Hamilton Kennel Club
Thursday, June 23, 2011 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can/Am Ch. Summerford's Gill Again, AOM
Owners: Christina Koffman-Heard & Mr. Wm. Terry Lane
Handler: Christina Koffman-Heard, Summerford Newfoundlands
Best In Show
Judge: Harold Pybus
Bouvier des Flandres  Ch Quiche's Grand Finale
Points: 126 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Harold Pybus
Pointer (German Short-Haired)    Legacyk Flrcrk Sincerely Yours








Group 1 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Legacyk Blue Sunday
  Pointer (German Short-Haired)    25
Group 2nd   
Ch Dobe's Den P Hot Shot
  Pointer    20
Group 3rd    Crimsonacre Vantage Point   Irish Setter   19
Group 4th    Blacfriar Seamus McGrath   Flat-Coated Retriever   16
BPIG    Legacyk Flrcrk Sincerely Yours   Pointer (German Short-Haired)    N/A
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts
Kelgerri's Ten To One



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts
Ruffwood's Own Agenda



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Blacfriar Seamus McGrath



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 5 pts
Ch Ambercroft's All That Jazz



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts
Crimsonacre Vantage Point



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Ch OTCh Pinebank We Will Rock You



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dobe's Den P Hot Shot



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Legacyk Blue Sunday



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ourdreams Star Spangled Banner



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Drehbar's Annie At Graudean







Group 2 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   9
Group 2nd   
Ch Lorricbrook Sonoma
  Whippet   8
Group 3rd   
Ch Pennieslogon T G I Friday
  Basset Hound    2
Group 4th    Auriga's Diamond Diva   Petit Basset Griffon Vendeen    1
BPIG    Auriga's Diamond Diva   Petit Basset Griffon Vendeen    N/A
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pennieslogon T G I Friday



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Docteur Jivago Du Grand Fresnoy



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Auriga's Diamond Diva



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 5 pts
Ch Lorricbrook Sonoma







Group 3 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   Ch Suthanlites Fireworx   Siberian Husky   21
Group 2nd   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog    18
Group 3rd   
Ch Liberator's Apache Firebird
  Doberman Pinscher    14
Group 4th   
Ch Summerford's Gill Again
  Newfoundland    11
BPIG    Naku's Hocus Pocus   Eurasier    N/A
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts
GCh Remember Me Last Man Standing



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts
Ch Liberator's Apache Firebird



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts
Naku's Hocus Pocus



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts
Ch DantryDane's Home Town Girl



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cr Endless Summer



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Summerford's Gill Again



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts
Ch Suthanlites Fireworx



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Cortaillod Haute Marne







Group 4 - Adrian Landarte Top Dog
Points
Group 1st   
J'Cobe Broxden The Headliner
  Smooth Fox Terrier   20
Group 2nd   
Ch Shastakin Jersey Jake
  Australian Terrier    19
Group 3rd   
Ch Scandals Escalade At Evalill
  Miniature Schnauzer   18
Group 4th    Aon Briosca Arracht   Kerry Blue Terrier   14
BPIG   Ch Avalon Razzle Dazzle   Norfolk Terrier    N/A
Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts
Ch Copperfields Lion Heart



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Shastakin Jersey Jake



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Ganymede's Hope And Glory



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 2 pts
Ch Zlatapraha Ellington



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aon Briosca Arracht



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts
Ch Northcote's Foreign Affair



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 3 pts
Ch Scandals Escalade At Evalill



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts
Ch Avalon Razzle Dazzle



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts
Ch J'Cobe Broxden The Headliner







Group 5 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Schuyler's Laparata Robert
  Pekingese    14
Group 2nd   
Ch Pomroth She's So Prada
  Toy Poodle   10
Group 3rd   
Ch Wannabee Casanova
  Miniature Pinscher    9
Group 4th   
Ch Pocopayasos Kiss My
  Havanese   8
BPIG   
Ch Wannabee Casanova
  Miniature Pinscher    N/A
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Tzani Doris Plum



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jewelcroft's Dala Midnatt Sol



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Altair's Live Like Horses



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pocopayasos Kiss My



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wannabee Casanova



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts
Ch Schuyler's Laparata Robert



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Envoy Mydee Fine Karisma



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pomroth She's So Prada



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts
Whirlwind's Chili Burger







Group 6 - Jorge Nallem Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Alaman The Bees Knees
  Standard Poodle   11
Group 2nd   
Ch Wynovers Letitbe Lashalimar
  Shih Tzu   8
Group 3rd   
Ch Luvit's A Rolex Yacht-Master At Dalnavert
  Bichon Frise    7
Group 4th    Mardeck N' Deloran's Sparkling Ice   Schipperke   6
BPIG    Classique D' Artagnan   Standard Poodle   N/A
Judge: Jorge Nallem

Best Of Breed: 0 pts
Ch Luvit's A Rolex Yacht-Master At Dalnavert



Judge: Jorge Nallem

Best Of Breed: 0 pts
Alemick's Lennox Kinga The Ring



Judge: Jorge Nallem

Best Of Breed: 0 pts
Carmichael's Waiting For You



Judge: Jorge Nallem

Best Of Breed: 2 pts
Alemick's Petite Bijou



Judge: Jorge Nallem

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sweetmeadow's Claircreek Dandy



Judge: Jorge Nallem

Best Of Breed: 0 pts
Mardeck N' Deloran's Sparkling Ice



Judge: Jorge Nallem

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wynovers Letitbe Lashalimar



Judge: Jorge Nallem

Best Of Breed: 2 pts
Ch Alaman The Bees Knees





Group 7 - John Reeve-Newson (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   Ch Quiche's Grand Finale   Bouvier des Flandres   20
Group 2nd   Ch Bugaboo's Big Shot   Old English Sheepdog    19
Group 3rd   
Ch Ninebark Heart Of Darkness
  Australian Shepherd   18
Group 4th   
Cermel's Chip Off The Ol Block
  Shetland Sheepdog   15
BPIG    Timberline's Princess Maria   German Shepherd Dog    N/A
Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Ch Ninebark Heart Of Darkness



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Cameron's Twilight Eclipse



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Dazzle Me Du Cadre Noir



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Quiche's Grand Finale



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Overland Travler Revis Island At Marydell



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 4 pts
Ch Timberline's Firebird



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bugaboo's Big Shot



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Keeva Bay's Heidi Ho



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 4 pts
Ch Cermel's Chip Off The Ol Block



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By