Essex County Kennel Club
Saturday, September 2, 2017 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Ch Hellwigg's Airbender CGN
Owner/Handler: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall


Best In Show
Judge: Michael Gelinas
Pekingese  
Ch Dreamville Jersey Boy
Points: 146 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Michael Gelinas
Bull Terrier (Miniature)  Ch Lucia Of Bully Lake








Group 1 - William Gunter Top Dog
Points
Group 1st    Gazebo's Rockets Red Glare   Retriever (Golden)   32
Group 2nd    Tandridge Got Feck   Spaniel (English Cocker)   22
Group 3rd   
GCh WynRidge's Make It So
  Spaniel (American Cocker)   21
Group 4th    Award Cancelled      0
BPIG    Tandridge Got Feck   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Brackenmoor The Duchess

Select Bitch
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Whisperfield Shades Of Autumn

Select Bitch
GCh Legacyk So What's Your Point




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northfield Leap N Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northfield Leap N Star

Open Dog Class
1st Northfield Leap N Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 9 pts (5-3-2-0)
Gazebo's Rockets Red Glare

Best Of Opposite Sex
Ch Lawpark Once In A Life Time

Best Of Winners: (5-3-2-0)
Gazebo's Rockets Red Glare

Best Puppy In Breed
Gazebo's Irish Legend

Select Dog
GCh Sarabay's Where's The Beef


Winners Dog: (5-3-2-0)
Iulius Caesar Goldset

Reserve Winners Dog
Gazebo's Irish Legend

Junior Puppy Dog Class
1st Gazebo's Irish Legend

Senior Puppy Dog Class
1st Grayvalley's La Dolce Vita

Open Dog Class
1st Iulius Caesar Goldset
2nd Golden Romance Hot Tango
3rd Kyon's Heartquake Tucker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 7 pts (4-3-1-0)
Citadel Black Ice

Best Of Opposite Sex
Grandriver's Miss Moneypenny

Best Of Winners: (4-3-1-0)
Citadel Black Ice

Best Puppy In Breed
Callibreeze No Hanky Panky

Select Dog
Ch Pirate's Seer For Dragonloft


Winners Bitch: (4-3-1-0)
Grandriver's Miss Moneypenny

Reserve Winners Bitch
Callibreeze Blissful Crossing

Senior Puppy Bitch Class
1st Callibreeze Blissful Crossing

12-18 Month Bitch Class
1st Fargoridge Eve Of The Bluemoon

Open Bitch Class
1st Grandriver's Miss Moneypenny


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kaylese Highgrove Fascinator

Best Of Opposite Sex
Bj's Festivity Family Magic Of Highgrove

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kaylese Highgrove Fascinator


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kaylese Highgrove Fascinator

Open Bitch Class
1st Kaylese Highgrove Fascinator


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh WynRidge's Make It So




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx RiverMist Broxden Make Mynah Double




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clussexx Whisper In The Wind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tandridge Got Feck

Best Puppy In Breed
Tandridge Got Feck



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tandridge Got Feck

Senior Puppy Bitch Class
1st Tandridge Got Feck


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cerise Springfire's Hobo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sandy Ridge's Busch Jackson

Best Puppy In Breed
Sandy Ridge's Busch Jackson


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sandy Ridge's Busch Jackson

Senior Puppy Dog Class
1st Sandy Ridge's Busch Jackson



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - William Gunter Top Dog
Points
Group 1st   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   10
Group 2nd    Skaduwee's Nelson Kyalami   Rhodesian Ridgeback   9
Group 3rd    Hocquart QRBP Mary-Cole   Basset Hound   7
Group 4th   
GCh Karob Sandstorm Told You So
  Saluki   6
BPIG    Hocquart QRBP Mary-Cole   Basset Hound   N/A
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Bushwacker In Like Flynn

Best Of Opposite Sex
Ch Mankia's Simba Dogo

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bushwacker In Like Flynn

Best Puppy In Breed
Bushwacker In Like Flynn


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bushwacker In Like Flynn

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bushwacker In Like Flynn


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Mankia's Zuri Yatima

Senior Puppy Bitch Class
1st Mankia's Zuri Yatima


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hocquart QRBP Mary-Cole

Best Puppy In Breed
Hocquart QRBP Mary-Cole



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hocquart QRBP Mary-Cole

Senior Puppy Bitch Class
1st Hocquart QRBP Mary-Cole


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Trakehndachs Ms Wild Ride

Best Puppy In Breed
Trakehndachs Ms Wild Ride



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Trakehndachs Ms Wild Ride

Reserve Winners Bitch
YR Works Majik Happnz

Senior Puppy Bitch Class
1st Trakehndachs Ms Wild Ride

12-18 Month Bitch Class
1st YR Works Majik Happnz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kinglir At Curiann




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Skaduwee's Nelson Kyalami

Best Of Opposite Sex
Skaduwee's Open Throttle

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Skaduwee's Nelson Kyalami


Winners Dog: (1-1-0-0)
Skaduwee's Nelson Kyalami

12-18 Month Dog Class
1st Skaduwee's Nelson Kyalami


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Skaduwee's Open Throttle

12-18 Month Bitch Class
1st Skaduwee's Open Throttle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Karob Sandstorm Told You So




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Elizabeth Gunter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Uppercuts Chip Off The Block
  Boxer   22
Group 2nd   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   13
Group 3rd   
GCh Nightflight Femme Fatale
  Doberman Pinscher   12
Group 4th   Ch Nerthus Fable Of Giant Dreams   Saint Bernard   9
BPIG   Ch Uppercuts Luminous Spirit   Boxer   N/A
Judge: Elizabeth Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ironpride's Echo The Fight




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eremey Son Lari iz Teremka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Gunter

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
Ch Uppercuts Chip Off The Block

Best Of Opposite Sex
Uppercuts Luminous Spirit

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Uppercuts Luminous Spirit

Best Puppy In Breed
Uppercuts Luminous Spirit

Select Dog
Ch CinnRhee Barquentine Riverport

Select Bitch
Ch CinBar's By A Landslide


Winners Dog: (2-4-2-1)
Trimanor's Bautistablueispride

Reserve Winners Dog
Fyrecreek's The Great Escape

12-18 Month Dog Class
1st Fyrecreek's The Great Escape

Open Dog Class
1st Trimanor's Bautistablueispride


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Uppercuts Luminous Spirit

Reserve Winners Bitch
Saywin's Precious Jewel Of Sambria

Senior Puppy Bitch Class
1st Uppercuts Luminous Spirit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Uppercut Cinnamon Spice
2nd Trimanor's On The Luce

Open Bitch Class
1st Saywin's Precious Jewel Of Sambria


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Gunter

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Nightflight Femme Fatale

Select Bitch
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Mi-Ti's Guilty Or Innocent

12-18 Month Bitch Class
1st Mi-Ti's Guilty Or Innocent


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Gunter

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dreambigbragginritesofludwicks

Best Puppy In Breed
Wildering's Gold Heart



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dreambigbragginritesofludwicks

Reserve Winners Bitch
Wildering's Gold Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Wildering's Gold Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st Dreambigbragginritesofludwicks


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Gunter

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nerthus Fable Of Giant Dreams



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Gunter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Gunter

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ziemabora's Windchill Advisory

Best Of Opposite Sex
Adenwood's Angry Son Of A Bear

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ziemabora's Windchill Advisory


Winners Dog: (1-2-0-0)
Adenwood's Angry Son Of A Bear

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Adenwood's Angry Son Of A Bear


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   6
Group 2nd    Jetcity A Dance With Dragons At Kreuzritter   Manchester Terrier   5
Group 3rd   Ch Lucia Of Bully Lake   Bull Terrier (Miniature)   4
Group 4th    Nanstop Bushnell   Norfolk Terrier   3
BPIG   Ch Lucia Of Bully Lake   Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lucia Of Bully Lake

Best Puppy In Breed
Ch Lucia Of Bully Lake




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jetcity A Dance With Dragons At Kreuzritter



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nanstop Bushnell

Best Puppy In Breed
Nanstop Bushnell


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nanstop Bushnell

Junior Puppy Dog Class
1st Nanstop Bushnell



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cobony's Porcupine Katie

Best Puppy In Breed
Cobony's Porcupine Katie



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cobony's Porcupine Katie

Reserve Winners Bitch
Cobony Sago Misty Blue

Senior Puppy Bitch Class
1st Cobony's Porcupine Katie

Open Bitch Class
1st Cobony Sago Misty Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pinehome Lives Of Girls 'N Women

Best Puppy In Breed
Ch Pinehome Lives Of Girls 'N Women




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   29
Group 2nd   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   26
Group 3rd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   24
Group 4th   
Ch Cantex BlueJays' Top Dog
  Italian Greyhound   18
BPIG    Diaquiris Walk Of Fame   Pekingese   N/A
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Halfmoon Tinker Taylor

Best Of Opposite Sex
BancoRoyalBeautyBeyondBelief



Winners Bitch: (0-1-1-0)
BancoRoyalBeautyBeyondBelief

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st BancoRoyalBeautyBeyondBelief


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dream's Shining Spark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dream's Shining Spark

Open Dog Class
1st Dream's Shining Spark



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Puppy In Breed
Cornsilks N Tapestry Follow Me



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cornsilks N Tapestry Follow Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Cornsilks N Tapestry Follow Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
Sedosos Some Like It Hot

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Willowgates Phoebe

Best Puppy In Breed
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite


Winners Dog: (1-2-0-1)
Sedosos Some Like It Hot

Open Dog Class
1st Sedosos Some Like It Hot


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Willowgates Phoebe

Reserve Winners Bitch
Old Havana's Totally Breezy

Canadian Bred Bitch Class
1st Willowgates Phoebe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Old Havana's Totally Breezy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cantex BlueJays' Top Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Chansuki's I Am A Flirt

Best Of Opposite Sex
GCh Denim Summer Magic

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Coverdale's Mysterious Heiress

Best Puppy In Breed
Coverdale's Mysterious Heiress


Winners Dog: (2-2-1-1)
Taichin-rochan Edriq Tre

Reserve Winners Dog
Chansuki's Knight Of Delight

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chansuki's Knight Of Delight

Open Dog Class
1st Taichin-rochan Edriq Tre


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Coverdale's Mysterious Heiress

Reserve Winners Bitch
Chansuki's Just My Cup Of Tea

Senior Puppy Bitch Class
1st Coverdale's Mysterious Heiress

Open Bitch Class
1st Chansuki's Just My Cup Of Tea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina

Best Of Opposite Sex
Keltic Back N Black


Winners Dog: (1-0-0-1)
Keltic Back N Black

12-18 Month Dog Class
1st Keltic Back N Black



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Hot Lips Hoolihan

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Cornsilks Paw Patrol

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Hot Lips Hoolihan

Select Dog
Ch Cornsilk I'm Here For The Party


Winners Dog: (1-3-2-0)
Cornsilks Paw Patrol

Open Dog Class
1st Cornsilks Paw Patrol


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Heaven Sent Hot Lips Hoolihan

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Leggo My Eggo

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Hot Lips Hoolihan

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Leggo My Eggo
2nd Heaven Sent Little Towne Flirt


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Dreamville Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Coodeefoo I Need A Daiquiri

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Diaquiris Walk Of Fame

Best Puppy In Breed
Diaquiris Walk Of Fame


Winners Dog: (1-1-1-0)
Diaquiris Walk Of Fame

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diaquiris Walk Of Fame


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Coodeefoo I Need A Daiquiri

Senior Puppy Bitch Class
1st Coodeefoo I Need A Daiquiri


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Opposite Sex
GCh Claripugs Celtic Lore

Best Puppy In Breed
GCh Claripugs Celtic Lore




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DeeBet's Excalibur




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   16
Group 2nd   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   15
Group 3rd   
GCh Adominos Brigitte Bardot
  Tibetan Terrier   14
Group 4th   GCh Fullofbull's Toto   French Bulldog   13
BPIG    Mirway's Protocol To Piedmont   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brenheather's Ruby Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brenheather's Ruby Rose

Open Bitch Class
1st Brenheather's Ruby Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pelee Frankly I'm Franktastic

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Moose

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pelee Frankly I'm Franktastic

Best Puppy In Breed
Bulldacious Moose


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bulldacious Moose

Junior Puppy Dog Class
1st Bulldacious Moose


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pelee Frankly I'm Franktastic

12-18 Month Bitch Class
1st Pelee Frankly I'm Franktastic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Big Creek Doc Star From Tramac



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Big Creek Doc Star From Tramac

Open Bitch Class
1st Big Creek Doc Star From Tramac


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fullofbull's Toto




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Superlative's Porsche Carrera

Best Of Opposite Sex
Superlative's Bently Flyn Spur

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Superlative's Porsche Carrera

Best Puppy In Breed
Superlative's Porsche Carrera


Winners Dog: (1-1-0-0)
Superlative's Bently Flyn Spur

Junior Puppy Dog Class
1st Superlative's Bently Flyn Spur


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Superlative's Porsche Carrera

Junior Puppy Bitch Class
1st Superlative's Porsche Carrera


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Purrkees Pick Your Poison



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Purrkees Pick Your Poison

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Purrkees Pick Your Poison


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Alharin The Shadow Knows Ashford




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Mirway's Protocol To Piedmont

Best Of Opposite Sex
Ch Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Mirway's Protocol To Piedmont

Best Puppy In Breed
Mirway's Protocol To Piedmont


Winners Dog: (2-2-0-1)
Mirway's Protocol To Piedmont

Reserve Winners Dog
Brienwoods Italian Prince

Senior Puppy Dog Class
1st Mirway's Protocol To Piedmont

Open Dog Class
1st Brienwoods Italian Prince


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Kinder Beaucaniche Mio Despina

Reserve Winners Bitch
Delphinium Mazinblue Jedi Ray

Junior Puppy Bitch Class
1st Delphinium Mazinblue Jedi Ray

12-18 Month Bitch Class
1st Kinder Beaucaniche Mio Despina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Moonshadow Mind Games
  Puli   25
Group 2nd    Bergerie's Deja Vu   Bearded Collie   24
Group 3rd   Ch Lambluv's Belewether Boy   Old English Sheepdog   23
Group 4th    Coastline Playing With Fire   German Shepherd Dog   22
BPIG    Shadland's Harper's Bazaar   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Catalyst's Bush Party At TK

Best Puppy In Breed
Catalyst's Bush Party At TK


Winners Dog: (1-0-0-0)
Catalyst's Bush Party At TK

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Catalyst's Bush Party At TK



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Cedarpaws In A Heartbeat

Best Of Opposite Sex
Beabum's Ride The Waves

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Beabum's Ride The Waves

Best Puppy In Breed
Charjan Krystal Blu Persuasion

Select Bitch
Ch Charjan Leading A Charmed Life


Winners Dog: (1-2-0-2)
Beabum's Ride The Waves

Open Dog Class
1st Beabum's Ride The Waves


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Charjan Krystal Blu Persuasion

Reserve Winners Bitch
Callibreeze Nomadic Soul.

Junior Puppy Bitch Class
1st Callibreeze Nomadic Soul.

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Charjan Krystal Blu Persuasion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bergerie's Deja Vu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bergerie's Deja Vu

Open Bitch Class
1st Bergerie's Deja Vu


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Domburg Don't Cha Wish



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Domburg Don't Cha Wish

Reserve Winners Bitch
Domburg Icandy

Open Bitch Class
1st Domburg Don't Cha Wish
2nd Domburg Icandy
3rd Domburg Give Me Some Sugar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Quiche's Major League

Best Puppy In Breed
BB's Praetor Tricus Aurelius


Winners Dog: (2-0-0-0)
Quiche's Major League

Reserve Winners Dog
BB's Praetor Tricus Aurelius

Senior Puppy Dog Class
1st BB's Praetor Tricus Aurelius

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quiche's Major League



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Decor's Lincoln's Legend




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Coastline Playing With Fire

Best Of Opposite Sex
Brienna's Gone With The Wind

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Coastline Playing With Fire

Best Puppy In Breed
Hellwigg's Hot Damn Here I Am

Select Bitch
Ch BergerAlemnd's Dawning Hope


Winners Dog: (1-3-0-1)
Coastline Playing With Fire

Open Dog Class
1st Coastline Playing With Fire


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Brienna's Gone With The Wind

Reserve Winners Bitch
Hellwigg's Hot Damn Here I Am

Junior Puppy Bitch Class
1st Hellwigg's Miss B Haven

12-18 Month Bitch Class
1st Brienna's Gone With The Wind

Canadian Bred Bitch Class
1st Hellwigg's Hot Damn Here I Am


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lambluv's Belewether Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moonshadow Mind Games




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Grandgables Give'm The Boot

Best Of Opposite Sex
Shadland's Harper's Bazaar

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Shadland's Harper's Bazaar

Best Puppy In Breed
Shadland's Harper's Bazaar

Select Dog
Ch Cermel Hatfield's X Factor

Select Bitch
GCh Sharls Crinan She's All That


Winners Dog: (1-1-2-1)
Olives Mount Looney Tunes

12-18 Month Dog Class
1st Olives Mount Looney Tunes


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Shadland's Harper's Bazaar

Senior Puppy Bitch Class
1st Shadland's Harper's Bazaar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 14th of December 2017 01:03:55 PM