Brantford & District Kennel & Obedience Club
Sunday, December 3, 2017



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (416) 759-8593
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Glen Stark
Griffon (Brussels)  
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
Points: 258 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Glen Stark
Portuguese Water Dog  
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
Best Puppy In Show
Judge: Glen Stark
Doberman Pinscher   ConnQuest All About Believin
Best Baby Puppy In Show
Judge: Glen Stark
Spaniel (American Cocker)   Mar-K's Too Hot To Handle








Group 1 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   60
Group 2nd   
GChEx Triseter Celtic Player
  Setter (Gordon)   57
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   56
Group 4th   Ch Mar-K's Breaking News   Spaniel (American Cocker)   55
BPIG    Sarabay Ridgepond What Goes Around   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mar-K's Too Hot To Handle   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
Ch Whisperfield Shades Of Autumn

Best Of Opposite Sex
Ch Legacyk Indecent Exposure

Select Dog
Ch Mount Albion's Royal Onyx

Select Bitch
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy


Winners Dog: (1-0-2-2)
Leaside's Scout

Open Dog Class
1st Leaside's Scout



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 12 pts (2-6-4-1)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Goldpaw's Snap To It

Best Of Winners: (2-6-4-1)
Goldfeather's Shakespearean Limited Edition

Best Puppy In Breed
Sarabay Ridgepond What Goes Around

Select Dog
GCh Gowrielea's Scots Wha Hae


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Readyfor Th'Greatest Discovery

Best Puppy In Breed
Readyfor Th'Greatest Discovery


Winners Dog: (1-0-0-0)
Readyfor Th'Greatest Discovery

Junior Puppy Dog Class
1st Readyfor Th'Greatest Discovery



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Reidwood Style And Grace



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Reidwood Style And Grace

Reserve Winners Bitch
Serendipity's Dutchess Alice Maude

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reidwood Style And Grace

Open Bitch Class
1st Serendipity's Dutchess Alice Maude


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Triseter Celtic Player




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On

Best Of Opposite Sex
Ch Cornadore Avon To Annagh




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 11 pts (2-5-2-3)
Ch Mar-K's Breaking News

Best Of Opposite Sex
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Winners: (2-5-2-3)
Harbor Bay's Sugar N Spice

Best Puppy In Breed
Fanciful's King Of Hearts

Select Dog
Ch Silkroad's Life Is Good Today

Select Bitch
Ch Shandys Calowa I've Got Rhythm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Dual Lanes's Triumphant Beretta Storm

Best Of Opposite Sex
Ruffwood Agenda's Islay



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ruffwood Agenda's Islay

Reserve Winners Bitch
Windy Hill's Pink Diamond

Open Bitch Class
1st Ruffwood Agenda's Islay
2nd Windy Hill's Pink Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Puppy In Breed
Especially For You Henley



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Warwick's The Best Is Yet To Come

Reserve Winners Bitch
Especially For You Henley

Senior Puppy Bitch Class
1st Especially For You Henley

Open Bitch Class
1st Warwick's The Best Is Yet To Come


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
O'Morn Step That Step

Best Of Opposite Sex
Ch I.M. Navarone's Mr. Bean



Winners Bitch: (0-2-1-0)
O'Morn Step That Step

Reserve Winners Bitch
Castlehill's Xpatriot At Farnadawly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Castlehill's Xpatriot At Farnadawly

Open Bitch Class
1st O'Morn Step That Step


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz

Best Of Opposite Sex
Ch Ekahi Rissana Isidoro Almamater

Select Bitch
Ch Breica's Everybody Talks




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Veronica Mercer Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   35
Group 2nd   
GCh McCartney N Alacrity Celeste
  Whippet   34
Group 3rd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   30
Group 4th   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   28
BPIG    Grandgables Wee Russian Romeo   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    County Line's It Is Written In The Stars   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
Ch Napier's Omg Did You Hear

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Awbari Wow I'm Flawless

Best Puppy In Breed
Awbari Wow I'm Flawless


Winners Dog: (2-1-1-1)
Candyland Yippeeki Yay Tirzah

Reserve Winners Dog
Candyland's Twotsus And An Ola

Junior Puppy Dog Class
1st Candyland Yippeeki Yay Tirzah

Canadian Bred Dog Class
1st Candyland's Twotsus And An Ola


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Awbari Wow I'm Flawless

Junior Puppy Bitch Class
1st Awbari Wow I'm Flawless


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sojourn Elance Le Corsaire

Open Dog Class
1st Sojourn Elance Le Corsaire

3-6 Month Dog Class
1st Nicolas De Russie Du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Timberline's We Have A Wiener

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore So Let It Be Written

Select Dog
Ch RockinDox Screech Hound


3-6 Month Dog Class
1st Palakore's Let It Be Doxieluv


Winners Bitch: (0-2-2-1)
Geisha Julka Of Polonez

Reserve Winners Bitch
Rockindox Rock Hound

12-18 Month Bitch Class
1st Rockindox Rock Hound

Open Bitch Class
1st Geisha Julka Of Polonez


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Ch Trakehndachs Ms Wild Ride

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Grandgables Wee Russian Romeo

Best Puppy In Breed
Grandgables Wee Russian Romeo

Select Dog
Ch Grandgables Wee Mr Addy Tude


Winners Dog: (1-2-2-1)
Grandgables Wee Russian Romeo

Junior Puppy Dog Class
1st Grandgables Wee Russian Romeo


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Grandgables Ms Justa Sensation

Reserve Winners Bitch
Grandgables Lil Ms Astounding

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Ms Justa Sensation

Canadian Bred Bitch Class
1st Grandgables Lil Ms Astounding

3-6 Month Bitch Class
1st Trakehndachs Ms Ingenue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pax Mundi Bona Dea

Best Puppy In Breed
Pax Mundi Bona Dea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pax Mundi Bona Dea

Junior Puppy Bitch Class
1st Pax Mundi Bona Dea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GCh Kinglir At Curiann

Best Of Opposite Sex
Starkeeper Nuala O'Ard Rhi

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Sovngarde Dire Wolf

Best Puppy In Breed
Laislinn Starkeeper Trinley

Select Dog
Ch Glenamadda Epic Of Windkeeper


Winners Dog: (1-3-3-0)
Sovngarde Dire Wolf

Open Dog Class
1st Sovngarde Dire Wolf

3-6 Month Dog Class
1st Legacy Starkeeper Silverado Spirit


Winners Bitch: (1-3-3-0)
Starkeeper Nuala O'Ard Rhi

Reserve Winners Bitch
Wolfholm Georgia Na Glenamadda

Junior Puppy Bitch Class
1st Laislinn Starkeeper Trinley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starkeeper Nuala O'Ard Rhi

Open Bitch Class
1st Wolfholm Georgia Na Glenamadda

3-6 Month Bitch Class
1st Glenamadda Pashun O'Windkeeper
2nd Glenamadda Phoenix Of Wolfglen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Ch Royalcityrr Primo Iambe

Best Puppy In Breed
Royalcityrr Primo Morpheus


Winners Dog: (1-0-1-1)
Royalcityrr Primo Morpheus

Junior Puppy Dog Class
1st Royalcityrr Primo Morpheus

3-6 Month Dog Class
1st County Line's It Is Written In The Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zahara Aindifae Al Daoud



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zahara Aindifae Al Daoud

Open Bitch Class
1st Zahara Aindifae Al Daoud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh McCartney N Alacrity Celeste

Best Puppy In Breed
Shetara's She Smiled Sweetly

Select Bitch
Ch Devonair's Vera Duckworth



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Devonair's Darkwing Yarah

Reserve Winners Bitch
Shetara's She Smiled Sweetly

Junior Puppy Bitch Class
1st Shetara's She Smiled Sweetly

Open Bitch Class
1st Devonair's Darkwing Yarah


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   46
Group 2nd   GCh Triumf Sibiri Magnat   Akita   43
Group 3rd   Ch Kristari's On The Sly   Siberian Husky   42
Group 4th   
GCh Tiamat's All About That Base
  Boxer   39
BPIG    ConnQuest All About Believin   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Liberator's Unfinished Business   Doberman Pinscher   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bearhug's Spectre

Best Of Opposite Sex
Bearhug's Flight Of Sweet Mothra

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bearhug's Spectre


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bearhug's Spectre

Open Dog Class
1st Bearhug's Spectre


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bearhug's Flight Of Sweet Mothra

Open Bitch Class
1st Bearhug's Flight Of Sweet Mothra

3-6 Month Bitch Class
1st Krystalmar's Sassy Shila


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 5 pts (3-0-2-1)
Maitlands Hear Me Roar

Best Of Opposite Sex
Ch Scout's Honour Of Bernvonrust

Best Puppy In Breed
Ch Belnois Who You Gonna Call

Select Dog
Ch Belnois Who You Gonna Call



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Fyrecreek's The Great Escape

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Fyrecreek's True Love

Best Puppy In Breed
Ch Jokar N K-Krew's The Dream Lives On At Anscha

Select Bitch
Ch Jokar N K-Krew's The Dream Lives On At Anscha


Winners Dog: (1-1-0-3)
Fyrecreek's The Great Escape

12-18 Month Dog Class
1st Fyrecreek's The Great Escape


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Fyrecreek's True Love

12-18 Month Bitch Class
1st Fyrecreek's True Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Ironbull's Crown Royal

Best Of Opposite Sex
Knatchbull Melody Of The Heart

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Deacon Bullstock Brusati's Love

Best Puppy In Breed
Deacon Bullstock Brusati's Love


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Knatchbull Melody Of The Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st Knatchbull Melody Of The Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 9 pts (5-2-1-2)
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn

Best Of Opposite Sex
GCh Ruler's Low Winter Sun

Best Of Winners: (5-2-1-2)
ConnQuest All About Believin

Best Puppy In Breed
ConnQuest All About Believin

Select Bitch
Ch Nantom's Shooting Star


Winners Bitch: (5-2-1-2)
ConnQuest All About Believin

Reserve Winners Bitch
Hausenbrook's Luna Lovegood

Senior Puppy Bitch Class
1st ConnQuest All About Believin

Open Bitch Class
1st Hausenbrook's Luna Lovegood

3-6 Month Bitch Class
1st Dobereich's My Way Or The Highway


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Everendeavor Naku Glamour Girl

Best Puppy In Breed
Naku All That Glitters Is Gold



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Everendeavor Naku Glamour Girl

Reserve Winners Bitch
Naku All That Glitters Is Gold

Senior Puppy Bitch Class
1st Naku All That Glitters Is Gold

Open Bitch Class
1st Everendeavor Naku Glamour Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
Ashella's Fireswept @ Danetastix

Best Puppy In Breed
Ashella's Fireswept @ Danetastix

Select Dog
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter


Winners Dog: (2-0-2-0)
Ashella's Fireswept @ Danetastix

Reserve Winners Dog
Bosworth's My Texas Vacation

Junior Puppy Dog Class
1st Ashella's Fireswept @ Danetastix

Open Dog Class
1st Bosworth's My Texas Vacation



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Glenire Acadia For Keeps

Best Of Opposite Sex
Glenire Angus

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Glenire Acadia For Keeps

Best Puppy In Breed
Cidwm's Cumae Prophecy


Winners Dog: (2-1-0-0)
Glenire Angus

Reserve Winners Dog
Cidwm's Cumae Prophecy

Junior Puppy Dog Class
1st Cidwm's Cumae Prophecy

Open Dog Class
1st Glenire Angus

3-6 Month Dog Class
1st Shanlimore Cidwm Glenire


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Glenire Acadia For Keeps

Open Bitch Class
1st Glenire Acadia For Keeps


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Vinzenz Del Penon De Ifach



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Drewsar Enough Said

Best Puppy In Breed
Drewsar Enough Said



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Drewsar Enough Said

Reserve Winners Bitch
Drewsar Picture This Do Mar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Enough Said

Open Bitch Class
1st Drewsar Picture This Do Mar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Isadora Von Reimerswray


3-6 Month Dog Class
1st Roxanhaus' Wild Beast


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Isadora Von Reimerswray

Open Bitch Class
1st Isadora Von Reimerswray


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Snowybear's Big Bang

Best Of Opposite Sex
Snowybear's Boys Can't Touch

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Snowybear's Big Bang

Best Puppy In Breed
Snowybear's Big Bang


Winners Dog: (1-1-0-0)
Snowybear's Big Bang

Senior Puppy Dog Class
1st Snowybear's Big Bang


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Snowybear's Boys Can't Touch

12-18 Month Bitch Class
1st Snowybear's Boys Can't Touch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Kristari's On The Sly

Best Of Opposite Sex
Tundrafoot's Sweet Surrender

Select Dog
GCh Snowmist's Everyone's Oreo



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Tundrafoot's Sweet Surrender

Open Bitch Class
1st Tundrafoot's Sweet Surrender


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradym Laughs Out Loud
  Norwich Terrier   20
Group 2nd    Foxhollow Amazing Grace   Fox Terrier (Wire)   18
Group 3rd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   16
Group 4th    Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   15
BPIG    Zlatapraha Wonder   Cesky Terrier   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zealous My Best to You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Actions Nacho II


Winners Dog: (1-0-0-0)
Actions Nacho II

Open Dog Class
1st Actions Nacho II



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex

Best Of Opposite Sex
Ch Lucia Of Bully Lake




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zlatapraha Wonder

Best Puppy In Breed
Zlatapraha Wonder



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zlatapraha Wonder

Junior Puppy Bitch Class
1st Zlatapraha Wonder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace

Best Of Opposite Sex
Foxheart's I'm To Blame

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace

Best Puppy In Breed
Foxheart's I'm To Blame


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxheart's I'm To Blame

Senior Puppy Dog Class
1st Foxheart's I'm To Blame


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Foxhollow Amazing Grace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Karafuto Who I Was Born To Be


Winners Dog: (1-0-0-0)
Karafuto Who I Was Born To Be

12-18 Month Dog Class
1st Karafuto Who I Was Born To Be



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Paradym Laughs Out Loud

Select Bitch
Ch Rexroth's Dirty Martini




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rivendell Good Gracious

Best Puppy In Breed
Rivendell Good Gracious



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rivendell Good Gracious

Junior Puppy Bitch Class
1st Rivendell Good Gracious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Glenroslin's Isle Of Arran

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Port Ellen



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Glenroslin's Port Ellen

Reserve Winners Bitch
MacRitchies Freedom Of Thought

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Port Ellen
2nd MacRitchies Freedom Of Thought


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lackyle Bairille Dubailt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lackyle Bairille Dubailt

Open Dog Class
1st Lackyle Bairille Dubailt



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Forestfield Shotgun Rider

Best Of Opposite Sex
Fantasy Quintana

Best Puppy In Breed
Skyehigh Alba At Almamater



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Fantasy Quintana

Reserve Winners Bitch
Skyehigh Alba At Almamater

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh Alba At Almamater

12-18 Month Bitch Class
1st Fantasy Quintana


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   25
Group 2nd   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   22
Group 3rd   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   21
Group 4th   
GCh DeeBet's Excalibur
  Toy Manchester Terrier   19
BPIG   
SassyTails I Go Commando
  Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diaquiris Johnny Blaze Sincity   Pekingese   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Chadwick Best Dressed

Best Of Opposite Sex
GCh Burbrook Wug Royal Shenanigans

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Chadwick Best Dressed

Best Puppy In Breed
Chadwick Best Dressed


Winners Dog: (1-2-0-1)
Chadwick Best Dressed

Junior Puppy Dog Class
1st Chadwick Best Dressed


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kinvaar Breaking Dawn

Reserve Winners Bitch
Glenire's Winky

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenire's Winky

12-18 Month Bitch Class
1st Kinvaar Breaking Dawn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dinastia Di Janie Chance Jr


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dinastia Di Janie Chance Jr

Open Dog Class
1st Dinastia Di Janie Chance Jr



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
SassyTails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
Moon Harbour Nefertiti

Best Of Winners: (1-2-0-0)
SassyTails I Go Commando

Best Puppy In Breed
SassyTails I Go Commando


Winners Dog: (1-2-0-0)
SassyTails I Go Commando

Bred By Exhibitor Dog Class
1st SassyTails I Go Commando


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Moon Harbour Nefertiti

Reserve Winners Bitch
Ghost Light Of Lore N'Co

Junior Puppy Bitch Class
1st Moon Harbour Nefertiti

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghost Light Of Lore N'Co


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Puppy In Breed
Cornsilk 'n Tapestry Oh La La



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Cornsilk 'n Tapestry Oh La La

Reserve Winners Bitch
Cornsilk Rosetta

Junior Puppy Bitch Class
1st Cornsilk 'n Tapestry Oh La La
2nd Cornsilk Rosetta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Leggo My Eggo

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Regaloake's Leggo My Eggo

Best Puppy In Breed
Regaloake's Leggo My Eggo


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Regaloake's Leggo My Eggo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Leggo My Eggo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Select Dog
GCh Lionking Taylor Made


3-6 Month Dog Class
1st Diaquiris Johnny Blaze Sincity



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon

Best Puppy In Breed
Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DeeBet's Excalibur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Oz's I Believe In Spooks

Best Puppy In Breed
Irish Jazz Lyubov



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Oz's I Believe In Spooks

Reserve Winners Bitch
Irish Jazz Lyubov

Senior Puppy Bitch Class
1st Irish Jazz Lyubov

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st VeeVee Royal Heirloom

Open Bitch Class
1st Oz's I Believe In Spooks


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gardenpath Concours d'Elegante
  Poodle (Standard)   26
Group 2nd   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   21
Group 3rd   
GCh Adominos Brigitte Bardot
  Tibetan Terrier   16
Group 4th   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   15
BPIG   
Ch Crystalton Tees Me HRH Aviator
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eltorro's L'Air Du Temps   French Bulldog   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Robb Isle Sensational Phoebe

Best Puppy In Breed
Robb Isle Sensational Phoebe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Robb Isle Sensational Phoebe

Senior Puppy Bitch Class
1st Robb Isle Sensational Phoebe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
GCh Topbrass Guns N Roses Firecracker

Best Puppy In Breed
Bewitched Of Bredans Ashbury

Select Dog
Ch Iroc's Sweet Pecan Pi

Select Bitch
Ch Diona (Meyer)



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mi-Pao's Jasper The Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mi-Pao's Jasper The Bear

Open Dog Class
1st Mi-Pao's Jasper The Bear



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Koira Charmed Magic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Ch Barknbwild's Summer Solitaire

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Bullmarket Windridge Mercy Me

Best Puppy In Breed
Seulement's I'm Ticked

Select Dog
Ch Bullmarket Windridge I'm Your Man


Winners Dog: (1-1-2-1)
Robb Isle Montgomery

Open Dog Class
1st Robb Isle Montgomery


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Best Puppy In Breed
Keesridge Serenity Of The Sea



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Keesridge Serenity Of The Sea

Reserve Winners Bitch
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Serenity Of The Sea

Open Bitch Class
1st Keesridge Set Fire To Th'Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (2-0-0-3)
GCh Gardenpath Concours d'Elegante

Best Of Opposite Sex
Classique Shooting The Stars

Best Puppy In Breed
Ch Crystalton Tees Me HRH Aviator

Select Bitch
Ch Crystalton Tees Me HRH Aviator


Winners Dog: (2-0-0-3)
Classique Shooting The Stars

Reserve Winners Dog
Urban Art Freedom

Junior Puppy Dog Class
1st Classique Shooting The Stars
2nd Urban Art Freedom

3-6 Month Dog Class
1st Gardenpath Dark Horse



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beachview's Trigger Happy Girlfriend



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Schutzu's Memories Of Shente




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Cornus One In A Row
  Bouvier des Flandres   40
Group 2nd   
GCh Grandgables Give'm The Boot
  Shetland Sheepdog   39
Group 3rd   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   29
Group 4th   
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue
  Australian Cattle Dog   23
BPIG    Bonnyville Nitelatches Nirvana   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldenhylite's The Deliverance   Shetland Sheepdog   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Of Opposite Sex
Byeyo's In The Sin Bin

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Byeyo's In The Sin Bin

Best Puppy In Breed
Byeyo's In The Sin Bin


Winners Dog: (1-1-0-1)
Byeyo's In The Sin Bin

Junior Puppy Dog Class
1st Byeyo's In The Sin Bin


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

Senior Puppy Bitch Class
1st Byeyo's Gonna Get Me Sum


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Ch Hearthside Plays In Dirt

Best Puppy In Breed
Ch Fortis's He's Gonna Be

Select Dog
Ch Fortis's He's Gonna Be


Winners Dog: (1-0-2-1)
Northbay Xsell Electric Blue

Junior Puppy Dog Class
1st Northbay Xsell Electric Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Sheiling Spirit 'N Hope Stay

Best Of Opposite Sex
GCh Natterjack The Scotsman

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Dreamchaser Positively Pink

Select Bitch
Ch Larkslane's Midnight Reverie


Winners Dog: (1-2-1-2)
Auldscotia Gotta Getta Gund

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Auldscotia Gotta Getta Gund


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Dreamchaser Positively Pink

Reserve Winners Bitch
Auldscotia Crimson Gemstone

12-18 Month Bitch Class
1st Dreamchaser Positively Pink

Open Bitch Class
1st Auldscotia Crimson Gemstone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Myedan de la Vallee D'Ottawa

Best Puppy In Breed
Ch Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer

Select Dog
Ch Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Hollowshot One More Time


3-6 Month Bitch Class
1st Asset's Once Upon A Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Cornus One In A Row




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Livingwater Surf's Up

Best Puppy In Breed
Livingwater Surf's Up



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Livingwater Surf's Up

Reserve Winners Bitch
Harvesthil Phantasms

Senior Puppy Bitch Class
1st Livingwater Surf's Up

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Harvesthil Phantasms

3-6 Month Bitch Class
1st Highlandblue Angie
2nd Highlandblue Brown Sugar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Best Puppy In Breed
Moonshadows Hopeful Dreams



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Moonshadows Hopeful Dreams

Reserve Winners Bitch
Moonshadows Cheyenne

Senior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Hopeful Dreams
2nd Moonshadows Cheyenne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maplemyst Guardianofthegalaxy

Best Puppy In Breed
Maplemyst Guardianofthegalaxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maplemyst Guardianofthegalaxy

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplemyst Guardianofthegalaxy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
Timberline's Emmett

Best Of Winners: (3-1-0-2)
Sonoma's Lover Of The Light

Best Puppy In Breed
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Select Bitch
Ch Erena Vom Burgimwald


Winners Bitch: (3-1-0-2)
Sonoma's Lover Of The Light

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sonoma's Lover Of The Light

3-6 Month Bitch Class
1st Timberline's Brooks
2nd Ginza Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 9 pts (4-4-1-1)
GCh Grandgables Give'm The Boot

Best Of Opposite Sex
Ch Snowdancer's A Real Fancy Lady

Best Of Winners: (4-4-1-1)
Bonnyville Nitelatches Nirvana

Best Puppy In Breed
Bonnyville Nitelatches Nirvana


Winners Dog: (4-4-1-1)
Greendor Ravenscourt Playboy

Reserve Winners Dog
Cermel Quantum Leap

Junior Puppy Dog Class
1st Cermel Quantum Leap

Senior Puppy Dog Class
1st Bonnyville Futurehaven Magnum
2nd Nitelatches Neverland

Open Dog Class
1st Greendor Ravenscourt Playboy

3-6 Month Dog Class
1st Goldenhylite's The Deliverance


Winners Bitch: (4-4-1-1)
Bonnyville Nitelatches Nirvana

Reserve Winners Bitch
Caprock Better Look Now She's Jmell

Junior Puppy Bitch Class
1st Bonnyville Nitelatches Nirvana

Senior Puppy Bitch Class
1st Bonnyville's A Matter Of Time
2nd Cherry Creeks Minnie Mouse

Open Bitch Class
1st Caprock Better Look Now She's Jmell

3-6 Month Bitch Class
1st Stonehaven Evocative


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
FaerieTale Perfect Partner

Best Of Opposite Sex
FaerieTale Curig Portia

Best Of Winners: (1-2-0-0)
FaerieTale Perfect Partner

Best Puppy In Breed
FaerieTale Perfect Partner


Winners Dog: (1-2-0-0)
FaerieTale Perfect Partner

Junior Puppy Dog Class
1st FaerieTale Perfect Partner

3-6 Month Dog Class
1st Becen's Strip It Down


Winners Bitch: (1-2-0-0)
FaerieTale Curig Portia

Reserve Winners Bitch
FaerieTale Curig Never My Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st FaerieTale Curig Portia

Open Bitch Class
1st FaerieTale Curig Never My Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By