Societe Canine de Thetford
Sunday, May 29, 2011 - Show # 3



Related Results

Conformation

Saturday, May 28 (Show # 1)
Saturday, May 28 (Show # 2)
Sunday, May 29 (Show # 3)
Sunday, May 29 (Show # 4)

Obedience

Saturday, May 28 (Trial 1)
Saturday, May 28 (Trial 2)
Sunday, May 29 (Trial 3)
Sunday, May 29 (Trial 4)



Best In Show
Judge: Thomas Burke
Saint Bernard  
Ch Windward's Kyrat V Orlando
Points: 165 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Burke
Spaniel (English Cocker)   Giroflee Constellation








Group 1 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born
  Retriever (Flat-Coated)   37
Group 2nd   
Ch Moka des Marais du Nord
  Spaniel (French)   36
Group 3rd   
Ch Southgate Endor Mystic Shaman
  Spaniel (Brittany)   35
Group 4th   
Ch Grandriver's Sandra Dee
  Retriever (Labrador)   34
BPIG    Giroflee Constellation   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts
Ch Roidethule Freyja Dame Holly



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Ch Excel des Bords du Dan



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
De Lombardie V Bulkley Europa



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 7 pts
Skylon Empress Emerald



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 12 pts
GChEx Grandriver's Sandra Dee



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts
Confettis Jovial



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Southgate Endor Mystic Shaman



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts
Giroflee Constellation



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Society's I Want To Believe



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
GCh Moka des Marais du Nord



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stealyka Weatherrun Delsika







Group 2 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
Ch HareHill's Working The Strip
  Ibizan Hound   11
Group 2nd   
Ch Daggarwoods Bjorn Star
  Norwegian Elkhound   10
Group 3rd   
Ch Unmistakably Windstorm
  Saluki   9
Group 4th   
Telkel Gaz Toxique SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   7
BPIG   
Telkel Gaz Toxique SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Ch Diagram Doc's Prescription MW



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts
Ch (Alt) Ch Telkel Gaz Toxique SL



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Ch Victory's Dance With The Devil



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
GChEx HareHill's Working The Strip



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Ch Daggarwoods Bjorn Star



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Ch Auriga Euphoria At Riobel



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts
Ch Unmistakably Windstorm



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Ch Forgetmenot Joska Nemesis







Group 3 - Thomas Burke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Windward's Kyrat V Orlando
  Saint Bernard   39
Group 2nd   
Ch Striders Santana V Drogheda
  Great Dane   38
Group 3rd   
Ch Belouro's Areia da Costa
  Portuguese Water Dog   34
Group 4th   Ch Silverlane's Magic Crystal   Boxer   29
BPIG    Bullmax Fleur de Lys   Bullmastiff   N/A
Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 4 pts
Ch Alpenspirit Remember Me



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 1 pts
Ch Silverlane's Magic Crystal



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 4 pts
Bullmax Fascination



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 2 pts
Ch Danandre The Man In Black



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 3 pts
GCh Striders Santana V Drogheda



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 0 pts
GCh Monark Charlemagne



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 4 pts
GCh Belouro's Areia da Costa



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windward's Kyrat V Orlando



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 4 pts
Ch Nikita Myrka



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 4 pts
Ch Ingebar's Rebelle



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 3 pts
Trailroc Midnite Blaze







Group 4 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
  Skye Terrier   14
Group 2nd    Efbe's Mister Marvin   Sealyham Terrier   13
Group 3rd   
Kana Haus Peppermint Patty
  Airedale Terrier   12
Group 4th    Keepsake's Walking On Sunshine   Soft-Coated Wheaten Terrier   11
BPIG    Keepsake's Walking On Sunshine   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kana Haus Peppermint Patty



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts
Cairnton Crombie Clara Bow



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Doubleu Douce Folie



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts
Ch Scandals Escalade At Evalill



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Ch Efbe's Mister Marvin



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Keepsake's Walking On Sunshine



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts
Skyehigh's Miami Beach







Group 5 - Thomas Burke Top Dog
Points
Group 1st   Ch Angel Iggies Foenix Rising [ALL WINS CANCELLED] - CKC Registration Cancelled   Italian Greyhound   23
Group 2nd   
Ch Rockhurst's Carmelicious
  Havanese   21
Group 3rd    Sargon's Look This Way   Chihuahua (Short Coat)   20
Group 4th    Littlestar's Sissi Classic   Yorkshire Terrier   16
BPIG   
Ch Rockhurst's Carmelicious
  Havanese   N/A
Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 5 pts
Ch Baila Sky Is The Limit



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 3 pts
Sargon's Look This Way



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 3 pts
Ibiza Little Champs



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 0 pts
Coquine du Domaine de Polona



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rockhurst's Carmelicious



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 0 pts
Claymore Tidalwave At SKB's K9Rice



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 1 pts
Ch Silhouette's Swan Lake



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 2 pts
Littlestar's Sissi Classic







Group 6 - Thomas Burke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset Kate Winsit
  Poodle (Standard)   13
Group 2nd   
Ch Chef Cassoulet Delenclos
  Bulldog   10
Group 3rd   
Ch Sweetspot Cocoabeach Vindiesel
  Dalmatian   2
Group 4th   
Ch Sweetmeadow's Claircreek Dandy
  Lowchen   1
BPIG   
Ch Bluemount White Storm
  Bulldog   N/A
Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 7 pts
Ch Chef Cassoulet Delenclos



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sweetspot Cocoabeach Vindiesel



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sweetmeadow's Claircreek Dandy



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 0 pts
Laporte Hillhouse Ruby Pearl



Judge: Thomas Burke

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Vetset Kate Winsit





Group 7 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boyero Magnificent Gladiator
  Bouvier des Flandres   22
Group 2nd   
Laureate Immortality
  Shetland Sheepdog   19
Group 3rd   
Meliage's 100 Detour A L'Infini
  German Shepherd Dog   16
Group 4th   
Ch Kinoak Praline et Creme
  Australian Shepherd   10
BPIG   
Ch Boyero Magnificent Gladiator
  Bouvier des Flandres   N/A
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts
Ch Kinoak Praline et Creme



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts
Wishlyn's Main Attraction



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Boyero Magnificent Gladiator



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts
Ch Meliage's 100 Detour A L'Infini



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts
Elnya Utrecht Iell Caün



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts
Ch Laureate Immortality



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts
Joska Xploradora



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 25th of September 2017 08:14:47 AM