Wildwood Kennel Club
Thursday, February 5, 2015



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/Am GCh Summerford's Remember Me, AOM
"Michael"
Breeder/Owner/Handler: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Judith Taylor
Welsh Corgi (Pembroke)  
Ch Stonecroft's Star Sighting
Points: 185 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Chow Chow  
A&I Of The Island's Invader Zim








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   55
Group 2nd   
GCh Carnaby Collaboration
  Spaniel (English Cocker)   53
Group 3rd    Moloko Mabie I'm Amazed   Retriever (Golden)   52
Group 4th   
Ch Shireoak Iced Sensation
  Setter (Irish Red & White)   31
BPIG    Dewmist Dare Devil   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Treebeard's Just Add Water

Best Puppy In Breed
Treebeard's Just Add Water



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Treebeard's Just Add Water

Junior Puppy Bitch Class
1st Treebeard's Just Add Water


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Best Puppy In Breed
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
GChEx Yakityak's Reindeer Games



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Brackenmoor Somethingroyal

Junior Puppy Bitch Class
1st Brackenmoor Somethingroyal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Puppy In Breed
Ch Leaside's Sure Shot V. Deppe-Haus



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Leaside's Sure Shot V. Deppe-Haus

Senior Puppy Bitch Class
1st Leaside's Sure Shot V. Deppe-Haus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 20 pts (7-10-3-1)
Moloko Mabie I'm Amazed

Best Of Opposite Sex
Ch Dewmist Dare Devil

Best Of Winners: (7-10-3-1)
Moloko Mabie I'm Amazed

Best Puppy In Breed
Ch Dewmist Dare Devil

Select Dog
GCh Gowrielea's Scots Wha Hae

Select Bitch
GCh Bearabella's Sweet Addiction


Winners Bitch: (7-10-3-1)
Moloko Mabie I'm Amazed

Reserve Winners Bitch
Dewmist Lexurious

Junior Puppy Bitch Class
1st Tanishtagh Start A Fire
2nd Bearabella's Freedom Of Choice
3rd Honadore's Merry Maehem

Senior Puppy Bitch Class
1st Dewmist Lexurious

Canadian Bred Bitch Class
1st Blackpool Game On

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st 1stclass Bella Gioventu'

Open Bitch Class
1st Moloko Mabie I'm Amazed
2nd Kyon's Let It Be 2nd
3rd Diamondsbest Mn Annie's Song
4th Serein Diamonds Of Blackpool


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (1-5-0-1)
GCh Maktawae My Kinda Party

Best Of Opposite Sex
Tampabay And Snobo Gusty Seas BattenDownTheHatch

Best Of Winners: (1-5-0-1)
Tampabay And Snobo Gusty Seas BattenDownTheHatch

Best Puppy In Breed
Ch Pinebank Cloudbrst Of Santosha


Winners Bitch: (1-5-0-1)
Pinebank Cloudbrst Of Santosha

Reserve Winners Bitch
Honadore's Flurrie

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinebank Cloudbrst Of Santosha

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaunenoir's Win Win
2nd Applemeadow Freedom

Canadian Bred Bitch Class
1st Applemeadow Liberty Pink Pearl

Open Bitch Class
1st Honadore's Flurrie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Katyra Do U Fancy Duck Oryxes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sunsetter's Desert Sunrise

Best Of Opposite Sex
GCh Reidwood Just My Style




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lainstaurn Annie's Song Of Harbinger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shireoak Iced Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Lucky Morn Firecracker

Best Of Opposite Sex
Crimsonacre Ride Like The Wind

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Crimsonacre Ride Like The Wind


Winners Dog: (1-2-0-1)
Crimsonacre Ride Like The Wind

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Crimsonacre Ride Like The Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Mar-K's Hot N Spicey

Best Of Opposite Sex
Truly Yours Secret Midnight Express

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Caci's Couldn't Be Better

Best Puppy In Breed
GCh WynRidge's Make It So


Winners Dog: (2-2-0-1)
Truly Yours Secret Midnight Express

Reserve Winners Dog
WynRidge's Make It So

Junior Puppy Dog Class
1st WynRidge's Make It So

Open Dog Class
1st Truly Yours Secret Midnight Express


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh RiverMist Broxden Best I Feather Seen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carnaby Collaboration




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh KAS Black Pearl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Deerrun Sasco's Encore

Best Of Opposite Sex
GCh Varazs Mokany Kiralyi Orban

Select Dog
Ch Bajolo's Avalon Herceg Rhys



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Deerrun Sasco's Encore

12-18 Month Bitch Class
1st Deerrun Sasco's Encore


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Echobar's Big Rigatoni

Best Of Opposite Sex
Waypoints Tori's Lil Barracuda

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Waypoints Tori's Lil Barracuda

Best Puppy In Breed
GCh Echobar's Big Rigatoni


Winners Dog: (1-1-1-0)
Waypoints Lincoln Contiental

Open Dog Class
1st Waypoints Lincoln Contiental


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Waypoints Tori's Lil Barracuda

Open Bitch Class
1st Waypoints Tori's Lil Barracuda


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   18
Group 2nd   
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   14
Group 3rd   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   11
Group 4th   GCh Winterbourne's Mijkelh Amanyara   Afghan Hound   10
BPIG   
Staier's Shepord
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Mijkelh Amanyara




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Ahmahr Nahr's Best Of The Best



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pan Clan Blame It On Brasil




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Treacledach Heavenlyhunds Dodge

Best Puppy In Breed
Ch Treacledach Heavenlyhunds Dodge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Treacledach Heavenlyhunds Dodge

Junior Puppy Dog Class
1st Treacledach Heavenlyhunds Dodge



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled

Best Of Opposite Sex
Ch Staier's Shepord

Best Puppy In Breed
Ch Staier's Shepord


Winners Dog: (2-0-0-1)
Staier's Shepord

Reserve Winners Dog
Grandgables Wee Impressionist

Senior Puppy Dog Class
1st Staier's Shepord
2nd Grandgables Wee Impressionist



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Road Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Witsend Circe




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Khamsin's Caprice For A Song

Best Of Opposite Sex
Afking's Phantom


Winners Dog: (2-0-0-1)
Afking's Phantom

Reserve Winners Dog
Afking's Pharo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Afking's Phantom

Open Dog Class
1st Afking's Pharo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Bretica Brushwood Smokinaffair



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Starring-Maat Original Sin
  Alaskan Malamute   24
Group 2nd   
Halo's California Dreamin'
  Rottweiler   23
Group 3rd   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   21
Group 4th   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   15
BPIG    Innovations Sargeant At Arms   Schnauzer (Giant)   N/A
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Starring-Maat Original Sin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee

Best Of Opposite Sex
Cinnrhee Barquentine Hollyrivr



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cinnrhee Barquentine Hollyrivr

12-18 Month Bitch Class
1st Cinnrhee Barquentine Hollyrivr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bramstoke Smokin In The Boys Room

Best Puppy In Breed
Bramstoke Smokin In The Boys Room



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bramstoke Smokin In The Boys Room

Senior Puppy Bitch Class
1st Bramstoke Smokin In The Boys Room


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Liberator's Power Play

Best Of Opposite Sex
Ch Whitcam's My Time To Shine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Whisperhill Wyne Sandale Rigby

Best Of Opposite Sex
Ch Dantrydanes Are Ya Lovely

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Whisperhill Wyne Sandale Rigby


Winners Dog: (1-1-0-0)
Whisperhill Wyne Sandale Rigby

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Whisperhill Wyne Sandale Rigby


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dantrydanes Are Ya Lovely

Open Bitch Class
1st Dantrydanes Are Ya Lovely


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
Sanchor's Thunder N Charboneau


Winners Dog: (3-0-1-0)
Glenire Nedrik Richard

Reserve Winners Dog
Glenire Ulysses

Canadian Bred Dog Class
1st Glenire Xachary Binx

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Glenire Nedrik Richard

Open Dog Class
1st Glenire Ulysses



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TsarShadow's Fortunes of War



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TsarShadow's Fortunes of War

Open Bitch Class
1st TsarShadow's Fortunes of War


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Inspiration Zaraki's Daughter Bory Cysterskie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's Remember Me




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico

Best Of Opposite Sex
GCh Valkyrie Running Back Roads

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Valkyrie Running Back Roads

Best Puppy In Breed
GCh Valkyrie Running Back Roads

Select Dog
GCh Seabury's Final Voyage

Select Bitch
Ch Chantre's Lace At Skipnstone


Winners Dog: (1-2-2-1)
Skipnstone's Silver Lining

Open Dog Class
1st Skipnstone's Silver Lining


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Valkyrie Running Back Roads

Reserve Winners Bitch
Skipnstone Moral Of The Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Skipnstone Moral Of The Story

Senior Puppy Bitch Class
1st Valkyrie Running Back Roads


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Halo's California Dreamin'

Best Of Opposite Sex
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate


Winners Dog: (1-0-0-1)
Halo's California Dreamin'

Open Dog Class
1st Halo's California Dreamin'



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion

Best Puppy In Breed
Innovations Sargeant At Arms


Winners Dog: (1-0-1-0)
Innovations Sargeant At Arms

Senior Puppy Dog Class
1st Innovations Sargeant At Arms



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   12
Group 2nd   
Ch Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   8
Group 3rd   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   5
Group 4th   Ch Kairos Blazing Hot   Manchester Terrier   4
BPIG   
Alborada Tokushima
  West Highland White Terrier   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Benchmark's Winning Goal

Best Of Opposite Sex
Cedarhill Turn Back Time

Best Puppy In Breed
Cedarhill Turn Back Time



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Cedarhill Turn Back Time

Reserve Winners Bitch
Huntaway Lilly Of Lindesfarne

Senior Puppy Bitch Class
1st Cedarhill Turn Back Time
2nd Huntaway Lilly Of Lindesfarne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Foxheart's Rough And Ready

Best Of Opposite Sex
Ch Beinneins Heaven Sent



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Foxfarm Dreamer

Open Bitch Class
1st Foxfarm Dreamer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kairos Blazing Hot




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Toulin's Wee Monster




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ch Alborada Tokushima

Best Puppy In Breed
Ch Alborada Tokushima



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Alborada Tokushima

Reserve Winners Bitch
Forestfield Marie Blanche

Junior Puppy Bitch Class
1st Alborada Tokushima
2nd Forestfield Marie Blanche


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   16
Group 2nd   
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros
  Cavalier King Charles Spaniel   15
Group 3rd   Ch Belaire Jimary Prince Bellaboy   Pug   14
Group 4th   
Ch Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   9
BPIG   
Patapin Even More Beautiful
  Miniature Pinscher   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Ch Hagi Maulebi Star

Best Of Opposite Sex
Jade Diguo' Hu'AngHou

Best Puppy In Breed
Ch Hagi Maulebi Star


Winners Dog: (2-2-0-0)
Hagi Maulebi Star

Reserve Winners Dog
Koridawns Where Stars Stripes N Eagle Fly

Senior Puppy Dog Class
1st Hagi Maulebi Star

12-18 Month Dog Class
1st Koridawns Where Stars Stripes N Eagle Fly


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Jade Diguo' Hu'AngHou

Reserve Winners Bitch
Mazel Tov N Altair Sea Vixen

Senior Puppy Bitch Class
1st Jade Diguo' Hu'AngHou
2nd Mazel Tov N Altair Sea Vixen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Patapin Even More Beautiful

Best Puppy In Breed
Patapin Even More Beautiful



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Patapin Even More Beautiful

Junior Puppy Bitch Class
1st Patapin Even More Beautiful


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Marron's Jimmy Choo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tinybear's Ohso Sonny




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Belaire Jimary Prince Bellaboy

Best Of Opposite Sex
GCh Dustyrose's Bottoms Up

Select Bitch
GCh MnSpaws Glitz And Glamour



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Cloverbrook's Hey Pretty Girl

Reserve Winners Bitch
Jimary's Sweet Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Jimary's Sweet Dreams

Open Bitch Class
1st Cloverbrook's Hey Pretty Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Oz's Thunder And Rain

Best Of Opposite Sex
Ch Oz's Mad Apples

Best Puppy In Breed
Ch Oz's Mad Apples



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Oz's Mad Apples

Canadian Bred Bitch Class
1st Oz's Mad Apples


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme
  French Bulldog   26
Group 2nd    Gentlewind Sing A Song For Ani   Chinese Shar-Pei   21
Group 3rd   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   20
Group 4th   
Ch Gardenpath's Bettin On Black
  Poodle (Standard)   18
BPIG   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grindstones Olive The Above



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grindstones Olive The Above

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Grindstones Olive The Above


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Irocs Play'n Aldars Name Game

Best Puppy In Breed
Ch Chadklier's Vigorous Vivian



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Irocs Play'n Aldars Name Game

Reserve Winners Bitch
Bredan's A Star Is Born

Senior Puppy Bitch Class
1st Chadklier's Vigorous Vivian

Canadian Bred Bitch Class
1st Irocs Play'n Aldars Name Game

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bredan's A Star Is Born


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gentlewind Sing A Song For Ani



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gentlewind Sing A Song For Ani

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gentlewind Sing A Song For Ani


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
A&I Of The Island's Invader Zim

Best Puppy In Breed
A&I Of The Island's Invader Zim

Select Dog
GChEx Commitment's Style In Play


Winners Dog: (1-0-1-0)
A&I Of The Island's Invader Zim

Junior Puppy Dog Class
1st A&I Of The Island's Invader Zim



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Brightspot Lexie Lou

Best Of Opposite Sex
Brightspot Palace Malice

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Brightspot Lexie Lou

Best Puppy In Breed
Ch Brightspot Lexie Lou


Winners Dog: (1-1-0-0)
Brightspot Palace Malice

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Brightspot Palace Malice


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Brightspot Lexie Lou

Junior Puppy Bitch Class
1st Brightspot Lexie Lou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme

Best Puppy In Breed
Robobull Fabelhaft Hotcrossbuns



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Robobull Fabelhaft Hotcrossbuns

Reserve Winners Bitch
San Simon Bulls Qeturah

Junior Puppy Bitch Class
1st San Simon Bulls Qeturah

Senior Puppy Bitch Class
1st Robobull Fabelhaft Hotcrossbuns
2nd Robb Isle Organized Chaos Aldar

Open Bitch Class
1st Robb Isle Beautiful Dreamer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dimarniques Time For Bellefleet

Best Puppy In Breed
Dimarniques Time For Bellefleet



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dimarniques Time For Bellefleet

Reserve Winners Bitch
Kandansk Knockout At Umbra

Junior Puppy Bitch Class
1st Kandansk Knockout At Umbra

Senior Puppy Bitch Class
1st Dimarniques Time For Bellefleet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 10 pts (2-7-1-1)
GCh Gardenpath's Bettin On Black

Best Of Opposite Sex
GCh Dawin In Hot Pursuit

Best Of Winners: (2-7-1-1)
Classique Writer At Large

Best Puppy In Breed
GCh Gardenpath's Bettin On Black


Winners Dog: (2-7-1-1)
Classique Writer At Large

Reserve Winners Dog
Rosebar Blazing 777's

Junior Puppy Dog Class
1st Classique Writer At Large

Senior Puppy Dog Class
1st Rosebar Blazing 777's


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonecroft's Star Sighting
  Welsh Corgi (Pembroke)   28
Group 2nd   
GChEx Sengalas Frankly Classical
  Bearded Collie   26
Group 3rd   
Ch Stefsstells Saer Seifur
  Iceland Sheepdog   25
Group 4th   
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra
  Border Collie   24
BPIG   
Grandgables Quite Endearing
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
GCh Cheynat's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Pinkribbon's Love Letter

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Cheynat's Simply Perfect

Best Puppy In Breed
GCh Cheynat's Simply Perfect


Winners Dog: (2-1-0-0)
Cheynat's Simply Perfect

Reserve Winners Dog
Pine Springs Luna Del Diablo

Junior Puppy Dog Class
1st Pine Springs Luna Del Diablo

Senior Puppy Dog Class
1st Cheynat's Simply Perfect


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Pinkribbon's Love Letter

Open Bitch Class
1st Pinkribbon's Love Letter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sengalas Frankly Classical




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra

Best Of Opposite Sex
GCh Hollowshots A Twist Of Fate

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Vallnery Mount Vernon Love Story

Best Puppy In Breed
GCh Hollowshots A Twist Of Fate


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Hollowshots A Twist Of Fate

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Gossip Girl Xoxo

Junior Puppy Bitch Class
1st Hollowshots A Twist Of Fate

12-18 Month Bitch Class
1st Bellaclan Gossip Girl Xoxo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaotic's Flawless Red Ruby




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Omega Magic Touch

Best Puppy In Breed
GCh Omega Magic Touch



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ennismoor's Practical Magic

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ennismoor's Practical Magic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bearspaw Sampo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stefsstells Saer Seifur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Lambluv's Apollon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 6 pts (0-6-1-0)
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue

Best Of Opposite Sex
Brantstar's Pretty N I Know It

Best Puppy In Breed
Ch Grandgables Quite Endearing



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Yasashiikuma Lest We Forget

Best Of Opposite Sex
GCh Finnshavn Bubble Gum Moxie

Best Puppy In Breed
Esrohollow Simply Jerseymilk



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Esrohollow Behind The Door

Reserve Winners Bitch
Esrohollow Simply Jerseymilk

Junior Puppy Bitch Class
1st Esrohollow Simply Jerseymilk

Open Bitch Class
1st Esrohollow Behind The Door
2nd Esrohollow Albanian Flower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Stonecroft's Star Sighting

Select Bitch
Ch Aylesford Wind In The Willows




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 26th of September 2017 02:36:13 PM