Kent Kennel Klub
Saturday, April 11, 2015



Related Results

Obedience

Friday, April 10 (Obedience Trial 1)
Friday, April 10 (Obedience Trial 2)
Saturday, April 11 (Obedience Trial 3)
Saturday, April 11 (Obedience Trial 4)
Sunday, April 12 (Obedience Trial 5)
Sunday, April 12 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, April 10 (Rally Trial 1)
Friday, April 10 (Rally Trial 2)
Saturday, April 11 (Rally Trial 3)
Saturday, April 11 (Rally Trial 4)
Sunday, April 12 (Rally Trial 5)
Sunday, April 12 (Rally Trial 6)

Related Specialties

Toy Dog Club Of Lambton-Kent - Saturday, April 11 - Conformation



Results courtesy of:

-- Norm Fargo --
AM Grand CH / Can Grand CH Xenos Condren
Owner: Dr. Wendy Clark Slowe
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Sumiko Ikeda
Beagle  
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
Points: 139 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sumiko Ikeda
Portuguese Water Dog  
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
Best Puppy In Show
Judge: Sumiko Ikeda
French Bulldog  
Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Sumiko Ikeda
Dachshund (Miniature Long-Haired)  
Timberline She's Got The Moves
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Sumiko Ikeda
Norwich Terrier   Janoras Simply A Legacy








Group 1 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Katyra Do U Fancy Duck Oryxes
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   26
Group 2nd   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   24
Group 3rd   
Bran Linn Braxfield Xpert Advice
  Setter (Gordon)   22
Group 4th   
GCh Shireoak Iced Sensation
  Setter (Irish Red & White)   21
BPIG    Riverside Surfer Girl First Look To Acadia   Weimaraner   N/A
Best BBE In Group    Endeavor Just Like Heaven   Retriever (Labrador)   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Ch Poppenspaler's Ichiban



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 5 pts
GCh Citadel Foundation For Fargo



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
GCh Katyra Do U Fancy Duck Oryxes



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bran Linn Braxfield Xpert Advice



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Shireoak Iced Sensation



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts
Truly Yours Private Happiness



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Faerytails Jerabee Simply The One



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 4 pts
GCh Breica's Cowboy Casanova







Group 2 - Sumiko Ikeda Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   21
Group 2nd   
GCh Xenos Condren
  Afghan Hound   20
Group 3rd   
Kalkinny McShane Of Starkeeper
  Irish Wolfhound   17
Group 4th   
Spellbound's Lil Bit Of Something
  Whippet   16
BPIG   
Timberline She's Got The Moves
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best BBE In Group   
Oheaven's Worth Repeating
  Otterhound   0
Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 2 pts
GCh Xenos Condren



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Africanadian Lian AhmahrNahr



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jazzman Live At The Ryman



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 3 pts
Timberline She's Got The Moves



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 3 pts
CK's Sayitlikeyoumeanit MS



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Kalkinny McShane Of Starkeeper



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Oheaven's Worth Repeating



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 1 pts
Skaduwee's Can't Be Tamed



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 3 pts
Ch Spellbound's Lil Bit Of Something







Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   14
Group 2nd    Mi-Ti's Quiz Quest   Doberman Pinscher   12
Group 3rd   
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee
  Boxer   11
Group 4th   
Stonehill's One And Only
  Bullmastiff   8
BPIG    Mi-Ti's Quiz Quest   Doberman Pinscher   N/A
Best BBE In Group   
CinnRhee Barquentine Riverport
  Boxer   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Starring-Maat Original Sin



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Ch Stonehill's One And Only



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Mi-Ti's Quiz Quest



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cupar's King Of Hearts



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Redyre High Road



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts
Ch Snowshoe's Sleigh Ride







Group 4 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   14
Group 2nd   
GCh Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   11
Group 3rd   
GCh Toulin's Quite The Spectacle
  Scottish Terrier   10
Group 4th   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   9
BPIG   
Northcote's To The Max
  Lakeland Terrier   N/A
Best BBE In Group    Janoras Simply A Legacy   Norwich Terrier   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Benchmark's Winning Goal



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
GCh Foxheart's Rough And Ready



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windeire Firebreak



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Northcote's To The Max



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Janoras Simply A Legacy



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mythago's Royal Blue



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Toulin's Quite The Spectacle



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Anlochs Breaking Bad







Group 5 - Sumiko Ikeda Top Dog
Points
Group 1st   Ch Cempa It's Elementary Watson   Cavalier King Charles Spaniel   25
Group 2nd   
Ch Kulana's Overnight Sensation
  Chinese Crested   19
Group 3rd   Ch Claripugs Urban Myth   Pug   18
Group 4th   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   15
BPIG   Ch Diaquiris Samantha Jones   Pekingese   N/A
Best BBE In Group    Denim Simply Magic   Japanese Chin   0
Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Avantgarde Moon Song



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 5 pts
Ch Cempa It's Elementary Watson



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kulana's Overnight Sensation



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hallmark Forget You



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 2 pts
GCh Ashstone's Atria



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 3 pts
GCh Denim Summer Magic



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Patapin Even More Beautiful



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 1 pts
GCh Pekeden PHD For Schuyler



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 2 pts
Ch Claripugs Urban Myth



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 1 pts
GCh DeeBet's Excalibur



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 1 pts
Ch Wexford's Moonlight Finale







Group 6 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   Ch Aldo Everreddy   Bichon Frise   9
Group 2nd   
Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche
  French Bulldog   8
Group 3rd   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   7
Group 4th    Cranbrooke Jacklyn Danielle   Dalmatian   6
BPIG   
Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche
  French Bulldog   N/A
Best BBE In Group    Cranbrooke Jacklyn Danielle   Dalmatian   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aldo Everreddy



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
A&I Of The Island's Invader Zim



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Cranbrooke Jacklyn Danielle



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxmoor Petite Cherie Crème Fraiche



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Purrkees Miss Vickie



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts
Marubi's Vegastar



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Wyzguy's Macbeth's Hamlet





Group 7 - Sumiko Ikeda Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cheynat's Simply Perfect
  Australian Shepherd   24
Group 2nd   
Ch Heaven Sent Dressed To Impress
  Collie (Smooth)   20
Group 3rd   
GCh Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   19
Group 4th   
Ch Aylesford Wind In The Willows
  Welsh Corgi (Pembroke)   18
BPIG   
CermelBradshaw Joy T The World
  Shetland Sheepdog   N/A
Best BBE In Group    Raglansdream Benz Classy Rolex   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 3 pts
GCh Cheynat's Simply Perfect



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 2 pts
J'espere De La Terre Sauvage



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Livingwater Autumn Treasure



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Heaven Sent Dressed To Impress



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearspaw Sampo



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 1 pts
Kalle Von Tronje



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stefsstells Saer Seifur



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 6 pts
Ch CermelBradshaw Joy T The World



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 0 pts
GCh Yasashiikuma Lest We Forget



Judge: Sumiko Ikeda

Best Of Breed: 3 pts
Ch Aylesford Wind In The Willows



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 22nd of September 2017 01:41:49 PM