


Group 7 - Edna St Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Agassiz's Come From Away
  Australian Cattle Dog   16
Group 2nd   
GCh Nikkilen's Magical Dreams
  Shetland Sheepdog   15
Group 3rd   
Ch Anjay's Sweet Georgie Brown
  Collie (Rough)   8
Group 4th   
Ch Casselcreek For The Love Of It
  Australian Shepherd   7
BPIG    Shelhaven Affirmative   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Martinique Masterchef
  Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Casselcreek For The Love Of It

Best Of Opposite Sex
GCh Sunnyrain Sequel To A Dream




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Estrella's Pretty Betty Quick




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Anjay's Sweet Georgie Brown




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Millertime's American Glory Girl

Best Of Opposite Sex
Riverryan Renaissance Man

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Riverryan Keepin The Faith


Winners Dog: (1-1-0-2)
Riverryan Renaissance Man

Open Dog Class
1st Riverryan Renaissance Man


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Riverryan Keepin The Faith

Open Bitch Class
1st Riverryan Keepin The Faith


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs

Best Puppy In Breed
Qubic's Whole Lotta Hugs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs

Senior Puppy Dog Class
1st Qubic's Whole Lotta Hugs



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Edna St Hilaire

Best Of Breed: 6 pts (1-1-3-2)
GCh Nikkilen's Magical Dreams

Best Of Opposite Sex
Ch Riviera's Flash Dance At Mariboy

Best Of Winners: (1-1-3-2)
Shelhaven Altitude

Best Puppy In Breed
Shelhaven Affirmative

Select Dog
Shelhaven Affirmative


Winners Dog: (1-1-3-2)
Shelhaven Altitude

Canadian Bred Dog Class
1st Shelhaven Altitude

3-6 Month Dog Class
1st Martinique Masterchef


Winners Bitch: (1-1-3-2)
Shelhaven Audacious

Junior Puppy Bitch Class
1st Shelhaven Audacious

3-6 Month Bitch Class
1st Lyricisle's Miss Know It All


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 19th of November 2017 09:53:22 AM