Halifax Kennel Club
Friday, February 23, 2018 - Show # 1



Related Results

Conformation

Friday, February 23 (Show # 1)
Saturday, February 24 (Show # 2)
Saturday, February 24 (Show # 3)
Sunday, February 25 (Show #4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Wendy Schira
Australian Shepherd  
GCh Novacoast Nothing Comes Ez
Points: 155 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Schira
Retriever (Labrador)   Gallivant Safari
Points: 120
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Schira
Dalmatian  Ch Onsengeltje N Juju Ready Or Not
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Schira
Retriever (Golden)   Quyen's Mystical Quintavis








Group 1 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Gallivant Safari   Retriever (Labrador)   34
Group 2nd   
Ch YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   25
Group 3rd    Shores of Shenandoah   Spaniel (English Springer)   22
Group 4th    Prairielight All In The Family   Retriever (Flat-Coated)   21
BPIG   
Gofetch Beaumont Hamel
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Quyen's Mystical Quintavis   Retriever (Golden)   0
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pageska's Humer Berlin Karel




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mistcurl Capt Worden Of Canaan

Best Of Opposite Sex
Mistcurl's Jemseg

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mistcurl Capt Worden Of Canaan


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mistcurl Capt Worden Of Canaan

12-18 Month Dog Class
1st Mistcurl Capt Worden Of Canaan


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg

12-18 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Jemseg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family

Open Bitch Class
1st Prairielight All In The Family


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Puppy In Breed
Goodtime's For Watson At Ambercreek

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend


Winners Dog: (1-0-2-0)
Goodtime's For Watson At Ambercreek

Junior Puppy Dog Class
1st Goodtime's For Watson At Ambercreek

3-6 Month Dog Class
1st Quyen's Mystical Quintavis



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 8 pts (5-2-1-1)
Gallivant Safari

Best Of Opposite Sex
Gofetch Beaumont Hamel

Best Of Winners: (5-2-1-1)
Gallivant Safari

Best Puppy In Breed
Gofetch Beaumont Hamel

Select Dog
GCh Doukare's Around The Corner

Select Bitch
Ch Lobuff's Startin' Over


Winners Dog: (5-2-1-1)
Gofetch Beaumont Hamel

Reserve Winners Dog
Madabout's Kiss In Motion

Junior Puppy Dog Class
1st Gofetch Beaumont Hamel
2nd Khylarcreeks Git R Dun

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Madabout's Kiss In Motion
2nd Doukare Jacks Out Of The Box

Open Dog Class
1st Doindogs Lindt


Winners Bitch: (5-2-1-1)
Gallivant Safari

Reserve Winners Bitch
Madabout's Kiss This

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gallivant Safari
2nd Madabout's Kiss This


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cfyre's Moxie At Kare

Best Of Opposite Sex
Kare's Boomerang RC Tollers

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cfyre's Moxie At Kare


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kare's Boomerang RC Tollers

Open Dog Class
1st Kare's Boomerang RC Tollers


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cfyre's Moxie At Kare

Open Bitch Class
1st Cfyre's Moxie At Kare


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Plaisance King Lingley

Best Puppy In Breed
Plaisance King Lingley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Plaisance King Lingley

Senior Puppy Dog Class
1st Plaisance King Lingley



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Kulana Mandolin Wind

Best Puppy In Breed
Kulana Mandolin Wind



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Kulana Mandolin Wind

Reserve Winners Bitch
Palarset's Winter Whimsy

Senior Puppy Bitch Class
1st Kulana Mandolin Wind
2nd Palarset MemorableGwendolynBee

12-18 Month Bitch Class
1st Palarset's Winter Whimsy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Ashleysown Jazz Singer

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica's Little Black Magic

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Ashleysown Optical Illusions

Best Puppy In Breed
GCh Ashleysown Jazz Singer

Select Dog
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin


Winners Dog: (1-2-2-1)
Ashleysown Optical Illusions

Junior Puppy Dog Class
1st Ashleysown Optical Illusions


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Nevaelea's Moon Shadow

Reserve Winners Bitch
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Junior Puppy Bitch Class
1st Nevaelea's Moon Shadow
2nd Marsuvica Plays' A Jazzy Tune


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluestones Hanging With Giants



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shores of Shenandoah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shores of Shenandoah

Open Bitch Class
1st Shores of Shenandoah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Red Run Revolution

Best Of Opposite Sex
Egerton's Amazing Gift Of Love

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Red Run Revolution

Best Puppy In Breed
Red Run Revolution


Winners Dog: (1-3-0-0)
Red Run Revolution

Junior Puppy Dog Class
1st Red Run Revolution


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Auriga's Pocketful of Dreams
  Petit Basset Griffon Vendeen   13
Group 2nd   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   12
Group 3rd    Daggarwoods Southern Charm   Norwegian Elkhound   11
Group 4th    Trumphill's Eyes Wide Open   Rhodesian Ridgeback   8
BPIG    Daggarwoods Southern Charm   Norwegian Elkhound   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shillington TG Talk Of The Town

Best Puppy In Breed
Argyle Shillington First Class Entertainment


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Argyle Shillington First Class Entertainment

Reserve Winners Bitch
Shillington Smartie Pants

Senior Puppy Bitch Class
1st Shillington Smartie Pants

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Argyle Shillington First Class Entertainment


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Best Puppy In Breed
Lex-An Phoenix Rising at Er Dox


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Junior Puppy Dog Class
1st Lex-An Phoenix Rising at Er Dox



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ashdown's Catching Fire MS


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ashdown's Catching Fire MS

12-18 Month Dog Class
1st Ashdown's Catching Fire MS



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Daggarwoods Southern Charm

Best Of Opposite Sex
Kingdom Asgard Skyes The Limit

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Daggarwoods Southern Charm

Best Puppy In Breed
Daggarwoods Southern Charm


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Daggarwoods Southern Charm

Reserve Winners Bitch
Daggarwoods Halgrove Super Fox

Senior Puppy Bitch Class
1st Daggarwoods Southern Charm

Canadian Bred Bitch Class
1st Daggarwoods Halgrove Super Fox


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Auriga's Pocketful of Dreams




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Trumphill's Eyes Wide Open

Best Of Opposite Sex
Ridisha Oceans Eleven

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Trumphill's Eyes Wide Open

Best Puppy In Breed
Trumphill's Eyes Wide Open


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ridisha Oceans Eleven

Junior Puppy Dog Class
1st Ridisha Oceans Eleven


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Puppy In Breed
Doonabrig N McCartney Xclusive



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Doonabrig N McCartney Xclusive

Junior Puppy Bitch Class
1st Doonabrig N McCartney Xclusive


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonerose Take It on Faith
  Rottweiler   22
Group 2nd   
Ch Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   21
Group 3rd   
Ch Backcountry Unanswered Prayers
  Bernese Mountain Dog   17
Group 4th   
Liberator's Making Waves
  Doberman Pinscher   15
BPIG   
Ch Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Banbury N Backshifts BeachBabe   Bullmastiff   0
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

Open Bitch Class
1st Novamals Dreams Set Sail


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Backcountry Unanswered Prayers

Best Of Opposite Sex
Azhar's Made You Look

Best Puppy In Breed
Azhar's Made You Look


Winners Dog: (1-0-0-1)
Azhar's Made You Look

Junior Puppy Dog Class
1st Azhar's Made You Look



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Elharlen's Kindred Spirit

Best Of Opposite Sex
Ch Katmandu Dot Ca

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Rascar's High King Dakota

Best Puppy In Breed
Ch Elharlen's Kindred Spirit


Winners Dog: (1-1-1-1)
Rascar's High King Dakota

12-18 Month Dog Class
1st Rascar's High King Dakota


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Briley's This Must Be Magic

Senior Puppy Bitch Class
1st Briley's This Must Be Magic


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Bramstoke's Walkin In Memphis

Best Puppy In Breed
Dal Primo's You'll Never Walk Alone


Winners Dog: (2-0-1-0)
Pine Ridge's Boom Box

Reserve Winners Dog
Dal Primo's You'll Never Walk Alone

Senior Puppy Dog Class
1st Dal Primo's You'll Never Walk Alone

12-18 Month Dog Class
1st Pine Ridge's Boom Box


3-6 Month Bitch Class
1st Banbury N Backshifts BeachBabe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Liberator's Making Waves


Winners Dog: (1-0-0-0)
Liberator's Making Waves

Open Dog Class
1st Liberator's Making Waves



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch TriLa's Workin The Strip

Best Of Opposite Sex
Peakview's You Really Got Me

Best Puppy In Breed
Ch TriLa's Workin The Strip


Winners Dog: (1-0-0-1)
Peakview's You Really Got Me

12-18 Month Dog Class
1st Peakview's You Really Got Me



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wanderweg's Pink Champagne

Best Puppy In Breed
Wanderweg's Pink Champagne



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wanderweg's Pink Champagne

Junior Puppy Bitch Class
1st Wanderweg's Pink Champagne


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st George Od Janiho



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stonerose Take It on Faith



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
L-Essem M.M-N's Snowshoe's Starlight Of The Lee Cr

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dushanbe's California Dreamin'

Best Puppy In Breed
Dushanbe's California Dreamin'


Winners Dog: (1-2-1-0)
Dushanbe's California Dreamin'

Junior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's California Dreamin'


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Of Opposite Sex
Champagne Chimera Eleanor Rigby

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Puppy In Breed
Champagne Chimera Eleanor Rigby


Winners Dog: (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Champagne Chimera Eleanor Rigby

Senior Puppy Bitch Class
1st Champagne Chimera Eleanor Rigby


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chimini's Maia The Beautiful

Best Puppy In Breed
Chimini's Song of Ice and Fire



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chimini's Maia The Beautiful

Reserve Winners Bitch
Chimini's Song of Ice and Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Chimini's Song of Ice and Fire

Open Bitch Class
1st Chimini's Maia The Beautiful


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bisou Bisou De La Pomme   West Highland White Terrier   17
Group 2nd   
Ch Rolona's Eggwhite
  Staffordshire Bull Terrier   14
Group 3rd   
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   13
Group 4th    Presbrooke King Bogus   Schnauzer (Miniature)   12
BPIG   
Ch Rolona's Eggwhite
  Staffordshire Bull Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jonaire's Grace O Loch Bhreagh   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Prairie Moon Legend of Zelda




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Maybush Red Starry Knight

Best Of Opposite Sex
Maybush Red Skye At Knight

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Maybush Red Starry Knight

Best Puppy In Breed
Dunham Lake Winnie The Blue


Winners Dog: (1-2-0-0)
Maybush Red Starry Knight

12-18 Month Dog Class
1st Maybush Red Starry Knight


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Maybush Red Skye At Knight

Reserve Winners Bitch
Dunham Lake Winnie The Blue

Junior Puppy Bitch Class
1st Dunham Lake Winnie The Blue

12-18 Month Bitch Class
1st Maybush Red Skye At Knight


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ganymede's Europa

Best Of Opposite Sex
Moorbern Bernfields Heartnsol

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ganymede's Europa

Best Puppy In Breed
Ganymede's Europa


Winners Dog: (1-2-0-0)
Moorbern Bernfields Heartnsol

12-18 Month Dog Class
1st Moorbern Bernfields Heartnsol


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ganymede's Europa

Reserve Winners Bitch
Moorbern's Highway to Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Ganymede's Europa

Senior Puppy Bitch Class
1st Moorbern's Highway to Love

3-6 Month Bitch Class
1st Jansim Got A Little Secret


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Marlyn My Cherie Amour




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Presbrooke King Bogus

Best Puppy In Breed
Presbrooke King Bogus


Winners Dog: (2-0-0-0)
Presbrooke King Bogus

Reserve Winners Dog
Marwyn's Dezignated Hitter

Junior Puppy Dog Class
1st Presbrooke King Bogus
2nd Marwyn's Dezignated Hitter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Paisley Jumping Jack Flash

Best Of Opposite Sex
Kalimars' Lookinglass Foxy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mariner's Hide and Zeke

Best Puppy In Breed
Mariner's Hide and Zeke


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mariner's Hide and Zeke

Senior Puppy Dog Class
1st Mariner's Hide and Zeke


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kalimars' Lookinglass Foxy

Open Bitch Class
1st Kalimars' Lookinglass Foxy

3-6 Month Bitch Class
1st Jonaire's Grace O Loch Bhreagh


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rolona's Eggwhite

Best Puppy In Breed
Ch Rolona's Eggwhite




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Bisou Bisou De La Pomme

Select Dog
Ch Whiteheather's Perfect Alibi


Winners Dog: (1-0-2-0)
Haeloganlane's Raibeart Alltan

12-18 Month Dog Class
1st Haeloganlane's Raibeart Alltan



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   16
Group 2nd   Ch Rustic Lane Live Wire at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   15
Group 3rd    Chriscendo Catch Of The Day   Pomeranian   14
Group 4th    Le Papillon Ravissant Alexandriya   Papillon   13
BPIG   Ch Rustic Lane Live Wire at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mitia du Domaine de Polana
  Coton De Tulear   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Maestro Du Domaine De Polana

Best Of Opposite Sex
Alikatia Flintstones Wilma

Best Puppy In Breed
Alikatia Flintstones Wilma



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Alikatia Flintstones Wilma

Reserve Winners Bitch
Muse Du Domaine De Polana

Senior Puppy Bitch Class
1st Alikatia Flintstones Wilma

12-18 Month Bitch Class
1st Alika Tia Princess Cinderella

Canadian Bred Bitch Class
1st Muse Du Domaine De Polana

Open Bitch Class
1st Pixel De Coton Mignon

3-6 Month Bitch Class
1st Mitia du Domaine de Polana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rockit's Simply Irresitable

Best Puppy In Breed
Rockit's Simply Irresitable



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rockit's Simply Irresitable

Reserve Winners Bitch
Rockit's The Skys The Limit

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockit's Simply Irresitable

Open Bitch Class
1st Rockit's The Skys The Limit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Le Papillon Ravissant Alexandriya

Best Of Opposite Sex
Minegold Fantasy Cartier

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Le Papillon Ravissant Alexandriya

Best Puppy In Breed
Minegold Fantasy Cartier


Winners Dog: (1-4-0-0)
Minegold Fantasy Cartier

Junior Puppy Dog Class
1st Minegold Fantasy Cartier


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Le Papillon Ravissant Alexandriya

Reserve Winners Bitch
Maribeso Queen Of The Court

Junior Puppy Bitch Class
1st Fantasy Minegold Tiffany

12-18 Month Bitch Class
1st Pinkribbon Moving With Style

Open Bitch Class
1st Le Papillon Ravissant Alexandriya
2nd Maribeso Queen Of The Court


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chriscendo Catch Of The Day

Best Puppy In Breed
Chriscendo Catch Of The Day


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chriscendo Catch Of The Day

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Catch Of The Day



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rustic Lane Live Wire at Fwaggle

Best Puppy In Breed
Ch Rustic Lane Live Wire at Fwaggle




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Durrer N Vickilyn's Zack's


Winners Dog: (1-0-1-0)
Paradiselee On The Mark

Open Dog Class
1st Paradiselee On The Mark



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Onsengeltje N Juju Ready Or Not   Dalmatian   13
Group 2nd   
Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   10
Group 3rd    Doreve's Magic Carpet Ride to Hiayre   Schipperke   7
Group 4th   
Ch Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   6
BPIG   Ch Onsengeltje N Juju Ready Or Not   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Hessenvilla's Buddy Holly

Best Of Opposite Sex
Waylin's Without A Cause

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Hessenvilla's Buddy Holly

Best Puppy In Breed
Hessenvilla's Buddy Holly


Winners Dog: (2-1-0-0)
Hessenvilla's Buddy Holly

Reserve Winners Dog
Bramley's One and Only

Senior Puppy Dog Class
1st Hessenvilla's Buddy Holly

12-18 Month Dog Class
1st Bramley's One and Only


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Waylin's Without A Cause

Senior Puppy Bitch Class
1st Waylin's Without A Cause


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Echojack's Loveutomoonandback

Best Puppy In Breed
Echojack's Loveutomoonandback


Winners Dog: (1-0-0-0)
Echojack's Loveutomoonandback

Junior Puppy Dog Class
1st Echojack's Loveutomoonandback



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Master Yoda (Velasco)




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Onsengeltje N Juju Ready Or Not

Best Of Opposite Sex
Onsengeltje Never Enough

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Onsengeltje N Juju Ready Or Not

Best Puppy In Breed
Onsengeltje N Juju Ready Or Not


Winners Dog: (1-2-0-0)
Onsengeltje Never Enough

Junior Puppy Dog Class
1st Onsengeltje Never Enough


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Onsengeltje N Juju Ready Or Not

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje N Juju Get Ready

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje N Juju Get Ready

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Onsengeltje N Juju Ready Or Not


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Valpo's Liberty Belle

Best Of Opposite Sex
Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Glynabbey Victoria Shore

Best Puppy In Breed
Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Glynabbey Victoria Shore

Open Bitch Class
1st Glynabbey Victoria Shore


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bijzondere Wilhelmina of James




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Doreve's Magic Carpet Ride to Hiayre

Best Puppy In Breed
Doreve's Magic Carpet Ride to Hiayre



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Loghavens Kindred Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Novacoast Nothing Comes Ez
  Australian Shepherd   34
Group 2nd   
GCh Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   24
Group 3rd   
Ch Stonepillar's Steel Grey
  Bouvier des Flandres   23
Group 4th   Ch Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   20
BPIG    Boyero Take Notice   Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 9 pts (1-5-1-3)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (1-5-1-3)
Becen's By Command

Best Puppy In Breed
Shadomoon's Half Past Go

Select Bitch
Ch Zydeco's Fuzzy Firecracker Of Shalako


Winners Dog: (1-5-1-3)
Sweetnsour Gorgeous Big Ben

Senior Puppy Dog Class
1st Sweetnsour Gorgeous Big Ben


Winners Bitch: (1-5-1-3)
Becen's By Command

Reserve Winners Bitch
Bayouland Frozen At Sweetnsour

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadomoon's Half Past Go

12-18 Month Bitch Class
1st Becen's By Command
2nd Malka's Silver Sails

Open Bitch Class
1st Bayouland Frozen At Sweetnsour
2nd Risingstar's Get Your Groove On


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope

Best Of Opposite Sex
Groguard Flash Point

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope

Best Puppy In Breed
Groguard Glittering Prize


Winners Dog: (1-2-0-0)
Groguard Flash Point

12-18 Month Dog Class
1st Groguard Flash Point


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope

Reserve Winners Bitch
Groguard Glittering Prize

Junior Puppy Bitch Class
1st Groguard Glittering Prize

Open Bitch Class
1st Dreamfetcher Tom's Hope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Stonepillar's Steel Grey

Best Of Opposite Sex
Boyero Take Notice

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Boyero Take Notice

Best Puppy In Breed
Boyero Take Notice


Winners Dog: (1-1-1-0)
Boyero Triple Twist Salto

Junior Puppy Dog Class
1st Boyero Triple Twist Salto


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Boyero Take Notice

Junior Puppy Bitch Class
1st Boyero Take Notice


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Medway's Hugs And Kisses

Best Of Opposite Sex
Cardross Texas Showdown

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Medway's Hugs And Kisses

Best Puppy In Breed
Cardross Texas Showdown


Winners Dog: (1-4-0-0)
Cardross Texas Showdown

Junior Puppy Dog Class
1st Cardross Texas Showdown


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Medway's Hugs And Kisses

Reserve Winners Bitch
Cardross Dramatization

Junior Puppy Bitch Class
1st Cardross Dramatization
2nd Feoras Sin With A Grin

Canadian Bred Bitch Class
1st Medway's Hugs And Kisses

Open Bitch Class
1st Feoras Fiery Leap


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ishka vom Reikenhaus

Best Of Opposite Sex
Riverryan Just Do It

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ishka vom Reikenhaus

Best Puppy In Breed
Riverryan Just Do It


Winners Dog: (1-2-0-0)
Riverryan Just Do It

Senior Puppy Dog Class
1st Riverryan Just Do It


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ishka vom Reikenhaus

Reserve Winners Bitch
Celine V Dan Alhedy's Hoeve

12-18 Month Bitch Class
1st Ishka vom Reikenhaus

Open Bitch Class
1st Celine V Dan Alhedy's Hoeve


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 7 pts (4-3-1-0)
Ch Martinique Silver Emerald

Best Of Opposite Sex
Kelbren Aurora Borealis

Best Of Winners: (4-3-1-0)
Shelhaven Evolution

Best Puppy In Breed
Ch Martinique Silver Emerald


Winners Dog: (4-3-1-0)
Shelhaven Evolution

Reserve Winners Dog
Kelbren Titanium

Junior Puppy Dog Class
1st Kelbren Titanium

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shelhaven Evolution
2nd Valleybabes Pride Of Hampton

Open Dog Class
1st AppleAcres True Colors Of Herdabout


Winners Bitch: (4-3-1-0)
Kelbren Aurora Borealis

Reserve Winners Bitch
Herdabout Upupaway To Eastecho

Junior Puppy Bitch Class
1st Kelbren Aurora Borealis

Senior Puppy Bitch Class
1st Riviera Mariboy Razzle Dazzle

Open Bitch Class
1st Herdabout Upupaway To Eastecho


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Curig FaerieTale Keltic Magick




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By