Cobequid Dog Club
Saturday, October 8, 2011



Related Results


Best In Show
Judge: Margaret Jones
Newfoundland  
Ch Homeport Ebbtide
Points: 205 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Margaret Jones
Shetland Sheepdog  
GCh Shelhaven Sweet Seduction
Best Puppy In Show
Judge: Margaret Jones
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
Kamdons I'm A Livewire SW








Group 1 - Fernando Da Costa Maia Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Delmarva's Top of the World
  Retriever (Golden)   43
Group 2nd   
Ch MEM's Without Doubt
  Spaniel (American Cocker)   32
Group 3rd   Ch Huntersglen Maries Trucharm   Pointer (German Short-Haired)   31
Group 4th   
GCh Oakley's Red Bull
  Setter (English)   28
BPIG   
Ch Egerton's River Of Dreams
  Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 2 pts
Ch Huntersglen Maries Trucharm



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Ch Silvercreek's Lone Star at Wildbrook



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mistcurl's MacCaskill Dhu



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 10 pts
Ch Delmarva's Top of the World



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 9 pts
Ch Madabout's Xtra Large Decaf



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 2 pts
Saltydog's Everybodys Baby



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Oakley's Red Bull



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 1 pts
Ch Irishfolke's Glorious Morn



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Ch MEM's Without Doubt



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Btrue's Dot Doc Watson



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 1 pts
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 2 pts
Wildomar's Kick You To The Moon



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Egerton's River Of Dreams







Group 2 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Unmistakably Windstorm
  Saluki   27
Group 2nd   
Kamdons I'm A Livewire SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   25
Group 3rd   
Ch TG I Can't Believe It's Not
  Beagle   23
Group 4th   
Ch Blackwing RedAmber of Conamore
  Basenji   18
BPIG   
Kamdons I'm A Livewire SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts
Ch Blackwing RedAmber of Conamore



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Corkery's Tag Your It



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts
Ch TG I Can't Believe It's Not



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts
Ch Norjon Kinobi's Eight Ender



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
Kamdons I'm A Livewire SW



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Ch Arghandab's Peekablue



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts
Royeljoker's Came N'Went



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Ch Daggarwoods Bjorn Star



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
Ch Trumphill's Ooh La La



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
Ch Unmistakably Windstorm



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
Ch Albelarm It's Not Over at Doonabrig







Group 3 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Homeport Ebbtide
  Newfoundland   33
Group 2nd   
Ch Elharlen's Valentia
  Boxer   30
Group 3rd   
Ch Chimini's Peregrin Took
  Siberian Husky   28
Group 4th   
GCh Belouro's Areia da Costa
  Portuguese Water Dog   23
BPIG   
Gabriel von der Maburg
  Bernese Mountain Dog   N/A
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts
Ch Wasenshi's Pardon My Dust



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Moonsnoe's Wapikat



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
Ch RCA's Metin Of Island Farm



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gabriel von der Maburg



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
Ch Elharlen's Valentia



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts
GCh Pine Ridge's Dare To Dream



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cha-Rish 'N Cassel's Wild Child



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Ch Moratel Westriver Santé



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts
Everendeavor Akola Alya



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Lagarada's Magical Memories



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts
GCh Homeport Ebbtide



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh Belouro's Areia da Costa



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
Vanderbilt's Slavic of Lucerne



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Chimini's Peregrin Took







Group 4 - Fernando Da Costa Maia Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bayhill's Red Warrior
  Bull Terrier   16
Group 2nd   
Ch Regalridge Let Me Dance 4 You
  Airedale Terrier   13
Group 3rd   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
  Skye Terrier   12
Group 4th    Whiteheather Carte Blanche   West Highland White Terrier   11
BPIG    Whiteheather Carte Blanche   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Ch Regalridge Let Me Dance 4 You



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 3 pts
Ch Hellas Jordgubbe



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 2 pts
Ch Bayhill's Red Warrior



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 1 pts
Ch Territch Pennfox Noreasonabledoubt



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Ch TriNor Lil Bit of Badness



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Presbrooke Mountain Mist



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 1 pts
Lookinglass W. Tecumseh Sherman



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 1 pts
Whiteheather Carte Blanche







Group 5 - Fernando Da Costa Maia Top Dog
Points
Group 1st    Chriscendo Can't Spell   Pomeranian   32
Group 2nd   
PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   30
Group 3rd   
Okkak's Magnus Lacelink
  Papillon   28
Group 4th   
Ch Kamelott's Sky's The Limit
  Havanese   20
BPIG    Chriscendo Can't Spell   Pomeranian   N/A
Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 4 pts
Ch Sushines Out Of This Whirl



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 1 pts
Cutiepaws Tequila Sunrise



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 2 pts
Ch Meander Mynameisnigel



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gliding On The Clouds N'Co



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dream du Domaine de Polana



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Ch Manitoba's Newsflash At Jmax



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kamelott's Sky's The Limit



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 1 pts
Uwharrie Destiny Of Artesia At Kabecca



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Riding The Wave Z Canczech



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 7 pts
GCh Okkak's Magnus Lacelink



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 1 pts
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 1 pts
Chriscendo Can't Spell



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Tropicfox Dream Girl







Group 6 - Fernando Da Costa Maia Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset Kate Winsit
  Poodle (Standard)   14
Group 2nd   
Ch Ayrhill Tarragon With The Wind
  Chow Chow   11
Group 3rd   
Ch Onsengeltje Are You Ready
  Dalmatian   10
Group 4th   
Ch Bijzondere's Meisje's Zoontje
  Keeshond   9
BPIG    Dassin Hillwood Simpson   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 2 pts
Greystoke Sweet Potato Pie



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ayrhill Tarragon With The Wind



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Ch Onsengeltje Are You Ready



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 1 pts
Ch Special Agent Spencer



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 3 pts
Ch Bijzondere's Meisje's Zoontje



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Vetset Kate Winsit



Judge: Fernando Da Costa Maia

Best Of Breed: 0 pts
Ch Camplaren's Pay Dirt





Group 7 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shelhaven Sweet Seduction
  Shetland Sheepdog   34
Group 2nd   Ch Blackcrest's Victory   German Shepherd Dog   27
Group 3rd   
Ch Stonepillar's Steel Blu
  Bouvier des Flandres   15
Group 4th   GCh Curig FaerieTale Coriander   Welsh Corgi (Pembroke)   12
BPIG    Fenmore's Missing Link   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh Garrison's Black Powder



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
MNM's Sunshine Reggae



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts
Ch Stonepillar's Steel Blu



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
Eastleigh Anjay High Society



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
Whiskeyjack Uneeda Sweet Luluby



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 11 pts
Ch Blackcrest's Victory



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Ch Frodo du Domaine de Polana



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Shelhaven Sweet Seduction



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh Vastgota Nova Mayflower ST



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Curig FaerieTale Coriander



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 21st of September 2017 04:09:19 PM