St. Francis Kennel & Obedience Club
Friday, June 8, 2012



Related Results

Obedience

Saturday, June 09 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 09 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 10 (Obedience Trial 3)
Sunday, June 10 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, June 09 (Rally Trial 1)
Saturday, June 09 (Rally Trial 2)
Sunday, June 10 (Rally Trial 3)
Sunday, June 10 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Francois-Pier Garant --
MBPIS MBPIG Can Ch. Danandre Pandora of Dabney WAC
Owners: F-P Garant & P. Corriveau, D & A Dandurand
Handled by: Francois-Pier Garant & Andre Dandurand
Best In Show
Judge: Peter Machen
Doberman Pinscher  
Ch Terrasanta Klitschko Of Dabney
Points: 159 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Peter Machen
Chihuahua (Long Coat)  
Flo-Davi Star Spangled Glory
Best Puppy In Show
Judge: Peter Machen
Pug  
Ch Careva's Boodelicious








Group 1 - Natalie Dunfee Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Southgate Endor Mystic Shaman
  Spaniel (Brittany)   27
Group 2nd   
Ch Black Alder Sam Spade
  Pointer   26
Group 3rd   
Fishercreeks Kiss My Blarney
  Retriever (Flat-Coated)   24
Group 4th   
Ch Flash du Moulin de la Ramiere
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   22
BPIG    Goldtouch Mythbehavinatalbanor   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Flash du Moulin de la Ramiere



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Black Alder Sam Spade



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 1 pts
Ch Fishercreeks Kiss My Blarney



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 6 pts
Ch Albanor NewMoon O'er Skye



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 2 pts
Ch Madabout's Xtra Large Decaf



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 1 pts
Ch Famiga Kellie Maïla



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Southgate Endor Mystic Shaman



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 2 pts
Giroflee Dragon



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 4 pts
GCh Moka des Marais du Nord







Group 2 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stoneledge 'N Lorricbrook La Nina
  Whippet   13
Group 2nd   
Ch Grandgables Ms Stripey Brown
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   12
Group 3rd   
Ch HareHill Goes All In
  Ibizan Hound   11
Group 4th    Edenhill Woowy Zowey   Bloodhound   10
BPIG    Elmo's Project Runway   Afghan Hound   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Marquis Saka Secret Of Simoon



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
Corkery Mastermind de Lansor



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Danter's Just A Gigolo



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Edenhill Woowy Zowey



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Brinson Vondi Lunar Legend



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Grandgables Ms Stripey Brown



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx HareHill Goes All In



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Daggarwoods Bjorn Star



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Stoneledge 'N Lorricbrook La Nina







Group 3 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Terrasanta Klitschko Of Dabney
  Doberman Pinscher   35
Group 2nd   
Ch Sevenbeauty's Lasting Impression
  Portuguese Water Dog   31
Group 3rd    East Coast's Benevolent Soldier   Rottweiler   30
Group 4th   
Ch Striders Santana V Drogheda
  Great Dane   26
BPIG   
Miabox Second Chance Yuna
  Boxer   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts
Ch Alpenspirit's Royal Switch



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts
Ch Silverlane's Magic Crystal



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Terrasanta Klitschko Of Dabney



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
GCh Striders Santana V Drogheda



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sevenbeauty's Lasting Impression



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
East Coast's Benevolent Soldier



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
Glamour Nikita De Sanna Gourska



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skansen's Dax Gatsby Dark Sky



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
Keekawa's Ala Mode







Group 4 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Scotabee Highland Phantom
  Scottish Terrier   3
Group 2nd   
Symphonie's Oooh La La
  Kerry Blue Terrier   2
Group 3rd    Leman Enzo   West Highland White Terrier   1
Group 4th    Hat Trick's Brisline Bo Helio   Airedale Terrier   0
BPIG   
Symphonie's Oooh La La
  Kerry Blue Terrier   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hat Trick's Brisline Bo Helio



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Symphonie's Oooh La La



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Scotabee Highland Phantom



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Leman Enzo







Group 5 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
Flo-Davi Star Spangled Glory
  Chihuahua (Long Coat)   37
Group 2nd   
Ch NicNak's Enzo Ferrari
  Yorkshire Terrier   29
Group 3rd   
Ch Touche Unlike Any Other
  Japanese Chin   28
Group 4th   
Ch Crest-Vue So Grin 'N Bare It
  Chinese Crested   25
BPIG   
Ch Careva's Boodelicious
  Pug   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 7 pts
Ch Flo-Davi Star Spangled Glory



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 7 pts
Ch Bloomsbury Biscotti Grande



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 7 pts
Ch Crest-Vue So Grin 'N Bare It



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
HollowOaks Goddess of Night



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
DeReve Call Me Charlotte



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Touche Unlike Any Other



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts
Aupoildange Dj's Pur Crystal



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Careva's Boodelicious



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch NicNak's Enzo Ferrari







Group 6 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dscho Utra Zer Thag Colledge
  Tibetan Terrier   18
Group 2nd   
Ch Stef Ma Born This Way
  Shih Tzu   17
Group 3rd   
Ch Kepley's Doreval Dreamer Jakob
  Bulldog   16
Group 4th   
Ch Fabelhaft Robobull Di Oro
  French Bulldog   3
BPIG   
Doreval Xavier Eliott
  Bulldog   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 12 pts
GChEx Kepley's Doreval Dreamer Jakob



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fabelhaft Robobull Di Oro



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
Nipigon Non Pareil Archie



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Camplaren's Patronage



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stef Ma Born This Way



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Dscho Utra Zer Thag Colledge





Group 7 - Natalie Dunfee Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boyero Look At Me Now
  Bouvier des Flandres   20
Group 2nd   
Ch Vanlousvir's Sinbad
  German Shepherd Dog   18
Group 3rd    Bagatelle Mr Plum Moon Player   Old English Sheepdog   14
Group 4th   
Ch Valor's King Of Blue
  Australian Shepherd   13
BPIG    Bagatelle Mr Plum Moon Player   Old English Sheepdog   N/A
Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 4 pts
Ch Valor's King Of Blue



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
Jingle Of The Smart Spirit



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Boyero Look At Me Now



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
Ch Edouard Duc O'Kent de Guerande



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 1 pts
Milas Dejade New Star



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 3 pts
GCh Vanlousvir's Sinbad



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
Bagatelle Mr Plum Moon Player



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 3 pts
Ch Macdega Chappaqua



Judge: Natalie Dunfee

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dusousbois Mary Poppins



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 22nd of September 2017 11:53:52 AM