Societe Canine de Thetford
Sunday, May 29, 2011 - Show # 4



Related Results

Conformation

Saturday, May 28 (Show # 1)
Saturday, May 28 (Show # 2)
Sunday, May 29 (Show # 3)
Sunday, May 29 (Show # 4)

Obedience

Saturday, May 28 (Trial 1)
Saturday, May 28 (Trial 2)
Sunday, May 29 (Trial 3)
Sunday, May 29 (Trial 4)



Best In Show
Judge: Allan Brown
Skye Terrier  
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
Points: 158 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Allan Brown
Shetland Sheepdog  
Laureate Immortality








Group 1 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born
  Retriever (Flat-Coated)   36
Group 2nd   Ch Chablais Cabernet   Retriever (Labrador)   35
Group 3rd   
Ch Southgate Endor Mystic Shaman
  Spaniel (Brittany)   23
Group 4th   
Ch Moka des Marais du Nord
  Spaniel (French)   22
BPIG    Giroflee Constellation   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts
Ch Poppenspaler's Dea Augusta



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Excel des Bords du Dan



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
De Lombardie V Bulkley Europa



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 6 pts
Ch Delmarva's Top of the World



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 11 pts
Ch Chablais Cabernet



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts
Confettis Indigo Pastis



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Southgate Endor Mystic Shaman



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts
Giroflee Constellation



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Society's Sorcerer Merlyn



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts
GCh Moka des Marais du Nord



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stealyka Weatherrun Delsika







Group 2 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch HareHill's Working The Strip
  Ibizan Hound   11
Group 2nd   
Ch Unmistakably Windstorm
  Saluki   10
Group 3rd   Ch Heather's Cat On A Hot Tin Roof   Bloodhound   9
Group 4th   
Ch Daggarwoods Bjorn Star
  Norwegian Elkhound   8
BPIG   
Ch Auriga Euphoria At Riobel
  Petit Basset Griffon Vendeen   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Heather's Cat On A Hot Tin Roof



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Diagram Doc's Prescription MW



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts
Ch Telkel Encore Une Manigance SL



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Victory's Dance With The Devil



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
GChEx HareHill's Working The Strip



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Daggarwoods Bjorn Star



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Auriga Euphoria At Riobel



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Unmistakably Windstorm



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Forgetmenot Joska Nemesis







Group 3 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Monark Charlemagne
  Great Pyrenees   38
Group 2nd   Ch Silverlane's Magic Crystal   Boxer   37
Group 3rd   
Ch Danandre The Man In Black
  Doberman Pinscher   35
Group 4th   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog   32
BPIG   
Skansen's Dax Gatsby Dark Sky
  Schnauzer (Giant)   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts
Ch Alpenspirit Remember Me



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts
Ch Silverlane's Magic Crystal



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts
Fitnessbull's Bikini The Queen



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts
Ch Danandre The Man In Black



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 6 pts
GCh Striders Santana V Drogheda



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts
GCh Monark Charlemagne



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windward's Kyrat V Orlando



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts
Ch Nikita Myrka



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts
Ch Skansen's Dax Gatsby Dark Sky



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts
Seadream's Lilisimone







Group 4 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
  Skye Terrier   13
Group 2nd   
Ch Scandals Escalade At Evalill
  Schnauzer (Miniature)   12
Group 3rd    Efbe's Mister Marvin   Sealyham Terrier   8
Group 4th    Keepsake's Walking On Sunshine   Soft-Coated Wheaten Terrier   7
BPIG    Keepsake's Walking On Sunshine   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kana Haus Peppermint Patty



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts
Crombie's Gypsy Rose Lee



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Doubleu Douce Folie



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts
Ch Scandals Escalade At Evalill



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Efbe's Mister Marvin



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Keepsake's Walking On Sunshine



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts
Skyehigh's Miami Beach







Group 5 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rockhurst's Carmelicious
  Havanese   22
Group 2nd   
Silhouette's Swan Lake
  Pomeranian   21
Group 3rd    Claymore Tidalwave At SKB's K9Rice   Pekingese   20
Group 4th   
EverCrest's Patent Pending Nu Poils
  Chinese Crested   19
BPIG   
Ch Rockhurst's Carmelicious
  Havanese   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts
Ch Berco's Flash The New Star



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts
Berco's Fatal Sensation



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts
EverCrest's Patent Pending Nu Poils



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts
Coquine du Domaine de Polona



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rockhurst's Carmelicious



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Nanrich's Count Me In



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts
Claymore Tidalwave At SKB's K9Rice



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Silhouette's Swan Lake



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts
Littlestar's Sissi Classic







Group 6 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset Kate Winsit
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
Ch Chef Cassoulet Delenclos
  Bulldog   9
Group 3rd   
Ch Sweetspot Cocoabeach Vindiesel
  Dalmatian   1
Group 4th   
Ch Sweetmeadow's Claircreek Dandy
  Lowchen   0
BPIG    Dassin Hillwood Simpson   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 7 pts
Ch Chef Cassoulet Delenclos



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sweetspot Cocoabeach Vindiesel



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sweetmeadow's Claircreek Dandy



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Vetset Kate Winsit





Group 7 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shelhaven Sweet Seduction
  Shetland Sheepdog   20
Group 2nd   
Ch Boyero Know As A Rock
  Bouvier des Flandres   16
Group 3rd    Jolifilo's Whistler Mountain   Australian Shepherd   13
Group 4th   Ch Sir Montego De Jacman   German Shepherd Dog   12
BPIG   
Laureate Immortality
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Jolifilo's Whistler Mountain



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts
Wishlyn's Main Attraction



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Boyero Know As A Rock



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 5 pts
Ch Sir Montego De Jacman



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts
Elnya Ion Caun Adam B



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Shelhaven Sweet Seduction



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts
Joska Xploradora



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 24th of November 2017 06:38:52 AM