Woodstock & District Canine Association
Sunday, February 26, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Virginia Lyne
German Shepherd Dog  
Ch Woodside's Southern Belle
Points: 309 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Virginia Lyne
Retriever (Labrador)  
Ch Masonridge's Right As Rain
Best Baby Puppy In Show
Judge: Virginia Lyne
Chinese Shar-Pei   Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo








Group 1 - Edd Bivin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   73
Group 2nd   
GCh WynRidge's Make It So
  Spaniel (American Cocker)   67
Group 3rd   
GCh Triseter Celtic Player
  Setter (Gordon)   61
Group 4th   Ch Reidwood Artistic Impression   Setter (English)   59
BPIG   
Ch Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Calowa Lurians Wings Of Gold   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Laki's Pride Lemme At Solipse



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch Legacyk Indecent Exposure

Best Of Opposite Sex
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Sepia's Secret Little Wish

Best Puppy In Breed
Sepia's Secret Little Wish

Select Dog
Ch Leaside's Gunpowder Treason


Winners Dog: (2-1-2-1)
Legacyk How Do You Do

Reserve Winners Dog
Odyssey's All-In Alfred

Junior Puppy Dog Class
1st Legacyk How Do You Do

Open Dog Class
1st Odyssey's All-In Alfred


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Sepia's Secret Little Wish

Junior Puppy Bitch Class
1st Sepia's Secret Little Wish


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Butterblac's Freestyle Spicegrl

Best Of Opposite Sex
Rowansgaard Martin Chuzzlewit

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Blacfriar Speaker Of The House

Best Puppy In Breed
Blacfriar Speaker Of The House


Winners Dog: (1-2-0-2)
Rowansgaard Martin Chuzzlewit

Open Dog Class
1st Rowansgaard Martin Chuzzlewit


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Blacfriar Speaker Of The House

Reserve Winners Bitch
Rush's Beautiful Illusion

Senior Puppy Bitch Class
1st Blacfriar Speaker Of The House

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Beautiful Illusion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 9 pts (3-4-2-1)
Ch Kelore Goldensand Surfer Girl

Best Of Opposite Sex
Sarabay's Come Fly With Me

Best Of Winners: (3-4-2-1)
Kyon's Golden Rebel

Best Puppy In Breed
Sarabay's Come Fly With Me


Winners Dog: (3-4-2-1)
Sarabay's Come Fly With Me

Reserve Winners Dog
Kidraised Gem's Lil Tom Sawyer

Junior Puppy Dog Class
1st Sarabay's Come Fly With Me

12-18 Month Dog Class
1st Kidraised Gem's Lil Tom Sawyer
2nd Goldnote's Rebel At Kyon


Winners Bitch: (3-4-2-1)
Kyon's Golden Rebel

Reserve Winners Bitch
Regalgoldens Hugs And Kisses

12-18 Month Bitch Class
1st Regalgoldens Hugs And Kisses
2nd Sunkozi Uptown Funk

Open Bitch Class
1st Kyon's Golden Rebel
2nd Tramin Moment Of Truth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 9 pts (3-5-0-2)
GCh Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Mooselake's That's The Way

Best Of Winners: (3-5-0-2)
Mooselake's That's The Way

Best Puppy In Breed
GCh Masonridge's Right As Rain


Winners Bitch: (3-5-0-2)
Grandriver's Copper Penny

Reserve Winners Bitch
Labradale's Cedarbay Tika

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandriver's Copper Penny

12-18 Month Bitch Class
1st Callibreeze Gone Fishing
2nd Cedarbaylabs Muds Meadow

Open Bitch Class
1st Labradale's Cedarbay Tika
2nd Stonemeadow's Rave On

3-6 Month Bitch Class
1st Jaunenoir's Paintin' The Town


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra

Best Of Opposite Sex
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Puppy In Breed
Ch Roaneden's Water Lily



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Roaneden's Water Lily

Junior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Water Lily


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Reidwood Artistic Impression



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Elaide Ticino Davaroni

12-18 Month Bitch Class
1st Elaide Ticino Davaroni


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Triseter Celtic Player

Best Puppy In Breed
Harbinger's Forest Ranger


Winners Dog: (1-0-1-0)
Harbinger's Forest Ranger

Senior Puppy Dog Class
1st Harbinger's Forest Ranger



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 6 pts (3-1-1-2)
Ch Whitehot's Tazmanian She Devil

Best Of Opposite Sex
GCh Aingeal Memories Of KD Live On

Best Of Winners: (3-1-1-2)
Aislingcudo Is Seamus Mor

Best Puppy In Breed
Clancuddy's Great Explorer

Select Bitch
Ch Aislingcudo Is Nessa Na Ri


Winners Dog: (3-1-1-2)
Aislingcudo Is Seamus Mor

Reserve Winners Dog
Clancuddy's Great Explorer

Junior Puppy Dog Class
1st Clancuddy's Great Explorer

12-18 Month Dog Class
1st Aislingcudo Is Seamus Mor
2nd Aislingcudo Se File Bradaigh


Winners Bitch: (3-1-1-2)
Clancuddy Uanin Of Spruce Glen

Open Bitch Class
1st Clancuddy Uanin Of Spruce Glen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Ashleysown Truly A Flash Dancer

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Ramahs Duke Of The Halls

Best Puppy In Breed
Ramahs Duke Of The Halls

Select Dog
Ch Ashleysown Zen Of Wynridge


Winners Dog: (1-3-2-0)
Ramahs Duke Of The Halls

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ramahs Duke Of The Halls

3-6 Month Dog Class
1st Calowa Lurians Wings Of Gold
2nd Mar-K's Azzaro


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Ashleysown Truly A Flash Dancer

Reserve Winners Bitch
WynRidge's Black Magic Woman

Junior Puppy Bitch Class
1st Kelgerri's U Can't Touch This

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ashleysown Truly A Flash Dancer
2nd WynRidge's Black Magic Woman

3-6 Month Bitch Class
1st Calowa Lurians I Can Fly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Dream Hi's RSVP Only

Select Dog
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse


Winners Dog: (1-0-1-0)
Dream Hi's RSVP Only

Open Dog Class
1st Dream Hi's RSVP Only



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clussexx Whisper In The Wind


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clussexx Whisper In The Wind

12-18 Month Dog Class
1st Clussexx Whisper In The Wind



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Of Opposite Sex
Ch Lojo's Follow You Follow Me

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Malysse Lancelot

Best Puppy In Breed
Nonnies Fifty Shades Of Gray


Winners Dog: (3-1-1-1)
Malysse Lancelot

Reserve Winners Dog
Tandridge Donneybrook Sennyn

Junior Puppy Dog Class
1st Nonnies Fifty Shades Of Gray

12-18 Month Dog Class
1st Malysse Lancelot

Open Dog Class
1st Tandridge Donneybrook Sennyn


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Dawnglow K-Mander Carillon's Reprise

Senior Puppy Bitch Class
1st Dawnglow K-Mander Carillon's Reprise

3-6 Month Bitch Class
1st Tandridge Got Feck


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Cerise Dutch Master

Select Dog
GCh Cerise Springfire's Hobo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
I.M.Navarone's Mr. Bean

Best Of Opposite Sex
O'Morn Step That Step

Best Of Winners: (1-2-0-0)
I.M.Navarone's Mr. Bean


Winners Dog: (1-2-0-0)
I.M.Navarone's Mr. Bean

Open Dog Class
1st I.M.Navarone's Mr. Bean


Winners Bitch: (1-2-0-0)
O'Morn Step That Step

Reserve Winners Bitch
D'Locks Teagan Fortwo

12-18 Month Bitch Class
1st O'Morn Step That Step

Open Bitch Class
1st D'Locks Teagan Fortwo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Camkota Stand By Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Camkota Stand By Me

Open Dog Class
1st Camkota Stand By Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ourdream's Red Sky At Night

Best Of Opposite Sex
Vizslavilla's Hot Ember



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vizslavilla's Hot Ember

Open Bitch Class
1st Vizslavilla's Hot Ember


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ch Silhouette's Magic Moment For Sandy Ridge

Best Puppy In Breed
Ch Silhouette's Magic Moment For Sandy Ridge



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Silhouette's Magic Moment For Sandy Ridge

Reserve Winners Bitch
Breica's It's A Little Dirty

Junior Puppy Bitch Class
1st Silhouette's Magic Moment For Sandy Ridge

12-18 Month Bitch Class
1st Breica's It's A Little Dirty

3-6 Month Bitch Class
1st Sandyridge's Mazing Grace


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Veronica Mercer Top Dog
Points
Group 1st   Ch McCartney N Alacrity Celeste   Whippet   46
Group 2nd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   41
Group 3rd   
Ch Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   40
Group 4th   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   38
BPIG   
Ch Awbari Sugar Moonbeam
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trakehndachs Lil Ms Sunshine   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
GCh Awbari Sugar Moonbeam

Best Puppy In Breed
GCh Awbari Sugar Moonbeam

Select Bitch
Ch Awbari Cotton Candy Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Oryan's Sweet Saffron



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Merry Music Chains Of Love


Winners Dog: (1-0-0-0)
Merry Music Chains Of Love

Open Dog Class
1st Merry Music Chains Of Love



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GCh Pawprints Chetcote Penn Dragon

Best Of Opposite Sex
Daclier's Miss Valentine

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Daclier's Miss Valentine

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote La Dolce Vita

Select Dog
Ch Heavenlyhund's Fairview


Winners Dog: (2-3-2-0)
RockinDox Screech Hound

Reserve Winners Dog
Luna Caprese Maracaibo Rum E Cocaina

Senior Puppy Dog Class
1st Luna Caprese Maracaibo Rum E Cocaina

Open Dog Class
1st RockinDox Screech Hound


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Daclier's Miss Valentine

Reserve Winners Bitch
Chetcote La Dolce Vita

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote La Dolce Vita
2nd Rockindox Rock Hound

12-18 Month Bitch Class
1st Daclier's Miss Valentine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Staier's Evdokiya

Best Of Opposite Sex
Trakehndachs Mr Charlie James

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Trakehndachs Mr Charlie James

Select Bitch
Ch Trakehndachs Bodacious Bunny


Winners Dog: (1-1-0-2)
Trakehndachs Mr Charlie James

Open Dog Class
1st Trakehndachs Mr Charlie James


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Trakehndachs How Lois Can U Go

12-18 Month Bitch Class
1st Trakehndachs How Lois Can U Go

3-6 Month Bitch Class
1st Trakehndachs Lil Ms Sunshine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Hunu The Patriot At Freestyle MW

Best Puppy In Breed
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW


Winners Dog: (1-0-1-0)
Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW

Senior Puppy Dog Class
1st Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW


3-6 Month Bitch Class
1st Hunu Bartered Bride For Freestyle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick

Best Of Opposite Sex
Ch Witsend Auberon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Hot Rod Lincoln 2nd


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Hot Rod Lincoln 2nd

Open Dog Class
1st Lakilanni Hot Rod Lincoln 2nd



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Icycold Thirdmate

Best Of Opposite Sex
Icycold Caravelle By Kibby

Best Puppy In Breed
Icycold Caravelle By Kibby



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Icycold Caravelle By Kibby

Senior Puppy Bitch Class
1st Icycold Caravelle By Kibby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Sovngarde Dire Wolf

Best Of Opposite Sex
Pearlla Pelligrina Of First Avenue

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sovngarde Dire Wolf

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sovngarde Dire Wolf

Open Dog Class
1st Sovngarde Dire Wolf


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pearlla Pelligrina Of First Avenue

12-18 Month Bitch Class
1st Pearlla Pelligrina Of First Avenue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Arthayr A Fox In The Snow

Best Of Opposite Sex
Ch Arthayr A Winter Warrior

Best Puppy In Breed
Ch Arthayr A Fox In The Snow



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Naku's Gift At Arthayr

Reserve Winners Bitch
Arthayr A Northern Flower

Senior Puppy Bitch Class
1st Arthayr A Northern Flower

Open Bitch Class
1st Naku's Gift At Arthayr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 7 pts (4-2-2-0)
GCh Kimani's Pride And Honor

Best Of Opposite Sex
Ridishia Blue Skies Ahead

Best Of Winners: (4-2-2-0)
Ridgeville's Summer Ray

Best Puppy In Breed
Ch Ridgeville's Summer Ray

Select Dog
Ch Skaduwee's Zulu Warrior


Winners Dog: (4-2-2-0)
Ridgeville's Summer Ray

Reserve Winners Dog
Nikokii Kopera Gardian Remi

Junior Puppy Dog Class
1st Nikokii Kopera Gardian Remi

Senior Puppy Dog Class
1st Ridgeville's Summer Ray

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Anjari's Leading Man

Open Dog Class
1st Ridgeville's Amorsolo


Winners Bitch: (4-2-2-0)
Ridishia Blue Skies Ahead

Reserve Winners Bitch
Ridgeville's Bebe

Open Bitch Class
1st Ridishia Blue Skies Ahead
2nd Ridgeville's Bebe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Haefen Justus Prevails

Best Puppy In Breed
Haefen Justus Prevails


Winners Dog: (1-0-0-0)
Haefen Justus Prevails

Junior Puppy Dog Class
1st Haefen Justus Prevails



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 4 pts (0-1-0-4)
GCh McCartney N Alacrity Celeste

Best Puppy In Breed
Devonair's Darkwing Yarah

Select Bitch
Ch Clandara's Poetry At Meisterhaus



Winners Bitch: (0-1-0-4)
Devonair's Darkwing Yarah

Open Bitch Class
1st Devonair's Darkwing Yarah


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Virginia Lyne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   52
Group 2nd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   48
Group 3rd   
Triumf Sibiri Magnat
  Akita   46
Group 4th   
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee
  Bullmastiff   45
BPIG    Snowmist's Hjordis   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Stolen Pleasure   Samoyed   0
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ch Gale Of Heavenkingdom

Best Of Opposite Sex
Bearhug's Mfy Demi

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Gale Of Heavenkingdom

Best Puppy In Breed
Ch Gale Of Heavenkingdom


Winners Dog: (2-1-0-0)
Gale Of Heavenkingdom

Reserve Winners Dog
Bearhug's Aeon Legend Sun Of Wukong

Junior Puppy Dog Class
1st Gale Of Heavenkingdom

12-18 Month Dog Class
1st Bearhug's Aeon Legend Sun Of Wukong


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bearhug's Mfy Demi

12-18 Month Bitch Class
1st Bearhug's Mfy Demi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Alpenbliss' Making Moonshine

Best Puppy In Breed
Belnois Timeless Symphinny


Winners Dog: (2-0-1-0)
Alpenspirit The Emperor

Reserve Winners Dog
Belnois Timeless Symphinny

Senior Puppy Dog Class
1st Belnois Timeless Symphinny

Open Dog Class
1st Alpenspirit The Emperor

3-6 Month Dog Class
1st Kumnc Gotham City's Dark Knight



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Medvezhya Staya Indiana Jones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 11 pts (3-5-2-2)
Ch Uppercuts Chip Off The Block

Best Of Opposite Sex
Vanquish's The It Girl

Best Of Winners: (3-5-2-2)
Haltonhill's Explosion

Best Puppy In Breed
Xelascon Desperado Gold

Select Dog
Ch Vanquish CinnRhee Suit N Tie

Select Bitch
Ch Cinnrhee's Midnight Summer Breeze


Winners Dog: (3-5-2-2)
Haltonhill's Explosion

Reserve Winners Dog
Xelascon Desperado Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Xelascon Desperado Gold

12-18 Month Dog Class
1st Haltonhill's Explosion

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rubyred's Dust It Off


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Best Of Opposite Sex
Ironbull's Buffy The Vamprslayr

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Ironbull's Buffy The Vamprslayr

Best Puppy In Breed
Bramstoke's Embracing 5th Avenue


Winners Dog: (1-3-1-0)
Knatchbull Need A Bigger Boat

Senior Puppy Dog Class
1st Knatchbull Need A Bigger Boat


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Diva Pia Fidelis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Sunrock Red Hot Ember's Fabert

Select Bitch
Ch Dubai's Black Onyx



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sunrock Red Hot Ember's Fabert

12-18 Month Bitch Class
1st Sunrock Red Hot Ember's Fabert


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Cupar's Golden Ticket

Best Of Opposite Sex
Ch Cupar's King Of Hearts

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Dantrydanes Dory Found Nemo

Best Puppy In Breed
Twinoak's I'm The Boss Of Me


Winners Dog: (2-3-1-1)
Twinoak's I'm The Boss Of Me

Reserve Winners Dog
Navajodanes The Fonz B With U

Senior Puppy Dog Class
1st Twinoak's I'm The Boss Of Me

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Navajodanes The Fonz B With U


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Dantrydanes Dory Found Nemo

Reserve Winners Bitch
Haven OnTheHarbour O Bosworth

Senior Puppy Bitch Class
1st Dantrydanes Who's Talking Now

12-18 Month Bitch Class
1st Dantrydanes Dory Found Nemo

Open Bitch Class
1st Haven OnTheHarbour O Bosworth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch CR Once Upon A Time



Winners Bitch: (0-1-0-0)
CR Once Upon A Time

Open Bitch Class
1st CR Once Upon A Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Summerford's What Ever

Best Of Opposite Sex
Ch Ailama Try To Win




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Ch Aviators Nobreza @ Macduff

Best Puppy In Breed
Ch Aviators Nobreza @ Macduff

Select Dog
GCh Seabury's Final Voyage



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Eirians Oh The Places Youll Go

Best Of Opposite Sex
Eirian's Piece Of My Heart

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Eirians Oh The Places Youll Go

Best Puppy In Breed
Eirians Oh The Places Youll Go


Winners Dog: (1-1-0-0)
Eirians Oh The Places Youll Go

Senior Puppy Dog Class
1st Eirians Oh The Places Youll Go


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eirian's Piece Of My Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Eirian's Piece Of My Heart

3-6 Month Bitch Class
1st Cammcastle's Shooting Star To Eirian


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pakoanani Kalea Luana Ophelia

Best Of Opposite Sex
Pakoanani Saint Mac Truck

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pakoanani Kalea Luana Ophelia

Best Puppy In Breed
Pakoanani Kalea Luana Ophelia


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pakoanani Saint Mac Truck

Open Dog Class
1st Pakoanani Saint Mac Truck


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pakoanani Kalea Luana Ophelia

Senior Puppy Bitch Class
1st Pakoanani Kalea Luana Ophelia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Vanderbilt's Fantasy Island

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Livin' The Fantasy

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Vanderbilt's Fantasy Island

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Fantasy Island


Winners Dog: (2-3-0-0)
Vanderbilt's Fantasy Island

Reserve Winners Dog
Snowybear's Breaking Beau

Junior Puppy Dog Class
1st Snowybear's Breaking Beau

Senior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Fantasy Island

3-6 Month Dog Class
1st Vanderbilt's Stolen Pleasure


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Vanderbilt's Livin' The Fantasy

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Just Because

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowybear's Boys Can't Touch

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Livin' The Fantasy

Open Bitch Class
1st Vanderbilt's Just Because


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Snowmist's Hjordis

Best Of Opposite Sex
Ch Snowmist's Bodacious

Best Puppy In Breed
Snowmist's Hjordis



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Snowmist's Hjordis

Reserve Winners Bitch
Trinacria's Wedding Dress

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Hjordis

Open Bitch Class
1st Trinacria's Wedding Dress


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Edd Bivin Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   31
Group 2nd   
Ch Paradym Laughs Out Loud
  Norwich Terrier   30
Group 3rd   Ch Traymar Terrydale HK Nexus   Airedale Terrier   29
Group 4th   
Ch Absolute Ly Here For Your Entertainment
  Staffordshire Bull Terrier   28
BPIG   
Ch Absolute Ly Here For Your Entertainment
  Staffordshire Bull Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Thunderally's Stormin Norman   Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Traymar Terrydale HK Nexus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Ispy Deal Or No Deal

Best Of Opposite Sex
Lamz Snowbrook Haters Gonna Hate



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lamz Snowbrook Haters Gonna Hate

Reserve Winners Bitch
Camerata Ispy Monke C Monke Do

12-18 Month Bitch Class
1st Lamz Snowbrook Haters Gonna Hate

Open Bitch Class
1st Camerata Ispy Monke C Monke Do


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dancingb's Colourful Cowboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dancingb's Colourful Cowboy

12-18 Month Dog Class
1st Dancingb's Colourful Cowboy



Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Thunderally's Stormin Norman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerryvore Isla Touch Of Magic

Best Puppy In Breed
Skerryvore Isla Touch Of Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerryvore Isla Touch Of Magic

Senior Puppy Bitch Class
1st Skerryvore Isla Touch Of Magic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Paradym Laughs Out Loud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Foxbend Celebrity Status

Best Puppy In Breed
Venturi She's Like The Wind



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Snow Valley Venturi Ines

Reserve Winners Bitch
SeptiemeCiel Leeloo Venturi

12-18 Month Bitch Class
1st SeptiemeCiel Leeloo Venturi

Open Bitch Class
1st Snow Valley Venturi Ines
2nd Venturi She's Like The Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Pawzazz's Dolphus

Best Of Opposite Sex
Ch Beaute Noire Von Ahndeggoense


Winners Dog: (2-0-0-1)
Pawzazz's Dolphus

Reserve Winners Dog
Obsession The Dark Prince

12-18 Month Dog Class
1st Pawzazz's Dolphus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Obsession The Dark Prince



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 7 pts (0-4-3-1)
Ch Glenroslin's Isle Of Arran

Best Of Opposite Sex
Ch Filisite Brash You Are Not Alone

Best Puppy In Breed
Ch Glenroslin's Isle Of Arran

Select Dog
Ch Haslemere Haggis Heads To Toulin

Select Bitch
Ch Gryndlscot Holly



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Erinisle's Chelsea Morning



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Absolute Ly Here For Your Entertainment

Best Puppy In Breed
Ch Absolute Ly Here For Your Entertainment




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Ch Skyehigh's Miss Hyperion

Best Of Opposite Sex
Wild Look Of Bright Star

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Skyehigh's Dreams N Roses

Best Puppy In Breed
Ch Skyehigh's Miss Hyperion


Winners Dog: (3-1-0-1)
Wild Look Of Bright Star

Reserve Winners Dog
ForestDarinelleField Robbie

Junior Puppy Dog Class
1st Forestfield Shotgun Rider

Senior Puppy Dog Class
1st ForestDarinelleField Robbie

12-18 Month Dog Class
1st Wild Look Of Bright Star

3-6 Month Dog Class
1st Blythfell Balfour


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Skyehigh's Dreams N Roses

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Dreams N Roses


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Edd Bivin Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Livanda Fabbiano
  Pekingese   36
Group 2nd    Four Halls Poetry In Motion   Maltese   33
Group 3rd   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   32
Group 4th   
GCh Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   31
BPIG    Hero Our Time Of Legends Heart   Griffon (Brussels)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sigma Chi's Jose At Mingchen   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Avantgarde In Focus For Balata

Best Of Opposite Sex
Shente's Kinky Boots

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Avantgarde In Focus For Balata

Best Puppy In Breed
Shente's Missy Grey


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shente's Kinky Boots

Reserve Winners Bitch
Shente's Missy Grey

Senior Puppy Bitch Class
1st Shente's Missy Grey

Open Bitch Class
1st Shente's Kinky Boots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Mardigrais To The Moon At Sigma Chi

Best Of Opposite Sex
Ch Sigma Chi's George At Jimary

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mardigrais To The Moon At Sigma Chi

Best Puppy In Breed
Ch Mardigrais To The Moon At Sigma Chi

Select Bitch
Ch Ruler's Mist On The Heather


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sigma Chi's George At Jimary

Senior Puppy Dog Class
1st Sigma Chi's George At Jimary

3-6 Month Dog Class
1st Sigma Chi's Jose At Mingchen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Windwater Boxers Or Briefs

Best Of Opposite Sex
Mazel Tov N Altair Sea Vixen

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Mazel Tov N Altair Sea Vixen

Best Puppy In Breed
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah


Winners Dog: (2-2-1-0)
Maximilla's Clever Piano Man

Reserve Winners Dog
Insar Jelani Iz Kanekso

Junior Puppy Dog Class
1st Maximilla's Clever Piano Man

Open Dog Class
1st Insar Jelani Iz Kanekso


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Mazel Tov N Altair Sea Vixen

Reserve Winners Bitch
Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Senior Puppy Bitch Class
1st Crest-Vue Zippedy-Do-Dah

Open Bitch Class
1st Mazel Tov N Altair Sea Vixen

3-6 Month Bitch Class
1st All Curds No Whey Of Lore


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Hero Our Time Of Legends Heart

Best Puppy In Breed
Ch Hero Our Time Of Legends Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hero Our Time Of Legends Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Hero Our Time Of Legends Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
Ch Ashstone's Dreams Do Come True

Best Puppy In Breed
Ch Ashstone's Dreams Do Come True



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ashstone's Dreams Do Come True

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Dreams Do Come True


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ladyday Artpop Of Windwater

Best Puppy In Breed
Ladyday Artpop Of Windwater



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ladyday Artpop Of Windwater

Reserve Winners Bitch
Windwater Wilhelmina Beast

Junior Puppy Bitch Class
1st Windwater Wilhelmina Beast

Senior Puppy Bitch Class
1st Ladyday Artpop Of Windwater


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Four Halls Poetry In Motion



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Four Halls Poetry In Motion

Open Bitch Class
1st Four Halls Poetry In Motion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Castel's Montague

Best Of Opposite Sex
Pinkribbon Bluechip 1 Morekiss

Best Puppy In Breed
Pinkribbon Bluechip 1 Morekiss



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pinkribbon Bluechip 1 Morekiss

Reserve Winners Bitch
Pinkribbon's Behave Yourself

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinkribbon's Behave Yourself

Senior Puppy Bitch Class
1st Pinkribbon Bluechip 1 Morekiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Livanda Fabbiano

Select Dog
GCh Diaquiris Edge Of Reason


Winners Dog: (1-0-2-0)
Pekeden Persistance

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pekeden Persistance

3-6 Month Dog Class
1st Taeplace SoGangsta At Obsession



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tinyprints Watch Me Win




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Best Of Opposite Sex
Bellefleets Little Deuce Coupe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Chocolate Daquiri


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bellefleets Little Deuce Coupe

Senior Puppy Dog Class
1st Bellefleets Little Deuce Coupe


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellefleet's Chocolate Daquiri

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Chocolate Daquiri


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 8 pts (3-3-2-1)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Best Of Opposite Sex
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Winners: (3-3-2-1)
Perla's Baguera Junior

Best Puppy In Breed
Perla's Baguera Junior


Winners Dog: (3-3-2-1)
Perla's Baguera Junior

Reserve Winners Dog
Xoe's Rocket Man

Junior Puppy Dog Class
1st Perla's Baguera Junior
2nd Siosalach's Hammin It Up

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Xoe's Rocket Man


Winners Bitch: (3-3-2-1)
Jessygaff Whoopi Goldberg

Reserve Winners Bitch
Emily Wroblewski Rewir

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Peggy Sue

12-18 Month Bitch Class
1st Emily Wroblewski Rewir

Open Bitch Class
1st Jessygaff Whoopi Goldberg


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Oz's Storm Chaser




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Virginia Lyne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gardenpath Concours d'Elegante
  Poodle (Standard)   39
Group 2nd   
Bellefleet's Full Speed Ahead
  Poodle (Miniature)   32
Group 3rd   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   28
Group 4th    Sandon's Strut The Stage   Tibetan Spaniel   27
BPIG   
Bellefleet's Full Speed Ahead
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
Ch Jacib's Little Miss Sassy

Best Of Opposite Sex
GCh Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Best Of Winners: (2-3-1-2)
MBM's Everli Quinn

Best Puppy In Breed
Jacib's Because Of You

Select Bitch
Ch Topbrass Guns N Roses Firecracker


Winners Bitch: (2-3-1-2)
MBM's Everli Quinn

Reserve Winners Bitch
Bulldacious Ooooh La La

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's Because Of You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bulldacious Ooooh La La

Open Bitch Class
1st MBM's Everli Quinn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Tzowen Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Gentlewind It's Miller Time

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Fairytails RRK Light Up The Night

Best Puppy In Breed
Fairytails RRK Light Up The Night

Select Bitch
GCh Carmichael's Cruisin On Home


Winners Dog: (1-1-0-2)
Gentlewind It's Miller Time

Open Dog Class
1st Gentlewind It's Miller Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 6 pts (5-2-0-0)
Ch Eltorro's Imperiale Isn't He Nifty

Best Of Opposite Sex
Petitslutins Robb Isle Shado

Best Of Winners: (5-2-0-0)
Eltorro's Imperiale Isn't He Nifty

Best Puppy In Breed
Ch Eltorro's Imperiale Isn't He Nifty


Winners Bitch: (5-2-0-0)
Petitslutins Robb Isle Shado

Reserve Winners Bitch
Northenbullyes Rubby

Senior Puppy Bitch Class
1st Northenbullyes Rubby

Open Bitch Class
1st Petitslutins Robb Isle Shado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wund-R Y Deja Vu All Over Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Lasacas Marshall A. Constable

Best Puppy In Breed
Sails N Tails Mo Trouble


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sails N Tails Mo Trouble

Junior Puppy Dog Class
1st Sails N Tails Mo Trouble



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Ch Bellefleet's Full Speed Ahead

Best Of Opposite Sex
Bellefleet Arabesque Daydream Believer

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Bellefleet's Full Speed Ahead

Best Puppy In Breed
Ch Bellefleet's Full Speed Ahead


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Bellefleet's Full Speed Ahead

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bellefleet's Full Speed Ahead


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
GCh Gardenpath Concours d'Elegante

Best Of Opposite Sex
Sanvar's I Gotta A Feeling

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Valmara's Abracadabra

Best Puppy In Breed
Valmara's Abracadabra


Winners Dog: (2-4-0-1)
Sanvar's I Gotta A Feeling

Reserve Winners Dog
Valmara's The One And Only

Junior Puppy Dog Class
1st Valmara's The One And Only

Senior Puppy Dog Class
1st Sanvar's I Gotta A Feeling


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Valmara's Abracadabra

Reserve Winners Bitch
Vetset Count Me In

Junior Puppy Bitch Class
1st Elan's White Dove

Senior Puppy Bitch Class
1st Valmara's Abracadabra
2nd Vetset Count Me In

Open Bitch Class
1st Coquetel Counting Stars

3-6 Month Bitch Class
1st Coquetel Time After Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Schutzu's A Sharp Dressed Man

Best Of Opposite Sex
Chopin's Madam Secretary

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Chopin's Madam Secretary

Best Puppy In Breed
Ch Schutzu's A Sharp Dressed Man


Winners Dog: (1-2-1-0)
Amadora's One In A Million

Senior Puppy Dog Class
1st Amadora's One In A Million


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Chopin's Madam Secretary

Reserve Winners Bitch
Rising Breeze

Canadian Bred Bitch Class
1st Chopin's Madam Secretary

Open Bitch Class
1st Rising Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sandon's Strut The Stage

Best Of Opposite Sex
Sandon's Magic Moment

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sandon's Strut The Stage

Best Puppy In Breed
Sandon's Strut The Stage


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sandon's Strut The Stage

Junior Puppy Dog Class
1st Sandon's Strut The Stage


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sandon's Magic Moment

Open Bitch Class
1st Sandon's Magic Moment


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Virginia Lyne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   26
Group 2nd   GCh Natterjack The Scotsman   Bearded Collie   20
Group 3rd   
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring
  Border Collie   19
Group 4th   
JBB's Set Fire To The Reign
  Bouvier des Flandres   17
BPIG    Bonnyville's Above And Beyond   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Malka's Tidal Thyme Twist   Australian Shepherd   0
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Uretopia's I Love Lucy

Best Of Opposite Sex
Uretopia's Red Sam Of Byeyo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Uretopia's I Love Lucy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Uretopia's Red Sam Of Byeyo

12-18 Month Dog Class
1st Uretopia's Red Sam Of Byeyo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Uretopia's I Love Lucy

12-18 Month Bitch Class
1st Uretopia's I Love Lucy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Ch Maplewind Autumn Whisper

Best Of Opposite Sex
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Cedarpaws In A Heartbeat

Best Puppy In Breed
Ch Cedarpaws In A Heartbeat


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Cedarpaws In A Heartbeat

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedarpaws In A Heartbeat

3-6 Month Bitch Class
1st Malka's Tidal Thyme Twist


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Natterjack The Scotsman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring

Best Of Opposite Sex
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch JBB's Set Fire To The Reign

Best Puppy In Breed
Ch Landever Dream Without Limits


Winners Dog: (1-0-1-0)
Landever Dream Without Limits

Junior Puppy Dog Class
1st Landever Dream Without Limits



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Long Acre's Flash Point

Best Of Opposite Sex
Highlandblue Crishmal N Clover

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Long Acre's Flash Point

Best Puppy In Breed
Highlandblue Crishmal N Clover

Select Dog
GCh Uneeda One Song Glory Colbea


Winners Dog: (1-2-1-0)
Long Acre's Flash Point

Open Dog Class
1st Long Acre's Flash Point


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Highlandblue Crishmal N Clover

Reserve Winners Bitch
Ennismoor's Sweet Inspiration

Senior Puppy Bitch Class
1st Highlandblue Crishmal N Clover

Open Bitch Class
1st Ennismoor's Sweet Inspiration


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
GCh Kennelwood Kobe Elite Design

Best Puppy In Breed
Ch Erena Vom Burgimwald

Select Dog
Ch Diesel Vom Burgimwald

Select Bitch
GCh Darena Vom Burgimwald



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Harmonia's Rhythm Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Erena Vom Burgimwald

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Erena Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st Harmonia's Rhythm Of My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Bonnyville's Above And Beyond

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Barbielicious

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Bonnyville's Above And Beyond

Best Puppy In Breed
Bonnyville's Above And Beyond

Select Dog
Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey


Winners Dog: (2-1-1-0)
Bonnyville's Above And Beyond

Reserve Winners Dog
Lynphil Greendor Envision

Senior Puppy Dog Class
1st Bonnyville's Above And Beyond

Canadian Bred Dog Class
1st Lynphil Greendor Envision

3-6 Month Dog Class
1st Stonehaven's Bruiser Bukowski


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Regaloake's Barbielicious

Open Bitch Class
1st Regaloake's Barbielicious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 21st of July 2017 11:54:15 PM