Oceanside Kennel Club
Saturday, April 1, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Julio Rueda
Shih Tzu  
Ch Sealegends Magic In Moonlight
Points: 340 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Julio Rueda
Newfoundland  
GChEx Heartsease Empress Of India
Best Puppy In Show
Judge: Julio Rueda
Dalmatian  
Estate's Rockette
Best Baby Puppy In Show
Judge: Julio Rueda
Schnauzer (Standard)   Champagne Quantum Of Solace
Best Veteran In Show
Judge: Julio Rueda
Rhodesian Ridgeback  
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Julio Rueda
Shih Tzu  
Ch Sealegends Magic In Moonlight
Best Brace In Show
Judge: Julio Rueda
Retriever (Labrador)  Brush & Marsh Shining Willow & Retriever (Labrador)  Brush & Marsh Ante Up








Group 1 - Leni Finne Top Dog
Points
Group 1st   
DoubleTakes Who Is In The Tardis
  Retriever (Golden)   59
Group 2nd   
GCh Wittersham Sunday's Child
  Spaniel (English Cocker)   47
Group 3rd   
GCh Nowwithem Double Dot Ammo
  Pointer   43
Group 4th   
GCh Tollchester's Canadian Ogopogo
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   42
BPIG    Brush & Marsh Ante Up   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Avatar's Ladybug   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best BBE In Group    Riverdance Dippity Do   Retriever (Golden)   0
Best Brace In Group    Brush & Marsh Ante Up   Retriever (Labrador)   0
Best Brace In Group    Brush & Marsh Shining Willow   Retriever (Labrador)   0
Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 2 pts
Ch LK Roxy Blue



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nowwithem Double Dot Ammo



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Parador Sinnadar



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 0 pts
SoftMapl's Oops! I Did It Again



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 3 pts
Affinity Wetland Willothewisp



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 11 pts
Ch DoubleTakes Who Is In The Tardis



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 12 pts
GCh Britton's Timed To Perfection



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 11 pts
GCh Tollchester's Canadian Ogopogo



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Shanz At Ed Southern Belle



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Islandview Heart Of Fire



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 3 pts
GCh Wittersham Sunday's Child



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 0 pts
Brekkon's Charm'd Beginning



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Baroque Eastwind's Cool Runnings



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin







Group 2 - Susan Norris-Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani
  Rhodesian Ridgeback   83
Group 2nd   
Ch Arubmec's Top Model
  Basenji   40
Group 3rd   Ch Hollyrood Tamazar Capercaillie   Deerhound (Scottish)   38
Group 4th   
GCh Mandajors Highly Explosive At Windrock
  Greyhound   37
BPIG    Westarr Remember The Heroes   Drever   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shabani's Namast-eh At Mirador   Rhodesian Ridgeback   0
Best Veteran In Group   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0
Best BBE In Group   
GCh Coso's See Ya Later
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 1 pts
Ch Arubmec's Top Model



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 4 pts
Ch Lexmark's Fehrhill Surf Break



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 4 pts
Victoria Of Yang Guang Kennel



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 1 pts
Gurkha's Same As You But Prettier



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 0 pts
Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 3 pts
Wiretap Time Stands Still



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hollyrood Tamazar Capercaillie



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 5 pts
Ch Westarr Heart Of A Canuck



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 3 pts
Pikkinokka's June Bug



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 3 pts
GCh Mandajors Highly Explosive At Windrock



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 42 pts
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 2 pts
Shuureihou Go Fukasou



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sailaway Time Traveller







Group 3 - Julio Rueda Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Empress Of India
  Newfoundland   38
Group 2nd   Ch BernerGold's Chasin' The Dream   Bernese Mountain Dog   35
Group 3rd   
GCh Shayla's SOA Irish Connection
  Bullmastiff   30
Group 4th    Reigning I Got This   Siberian Husky   27
BPIG    Penelope   Akita   N/A
Best Baby Puppy In Group    Champagne Quantum Of Solace   Schnauzer (Standard)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ashmoors Channel Into Bayside
  Newfoundland   0
Best BBE In Group   
GCh Shayla's SOA Irish Connection
  Bullmastiff   0
Best Brace In Group    Seatosky Bad Moon Rising   Schnauzer (Standard)   0
Best Brace In Group    Seatosky Bennie And The Jets   Schnauzer (Standard)   0
Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 1 pts
Ursa Major's Sparkling Solitaire



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 4 pts
Ch BernerGold's Chasin' The Dream



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 2 pts
GCh Shayla's SOA Irish Connection



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 0 pts
Ch Supernova Red Is The New Black



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 2 pts
GCh Ltl Mtn Bring Down The House



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 2 pts
Mountainviews Piece Of My Heart



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Heartsease Empress Of India



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 2 pts
Ch Acostar OshKosh Bgosh Tanaki



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 7 pts
Artaius Von Haus Highlander



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Stoan's Xabu De Peru



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skansen's Last Man Standing



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 4 pts
Ch Steinhaus Joie de Vie



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 0 pts
Ch Reigning I Got This







Group 4 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   22
Group 2nd   
GCh Krown Ground Breaker
  Schnauzer (Miniature)   18
Group 3rd   
Ch Michl R Redneck Reflection
  American Staffordshire Terrier   10
Group 4th   
Ch Sea Of Flames
  Norwich Terrier   9
BPIG    Krown Where Fashion Sits   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best BBE In Group   
GCh Krown Ground Breaker
  Schnauzer (Miniature)   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Michl R Redneck Reflection



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Fairplay's Wild 'N Wicked



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sea Of Flames



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 7 pts
GCh Krown Ground Breaker



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts
Ch Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cepage Ledger Page



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Darwyn's Sakura



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
GCh Skyehigh's Here We Go Again







Group 5 - Leni Finne Top Dog
Points
Group 1st    Jespersen's Kingsley   Coton De Tulear   53
Group 2nd    Calowin's Boba Fett   Chinese Crested   51
Group 3rd    Bloom An Glow In The Dark   Papillon   47
Group 4th   
GCh Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   39
BPIG    Calowin's Boba Fett   Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Passionpaps Infamous Adventure
  Papillon   0
Best Veteran In Group   
GCh Rompford Kaunotar Of Yorkhouse
  Chinese Crested   0
Best BBE In Group   
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
  Papillon   0
Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 0 pts
Galfox Glenfiddich



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 8 pts
GCh Alderglen Siren Song



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Tiny Mites Little Canuck



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Hilaire's Amanda Cherie



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 3 pts
Calowin's Boba Fett



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Jespersen's Kingsley



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pocopayasos I'm Aim N High



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Brackley I'm So Amazing



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 7 pts
Bloom An Glow In The Dark



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 5 pts
GCh Sevaul's Cinnamon Bear



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 2 pts
Lemoges Spring Flowers



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 10 pts
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams



Judge: Leni Finne

Best Of Breed: 1 pts
Lynworth JP Peppers







Group 6 - Julio Rueda Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   47
Group 2nd   
Estate's Rockette
  Dalmatian   46
Group 3rd   GCh Dazzlin B's Into The Woods   Bichon Frise   45
Group 4th   
GCh Waylin's Baja Rosa
  Boston Terrier   43
BPIG   
Estate's Rockette
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Karadav's Official Mascot   Boston Terrier   0
Best Veteran In Group   GCh Pride Of Tamlilly   Bichon Frise   0
Best BBE In Group   
Ch Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   0
Best Brace In Group   Ch Encore Tamlilly Shades Of Summer   Bichon Frise   0
Best Brace In Group   GCh Pride Of Tamlilly   Bichon Frise   0
Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 1 pts
GCh Dazzlin B's Into The Woods



Judge: Susan Norris-Jones

Best Of Breed: 14 pts
GCh Waylin's Baja Rosa



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 3 pts
Ch Symarun's Dirty Devil



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 0 pts
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 0 pts
Ch Estate's Rockette



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 10 pts
GCh Mokaodc Robobull Catatumbo



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 3 pts
GCh Keesrich Pawstep GameOfThrones



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 2 pts
Lemoges Oh La La



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 0 pts
Sionnach's Rusted Kannon



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sealegends Magic In Moonlight



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 1 pts
GCh Playpoint Tiptop



Judge: Julio Rueda

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha
  German Shepherd Dog   32
Group 2nd   
Vanstone-Argentina Seek To Find
  Australian Shepherd   28
Group 3rd   
GCh Firestar's Destiny At Startoga
  Shetland Sheepdog   23
Group 4th   
GCh Pineridgice Eyvindur
  Iceland Sheepdog   15
BPIG    Eclipse All That Glitters   Berger Picard   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cardross Destination Cherfire   Collie (Rough)   0
Best BBE In Group    Shelgrande's Midas Touch   Shetland Sheepdog   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts
Ch Vanstone-Argentina Seek To Find



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
Teseko Red Red Wine



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Eclipse All That Glitters



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Bijou My Oh My



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
Ch Cherfire's Gunpowder And Lead



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Aychess Celticmoon Duntrune



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pineridgice Eyvindur



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Lambluv's Thief Of Hearts



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Raksa Bacówa Z Banciarni



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 7 pts
GCh Firestar's Destiny At Startoga



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Aurigan Paparazzi



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 27th of July 2017 03:33:24 PM