Oakville & District Kennel Club
Friday, September 9, 2016 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can Ch VonBremen's Arthur Next In Line
Owners: Collie Winslow and Traci Weaver
Handler: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Maida Puterman
Kerry Blue Terrier  
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Maida Puterman
Chinese Shar-Pei  Ch Gumby's N Underdog's Magnetic Force
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Maida Puterman
Miniature Pinscher  
Ch Rexroth's Angelina








Group 1 - Brenda Wilson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Kelore Goldensand Surfer Girl   Retriever (Golden)   41
Group 2nd   
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona
  Spaniel (English Springer)   32
Group 3rd   
GCh Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   30
Group 4th   
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles
  Vizsla (Smooth-Haired)   28
BPIG    Rambo's Giv'n Me Goosebumps   Retriever (Labrador)   N/A
Best BBE In Group   
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eros del Fiume




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Von Ruann Typoon's Captain Colby



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cabinridge Artemis



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cabinridge Artemis

Open Bitch Class
1st Cabinridge Artemis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rowansgaard Polly Toodles




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Rambo's Giv'n Me Goosebumps

Best Of Opposite Sex
Casbar's Sydney

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Rambo's Giv'n Me Goosebumps

Best Puppy In Breed
Rambo's Giv'n Me Goosebumps


Winners Dog: (1-3-2-0)
Rambo's Giv'n Me Goosebumps

Senior Puppy Dog Class
1st Rambo's Giv'n Me Goosebumps


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Casbar's Sydney

Reserve Winners Bitch
Ironridge's Last Copper Penny

Senior Puppy Bitch Class
1st Casbar's Sydney

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ironridge's Last Copper Penny

Open Bitch Class
1st July's Avenues Ping


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Edenvalley Red Dory

Best Of Opposite Sex
Seaterrace Wigeon Hunter

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Edenvalley Red Dory

Best Puppy In Breed
Edenvalley Red Dory


Winners Dog: (1-1-0-0)
Seaterrace Wigeon Hunter

Junior Puppy Dog Class
1st Seaterrace Wigeon Hunter


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Edenvalley Red Dory

Senior Puppy Bitch Class
1st Edenvalley Red Dory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Calowa Lurians Stary Nite Taya

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Countrydream's High Test


Winners Dog: (1-1-1-0)
Countrydream's High Test

12-18 Month Dog Class
1st Countrydream's High Test


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Calowa Lurians Stary Nite Taya

Open Bitch Class
1st Calowa Lurians Stary Nite Taya


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Ch Twoemz Spirit Of Faith

Best Of Opposite Sex
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Triumphant's As Good As It Gets


Winners Bitch: (3-2-1-1)
RJ's Bear With Us

Reserve Winners Bitch
Shelttanys Princess 'o Avalon

Open Bitch Class
1st RJ's Bear With Us
2nd Shelttanys Princess 'o Avalon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona

Best Puppy In Breed
Jillfarm Just A Gem



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Jillfarm Just A Gem

Senior Puppy Bitch Class
1st Jillfarm Just A Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dhen's Rebel Rebel

Best Puppy In Breed
Dhen's Rebel Rebel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dhen's Rebel Rebel

Junior Puppy Dog Class
1st Dhen's Rebel Rebel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles

Best Of Opposite Sex
Bonneterre Zeo Enya

Best Puppy In Breed
Bonneterre Zeo Enya

Select Dog
GCh Ourdream's Red Sky At Night



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Bonneterre Zeo Enya

Junior Puppy Bitch Class
1st Bonneterre Zeo Enya


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli

Best Of Opposite Sex
Point Of Honor My Dorka



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Point Of Honor My Dorka

12-18 Month Bitch Class
1st Point Of Honor My Dorka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Win'Weim Koping Big Spoiled Red Valentino



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Maida Puterman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   22
Group 2nd   
GCh Ace Ventura Vejas Gluosniuose
  Basset Hound   21
Group 3rd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   18
Group 4th   
Alacrity N McCartney Celia
  Whippet   11
BPIG   
Alacrity N McCartney Celia
  Whippet   N/A
Best BBE In Group    Tirzah Kiss Myself So Pretty   Afghan Hound   0
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Winterbourne's Amantaka

Best Of Opposite Sex
Ch Tokabout Devil In A Blue Dress

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Tirzah Hartbeat Of Candyland

Select Dog
Ch Aries Anzac


Winners Dog: (1-3-2-1)
Tirzah Hartbeat Of Candyland

12-18 Month Dog Class
1st Tirzah Hartbeat Of Candyland


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Tirzah All About The Bling

Reserve Winners Bitch
Tirzah Kiss Myself So Pretty

12-18 Month Bitch Class
1st Tirzah Effervescence

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tirzah Kiss Myself So Pretty

Open Bitch Class
1st Tirzah All About The Bling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Ace Ventura Vejas Gluosniuose

Best Of Opposite Sex
Oryan's Sweet Saffron

Best Puppy In Breed
Oryan's Sweet Saffron

Select Dog
Ch Zazu Olea Bulls



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Oryan's Sweet Saffron

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oryan's Sweet Saffron


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Pawprints Declassified Edition

Best Of Opposite Sex
Pawprints Chetcote Fire Storm

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Pawprints Declassified Edition

Best Puppy In Breed
Polonez Chetcote Gardenia


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Pawprints Chetcote Fire Storm

Reserve Winners Bitch
Pawprints N Chetcote Couture

Junior Puppy Bitch Class
1st Polonez Chetcote Gardenia

12-18 Month Bitch Class
1st Pawprints Chetcote Fire Storm
2nd Pawprints N Chetcote Couture


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Grandgables Wee Mr Zensational




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon

Best Puppy In Breed
Pax Mundi Ares


Winners Dog: (2-0-1-0)
Pax Mundi Ares

Reserve Winners Dog
Lakilanni School's Out

Senior Puppy Dog Class
1st Pax Mundi Ares

12-18 Month Dog Class
1st Lakilanni School's Out



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Auriga Peter Parker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi

Select Bitch
GCh Cataraqui Runs In The Family




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Alacrity N McCartney Celia

Best Puppy In Breed
Alacrity N McCartney Celia



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Alacrity N McCartney Celia

Reserve Winners Bitch
Clandara's Poetry

Junior Puppy Bitch Class
1st Alacrity N McCartney Celia

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara's Poetry


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Brenda Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   21
Group 2nd   
GCh Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   13
Group 3rd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   11
Group 4th   Ch ConnQuest Welcome To The Show V Kelview   Doberman Pinscher   10
BPIG   
Ch Claircreek Masterpiece D'Matisse
  Portuguese Water Dog   N/A
Best BBE In Group   
GCh Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   0
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Medvezhya Staya Indiana Jones


Winners Dog: (1-0-0-0)
Medvezhya Staya Indiana Jones

12-18 Month Dog Class
1st Medvezhya Staya Indiana Jones



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Briley's Wild As The Wind

Select Bitch
GCh Tiamat's All About That Base




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bramstoke's Heaven And Earth

Best Puppy In Breed
Bramstoke's Heaven And Earth


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bramstoke's Heaven And Earth

Junior Puppy Dog Class
1st Bramstoke's Heaven And Earth



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch ConnQuest Welcome To The Show V Kelview

Best Of Opposite Sex
ConnQuest First Round Knockout

Best Of Winners: (1-2-0-1)
ConnQuest First Round Knockout

Best Puppy In Breed
Arket's Unforgettable Fire


Winners Dog: (1-2-0-1)
ConnQuest First Round Knockout

Bred By Exhibitor Dog Class
1st ConnQuest First Round Knockout


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Arket's Unforgettable Fire

Reserve Winners Bitch
ConnQuest Fallen Angel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Arket's Unforgettable Fire
2nd ConnQuest Fallen Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 7 pts (0-2-5-1)
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova

Best Of Opposite Sex
GCh Fado's Magical Inspiration

Best Puppy In Breed
Ch Claircreek Masterpiece D'Matisse

Select Dog
Ch Claircreek Masterpiece D'Matisse



Winners Bitch: (0-2-5-1)
Keevabay's Water Lily

Reserve Winners Bitch
Wheatley's Heart And Soul

12-18 Month Bitch Class
1st Keevabay's Water Lily

Open Bitch Class
1st Wheatley's Heart And Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch VonBremen's Arthur Next In Line




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kyser Bearrs Rattle And Hum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eugen Arya Chanel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eugen Arya Chanel

Canadian Bred Bitch Class
1st Eugen Arya Chanel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Unicornhill Story Telling

Best Of Opposite Sex
GCh Snoebear's Chandelier O'Perun




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Jane Parker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu
  Kerry Blue Terrier   14
Group 2nd   
GCh Clandara's Outlaw
  Staffordshire Bull Terrier   13
Group 3rd   Ch Bliss Creek Wild About Harry   Norfolk Terrier   12
Group 4th   Ch Foxbend Celebrity Status   Parson Russell Terrier   10
BPIG    Zlatapraha Vaughan   Cesky Terrier   N/A
Best BBE In Group   Ch Foxbend Celebrity Status   Parson Russell Terrier   0
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tierra Top Billing




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Zlatapraha Peterson

Best Of Opposite Sex
Ch Zlatapraha Pandora At Dornick

Best Puppy In Breed
Zlatapraha Vaughan



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Zlatapraha Vaughan

Junior Puppy Bitch Class
1st Zlatapraha Vaughan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Bliss Creek Wild About Harry

Select Dog
Ch Dralion's Sweet Deal On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dralion Amblegreen In Cahoots



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dralion Amblegreen In Cahoots

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dralion Amblegreen In Cahoots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend Celebrity Status




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Obsession The Dark Prince


Winners Dog: (1-0-0-1)
Obsession The Dark Prince

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Obsession The Dark Prince



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Filisite Brash You Are Not Alone

Best Of Opposite Sex
Gryndlscot Holly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Filisite Brash You Are Not Alone

Best Puppy In Breed
Gryndlscot Holly


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gryndlscot Holly

Junior Puppy Bitch Class
1st Gryndlscot Holly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara's Outlaw




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Flashlight Thunder v. Paradise of Wind




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Maida Puterman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Oz's Thunder And Rain
  Yorkshire Terrier   21
Group 2nd   
Ch Livanda Fabbiano
  Pekingese   18
Group 3rd   
GCh Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   16
Group 4th   
Laurelgate's Radical Riggs
  Havanese   12
BPIG   
Laurelgate's Radical Riggs
  Havanese   N/A
Best BBE In Group   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   0
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Miletree Carnival

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Adele At Shirmont

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Cempa's Sure As Shoot'n

Best Puppy In Breed
Cempa's Sure As Shoot'n

Select Dog
GCh Burbrook Broduil FitzWug


Winners Dog: (1-1-2-0)
Cempa's Sure As Shoot'n

Senior Puppy Dog Class
1st Cempa's Sure As Shoot'n


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Sigma Chi's Adele At Shirmont

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sigma Chi's Adele At Shirmont


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Little Star Of Aldaron


Winners Dog: (1-0-0-0)
Little Star Of Aldaron

12-18 Month Dog Class
1st Little Star Of Aldaron



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Somershire's In The Money

Best Puppy In Breed
Somershire's In The Money


Winners Dog: (1-0-0-0)
Somershire's In The Money

Senior Puppy Dog Class
1st Somershire's In The Money



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Laurelgate's Radical Riggs

Best Puppy In Breed
Laurelgate's Radical Riggs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Laurelgate's Radical Riggs

Junior Puppy Dog Class
1st Laurelgate's Radical Riggs



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rigair Blanche

Best Puppy In Breed
Rigair Blanche



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rigair Blanche

Reserve Winners Bitch
Rigair Belle Adele

Junior Puppy Bitch Class
1st Rigair Belle Adele
2nd Rigair Brigitte

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Blanche


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Solnechnaja Dubrava Fire Falcon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Livanda Fabbiano

Best Of Opposite Sex
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Tinyprints Watch Me Win

Best Puppy In Breed
Solar Smile Brian Light Tiam


Winners Dog: (2-0-1-0)
Tinyprints Sense of Style

Reserve Winners Dog
Solar Smile Brian Light Tiam

Senior Puppy Dog Class
1st Solar Smile Brian Light Tiam

Open Dog Class
1st Tinyprints Sense of Style



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Claripugs The Diplomat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Oz's Thunder And Rain

Best Of Opposite Sex
Oz's Wish List

Best Puppy In Breed
Oz's Courage My Love



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Oz's Wish List

Reserve Winners Bitch
Oz's Courage My Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Oz's Courage My Love

Open Bitch Class
1st Oz's Wish List


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Maida Puterman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crestagard's Tattletail Mae
  French Bulldog   20
Group 2nd   
GChEx Axinite Black Ma Griffe Thalpet
  Poodle (Miniature)   16
Group 3rd   Ch Gumby's N Underdog's Magnetic Force   Chinese Shar-Pei   13
Group 4th    Centerfold's Bur' N' Secrets   Shih Tzu   9
BPIG   Ch Gumby's N Underdog's Magnetic Force   Chinese Shar-Pei   N/A
Best BBE In Group    Schutzu's A Sharp Dressed Man   Shih Tzu   0
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare

Best Puppy In Breed
Danmar Charlie Lexiarmi Bradley


Winners Dog: (1-0-1-0)
Danmar Charlie Lexiarmi Bradley

Senior Puppy Dog Class
1st Danmar Charlie Lexiarmi Bradley



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cherokee Legend Neva



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cherokee Legend Neva

Reserve Winners Bitch
Jacib's Storytime

12-18 Month Bitch Class
1st Cherokee Legend Neva

Open Bitch Class
1st Jacib's Storytime


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Gumby's N Underdog's Magnetic Force

Best Of Opposite Sex
Shine On A Bender At Gumby's

Best Puppy In Breed
Ch Gumby's N Underdog's Magnetic Force



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Crestagard's Tattletail Mae

Best Of Opposite Sex
Foxmoor Petite Cherie C'Est Moi

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Foxmoor Petite Cherie C'Est Moi

Best Puppy In Breed
Foxmoor Petite Cherie C'Est Moi


Winners Dog: (1-2-0-1)
Foxmoor Petite Cherie C'Est Moi

Senior Puppy Dog Class
1st Foxmoor Petite Cherie C'Est Moi


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Bullmarket Ramona Quimby

Reserve Winners Bitch
El Torro's Jolie Esprit d'Art

Senior Puppy Bitch Class
1st El Torro's Jolie Esprit d'Art

12-18 Month Bitch Class
1st Bullmarket Ramona Quimby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lasacas Marshall A. Constable


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lasacas Marshall A. Constable

Open Dog Class
1st Lasacas Marshall A. Constable



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Axinite Black Ma Griffe Thalpet

Best Of Opposite Sex
Caralot's Diamond In The Rough

Select Bitch
Ch Thalpets Whod Have Thought



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Caralot's Diamond In The Rough

12-18 Month Bitch Class
1st Caralot's Diamond In The Rough


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brielle's Pass The Wine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Centerfold's Bur' N' Secrets

Best Puppy In Breed
Centerfold's Bur' N' Secrets


Winners Dog: (2-0-0-0)
Centerfold's Bur' N' Secrets

Reserve Winners Dog
Schutzu's A Sharp Dressed Man

Junior Puppy Dog Class
1st Schutzu's A Sharp Dressed Man

Open Dog Class
1st Centerfold's Bur' N' Secrets



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st    Ninebark Top Of The Ninth   Australian Shepherd   19
Group 2nd   Ch Grinzing's Jewelled Moonstone   Briard   18
Group 3rd    Grandgables Reigning King   Shetland Sheepdog   17
Group 4th   
Becen's Fireball
  Welsh Corgi (Pembroke)   14
BPIG    Grandgables Reigning King   Shetland Sheepdog   N/A
Best BBE In Group    Becen's Marvellous Tessa   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ninebark Top Of The Ninth


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ninebark Top Of The Ninth

Open Dog Class
1st Ninebark Top Of The Ninth



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hollowshot Cascade



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hollowshot Cascade

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollowshot Cascade


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Terrifical Soliderattearanook

Best Of Opposite Sex
Terrifical Burn A Debt

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Terrifical Soliderattearanook

Best Puppy In Breed
Terrifical Burn A Debt


Winners Dog: (1-1-0-0)
Terrifical Soliderattearanook

Open Dog Class
1st Terrifical Soliderattearanook


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Terrifical Burn A Debt

Junior Puppy Bitch Class
1st Terrifical Burn A Debt


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Heaven Sent Island Secrets

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae Spectre

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Thistlebrae Spectre

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Spectre


Winners Dog: (1-1-0-1)
Thistlebrae Spectre

Senior Puppy Dog Class
1st Thistlebrae Spectre


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Thistlebrae Travler Hiddn' Gem

Senior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Travler Hiddn' Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh BergerAlemnd's Winning Colour

Best Of Opposite Sex
Ch Chica Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Diesel Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Diesel Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-1-1-1)
Diesel Vom Burgimwald

Junior Puppy Dog Class
1st Diesel Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Darena Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Darena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kyon's Nordic Mjolnir

Best Of Opposite Sex
Kyon's Nordic Princess

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kyon's Nordic Mjolnir


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kyon's Nordic Mjolnir

12-18 Month Dog Class
1st Kyon's Nordic Mjolnir


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kyon's Nordic Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Nordic Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Grandgables Reigning King

Best Of Opposite Sex
Grandgables TruLee Toot Sweet

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Grandgables Reigning King

Best Puppy In Breed
Grandgables Reigning King


Winners Dog: (2-1-0-0)
Grandgables Reigning King

Reserve Winners Dog
Grandgables Trulee A Chill Guy

Junior Puppy Dog Class
1st Grandgables Trulee A Chill Guy

Canadian Bred Dog Class
1st Grandgables Reigning King


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Grandgables TruLee Toot Sweet

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables TruLee Toot Sweet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Lest We Forget




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Becen's Fireball

Best Of Opposite Sex
Becen's Marvellous Tessa

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Becen's Fireball

Best Puppy In Breed
Becen's Marvellous Tessa


Winners Dog: (1-1-0-0)
Becen's Fireball

Canadian Bred Dog Class
1st Becen's Fireball


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Becen's Marvellous Tessa

Senior Puppy Bitch Class
1st Becen's Marvellous Tessa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 21st of October 2017 12:18:33 PM