United Kennel Club
Sunday, November 5, 2017



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Robert Whitney
Newfoundland  
GCh Summerford's What Ever
Points: 308 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Robert Whitney
Toy Manchester Terrier   Rustic Lane Live Wire at Fwaggle
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Whitney
French Bulldog   Foxmoor Petite Cherie Brioche








Group 1 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   49
Group 2nd   
GCh SooNipi Point's Mystic Connection
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   48
Group 3rd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   47
Group 4th   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   46
BPIG    Noah d'Arthemis de la Volee des Migrateurs   Spaniel (French)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Akar's Atia JulII   Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh SooNipi Point's Mystic Connection



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Aquaterra Sirius' Rhodium Star

Best Of Opposite Sex
Flat Castle's King Of The Blues

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Aquaterra Sirius' Rhodium Star


Winners Dog: (1-1-0-0)
Flat Castle's King Of The Blues


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Aquaterra Sirius' Rhodium Star

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 8 pts (1-2-5-1)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Shor'Line Put The Lime 'Nda Coconut Island

Best Of Winners: (1-2-5-1)
Majesty Lucky One

Select Dog
Ch Shor'Line Bondi Beach


Winners Dog: (1-2-5-1)
Majesty Lucky One


Winners Bitch: (1-2-5-1)
Goldiva's Sugar Magnolia

Reserve Winners Bitch
Goldiva's Song Of The Sea

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Labradale Thistlemoor Bro

Best Of Opposite Sex
Highcaliber Labradale Mllecafe

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Labradale Thistlemoor Bro

Select Bitch
Ch Hidden Pond's Rosie


Winners Dog: (1-2-0-1)
Labradale Thistlemoor Bro


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Highcaliber Labradale Mllecafe

Reserve Winners Bitch
Monpaq Alaskan Skie

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChEx Editions Manhattan Project

Best Of Opposite Sex
Ch Finlayson 'N Meadowset New Kid On The Block

Best Puppy In Breed
Autumncolors Confettis Charmer

Select Dog
Ch Sevenoaks Confettis Legend


Winners Dog: (1-0-2-1)
Autumncolors Confettis Charmer


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bran Linn Amulet



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mar-K's Azzaro



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
MLM Felicity Supreme Happiness

Best Puppy In Breed
MLM Felicity Supreme Happiness



Winners Bitch: (0-2-0-0)
MLM Felicity Supreme Happiness

Reserve Winners Bitch
MLM You Make Me Happy Sunshine

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Clussexx Vestis Virum Reddit

Best Of Opposite Sex
Tyca Lady J

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Graur Bulldogs Off Alex


Winners Dog: (1-1-1-0)
Graur Bulldogs Off Alex


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tyca Lady J

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Giroflee Go Johnny Go

Best Of Opposite Sex
Ch Hufy's No Autograph Please

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Whitfield Danby Pond State Of Motion

Best Puppy In Breed
Malysse Hit The Floor Levy


Winners Dog: (2-2-1-1)
Danby Pond Whitfield Goodfella

Reserve Winners Dog
Malysse Hit The Floor Levy


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Whitfield Danby Pond State Of Motion

Reserve Winners Bitch
Malysse It's Just A Mirage

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Karmadi's Pure Vintage


Winners Dog: (2-0-0-0)
Karmadi's Pure Vintage

Reserve Winners Dog
Lordsett Your Place Or Mine


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch Elza des Appalaches

Best Of Opposite Sex
Noah d'Arthemis de la Volee des Migrateurs

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Iris Dautray

Best Puppy In Breed
Noah d'Arthemis de la Volee des Migrateurs


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Iris Dautray

Reserve Winners Bitch
De l'Amadis Alyss des Appalaches

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Alto's Ode To Magic



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Panacea's Simply Magical

Best Puppy In Breed
Akar Leeloo Our Fifth Element



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Akar Leeloo Our Fifth Element

Reserve Winners Bitch
Akar's Stairway To Hazel

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Gramayre Leith Thrills & Chills

Best Of Opposite Sex
Gramayre Leith Faerie Cheap Thrill

Best Puppy In Breed
Ch Gramayre Leith Thrills & Chills

Select Bitch
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz







Group 2 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   32
Group 2nd   GCh Foxtail's Race To The Finish   Beagle   31
Group 3rd   
GCh Taiga Once Upon A Time
  Afghan Hound   29
Group 4th    Nelungaloo Grey Kestrel   Deerhound (Scottish)   22
BPIG    Conestoga Bailey Irish Creme C Major   Otterhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Granvalero's Moon Struck SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
GCh Taiga Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Deloubelle Au Chateau Lafitte

Best Puppy In Breed
Deloubelle Born To Turn Heads

Select Bitch
Ch Khasbek Look If You Dare


Winners Dog: (1-1-1-4)
Deloubelle Au Chateau Lafitte


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Deloubelle Born To Turn Heads

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
MPW's Abigail

Best Puppy In Breed
MPW's Abigail



Winners Bitch: (0-1-1-0)
MPW's Abigail

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Palakore's Paperback Writer

Best Puppy In Breed
Palakore's Paperback Writer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Palakore's Paperback Writer

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Redgi Prado Prime

Best Of Opposite Sex
Footloose Kahlua

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Redgi Prado Prime

Best Puppy In Breed
Duchwood's Distant Venture MS


Winners Dog: (3-1-0-0)
Redgi Prado Prime

Reserve Winners Dog
Duchwood's Distant Venture MS


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Footloose Kahlua





Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zendach Laylou At Dufailloux



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nelungaloo Grey Kestrel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nelungaloo Grey Kestrel

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aotearoa Mana Tika



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Puppy In Breed
Conestoga Bailey Irish Creme C Major


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Crepu Visage & Riobel's Ace Of My Heart



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Nirokii's Jali

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Nirokii's Jali

Best Puppy In Breed
Nirokii's Soliloquy

Select Dog
GCh Cataraqui Walking In Memphis

Select Bitch
Ch Ridishia Wind Inthe Willows


Winners Dog: (1-4-2-1)
Kumani's Rebel Of Ridishia


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Nirokii's Jali

Reserve Winners Bitch
Nirokii's Soliloquy

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Interlude Fleur de Coton

Best Of Opposite Sex
Domino Neon Carrot

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Domino Neon Carrot

Best Puppy In Breed
Ch Interlude Fleur de Coton

Select Dog
Ch Freckashpeng Marius de Romanus


Winners Dog: (2-1-1-1)
Domino Neon Carrot

Reserve Winners Dog
Hyflyte Superstitious Thirteen


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Freckashpeng Prana





Group 3 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   65
Group 2nd    Northern Light's Shimmering Moonglade   Siberian Husky   64
Group 3rd   
GCh Sunrock DJ Memorie's
  Doberman Pinscher   55
Group 4th   
GCh Tiamat's All About That Base
  Boxer   44
BPIG   Ch Fabert's King Eirik V Shatera   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Belnois Never Burn Out   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Dr Wolf Beat Me If You Can

Best Of Opposite Sex
Ch Macho des Costys du Tomberg

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Dr Wolf Beat Me If You Can

Select Bitch
Ch Ruthdales First Klas


Winners Dog: (1-2-1-1)
Dr Wolf All The Right Stuff


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Dr Wolf Beat Me If You Can

Reserve Winners Bitch
Dr Wolf All In One

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Silverdream's This Is It



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 8 pts (2-3-1-3)
Ch Belnois Don't Need Makeup

Best Of Opposite Sex
Ch Belnois Schubert At Baergli

Best Of Winners: (2-3-1-3)
Alpenspirit Dream To Remember

Best Puppy In Breed
Myramountain Hayya Havoc

Select Bitch
Ch Belnois Action Reaction V Nouba


Winners Dog: (2-3-1-3)
Belnois Who You Gonna Call

Reserve Winners Dog
Dudswelriver Wizarding Spirit


Winners Bitch: (2-3-1-3)
Alpenspirit Dream To Remember

Reserve Winners Bitch
Myramountain Hayya Havoc

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Barentsnight Krystal Light



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Barentsnight Like It Or Not

Reserve Winners Bitch
Barentsnight Krystal Light

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Ch Briley's Stand Outside The Fire

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Indialy Duclocher Legend Of Z

Best Puppy In Breed
Indialy Duclocher Legend Of Z


Winners Dog: (1-2-1-1)
Chieftain's Hit The Jackpot


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Indialy Duclocher Legend Of Z

Reserve Winners Bitch
Moonlight's Native Dancer Of Cinbar

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Peretti's Rayna

Best Of Opposite Sex
Ch Eguskio Di Diva

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Copper Sky's No Rest For The Wicked

Best Puppy In Breed
Spiritguardian Of Dreams Dhalya


Winners Dog: (1-3-1-1)
Jack Walter Di Diva

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 10 pts (1-1-5-4)
GCh Sunrock DJ Memorie's

Best Of Opposite Sex
Ch ConnQuest Love And Affection

Best Of Winners: (1-1-5-4)
Sunrock Princess Leia Organa

Best Puppy In Breed
Ch Fabert's King Eirik V Shatera

Select Dog
GCh Cassels Journey To Viktory

Select Bitch
GCh Nightflight Hot Whispers


Winners Bitch: (1-1-5-4)
Sunrock Princess Leia Organa

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch CaMe Voila Clementine

Best Puppy In Breed
Danaro My Precious Layla



Winners Bitch: (0-4-0-1)
CaMe Original Sunshine

Reserve Winners Bitch
Danaro My Precious Layla

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Seabury's Made To Measure

Best Of Opposite Sex
Ch Asclepia Incarnata de Inga

Best Puppy In Breed
Ch Seabury's Made To Measure

Select Bitch
Ch Lolyka Diamond Aisha Mijoly



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Mijoly Louvy Our Sweet Lady

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Napoleo Jade La Perle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Napoleo Jade La Perle

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Nikita Adam Scott

Best Of Opposite Sex
Nikita Aurore Boreale

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Etoilpolaire Tsar de Russie

Best Puppy In Breed
Ch Nikita Adam Scott


Winners Dog: (2-3-1-1)
Etoilpolaire Tsar de Russie

Reserve Winners Dog
Nikita Lou


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Kolinha's Miss Peade Snowpride

Reserve Winners Bitch
Smiling Snowball Bonanza

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 8 pts (1-6-2-0)
Northern Light's Shimmering Moonglade

Best Of Opposite Sex
GCh Sherakan's Deja Vu

Best Of Winners: (1-6-2-0)
Northern Light's Shimmering Moonglade

Best Puppy In Breed
Laskaroad's Scottish Cachemire

Select Dog
Ch Sophie's Pearl Dream On At Belukha


Winners Dog: (1-6-2-0)
Canroc's Let The Games Begin





Group 4 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keepsake's Wave Ryder
  Soft-Coated Wheaten Terrier   23
Group 2nd    Foxhollow Amazing Grace   Fox Terrier (Wire)   19
Group 3rd   
Ch Abberann Phelan
  Glen Of Imaal Terrier   18
Group 4th   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   17
BPIG   Ch Rexroth's Dirty Martini   Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Axelbelle Zdenek Archi The Red   Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Joker

Best Puppy In Breed
Joker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Joker


Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baytree Choose Peace



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cameroon Black Aurum

Best Of Opposite Sex
Irpolend Empress Of Fire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cameroon Black Aurum


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cameroon Black Aurum


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Irpolend Empress Of Fire

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dorlin Graffiti Femme de Reve

Best Of Opposite Sex
Clanlilly's W Amadeus M

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dorlin Graffiti Femme de Reve

Best Puppy In Breed
Dorlin Graffiti Femme de Reve


Winners Dog: (1-2-0-0)
Clanlilly's W Amadeus M


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dorlin Graffiti Femme de Reve

Reserve Winners Bitch
Graffiti That's Amore

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Dirty Martini

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Dirty Martini



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Debessiere Casanova Sunrock

Best Of Opposite Sex
Ch Debessiere Tomohisa

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Debessiere Casanova Sunrock

Best Puppy In Breed
Debessiere Casanova Sunrock

Select Dog
Ch Legacy's Time Traveler


Winners Dog: (2-3-1-1)
Debessiere Casanova Sunrock

Reserve Winners Dog
Maiha Wheels Up


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Regency XCL's Miss Annabelle

Reserve Winners Bitch
Pawzazz's Winning Ticket

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Keepsake's Wave Ryder

Best Of Opposite Sex
Legally Blond Gwenda

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Legally Blond Gwenda

Best Puppy In Breed
Ch Boreal Smooth Spirit de Kuyper

Select Dog
Ch Boreal Smooth Spirit de Kuyper


Winners Dog: (1-1-2-0)
Extra's Nations United


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Legally Blond Gwenda

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lackyle Bairille Dubailt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lackyle Bairille Dubailt


Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
White Wild West Designer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
White Wild West Designer





Group 5 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Taylor Made
  Pekingese   54
Group 2nd   
GCh Wind's Da Vinci Code
  Chinese Crested   51
Group 3rd   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   42
Group 4th   Ch Fwaggles Sting Like A Bee   Toy Manchester Terrier   40
BPIG    Rustic Lane Live Wire at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Denali's Slippery When Wet
  Chinese Crested   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Sushine Dancing With The Stars

Best Of Opposite Sex
Jolan du Chemin de Roy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Jolan du Chemin de Roy

Best Puppy In Breed
Jolan du Chemin de Roy


Winners Dog: (1-1-0-1)
Jolan du Chemin de Roy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Diamant Magik de Cavalierdas

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
BCBG Rainbow Of Shelby

Best Of Opposite Sex
Cornelio Della Citta Eternal

Best Of Winners: (2-4-0-0)
BCBG Rainbow Of Shelby

Best Puppy In Breed
HD Spirit My Faithfull Angel


Winners Dog: (2-4-0-0)
Cornelio Della Citta Eternal

Reserve Winners Dog
Shelby's Despacito


Winners Bitch: (2-4-0-0)
BCBG Rainbow Of Shelby

Reserve Winners Bitch
HD Spirit My Faithfull Angel

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Moongate Toy Soldier For Cogie

Best Of Opposite Sex
Moongate And Cogie Love Song

Best Puppy In Breed
Mini's Tequila Sunrise



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Moongate And Cogie Love Song

Reserve Winners Bitch
HD's California Dreamin

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 8 pts (0-2-4-3)
GCh Wind's Da Vinci Code

Best Of Opposite Sex
Ch DeReve Coka Gong Zhu Mipha

Best Puppy In Breed
Ch DeReve Coka Gong Zhu Mipha

Select Dog
Ch Rosebriar's Caught You Looking

Select Bitch
Ch Ethereal's The Cat's Meow



Winners Bitch: (0-2-4-3)
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Reserve Winners Bitch
DeReve Heizuanshi Black Diamond

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
FleurDeLys Fairytale Maiden

Select Bitch
GCh FleurDeLys Call Me Cute



Winners Bitch: (0-2-0-1)
FleurDeLys Fairytale Maiden

Reserve Winners Bitch
FleurDeLys A Fairytale Begins

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Of Opposite Sex
Ch KRA's The Mighty Hercules



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
Ch Havadahl Stella

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Havadahl Magnolia

Best Puppy In Breed
Domlina's King Of Spades

Select Dog
GCh That's Sun Ray At Pilosus


Winners Dog: (1-2-2-1)
Domlina's King Of Spades


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Havadahl Magnolia

Reserve Winners Bitch
That's A Heart Of Gold At Mendota

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Maplewood's Ring Leader

Best Of Opposite Sex
Belina Pippi Long Socks

Best Puppy In Breed
Belina Pippi Long Socks

Select Bitch
Ch House Of Hounds Narnia



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Belina Pippi Long Socks

Reserve Winners Bitch
Triskell It's Just Wow

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ace The Beauty Aupoildange



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pinsha Empereur Franz

Best Of Opposite Sex
Pinsha Imperatrice Sissi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pinsha Empereur Franz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pinsha Empereur Franz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pinsha Imperatrice Sissi

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Lionking Taylor Made

Best Puppy In Breed
Lionking American Sniper


Winners Dog: (2-0-1-0)
Lionking American Sniper

Reserve Winners Dog
Lionking Je Suis Charlie


Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Giroflee Lucky Charm

Best Puppy In Breed
Giroflee Lucky Charm



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Giroflee Lucky Charm

Reserve Winners Bitch
Hellen Pomstyle Hoff

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rainbow's In To The Mystic

Best Puppy In Breed
Positano's Coco Cognac Delaniche



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rainbow's In To The Mystic

Reserve Winners Bitch
Positano's Coco Cognac Delaniche

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
Ch Fwaggles Sting Like A Bee

Best Puppy In Breed
Rustic Lane Live Wire at Fwaggle


Winners Dog: (2-0-2-0)
Rustic Lane Live Wire at Fwaggle

Reserve Winners Dog
Szulik's Mister Olaf


Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Depasquiet Watch Me Now

Best Of Opposite Sex
Depasquiet Prince Charming

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Depasquiet Watch Me Now


Winners Dog: (1-2-0-0)
Depasquiet Prince Charming


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Depasquiet Watch Me Now

Reserve Winners Bitch
Depasquiet Shelby At Diventy





Group 6 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   36
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   33
Group 3rd   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   28
Group 4th   
Ch Delamer Sea I'm Beautiful
  Schipperke   27
BPIG    Shenandal's My Kind Of Joy   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Foxmoor Petite Cherie Brioche   French Bulldog   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Belletruffe Monsieur Emile

Best Of Opposite Sex
Highridge's All American Girl Is Asurebet

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Belletruffe Monsieur Emile

Best Puppy In Breed
Belletruffe Monsieur Emile


Winners Dog: (3-1-0-0)
Belletruffe Monsieur Emile

Reserve Winners Dog
Belletruffe Toby Jazz Dancer

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Delenclos Mighty Samson

Best Of Opposite Sex
Delenclos Miss Yoko Lyn

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Delenclos Miss Yoko Lyn

Best Puppy In Breed
Jolibully Panda Poe

Select Bitch
Ch Jolibully Holy Diva


Winners Dog: (2-3-1-1)
Jolibully Panda Poe

Reserve Winners Dog
Will Knock You Down Pasha Bambam


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Delenclos Miss Yoko Lyn

Reserve Winners Bitch
Bbad Walk'n The Red Carpet

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shenandal's My Kind Of Joy

Best Puppy In Breed
Shenandal's My Kind Of Joy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shenandal's My Kind Of Joy

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Puppy In Breed
Abellio Fougue Et Exception


Winners Dog: (2-0-1-0)
DiOro Fabelhaft Golden Years

Reserve Winners Dog
Abellio Fougue Et Exception


Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nikita de la Foret d'Innamuramentu

Best Puppy In Breed
Nikita de la Foret d'Innamuramentu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nikita de la Foret d'Innamuramentu

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Keesbrook's Friday's Special

Best Puppy In Breed
Franca's Axel


Winners Dog: (1-0-1-0)
Franca's Axel


Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Opus's Feel The Light

Best Of Opposite Sex
Opus' Kiss The Sky

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Opus' Kiss The Sky

Best Puppy In Breed
Opus' Kiss The Sky


Winners Dog: (2-1-0-1)
Opus' Kiss The Sky

Reserve Winners Dog
Signet Take A Chance On Me


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Noteworthy Tarnhows Choklut

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Monaco De Lovamour

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Vetset Got Your Number

Best Puppy In Breed
Vetset Got Your Number


Winners Dog: (1-3-0-1)
Monaco De Lovamour


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Vetset Got Your Number

Reserve Winners Bitch
Pristine's Radient Red Shimmer

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Delamer Sea I'm Beautiful

Best Puppy In Breed
Valter Katniss O'Hara



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Valter Katniss O'Hara

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Morningstar High Voltage

Best Of Opposite Sex
Delen Solar Hinata Kioko

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Best Puppy In Breed
Delen Solar Hinata Kioko

Select Dog
Ch Kurotetsu Go Shunyou Kensha


Winners Dog: (1-3-2-0)
Fire Stone Incipita Vita


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Reserve Winners Bitch
Sayuki Go Morningstar Megume

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Opal's Fabulous Angel

Best Puppy In Breed
Opal's Fabulous Angel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Opal's Fabulous Angel



Group 7 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   43
Group 2nd   Ch Valubal Peach Blossom Bellini   Old English Sheepdog   38
Group 3rd   
GChEx Cornus One In A Row
  Bouvier des Flandres   37
Group 4th   Ch Spock Whatever Lola Wants Lola Gets   Welsh Corgi (Pembroke)   32
BPIG    Mezzoo Forever Paradise   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Boyero Triple Twist Salto   Bouvier des Flandres   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Novacoast The Sky Is The Limit

Best Of Opposite Sex
Lokasenna Wrapped In Red

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Novacoast The Sky Is The Limit

Best Puppy In Breed
Lokasenna Wrapped In Red


Winners Dog: (1-2-0-0)
Novacoast The Sky Is The Limit


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lokasenna Wrapped In Red

Reserve Winners Bitch
Tadam's Cosmic Girl

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Lounaway Legende de Nanrox

Best Puppy In Breed
Nikita Des Bergers Noirs Du Jedi



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lounaway Legende de Nanrox

Reserve Winners Bitch
Nikita Des Bergers Noirs Du Jedi

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Nicha's Mister Zen

Best Puppy In Breed
Nicha's Mister Zen


Winners Dog: (2-0-0-0)
Nicha's Mister Zen

Reserve Winners Dog
Nicha Gold Star Arsene


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Mia Bella de l'Avocat de la Tour

Best Of Opposite Sex
Ch Myedan de la Vallee D'Ottawa



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Borderaddik Real Buzz

Best Of Opposite Sex
Instinct Caissy Flash N Silver



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Instinct Caissy Flash N Silver

Reserve Winners Bitch
Borderaddik Dream Come True

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChEx Cornus One In A Row

Best Of Opposite Sex
Bovarius Laroc Hedwig Heaven

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Sirius Star's Bovarius Nekkar Djembe

Select Dog
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Bovarius Laroc Hedwig Heaven

Reserve Winners Bitch
Holy Laroc Bouvi-Buzi

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fameuse Finniloo Bella's Liberi

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chippenhook's Pursuit Of Gold

Best Puppy In Breed
Chippenhook's Pursuit Of Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chippenhook's Pursuit Of Gold


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Chippenhook's Summer Gold

Best Of Opposite Sex
Windancer Dreamboat Annie

Best Puppy In Breed
Taiaut Matilda Blue Jeans



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Windancer Dreamboat Annie

Reserve Winners Bitch
Taiaut Matilda Blue Jeans

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
Ch Kidjuuk's Voodhoo Rythm

Best Puppy In Breed
Langlois Rebelle Lavallee

Select Bitch
Ch Inverness Eleanor Rigby



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Eliseberg Nouvellelune

Reserve Winners Bitch
Langlois Rebelle Lavallee

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Valubal Peach Blossom Bellini



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Sanssouci's Spirit In The Sky

Best Of Opposite Sex
Sansouci's Special Edition

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sansouci's Special Edition


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sansouci's Special Edition


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Stonepillar's Chez Sanssouci

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 6 pts (0-4-3-0)
Ch Highledge The Patriot

Best Of Opposite Sex
Melodaly Opale

Best Puppy In Breed
Ch Highledge The Patriot

Select Dog
Ch Linspan's Melodaly Gambler



Winners Bitch: (0-4-3-0)
Melodaly Opale

Reserve Winners Bitch
Colleycoeur Sublime Beaut

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Granduc Merrymoon Aloha Spirit

Best Of Opposite Sex
Merrymoon Pluperfect Pinafore

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Granduc Merrymoon Aloha Spirit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Granduc Merrymoon Aloha Spirit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Merrymoon Pluperfect Pinafore

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Spock Whatever Lola Wants Lola Gets

Best Puppy In Breed
Mezzoo Forever Paradise



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Mezzoo Forever Paradise

Reserve Winners Bitch
Mezzoo Faery Forever Abby

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 24th of November 2017 08:38:06 AM