Nickel District Kennel Club
Sunday, April 2, 2017 - Show # 5



Related Results

Conformation

Friday, March 31 (Show # 1)
Friday, March 31 (Show # 2)
Saturday, April 01 (Show # 3)
Saturday, April 01 (Show #4)
Sunday, April 02 (Show # 5)
Sunday, April 02 (Show # 6)

Related Specialties

Havanese Fanciers Of Canada - Saturday, April 01 - Conformation



Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
Am/Can GCh Reidwood Royalty Begins CGN

"Charlie"
Owners: Noreen Lorenz and Lindajune Faulkner
Handled by Noreen Lorenz


Best In Show
Judge: Cheryl Paterson
Old English Sheepdog  
Ch Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops
Points: 154 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Cheryl Paterson
Bichon Frise  
GCh PaRay's Molto Particulare
Best Puppy In Show
Judge: Cheryl Paterson
Afghan Hound  
GCh Awbari Sugar Moonbeam
Best Baby Puppy In Show
Judge: Cheryl Paterson
Retriever (Golden)  
Goldpaw Boldness Be My Friend








Group 1 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Triseter Celtic Player
  Setter (Gordon)   31
Group 2nd   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   30
Group 3rd   
Ch Conquest's Wanna Be Startn' Somethin
  Spaniel (American Cocker)   20
Group 4th   
Ch Cerise Springfire's Hobo
  Spaniel (English Springer)   18
BPIG   
Goldpaw's Rocky Road Cookie
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Goldpaw Boldness Be My Friend
  Retriever (Golden)   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Apple

Best Of Opposite Sex
Simba del Fiume

Best Puppy In Breed
Simba del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-1)
Simba del Fiume

Junior Puppy Dog Class
1st Simba del Fiume



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Legacyk Shotgun Ryder

Best Puppy In Breed
Legacyk Shotgun Ryder


Winners Dog: (1-0-0-0)
Legacyk Shotgun Ryder

Senior Puppy Dog Class
1st Legacyk Shotgun Ryder



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Goldnote's Rebel At Kyon

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Homewrdbound Wells Fargo Wagn

Best Puppy In Breed
Goldpaw's Rocky Road Cookie


Winners Dog: (2-6-1-1)
Homewrdbound Wells Fargo Wagn

Reserve Winners Dog
Blackpool The Pheonix

12-18 Month Dog Class
1st Blackpool The Pheonix

Open Dog Class
1st Homewrdbound Wells Fargo Wagn

3-6 Month Dog Class
1st Goldpaw Boldness Be My Friend


Winners Bitch: (2-6-1-1)
Goldpaw's Rocky Road Cookie

Reserve Winners Bitch
Sunkozi I've Got A Feeling

Senior Puppy Bitch Class
1st Goldpaw's Rocky Road Cookie
2nd Sunkozi I've Got A Feeling
3rd Stormynights Didyahearthenews

12-18 Month Bitch Class
1st Golden Angel's Our One And Only

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stormynights Make U A Believer

Open Bitch Class
1st Kyon's Golden Rebel

3-6 Month Bitch Class
1st Aureolus Scarlet Letter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Wimberway's Otter Do It

Best Of Opposite Sex
Wimberway's N Lucky Seven

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Wimberway's Otter Do It

Best Puppy In Breed
Skazka's This Girl Is On Fire


Winners Dog: (1-4-0-0)
Wimberway's N Lucky Seven

Open Dog Class
1st Wimberway's N Lucky Seven


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Wimberway's Otter Do It

Reserve Winners Bitch
Skazka's Breakfast At Tiffany's

Junior Puppy Bitch Class
1st Skazka's Russian Connection

Canadian Bred Bitch Class
1st Skazka's This Girl Is On Fire

Open Bitch Class
1st Wimberway's Otter Do It
2nd Skazka's Breakfast At Tiffany's


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxgrove's Effervescence

Best Puppy In Breed
Foxgrove's Effervescence



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxgrove's Effervescence

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxgrove's Effervescence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Triseter Celtic Player




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Huntersglen Cheerleader At Samphire

Best Of Opposite Sex
GCh Captiva's Time Is On My Side




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Select Dog
GCh WynRidge's Make It So




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ataboy's Red Hot Bullet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ataboy's Red Hot Bullet

Open Dog Class
1st Ataboy's Red Hot Bullet



Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Nonnies Live A Little


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Cerise Springfire's Hobo

Best Of Opposite Sex
Karmadi's The Favored One

Best Puppy In Breed
Karmadi's The Favored One



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Karmadi's The Favored One

Reserve Winners Bitch
Karmadi's Second Hand Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Karmadi's The Favored One

Open Bitch Class
1st Karmadi's Second Hand Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Calabri Heart 'N Seoul



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Calabri Heart 'N Seoul

12-18 Month Bitch Class
1st Calabri Heart 'N Seoul


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   23
Group 2nd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   21
Group 3rd   
Ch Africanadian James T Kirk
  Basenji   20
Group 4th   Ch Elgwood's Mountain Magic   Norwegian Elkhound   19
BPIG   
GCh Awbari Sugar Moonbeam
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Chetcote Dragon Fire
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Winterbourne's Amantaka

Best Of Opposite Sex
GCh Awbari Sugar Moonbeam

Best Puppy In Breed
GCh Awbari Sugar Moonbeam




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Branston's Only Game In Town




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boru's Havin Myself A Time




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Pawprints N Chetcote Couture

Best Of Opposite Sex
GCh Pawprints Chetcote Penn Dragon

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Sweet Little Lady Madonna

Best Puppy In Breed
Ch Pawprints Chetcote Scandal

Select Bitch
Ch Pawprints Chetcote Scandal


Winners Dog: (1-1-1-2)
Keen's Play Among The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Keen's Play Among The Stars


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Sweet Little Lady Madonna

Senior Puppy Bitch Class
1st Sweet Little Lady Madonna

3-6 Month Bitch Class
1st Chetcote Dragon Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Grandgables Wee Mr Tasty Treat

Best Of Opposite Sex
Snowdancer's Ain't No Wire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Grandgables Wee Mr Tasty Treat

Best Puppy In Breed
Grandgables Wee Mr Tasty Treat


Winners Dog: (1-2-0-0)
Grandgables Wee Mr Tasty Treat

Junior Puppy Dog Class
1st Grandgables Wee Mr Tasty Treat


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Snowdancer's Ain't No Wire

Reserve Winners Bitch
Desjardin's Bitsy MS

Senior Puppy Bitch Class
1st Desjardin's Bitsy MS

12-18 Month Bitch Class
1st Snowdancer's Ain't No Wire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Elgwood's Mountain Magic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Dykumos Marvel Eyes At Angelridge

Best Of Opposite Sex
Ch Dykumos Thatsa Country Hound

Best Puppy In Breed
Angelridge Jack N Coke



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Angelridge Jack N Coke

Reserve Winners Bitch
Angelridge Simply Finesse

Senior Puppy Bitch Class
1st Angelridge Jack N Coke
2nd Angelridge Simply Finesse


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Azure's Fleeting Image

Best Of Opposite Sex
Ch Forgetmenot My Lil Angel

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Azure's Fleeting Image

Best Puppy In Breed
Shetara's Gypsy


Winners Dog: (1-2-0-1)
Azure's Fleeting Image

12-18 Month Dog Class
1st Azure's Fleeting Image


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Shetara's Gypsy

Reserve Winners Bitch
Lightfalls Inevitable At Tulanz

Junior Puppy Bitch Class
1st Lightfalls Inevitable At Tulanz

Senior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Gypsy


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   12
Group 2nd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   11
Group 3rd   
GCh Tybrushe's All That Jazz
  Boxer   10
Group 4th   
Astylewye's Catch The Rainbow
  Siberian Husky   9
BPIG   
Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cheviot's Hautie On The Rocks   Great Dane   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bearhug's Sweet Godzilla



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bearhug's Sweet Godzilla

Reserve Winners Bitch
Bearhug's Mfy Demi

12-18 Month Bitch Class
1st Bearhug's Mfy Demi

Open Bitch Class
1st Bearhug's Sweet Godzilla


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Goldenbreez Fritzel Schnitzel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tybrushe's All That Jazz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Gatehouse K Hold Your Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Best Puppy In Breed
Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter


Winners Dog: (2-0-0-0)
Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Reserve Winners Dog
Hi-Air Northrop Lightning

Senior Puppy Dog Class
1st Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Open Dog Class
1st Hi-Air Northrop Lightning


3-6 Month Bitch Class
1st Cheviot's Hautie On The Rocks


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Knighterrant Koodo Northernpaw

Best Puppy In Breed
Knighterrant Koodo Northernpaw


Winners Dog: (1-2-0-0)
Knighterrant Koodo Northernpaw

Senior Puppy Dog Class
1st Knighterrant Koodo Northernpaw


Junior Puppy Bitch Class
1st Northernpaws Stella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Northernpaws Sasha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Astylewye's Catch The Rainbow



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st    Rolona's Heza Playboy   Staffordshire Bull Terrier   13
Group 2nd    Debwewin By Gardenaire   Airedale Terrier   11
Group 3rd    Forestfield Shotgun Rider   West Highland White Terrier   7
Group 4th   
Ch Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   4
BPIG    Rolona's Mother Of Dragons   Staffordshire Bull Terrier   N/A
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Debwewin By Gardenaire

Best Of Opposite Sex
Debonaire Livin' The Good Life

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Debonaire Livin' The Good Life

Best Puppy In Breed
Ch Debwewin By Gardenaire

Select Bitch
Ch Traymar Terrydale HK Nexus


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Traymar Terrydale HK Dance With Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Traymar Terrydale HK Dance With Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Northernclan's Red Quinn

Best Puppy In Breed
Magisterials Mr Sirius Wagtail


Winners Dog: (2-0-0-0)
Northernclan's Red Quinn

Reserve Winners Dog
Magisterials Mr Sirius Wagtail

Junior Puppy Dog Class
1st Magisterials Mr Sirius Wagtail

Open Dog Class
1st Northernclan's Red Quinn



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Glahms Golden Aelwen

Best Of Opposite Sex
Glahms Lord Dixon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glahms Lord Dixon

Open Dog Class
1st Glahms Lord Dixon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Rolona's Heza Playboy

Best Of Opposite Sex
Rolona's Mother Of Dragons

Best Puppy In Breed
Rolona's Mother Of Dragons



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rolona's Mother Of Dragons

Senior Puppy Bitch Class
1st Rolona's Mother Of Dragons


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Forestfield Shotgun Rider

Best Puppy In Breed
Forestfield Shotgun Rider

Select Dog
Ch ForestDarinelleField Robbie


Winners Dog: (2-0-1-0)
Forestfield Shotgun Rider

Reserve Winners Dog
Wild Look Of Bright Star

Junior Puppy Dog Class
1st Forestfield Shotgun Rider

12-18 Month Dog Class
1st Wild Look Of Bright Star



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Very Wonder Full Mano Gentis
  Havanese   28
Group 2nd   
Ch Maximilla's Clever Piano Man
  Chinese Crested   17
Group 3rd   
GCh CurlyQ's Christmas Star
  Pug   14
Group 4th   GCh Revelry's Blue Moon Rising   Cavalier King Charles Spaniel   13
BPIG   
Ch Maximilla's Clever Piano Man
  Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nimiq's Malted Milk   Havanese   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Revelry's Blue Moon Rising

Best Puppy In Breed
Midsummer Take A Back Road


Winners Dog: (1-0-1-0)
Midsummer Take A Back Road

Junior Puppy Dog Class
1st Midsummer Take A Back Road



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sundance Kid Happy Top Dog

Best Of Opposite Sex
Cogie's Amazing In Paisley

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sundance Kid Happy Top Dog

Best Puppy In Breed
Sundance Kid Happy Top Dog


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Cogie's Amazing In Paisley

Junior Puppy Bitch Class
1st Cogie's Amazing In Paisley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Maximilla's Clever Piano Man

Best Of Opposite Sex
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Insar Jelani Iz Kanekso

Best Puppy In Breed
GCh Maximilla's Clever Piano Man


Winners Dog: (1-1-1-0)
Insar Jelani Iz Kanekso

Open Dog Class
1st Insar Jelani Iz Kanekso


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Senior Puppy Bitch Class
1st Crest-Vue Zippedy-Do-Dah


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 10 pts (1-5-3-2)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
Ch Talemaker's Dirty Little Secret

Best Of Winners: (1-5-3-2)
Old Havana's Totally Honest

Best Puppy In Breed
Ch Talemaker's Dirty Little Secret

Select Dog
GCh Pocopayasos U Got Served

Select Bitch
Ch Ashstone's Dreams Do Come True


Winners Dog: (1-5-3-2)
Old Havana's Totally Honest

Junior Puppy Dog Class
1st Old Havana's Totally Honest


Winners Bitch: (1-5-3-2)
Syryn Pachanga's Pink Cadillac

Reserve Winners Bitch
Moonbeam Classic Ashstone

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonbeam Classic Ashstone
2nd Weylinmarsh's Cinderella She R
3rd Pocopayasos Last Call

12-18 Month Bitch Class
1st Syryn Pachanga's Pink Cadillac

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Old Havana's Totally Breezy

3-6 Month Bitch Class
1st Nimiq's Malted Milk


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons

Best Puppy In Breed
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons

Senior Puppy Dog Class
1st Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fire Show Fairy Tale

Best Puppy In Breed
Sunenergy Luxury Diamond Special For Galaxycrystal



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Spiva's All American Girl At Rexroth

Best Puppy In Breed
Spiva's All American Girl At Rexroth



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Spiva's All American Girl At Rexroth

Junior Puppy Bitch Class
1st Spiva's All American Girl At Rexroth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jordannas Keep Me In Mind



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Best Of Opposite Sex
Bellefleets Little Deuce Coupe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Chocolate Daquiri


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bellefleets Little Deuce Coupe

Senior Puppy Dog Class
1st Bellefleets Little Deuce Coupe


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Chocolate Daquiri


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Tarmar Once Upon A Time

Select Bitch
Tarmar Ruby Take Yr Lv T Town




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   20
Group 2nd   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   18
Group 3rd   
Ch Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   17
Group 4th   
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   16
BPIG   
Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Algos Diamond From The Skye   Tibetan Spaniel   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Pierre Is Royal


Winners Dog: (1-0-1-0)
Weylinmarsh's Pierre Is Royal

Senior Puppy Dog Class
1st Weylinmarsh's Pierre Is Royal



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Holiday's Over The Moon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Holiday's Over The Moon

Reserve Winners Bitch
Holiday Taylor's Legend

Open Bitch Class
1st Holiday's Over The Moon
2nd Holiday Taylor's Legend


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gumby's Darkside Of The Moon

Best Puppy In Breed
Gumby's Darkside Of The Moon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gumby's Darkside Of The Moon

Senior Puppy Dog Class
1st Gumby's Darkside Of The Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Superlative's Dirty Karma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again

Best Of Opposite Sex
Keesridge Reflection O' Heaven

Best Puppy In Breed
Keesridge Reflection O' Heaven

Select Dog
GCh Keesridge Inferno



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Keesridge Reflection O' Heaven

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Reflection O' Heaven


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Asa's Whiskey Wisdom At Denali

Best Of Opposite Sex
Bellefleet's Joy Ride

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bellefleet's Joy Ride

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Joy Ride


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Bellefleet's Joy Ride

Reserve Winners Bitch
Bellefleet Gravitational Force

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet Gravitational Force

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Joy Ride


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Elan's Principal Dancer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Vetset Count Me In

Best Puppy In Breed
Vetset Count Me In


Winners Dog: (1-1-0-0)
Elan's Principal Dancer

Senior Puppy Dog Class
1st Elan's Principal Dancer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Vetset Count Me In

Senior Puppy Bitch Class
1st Vetset Count Me In


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
BR Pepper's Rock This Country

Best Of Opposite Sex
Regalred Last Try N Dungreggor

Best Of Winners: (1-1-0-0)
BR Pepper's Rock This Country


Winners Dog: (1-1-0-0)
BR Pepper's Rock This Country

Open Dog Class
1st BR Pepper's Rock This Country


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Regalred Last Try N Dungreggor

12-18 Month Bitch Class
1st Regalred Last Try N Dungreggor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Renegade-N-Dabalars Dancin' In The Moonlight



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops
  Old English Sheepdog   21
Group 2nd   
Bellaclan Midnight Sorceress
  Border Collie   20
Group 3rd   GCh Grinzing's Jewelled Moonstone   Briard   13
Group 4th   GCh Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   12
BPIG   
Bellaclan Midnight Sorceress
  Border Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Becen's Why Not   Australian Shepherd   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shoreland's The Temptress

Best Puppy In Breed
Shoreland's The Temptress


3-6 Month Dog Class
1st Becen's Why Not


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shoreland's The Temptress

Junior Puppy Bitch Class
1st Shoreland's The Temptress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
Ch Bellaclan Midnight Sorceress

Best Of Opposite Sex
Bordergem Midnight Star

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Bellaclan Take The Cake

Best Puppy In Breed
Ch Bellaclan Midnight Sorceress

Select Bitch
Ch Starside Hushabye Mountain


Winners Dog: (2-3-0-2)
Bordergem Midnight Star

Reserve Winners Dog
Vallnery Think Fast Bellaclan

12-18 Month Dog Class
1st Vallnery Think Fast Bellaclan

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bordergem Midnight Star


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Bellaclan Take The Cake

Reserve Winners Bitch
Vallnery Press Your Luck

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Royal Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Bellaclan Take The Cake
2nd Vallnery Press Your Luck


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Erena Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
GCh Cappi Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Ch Erena Vom Burgimwald

Select Dog
Ch Diesel Vom Burgimwald



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Albtals Clio Vom Zaubermeister

12-18 Month Bitch Class
1st Albtals Clio Vom Zaubermeister

3-6 Month Bitch Class
1st Hellwigg's Hot Damn Here I Am


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kyon's Nordic Princess

Best Of Opposite Sex
Kimura's Uno

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kyon's Nordic Princess


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kimura's Uno

Open Dog Class
1st Kimura's Uno


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kyon's Nordic Princess

Open Bitch Class
1st Kyon's Nordic Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh MOTCh Redpine's One For The Books

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Soleil

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Goldenhylite's Like A Cowboy

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's Like A Cowboy


Winners Dog: (1-2-1-0)
Goldenhylite's Like A Cowboy

Open Dog Class
1st Goldenhylite's Like A Cowboy

3-6 Month Dog Class
1st Snowdancer Scotland The Brave


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Regaloake's Soleil

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Cinderella

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Cinderella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Soleil

3-6 Month Bitch Class
1st Redpine's Ready Set Go
2nd Rivermyst My Girl Swirl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Lest We Forget




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Becen's Fireball




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 14th of December 2017 05:18:25 AM