Arnprior Canine Association
Friday, May 12, 2017 - Show #2



Related Results

Conformation

Friday, May 12 (Show #1)
Friday, May 12 (Show #2)
Saturday, May 13
Saturday, May 13 (Ltd Breed Show - Group 3 & 7)
Sunday, May 14
Sunday, May 14 (Ltd Breed Show - Group 1)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. Can. Ch. Loral's Gibraltar of Black Onyx
Owners: Dr. Brian & Janna Beard
Handler: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Rick Fehler
German Shepherd Dog  
GCh Woodside's Southern Belle
Points: 177 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Rick Fehler
Saint Bernard  
Napoleo Jade La Perle








Group 1 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cerise Dutch Master
  Spaniel (English Springer)   49
Group 2nd    Goldiva's Poster Girl   Retriever (Golden)   47
Group 3rd   
GCh Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   38
Group 4th    Turtlecreek Aftershock   Retriever (Chesapeake Bay)   29
BPIG    Rickways Polar Express   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
DuValin S Malala



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Apple



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
Ch Simplicity Mr Von Rorschach



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts
Turtlecreek Aftershock



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts
Ch Falconcliffe Black Ice



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 8 pts
Goldiva's Poster Girl



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 8 pts
GCh Masonridge's Right As Rain



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tollchester Nopper Royaltyfree



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
Set'r Ridge's Cachet



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Triseter Celtic Player



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Whitehot's Tazmanian She Devil



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
GCh Captiva's Time Is On My Side



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
GCh Cerise Dutch Master



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brandywine's Intrepid Explorer



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
Luckpuddle's Zenith Of Zen



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sarga's Andromeda Super Nova



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz







Group 2 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   28
Group 2nd   Ch Merry Music Chains Of Love   Beagle   26
Group 3rd   
GCh Aotearoa Mana Tika
  Irish Wolfhound   25
Group 4th   
Granvalero's A Star Is Born SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   24
BPIG   
Palakore's Talisman
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
MiBre's Roll The Dice 2 Africanadian



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Merry Music Chains Of Love



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts
GCh Palakore's Talisman



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
GCh Trakehndachs CC Electra



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts
Ch Granvalero's A Star Is Born SL



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
Aviance's Diamant SS



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
Ch Vom Pirschmann Watsky



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Aotearoa Mana Tika



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
Ch Mountinridge's Savuti Chobe







Group 3 - Danik Dancause Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tiburon Element Of Surprise
  Doberman Pinscher   26
Group 2nd   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   20
Group 3rd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   18
Group 4th   
Ch Loral's Gibraltar Of Black Onyx
  Rottweiler   17
BPIG   
Napoleo Jade La Perle
  Saint Bernard   N/A
Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dreamekatcher's Magnus Who Stole My Heart



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
Whitemilk Snow Time



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 1 pts
Ch Barentsnight Krystal Light



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
Show Me What You Got Lynbarys



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
Ch Majestic Thunderstruck



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
Jaykay Anna's Act Of True Love



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 5 pts
GCh Tiburon Element Of Surprise



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 1 pts
GCh La Stonehenge Fly By Knight



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
Sweetirons Facebook Official



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
GCh Summerford's What Ever



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 1 pts
GCh Seabury's Final Voyage



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
GCh Loral's Gibraltar Of Black Onyx



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 1 pts
Napoleo Jade La Perle



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vanderbilt's Let's Tango



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 3 pts
Ancientmoon's Magic







Group 4 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   Ch Luckyhill Willys Quadermaster   Schnauzer (Miniature)   13
Group 2nd   
Abberann Phelan
  Glen Of Imaal Terrier   5
Group 3rd   Ch Baytree Lest We Forget   Border Terrier   4
Group 4th    Chess Wait Wait Don't Tell   Scottish Terrier   2
BPIG    Regency XCL's King Frances   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts
Ch Baytree Lest We Forget



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
Magisterials Mr Sirius Wagtail



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
Mazara's The Prodigy



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Abberann Phelan



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 7 pts
Ch Luckyhill Willys Quadermaster



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts
Chess Wait Wait Don't Tell







Group 5 - Carlos Roberto Flaquer Rocha Top Dog
Points
Group 1st   
Hero Our Time Of Legends Heart
  Griffon (Brussels)   13
Group 2nd   
Ch Selah Leavin N Impression
  Havanese   12
Group 3rd    Leahcims Er Mei   Pekingese   11
Group 4th    Nu Poil's Rainbow of Skittles   Chinese Crested   9
BPIG    Leahcims Er Mei   Pekingese   N/A
Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 2 pts
Ch Nu Poil's Rainbow of Skittles



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hero Our Time Of Legends Heart



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
GCh Selah Leavin N Impression



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
GCh Marchwind Riverport's Enzo



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 2 pts
LPH Chiyoko's Shiori



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 0 pts
Fire Show Fairy Tale



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 1 pts
Leahcims Er Mei



Judge: Carlos Roberto Flaquer Rocha

Best Of Breed: 1 pts
Gryphons They All Fall Down







Group 6 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   14
Group 2nd   
Ch Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   13
Group 3rd   
Keesbrook's Out Of The Fyre
  Keeshond   11
Group 4th   
Ch Commitment's Holy Diver
  Chow Chow   10
BPIG   
Elan's White Dove
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tayann Incredible Awesomeness



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts
GCh Commitment's Holy Diver



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Tiffany's Coal Miner's Daughter



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts
GCh Valpo's Man Of Steele



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Keesbrook's Out Of The Fyre



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Asa's Where I Come From



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Elan's White Dove





Group 7 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   28
Group 2nd    Estrella's Tyme Flies   Bearded Collie   24
Group 3rd    Sunpiper's True Grit   Australian Shepherd   22
Group 4th    Curig Faerietale Primrose   Welsh Corgi (Pembroke)   16
BPIG    Regaloake's Cinderella   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts
Sunpiper's True Grit



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts
Estrella's Tyme Flies



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Myedan de la Vallee D'Ottawa



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bellaclan Bugatti



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts
Northuist Some Like It Hot



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts
GCh Maple Myst's Best In Snow



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
GCh Woodside's Southern Belle



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts
Regaloake's Cinderella



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts
Ch Vastgota Hot Off The Press ST



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts
Ch Esrohollow Tegan Stole M'Heart



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts
Curig Faerietale Primrose



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By