United Kennel Club
Saturday, November 4, 2017



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Larry Kereluke
Pekingese  
GCh Lionking Taylor Made
Points: 333 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Larry Kereluke
Toy Manchester Terrier   Rustic Lane Live Wire at Fwaggle
Best Baby Puppy In Show
Judge: Larry Kereluke
French Bulldog   Foxmoor Petite Cherie Brioche








Group 1 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   65
Group 2nd   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   64
Group 3rd   Ch Finlayson 'N Meadowset New Kid On The Block   Setter (English)   63
Group 4th   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   58
BPIG    MLM Felicity Supreme Happiness   Spaniel (Brittany)   N/A
Best Baby Puppy In Group    De La Framboisiere Mr Arthur   Retriever (Golden)   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lucas Du Chevalier Bleu


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lucas Du Chevalier Bleu


Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh SooNipi Point's Mystic Connection



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Knightcastle Forrest Gump

Best Of Opposite Sex
Ch Knightcastle Seven Of Nine

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Knightcastle Nottingham Outlaw

Best Puppy In Breed
Fieldday Wishgranter


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Fieldday Wishgranter

Reserve Winners Bitch
Knightcastle Honora Prevost

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 12 pts (3-4-4-2)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Shor'Line Bondi Beach

Best Of Winners: (3-4-4-2)
Goldiva's Song Of The Sea

Select Dog
Ch Amidor Grand Ingall


Winners Dog: (3-4-4-2)
Gowrielea As Fur As We Can Go

Reserve Winners Dog
Majesty Lucky One


Winners Bitch: (3-4-4-2)
Goldiva's Song Of The Sea

Reserve Winners Bitch
Justmoor Always On My Mind

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
Ch Hidden Pond's Rosie

Best Of Opposite Sex
Labradale Thistlemoor Bro

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Labradale Thistlemoor Bro

Best Puppy In Breed
Highcaliber Labradale Dat Cute

Select Dog
Ch Highcaliber Labradale Rocky


Winners Dog: (1-5-1-1)
Labradale Thistlemoor Bro


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Highcaliber Labradale Dat Cute

Reserve Winners Bitch
Highcaliber Labradale Mllecafe

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Finlayson 'N Meadowset New Kid On The Block

Best Of Opposite Sex
GChEx Editions Manhattan Project

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Autumncolors Confettis Charmer

Best Puppy In Breed
Autumncolors Confettis Charmer

Select Dog
Ch Sevenoaks Confettis Legend


Winners Dog: (1-2-1-1)
Autumncolors Confettis Charmer


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Autumncolors Confettis Desiree

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bran Linn Amulet



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mar-K's Azzaro



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
MLM Felicity Supreme Happiness

Best Puppy In Breed
MLM Felicity Supreme Happiness



Winners Bitch: (0-2-0-0)
MLM Felicity Supreme Happiness

Reserve Winners Bitch
MLM You Make Me Happy Sunshine

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Graur Bulldogs Off Alex

Best Of Opposite Sex
Tyca Lady J

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Graur Bulldogs Off Alex


Winners Dog: (1-1-0-0)
Graur Bulldogs Off Alex


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tyca Lady J

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Giroflee Go Johnny Go

Best Of Opposite Sex
Ch Hufy's No Autograph Please

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Cockerlea Gatewood's Tristan

Best Puppy In Breed
Malysse St-Patrick's Irlande


Winners Dog: (1-1-1-1)
Cockerlea Gatewood's Tristan


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Malysse St-Patrick's Irlande

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Karmadi's Pure Vintage


Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 6 pts
Iris Dautray

Best Of Opposite Sex
Noah d'Arthemis de la Volee des Migrateurs

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Iris Dautray

Best Puppy In Breed
Noah d'Arthemis de la Volee des Migrateurs

Select Bitch
Ch Elza des Appalaches


Winners Bitch:
Iris Dautray

Reserve Winners Bitch
Andromeda Dit Ariel Deux Rives

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Alto's Ode To Magic



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Lekka's Joyful Karott By Malek

Best Puppy In Breed
Ch Lekka's Joyful Karott By Malek



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Akar's Stairway To Hazel

Reserve Winners Bitch
Akar Leeloo Our Fifth Element

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Sarga Amanda's Traum Von Feen

Best Puppy In Breed
Sarga Amanda's Traum Von Feen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sarga Amanda's Traum Von Feen





Group 2 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   GCh Foxtail's Race To The Finish   Beagle   33
Group 2nd   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   31
Group 3rd   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   29
Group 4th    Conestoga Bailey Irish Creme C Major   Otterhound   22
BPIG    Conestoga Bailey Irish Creme C Major   Otterhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Granvalero's Moonlight Beauty SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
Ch Khasbek Look If You Dare

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Deloubelle Born To Turn Heads

Best Puppy In Breed
Deloubelle Born To Turn Heads


Winners Dog: (1-1-1-4)
Deloubelle Au Chateau Lafitte


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Deloubelle Born To Turn Heads

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
MPW's Abigail

Best Puppy In Breed
MPW's Abigail



Winners Bitch: (0-1-1-0)
MPW's Abigail

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Palakore's Paperback Writer

Best Puppy In Breed
Palakore's Paperback Writer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Palakore's Paperback Writer

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Redgi Prado Prime

Best Of Opposite Sex
Footloose Kahlua

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Redgi Prado Prime

Best Puppy In Breed
Duchwood's Distant Venture MS


Winners Dog: (3-1-0-0)
Redgi Prado Prime

Reserve Winners Dog
Footloose Fiddler On The Roof


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Footloose Kahlua





Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zendach Laylou At Dufailloux



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nelungaloo Grey Kestrel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nelungaloo Grey Kestrel

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Aotearoa Mana Tika

Best Of Opposite Sex
Ch O'Lugh Arsene Mousquetaire

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Tirnanog Pride And Joy

Select Dog
GCh Kaldaun's Aengus Na Tirnanog


Winners Dog: (1-2-2-1)
Tirnanog Here Comes The Judge


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Tirnanog Pride And Joy

Reserve Winners Bitch
Tirnanog Belladonna

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Puppy In Breed
Conestoga Bailey Irish Creme C Major


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Crepu Visage & Riobel's Ace Of My Heart



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Nirokii's Riptide

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Nirokii's Riptide

Best Puppy In Breed
Nirokii's Soliloquy


Winners Dog: (1-4-1-0)
Kumani's Rebel Of Ridishia


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Nirokii's Riptide

Reserve Winners Bitch
Nirokii's Jali

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Zahara Aindifae Al Daoud

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hyflyte Superstitious Thirteen

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng Prana

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hyflyte Superstitious Thirteen

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Prana


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hyflyte Superstitious Thirteen


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Freckashpeng Prana





Group 3 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   63
Group 2nd   
GCh Cassels Journey To Viktory
  Doberman Pinscher   62
Group 3rd   
GCh Tiamat's All About That Base
  Boxer   51
Group 4th    Demetra Dali Land   Bullmastiff   46
BPIG    Demetra Dali Land   Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group    Belnois When We Love   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Dr Wolf Beat Me If You Can

Best Of Opposite Sex
Ch Macho des Costys du Tomberg

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Dr Wolf Beat Me If You Can

Select Bitch
Ch Graecarth Diamonds N'Pearls


Winners Dog: (1-2-1-1)
Dr Wolf All The Right Stuff


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Dr Wolf Beat Me If You Can

Reserve Winners Bitch
Dr Wolf All In One

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Silverdream's This Is It



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 8 pts (2-3-1-3)
Ch Belnois Schubert At Baergli

Best Of Opposite Sex
Belnois Belle Tu Es Si Belle

Best Of Winners: (2-3-1-3)
Belnois Belle Tu Es Si Belle

Best Puppy In Breed
Belnois Who You Gonna Call

Select Bitch
Ch Belnois Action Reaction V Nouba


Winners Dog: (2-3-1-3)
Belnois Who You Gonna Call

Reserve Winners Dog
Dudswelriver Wizarding Spirit


Winners Bitch: (2-3-1-3)
Belnois Belle Tu Es Si Belle

Reserve Winners Bitch
Myramountain Hayya Havoc

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Barentsnight Krystal Light



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Barentsnight Krystal Light

Reserve Winners Bitch
Barentsnight Like It Or Not

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Ch Briley's Stand Outside The Fire

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Chieftain's Hit The Jackpot

Best Puppy In Breed
Indialy Duclocher Legend Of Z


Winners Dog: (1-2-1-1)
Chieftain's Hit The Jackpot


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Indialy Duclocher Legend Of Z

Reserve Winners Bitch
Moonlight's Native Dancer Of Cinbar

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Demetra Dali Land

Best Puppy In Breed
Demetra Dali Land



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Demetra Dali Land

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Eguskio Di Diva

Best Of Opposite Sex
Copper Sky's No Rest For The Wicked

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Copper Sky's No Rest For The Wicked

Best Puppy In Breed
Spiritguardian Of Dreams Dhalya


Winners Dog: (1-3-1-0)
Jack Walter Di Diva


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Copper Sky's No Rest For The Wicked

Reserve Winners Bitch
Fayalite Ruby Di Diva

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 10 pts (1-1-5-4)
GCh Cassels Journey To Viktory

Best Of Opposite Sex
Ch ConnQuest Love And Affection

Best Of Winners: (1-1-5-4)
Sunrock Princess Leia Organa

Best Puppy In Breed
Ch ConnQuest Love And Affection

Select Dog
GCh Sunrock DJ Memorie's

Select Bitch
Ch Sioul's Entre-Amis


Winners Bitch: (1-1-5-4)
Sunrock Princess Leia Organa

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch CaMe Voila Clementine

Best Puppy In Breed
Danaro My Precious Layla



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Danaro My Precious Layla

Reserve Winners Bitch
CaMe Original Sunshine

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Seabury's Made To Measure

Best Of Opposite Sex
Ch Asclepia Incarnata de Inga

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Mijoly Louvy Our Sweet Lady

Best Puppy In Breed
Ch Seabury's Made To Measure

Select Bitch
Ch Lolyka Diamond Aisha Mijoly


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Mijoly Louvy Our Sweet Lady

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Napoleo Jade La Perle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Napoleo Jade La Perle

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
Ch Nikita Adam Scott

Best Of Opposite Sex
Kolinha's Miss Peade Snowpride

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Le Tao Tao Happy Chinese New Year

Best Puppy In Breed
Ch Nikita Adam Scott


Winners Dog: (3-4-1-0)
Le Tao Tao Happy Chinese New Year

Reserve Winners Dog
Etoilpolaire Tsar de Russie


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Kolinha's Miss Peade Snowpride

Reserve Winners Bitch
Etoilpolaire Snow Dance Queen

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
Ch Trinacria's Lady Sapphire

Best Puppy In Breed
Kannook Jedi Padawan



Winners Bitch: (0-5-0-1)
Kimlan's Astablak Flashpoint

Reserve Winners Bitch
Northern Light's Shimmering Moonglade





Group 4 - Jacqueline Rusby Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chess Super Nova
  Scottish Terrier   24
Group 2nd   
Ch Abberann Phelan
  Glen Of Imaal Terrier   23
Group 3rd   
Ch Keepsake's Wave Ryder
  Soft-Coated Wheaten Terrier   22
Group 4th   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   18
BPIG   Ch Rexroth's Dirty Martini   Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Keepsake's Outplay   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Joker

Best Puppy In Breed
Joker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Joker


Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baytree Choose Peace



Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cameroon Black Aurum

Best Of Opposite Sex
Irpolend Empress Of Fire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cameroon Black Aurum


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cameroon Black Aurum


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Irpolend Empress Of Fire

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Graffiti That's Amore

Best Of Opposite Sex
Clanlilly's W Amadeus M

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Graffiti That's Amore

Best Puppy In Breed
Clanlilly's W Amadeus M


Winners Dog: (1-2-0-0)
Clanlilly's W Amadeus M


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Graffiti That's Amore

Reserve Winners Bitch
Dorlin Graffiti Femme de Reve

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan



Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Dirty Martini

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Dirty Martini



Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Debessiere Tomohisa

Best Of Opposite Sex
Ch Legacy's Time Traveler

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Debessiere Casanova Sunrock

Best Puppy In Breed
Debessiere Casanova Sunrock


Winners Dog: (2-3-1-1)
Debessiere Casanova Sunrock

Reserve Winners Dog
Maiha Wheels Up


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Regency XCL's Miss Annabelle

Reserve Winners Bitch
Pawzazz's Winning Ticket

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chess Super Nova



Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Keepsake's Wave Ryder

Best Of Opposite Sex
Legally Blond Gwenda

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Legally Blond Gwenda

Best Puppy In Breed
Ch Boreal Smooth Spirit de Kuyper


Winners Dog: (1-1-2-0)
Extra's Nations United


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Legally Blond Gwenda

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lackyle Bairille Dubailt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lackyle Bairille Dubailt


Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
White Wild West Designer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
White Wild West Designer





Group 5 - Jacqueline Rusby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Taylor Made
  Pekingese   67
Group 2nd   
GCh Wind's Da Vinci Code
  Chinese Crested   63
Group 3rd   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   52
Group 4th   
GCh Very Wonder Full Mano Gentis
  Havanese   49
BPIG    Rustic Lane Live Wire at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Marchwind Blue Moon At Triskell   Italian Greyhound   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Sushine Dancing With The Stars

Best Of Opposite Sex
Jolan du Chemin de Roy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Diamant Magik de Cavalierdas

Best Puppy In Breed
Diamant Magik de Cavalierdas


Winners Dog: (1-1-0-1)
Jolan du Chemin de Roy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Diamant Magik de Cavalierdas

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
Ch BCBG Loki

Best Of Opposite Sex
Linandy's N LF Choupette

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Linandy's Mighty Duck

Best Puppy In Breed
Linandy's Mighty Duck


Winners Dog: (2-5-1-0)
Linandy's Mighty Duck

Reserve Winners Dog
Cornelio Della Citta Eternal


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Linandy's N LF Choupette

Reserve Winners Bitch
Luna's N Drrh Miss Leeloo

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Moongate Toy Soldier For Cogie

Best Of Opposite Sex
Ch Cogie's Blazing Clementine

Best Of Winners: (1-3-1-1)
LF N Linandy Love Me Tender

Best Puppy In Breed
LF N Linandy Love Me Tender


Winners Dog: (1-3-1-1)
LF N Linandy Love Me Tender


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Moongate And Cogie Love Song

Reserve Winners Bitch
HD's California Dreamin

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 10 pts (0-4-3-4)
GCh Wind's Da Vinci Code

Best Of Opposite Sex
Ch DeReve Coka Gong Zhu Mipha

Best Puppy In Breed
Ch Rosebriar's Caught You Looking

Select Dog
Ch Rosebriar's Caught You Looking

Select Bitch
Ch Ethereal's The Cat's Meow



Winners Bitch: (0-4-3-4)
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Reserve Winners Bitch
Ghost Light Of Lore N'Co

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh FleurDeLys Call Me Cute



Winners Bitch: (0-2-0-1)
FleurDeLys A Fairytale Begins

Reserve Winners Bitch
FleurDeLys Fairytale Maiden

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Of Opposite Sex
Ch KRA's The Mighty Hercules



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Hell's Angel Of Legends Heart

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
That's A Heart Of Gold At Mendota

Best Of Winners: (1-3-2-1)
That's A Heart Of Gold At Mendota

Best Puppy In Breed
That's A Heart Of Gold At Mendota

Select Dog
GCh That's Sun Ray At Pilosus

Select Bitch
Ch Havadahl Stella


Winners Dog: (1-3-2-1)
Domlina's King Of Spades


Winners Bitch: (1-3-2-1)
That's A Heart Of Gold At Mendota

Reserve Winners Bitch
That's One Who Survived Nirvana

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
Belina Pippi Long Socks

Best Of Opposite Sex
Ch Maplewood's Ring Leader

Best Puppy In Breed
Belina Pippi Long Socks

Select Bitch
Ch Maplewood's Curiosity With Style



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Belina Pippi Long Socks

Reserve Winners Bitch
Triskell It's Just Wow

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ace The Beauty Aupoildange



Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pinsha Imperatrice Sissi

Best Of Opposite Sex
Pinsha Empereur Franz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pinsha Imperatrice Sissi


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pinsha Empereur Franz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pinsha Imperatrice Sissi

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh Lionking Taylor Made

Best Puppy In Breed
Lionking American Sniper


Winners Dog: (3-0-1-0)
Lionking American Sniper

Reserve Winners Dog
Lionking What I'm Looking For


Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Chriscendo Cross My Heart

Best Puppy In Breed
Giroflee Lucky Charm



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Chriscendo Cross My Heart

Reserve Winners Bitch
Giroflee Lucky Charm

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rainbow's In To The Mystic

Best Puppy In Breed
Positano's Coco Cognac Delaniche



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rainbow's In To The Mystic

Reserve Winners Bitch
Positano's Coco Cognac Delaniche

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gryphon's Play It Forward



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gryphon's Play It Forward

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
Rustic Lane Live Wire at Fwaggle

Best Puppy In Breed
Rustic Lane Live Wire at Fwaggle

Select Dog
GChEx AgMCHS Fwaggles Million Dollar Baby


Winners Dog: (1-0-3-0)
Rustic Lane Live Wire at Fwaggle


Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Eugenio Di Savoia Galibar's Monchichi

Best Of Opposite Sex
Depasquiet Watch Me Now

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Depasquiet Watch Me Now


Winners Dog: (1-2-1-0)
Depasquiet Prince Charming


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Depasquiet Watch Me Now

Reserve Winners Bitch
Depasquiet Shelby At Diventy





Group 6 - Jacqueline Rusby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   39
Group 2nd   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   34
Group 3rd   Ch Delenclos Mighty Samson   Bulldog   31
Group 4th   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   24
BPIG   
Ch Onsengeltje Secrets Enough
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Foxmoor Petite Cherie Brioche   French Bulldog   0
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Highridge's All American Girl Is Asurebet

Best Of Opposite Sex
Belletruffe Toby Jazz Dancer

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Highridge's All American Girl Is Asurebet

Best Puppy In Breed
Highridge's All American Girl Is Asurebet


Winners Dog: (3-1-0-0)
Belletruffe Toby Jazz Dancer

Reserve Winners Dog
Belletruffe Gumby So Stellar

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Delenclos Mighty Samson

Best Of Opposite Sex
Delenclos Miss Yoko Lyn

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Delenclos Miss Yoko Lyn

Best Puppy In Breed
Jolibully Panda Poe

Select Bitch
Ch Jolibully Holy Diva


Winners Dog: (2-3-1-1)
Jolibully Panda Poe

Reserve Winners Dog
Will Knock You Down Pasha Bambam


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Delenclos Miss Yoko Lyn

Reserve Winners Bitch
Bbad Walk'n The Red Carpet

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Onsengeltje Secrets Enough

Best Puppy In Breed
Ch Onsengeltje Secrets Enough



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shenandal's My Kind Of Joy

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Puppy In Breed
Abellio Fougue Et Exception


Winners Dog: (2-0-1-0)
DiOro Fabelhaft Golden Years

Reserve Winners Dog
Abellio Fougue Et Exception


Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nikita de la Foret d'Innamuramentu

Best Puppy In Breed
Nikita de la Foret d'Innamuramentu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nikita de la Foret d'Innamuramentu

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Keesbrook's Friday's Special

Best Puppy In Breed
Franca's Axel


Winners Dog: (1-0-1-0)
Franca's Axel


Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Opus' Kiss The Sky

Best Of Opposite Sex
Signet Little Miss Sunshine

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Opus' Kiss The Sky

Best Puppy In Breed
Opus' Kiss The Sky


Winners Dog: (2-3-0-1)
Opus' Kiss The Sky

Reserve Winners Dog
Signet Take A Chance On Me


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Signet Little Miss Sunshine

Reserve Winners Bitch
Noteworthy Tarnhows Choklut

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Monaco De Lovamour

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Vetset Got Your Number

Best Puppy In Breed
Vetset Got Your Number


Winners Dog: (1-3-0-1)
Monaco De Lovamour


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Vetset Got Your Number

Reserve Winners Bitch
Pristine's Radient Red Shimmer

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Delamer Sea I'm Beautiful

Best Puppy In Breed
Guiligan Pagaille de Valter



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Guiligan Pagaille de Valter

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Morningstar High Voltage

Best Of Opposite Sex
Delen Solar Hinata Kioko

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Fire Stone Incipita Vita

Best Puppy In Breed
Delen Solar Hinata Kioko

Select Dog
Ch Kurotetsu Go Shunyou Kensha


Winners Dog: (1-3-2-0)
Fire Stone Incipita Vita


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Reserve Winners Bitch
Sayuki Go Morningstar Megume

Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Opal's Fabulous Angel

Best Puppy In Breed
Opal's Fabulous Angel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Opal's Fabulous Angel



Group 7 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   36
Group 2nd   Ch Valubal Peach Blossom Bellini   Old English Sheepdog   31
Group 3rd   
Ch Mia Bella de l'Avocat de la Tour
  Berger Picard   30
Group 4th   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   29
BPIG    Lokasenna Wrapped In Red   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Boyero Triple Twist Salto   Bouvier des Flandres   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Xsell's Casselcreek Who's That Boy

Best Of Opposite Sex
Lokasenna Wrapped In Red

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Novacoast The Sky Is The Limit

Best Puppy In Breed
Lokasenna Wrapped In Red


Winners Dog: (1-1-1-0)
Novacoast The Sky Is The Limit


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lokasenna Wrapped In Red

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Lounaway Legende de Nanrox

Best Puppy In Breed
Nikita Des Bergers Noirs Du Jedi



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lounaway Legende de Nanrox

Reserve Winners Bitch
Nikita Des Bergers Noirs Du Jedi

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Nicha Gold Star Arsene

Best Puppy In Breed
Nicha's Mister Zen


Winners Dog: (2-0-0-0)
Nicha Gold Star Arsene

Reserve Winners Dog
Nicha's Mister Zen


Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mia Bella de l'Avocat de la Tour



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Borderaddik Real Buzz



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Of Opposite Sex
Bovarius Laroc Hedwig Heaven

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Sirius Star's Bovarius Nekkar Djembe

Select Dog
GChEx Cornus One In A Row


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Bovarius Laroc Hedwig Heaven

Reserve Winners Bitch
Holy Laroc Bouvi-Buzi

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
Ch Kidjuuk's Voodhoo Rythm

Best Puppy In Breed
Langlois Rebelle Lavallee



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Inverness Eleanor Rigby

Reserve Winners Bitch
Eliseberg Nouvellelune

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Valubal Peach Blossom Bellini



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Sanssouci's Spirit In The Sky

Best Of Opposite Sex
Sansouci's Special Edition

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sansouci's Special Edition


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sansouci's Special Edition


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Stonepillar's Chez Sanssouci

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Nicha's Good Vibe

Best Of Opposite Sex
Debrimar Shalligy April

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Nicha's Good Vibe

Best Puppy In Breed
Debrimar Shalligy April

Select Dog
Ch Linspan's Melodaly Gambler


Winners Dog: (2-3-1-0)
Nicha's Good Vibe

Reserve Winners Dog
Highledge The Patriot


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Debrimar Shalligy April

Reserve Winners Bitch
Colleycoeur Sublime Beaut

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Merrymoon Pluperfect Pinafore

Best Of Opposite Sex
Granduc Merrymoon Aloha Spirit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Merrymoon Pluperfect Pinafore


Winners Dog: (1-1-0-0)
Granduc Merrymoon Aloha Spirit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Merrymoon Pluperfect Pinafore

Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Spock Whatever Lola Wants Lola Gets

Best Puppy In Breed
Mezzoo Forever Paradise



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Mezzoo Faery Forever Abby

Reserve Winners Bitch
Dusousbois Bell Of Rose

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 21st of November 2017 11:35:16 PM