Pictou County Kennel Club
Sunday, September 10, 2017 - Show # 3



Related Results


Best In Show
Judge: Bruce Owen
Collie (Smooth)  
Ch Cardross Red Dirt Road
Points: 111 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Bruce Owen
Pekingese  
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
Best Puppy In Show
Judge: Bruce Owen
Shih Tzu  
Ch Loghavens Kindred Spirit
Best Baby Puppy In Show
Judge: Bruce Owen
Yorkshire Terrier   Shanash Leader of the Pack








Group 1 - Melvin Beech Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Giroflee Go Johnny Go
  Spaniel (English Cocker)   24
Group 2nd   
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin
  Spaniel (American Cocker)   23
Group 3rd   
Ch Harbourpoints Lil Brown GIrl
  Vizsla (Smooth-Haired)   21
Group 4th   Ch Onarock's Brown Bomber   Retriever (Labrador)   18
BPIG   Ch Gofetch Newfoundland Regiment   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Seasyde Believe In Me




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg

Best Puppy In Breed
Mistcurl's Jemseg



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg

Junior Puppy Bitch Class
1st Mistcurl's Jemseg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh MeliaGold Thank You My Friend

Best Of Opposite Sex
GCh Ambertru's Magical Quetip

Select Dog
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 12 pts (3-3-5-2)
Ch Onarock's Brown Bomber

Best Of Opposite Sex
GCh Masonridge's Right As Rain

Best Of Winners: (3-3-5-2)
Erinhill's Good Grief Charlie Brown

Best Puppy In Breed
Ch Gofetch Newfoundland Regiment

Select Dog
Ch Onarock's God Of The Sea

Select Bitch
GCh Madabout's Treble Maker


Winners Dog: (3-3-5-2)
Erinhill's Good Grief Charlie Brown

Reserve Winners Dog
Startops Just In Case

Senior Puppy Dog Class
1st Erinhill's Good Grief Charlie Brown

12-18 Month Dog Class
1st Woefdram's Galileo

Open Dog Class
1st Startops Just In Case


Winners Bitch: (3-3-5-2)
Everwood N Camlab Country Girl

Reserve Winners Bitch
Kindspirit's Heartsong

Junior Puppy Bitch Class
1st Kindspirit's Heartsong
2nd Onarock's Flying Solo

Open Bitch Class
1st Everwood N Camlab Country Girl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica's Midnight Magic




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Giroflee Go Johnny Go




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ananiah Princess Fiona




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Harbourpoints Lil Brown GIrl

Best Puppy In Breed
Egerton's Amazing Gift Of Love



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Melvin Beech Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   8
Group 2nd   
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca
  Greyhound   7
Group 3rd    Sporting Fields On My Honor   Whippet   6
Group 4th   GCh Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   3
BPIG   
Ch Jackwyre How You Get The Girl
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trumphill's Eyes Wide Open   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Obiwan Heart Of Darkness




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jackwyre How You Get The Girl

Best Puppy In Breed
Ch Jackwyre How You Get The Girl




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch DaggarwoodNKingdoms Win Chill




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie


3-6 Month Dog Class
1st Trumphill Totalchaos At Lutalo


3-6 Month Bitch Class
1st Trumphill's Eyes Wide Open


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Melvin Beech

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Sporting Fields On My Honor


Winners Dog: (1-0-2-0)
Sporting Fields On My Honor

Open Dog Class
1st Sporting Fields On My Honor



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   16
Group 2nd   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   14
Group 3rd   Ch Emilia Del Ecousse   Cane Corso   10
Group 4th   
Ch Esmonds Git 'R Done
  Rottweiler   7
BPIG   
Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Champagne Chimera Eleanor Rigby
  Schnauzer (Standard)   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Tiamat's High Voltage Overload

Best Of Opposite Sex
Elharlen's Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Elharlen's Kindred Spirit



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Elharlen's Kindred Spirit

Junior Puppy Bitch Class
1st Elharlen's Kindred Spirit

3-6 Month Bitch Class
1st Briley's Do U Believe In Magic


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Select Dog
GCh Bramstoke's Walkin In Memphis




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Emilia Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
Ch Elio Del Ecousse



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Evalina Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Evalina Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Liberator's Making Waves


Winners Dog: (1-0-0-0)
Liberator's Making Waves

12-18 Month Dog Class
1st Liberator's Making Waves



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Tonquin Time At Britlinblue

Best Puppy In Breed
TriLa's Workin The Strip



Winners Bitch: (0-1-0-1)
TriLa's Workin The Strip

Junior Puppy Bitch Class
1st TriLa's Workin The Strip


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esmonds Git 'R Done




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe's Showcase

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Dushanbe's Nixon Rocks

Best Puppy In Breed
Dushanbe's Scotia Games


Winners Dog: (2-1-1-0)
Dushanbe's Nixon Rocks

Reserve Winners Dog
Dushanbe's Scotia Games

Senior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's Scotia Games

12-18 Month Dog Class
1st Dushanbe's Nixon Rocks


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Dushanbe's Showcase

Canadian Bred Bitch Class
1st Dushanbe's Showcase


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Champagne Ginger Rogers




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Joan Beech Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   11
Group 2nd   Ch Bisou Bisou De La Pomme   West Highland White Terrier   10
Group 3rd   
Ch Ganymede's Alchemist
  Border Terrier   7
Group 4th   
Ch Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   6
BPIG   
Gleann Holy Hannah
  Glen Of Imaal Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Penaire Bryndale Carolina On My Mind




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ganymede's Alchemist




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Open Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Best Puppy In Breed
Gleann Holy Hannah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Senior Puppy Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mersey Smooth Criminal




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Presbrooke Stand Back




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kalimar's Spirited Caper




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Bisou Bisou De La Pomme

Best Of Opposite Sex
GCh Whiteheather WYSIWYG

Select Dog
Ch Whiteheather's Perfect Alibi




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   18
Group 2nd   
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   17
Group 3rd   
Pinsha Imperatrice Sissi
  Miniature Pinscher   16
Group 4th    Tropicoco's Lady   Havanese   11
BPIG   
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shanash Leader of the Pack   Yorkshire Terrier   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Gardine Real Men Wear Pink



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tropicoco's Lady

Best Puppy In Breed
Tropicoco's Lady



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tropicoco's Lady

Reserve Winners Bitch
Joyaseda's Dreams Do Come True

Senior Puppy Bitch Class
1st Tropicoco's Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Joyaseda's Dreams Do Come True


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Pinsha Imperatrice Sissi

Best Of Opposite Sex
GCh Mightymites Dragon Heart

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Pinsha Imperatrice Sissi

Select Bitch
GCh Cheristar's Amelia Forgot Her Bikini!


Winners Dog: (1-2-1-1)
Pinsha Empereur Franz

Open Dog Class
1st Pinsha Empereur Franz


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Pinsha Imperatrice Sissi

Reserve Winners Bitch
Applea Victoria's Secret Kiss

12-18 Month Bitch Class
1st Pinsha Imperatrice Sissi

Open Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Zaozerie Chernika

Best Puppy In Breed
Le Papillon Ravissant Alexandriya

Select Bitch
Ch Gnomehaven's Red Sonja



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Zaozerie Chernika

Reserve Winners Bitch
Siljans Petite Fille Connection

Senior Puppy Bitch Class
1st Le Papillon Ravissant Alexandriya

Open Bitch Class
1st Zaozerie Chernika
2nd Siljans Petite Fille Connection


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Puppy In Breed
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle


3-6 Month Dog Class
1st Rustic Lane Live Wire at Fwaggle



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Eugenio Di Savoia Galibar's Monchichi

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica's Life's A Treasure

Select Bitch
Ch Paradiselee to Marsuvica Dixie


3-6 Month Dog Class
1st Shanash Leader of the Pack



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Joan Beech Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   6
Group 2nd   
Ch Akanami's High Bar Kohei
  Shiba Inu   5
Group 3rd    Keysmark's Spencer Tracy   Keeshond   4
Group 4th   Ch Cocoabeach's Hot Pursuit   Dalmatian   0
BPIG   
Ch Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cocoabeach's Hot Pursuit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
Keysmark's Spencer Tracy

Best Of Opposite Sex
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Best Puppy In Breed
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Select Dog
Ch Bijzondere Setsail For Seawind

Select Bitch
GCh Bijzondere Wilhelmina of James


Winners Dog: (1-0-1-2)
Keysmark's Spencer Tracy

Canadian Bred Dog Class
1st Keysmark's Spencer Tracy



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Akanami's High Bar Kohei




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Ch Loghavens Kindred Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Joan Beech Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   22
Group 2nd   
GCh Larska's Red Velvet
  Swedish Vallhund   19
Group 3rd   
Ch Stonepillar's Navy at Quiche
  Bouvier des Flandres   12
Group 4th   
Ch Truespirit Nikkilen Jasmine
  Shetland Sheepdog   10
BPIG   
Ch Truespirit Nikkilen Jasmine
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Riverryan Just Do It
  German Shepherd Dog   0
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East


3-6 Month Dog Class
1st Agassiz's Cold Water Cowboy



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Casselcreek For The Love Of It




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Stonepillar's Navy at Quiche

Best Puppy In Breed
Stonepillar's Breakaway



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Stonepillar's Breakaway

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonepillar's Breakaway


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road

Best Of Opposite Sex
Cardross What You Want

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cardross No Mystery Here

Best Puppy In Breed
Cardross No Mystery Here


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cardross No Mystery Here

Junior Puppy Dog Class
1st Cardross No Mystery Here


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cardross What You Want

Junior Puppy Bitch Class
1st Cardross What You Want


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Harmonia's Rise and Shine


3-6 Month Dog Class
1st Riverryan Just Do It


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Heidrun Von Troyan Schloss

Reserve Winners Bitch
Wild Wind Red Angel

12-18 Month Bitch Class
1st Heidrun Von Troyan Schloss

Open Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel

3-6 Month Bitch Class
1st Wild Winds Miracle


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Immerzu High Fidelity


Winners Dog: (2-0-1-0)
Immerzu Ghostlight

Reserve Winners Dog
Invictus Immerzu Joker's Wild

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Immerzu Ghostlight
2nd Invictus Immerzu Joker's Wild



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Truespirit Nikkilen Jasmine

Best Puppy In Breed
GCh Truespirit Nikkilen Jasmine

Select Bitch
Ch Truespirit Nikkilen Snow Queen


3-6 Month Dog Class
1st Martinique Silver Emerald


Junior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen's Truespirit Royalty


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joan Beech

Best Of Breed: 6 pts (1-1-2-3)
GCh Larska's Red Velvet

Best Of Opposite Sex
Ch Dunmalas Ivan

Best Of Winners: (1-1-2-3)
Wassbolingens Chuck-Berry

Select Dog
Ch Feldberg Canadaday Firewrks LT

Select Bitch
Ch Larska's Grace Of Holterbren


Winners Dog: (1-1-2-3)
Wassbolingens Chuck-Berry

Open Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By