Halifax Kennel Club
Sunday, September 6, 2015



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Geraldine Taylor
Pekingese  
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
Points: 182 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Geraldine Taylor
Keeshond  
GCh Keesridge Inferno
Best Puppy In Show
Judge: Geraldine Taylor
Dalmatian  
Onsengeltje Secret Endeavour
Best Baby Puppy In Show
Judge: Geraldine Taylor
Schnauzer (Miniature)   Ellerker's What If








Group 1 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   57
Group 2nd   Ch Freedoms Spirit of the Storm at Seabreez N Wcksfrd   Spaniel (Field)   46
Group 3rd   
GCh Amberview Socie'te' Cartier
  Retriever (Golden)   45
Group 4th    Kare's Little Bouy Blue   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   38
BPIG   
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Legacyk Cool Morning Mist   Pointer (German Short-Haired)   0



3-6 Month Dog Class
1st Legacyk Cool Morning Mist



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 11 pts (3-5-1-3)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Ch Eagletarn Duenorth Glory Days

Best Of Winners: (3-5-1-3)
Kriegers Ridge Pink Champagne Zinnia

Best Puppy In Breed
Altair Johnny B Goode

Select Bitch
GCh Huntlane Kountry Moon


Winners Dog: (3-5-1-3)
Fishercreeks Now You See Me

Reserve Winners Dog
Butterblac Time Step

Junior Puppy Dog Class
1st Altair Johnny B Goode

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Fishercreeks Now You See Me

Open Dog Class
1st Butterblac Time Step


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GCh Amberview Socie'te' Cartier

Best Of Opposite Sex
Freelin's Peaceful Easy Feelin

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Freelin's Peaceful Easy Feelin

Best Puppy In Breed
Harmony's Graded On Top

Select Dog
GCh Jackson's Quasar's Edge


Winners Dog: (1-4-2-0)
Cressida Latitude

Open Dog Class
1st Cressida Latitude


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 15 pts (4-4-3-5)
GCh Madabout's Treble Maker

Best Of Opposite Sex
GCh Eagertrieve Onarock Rendezvous

Best Of Winners: (4-4-3-5)
Onarock's Mr. Tea

Best Puppy In Breed
Everwood's Paint It Black

Select Dog
Ch Wildbrook's Seahawk

Select Bitch
GCh LandnSea's Lighthouse KeepHer


Winners Dog: (4-4-3-5)
Onarock's Mr. Tea

Reserve Winners Dog
Kindspirit In The Beginning

12-18 Month Dog Class
1st Startop's Camlab Bochephus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Onarock's Mr. Tea
2nd Kindspirit In The Beginning

Open Dog Class
1st Huntsdown Gabriel

3-6 Month Dog Class
1st Onarock's Dark Echo


Winners Bitch: (4-4-3-5)
Kindspirit Begins Home

Reserve Winners Bitch
Doukare Summers Wish

Junior Puppy Bitch Class
1st Everwood's Paint It Black
2nd Wildbrook's Heartbreaker

12-18 Month Bitch Class
1st Doukare Summers Wish

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kindspirit Begins Home


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Kare's Little Bouy Blue

Best Puppy In Breed
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChEx Plaisance Queen Isleen



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wingset's Dream On

12-18 Month Bitch Class
1st Wingset's Dream On


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Waternymph Duart January Jones



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Waternymph Duart January Jones

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymph Duart January Jones


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Freedoms Spirit of the Storm at Seabreez N Wcksfrd




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Clussexx Red Carpet Affair At Corteo

Best Of Opposite Sex
Clussexx Premiere Dame de Corteo



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Akar Sir Newman At Egerton NS

Best Of Opposite Sex
Akar's Atlantic Red Fern

Best Puppy In Breed
Akar's Atlantic Red Fern



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Akar's Atlantic Red Fern

Junior Puppy Bitch Class
1st Akar's Atlantic Red Fern


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zoldmali Moka



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zoldmali Moka

Open Bitch Class
1st Zoldmali Moka


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Sean Shields Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   19
Group 2nd   GCh Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   16
Group 3rd    Kan Trace All I Do Is Win   Petit Basset Griffon Vendeen   12
Group 4th   
Raydachs Firefly SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   11
BPIG   
Raydachs Firefly SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Maribeso's Acadian Tale
  Whippet   0
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Miloki's Trouble B'rooing

Best Of Opposite Sex
Ch Wasenshi's Girl on Fire

Best Puppy In Breed
Miloki's Abstract Art



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Miloki's Abstract Art

Junior Puppy Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hullabaloo's Chasing The Dream




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Shillington Deerview Law Man

Select Dog
Ch TG Rock Paper Scissors Lizard Spock




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kishniga's Diamonds Are Forever

Best Of Opposite Sex
Justart Poetry To Windspirit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kishniga's Diamonds Are Forever

Best Puppy In Breed
Justart Poetry To Windspirit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Justart Poetry To Windspirit

Junior Puppy Dog Class
1st Justart Poetry To Windspirit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kishniga's Diamonds Are Forever

Open Bitch Class
1st Kishniga's Diamonds Are Forever


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Its All About Me MW




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Raydachs Firefly SW

Best Puppy In Breed
Raydachs Firefly SW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Raydachs Firefly SW

Open Bitch Class
1st Raydachs Firefly SW


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kan Trace All I Do Is Win



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kan Trace All I Do Is Win

Open Bitch Class
1st Kan Trace All I Do Is Win


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Best Of Opposite Sex
Ch Mshindaji's Bulletproof

Select Bitch
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Of Opposite Sex
Dreamwindz Eros Jesse James

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Whippoorwill Person Of Intrest


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dreamwindz Eros Jesse James

Open Dog Class
1st Dreamwindz Eros Jesse James


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Sean Shields Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Belnois Locked N' Loaded
  Bernese Mountain Dog   33
Group 2nd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   29
Group 3rd   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   22
Group 4th   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   17
BPIG   
La Rose DeVersailles
  Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Champagne Ginger Rogers
  Schnauzer (Standard)   0
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Excel Shu-ku's Yama No Keikoku


Winners Dog: (1-0-0-0)
Excel Shu-ku's Yama No Keikoku

12-18 Month Dog Class
1st Excel Shu-ku's Yama No Keikoku



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChEx Belnois Locked N' Loaded

Best Of Opposite Sex
Myramountain Jindi Brie

Best Puppy In Breed
Myramountain Jindi Brie

Select Dog
Ch Gabriel von der Maburg


3-6 Month Dog Class
1st Myramountain Omnipotent Odin


Winners Bitch: (0-2-2-0)
Myramountain Jindi Brie

Reserve Winners Bitch
Myramountain Sweet Style Swiss

Senior Puppy Bitch Class
1st Myramountain Jindi Brie
2nd Myramountain Sweet Style Swiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
Tiamats Cruzn Beyond The Flirt

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Tiamats Cruzn Beyond The Flirt


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tiamats Cruzn Beyond The Flirt

12-18 Month Dog Class
1st Tiamats Cruzn Beyond The Flirt


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Top Hat's Irresistible Marder

Open Bitch Class
1st Top Hat's Irresistible Marder


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 6 pts (1-1-4-1)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Best Of Opposite Sex
Ch Maribelle's Unforgettable Fire

Best Of Winners: (1-1-4-1)
La Rose DeVersailles

Best Puppy In Breed
La Rose DeVersailles

Select Dog
GCh Mr Chivas DeVersailles


Winners Dog: (1-1-4-1)
Pine Ridge's Tko

12-18 Month Dog Class
1st Pine Ridge's Tko


Winners Bitch: (1-1-4-1)
La Rose DeVersailles

Junior Puppy Bitch Class
1st La Rose DeVersailles


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mi-Ti's What Dreams May Come




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles

Best Of Opposite Sex
Riverwest Becca

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles

Best Puppy In Breed
Riverwest Bojangles


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles

Senior Puppy Dog Class
1st Riverwest Bojangles


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Senior Puppy Bitch Class
1st Riverwest Becca


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
EverEndeavor Amelia Amai

Best Of Opposite Sex
Everendeavor Believe N Brundon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
EverEndeavor Amelia Amai


Winners Bitch: (1-1-0-0)
EverEndeavor Amelia Amai

Open Bitch Class
1st EverEndeavor Amelia Amai


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Opposite Sex
GCh Lagarada's Celtic Magic

Best Puppy In Breed
Britlinblue Dancin in the Moonlite

Select Bitch
Ch Britlinblues Walking On Sunshine


Winners Dog: (2-0-1-2)
Britlinblues Catch on Fire

Reserve Winners Dog
Britlinblue Dancin in the Moonlite

Junior Puppy Dog Class
1st Britlinblue Dancin in the Moonlite

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Britlinblues Catch on Fire



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Threeponds You've Got Mail @ Seabreeze



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Goldwater's Penelope



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Goldwater's Penelope

Open Bitch Class
1st Goldwater's Penelope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Dushanbe's Let It Snow

Best Of Opposite Sex
GCh Dushanbe's Dreamboat

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Summerhills World Series

Best Puppy In Breed
Dushanbe's What's the Scoop


Winners Dog: (2-1-1-1)
Summerhills World Series

Reserve Winners Dog
Dushanbe's What's the Scoop

Senior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's What's the Scoop

12-18 Month Dog Class
1st Summerhills World Series


Winners Bitch: (2-1-1-1)
O'Blako's Desert Angel

Open Bitch Class
1st O'Blako's Desert Angel


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Champagne Ginger Rogers


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sean Shields

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ringkonas Eagle Cap Extreme

Best Of Opposite Sex
Mitchells Midnight Run

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ringkonas Eagle Cap Extreme

Best Puppy In Breed
Ringkonas Eagle Cap Extreme


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ringkonas Eagle Cap Extreme

Junior Puppy Dog Class
1st Ringkonas Eagle Cap Extreme


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mitchells Midnight Run

Open Bitch Class
1st Mitchells Midnight Run


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
Regalridge Amelia Airedale III
  Airedale Terrier   10
Group 2nd   
GCh Whiteheather WYSIWYG
  West Highland White Terrier   9
Group 3rd   
Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   8
Group 4th    Bernfield's Pandora's Box   Border Terrier   7
BPIG    Ellerker's Kinky Boots   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ellerker's What If   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Amelia Airedale III



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Amelia Airedale III

Open Bitch Class
1st Regalridge Amelia Airedale III


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

12-18 Month Bitch Class
1st Maybush Red G'Day Shayla


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Bernfield's Pandora's Box

Best Of Opposite Sex
GChEx Comberdown Finnegan

Best Puppy In Breed
Brightrain's Country Girl



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Bernfield's Pandora's Box

Reserve Winners Bitch
Brightrain's Country Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Brightrain's Country Girl
2nd Brightrain's Irish Eyes

12-18 Month Bitch Class
1st Bernfield's Pandora's Box


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rootn Polarexpress By Chewbacca



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lochlomond's This Magic Moment



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lochlomond's This Magic Moment

Open Bitch Class
1st Lochlomond's This Magic Moment


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ellerker's Kinky Boots

Best Puppy In Breed
Ellerker's Kinky Boots



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ellerker's Kinky Boots

Junior Puppy Bitch Class
1st Ellerker's Kinky Boots

3-6 Month Bitch Class
1st Ellerker's What If


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keepsake Abegweit Willie

Best Puppy In Breed
Keepsake Abegweit Willie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keepsake Abegweit Willie

Senior Puppy Dog Class
1st Keepsake Abegweit Willie



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Whiteheather WYSIWYG




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   17
Group 2nd   
Ch Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   16
Group 3rd   
Ch Chriscendo Connoisseur
  Pomeranian   15
Group 4th   
GCh Cheristar's It's In His Kiss
  Miniature Pinscher   13
BPIG    Passionpaps Breaking Bad   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sedosos Miki Tiiquana   Havanese   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Gliding On The Clouds N'Co

Best Of Opposite Sex
Zhen's Three Ring Circus


Winners Dog: (1-0-0-1)
Zhen's Three Ring Circus

Open Dog Class
1st Zhen's Three Ring Circus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Hekarwe Little Wonder Of Oz

Best Puppy In Breed
Prairiwind's Amor de Mi Vida


3-6 Month Dog Class
1st Sedosos Miki Tiiquana


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Prairiwind's Amor de Mi Vida

Senior Puppy Bitch Class
1st Prairiwind's Amor de Mi Vida

3-6 Month Bitch Class
1st Littlewonders Practicallyperfect


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Grayson Firefly




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Cheristar's It's In His Kiss

Best Of Opposite Sex
GCh Cheristar's Amelia Forgot Her Bikini!




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Kinduhaven's Sugar'N Sass

Best Of Opposite Sex
Ch Gnomehavens Saint Camber

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Passionpaps Breaking Bad

Best Puppy In Breed
Passionpaps Breaking Bad


Winners Dog: (1-2-1-1)
Passionpaps Breaking Bad

Senior Puppy Dog Class
1st Passionpaps Breaking Bad


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Jasione's Lil Bit of Heaven at Mariboy

Reserve Winners Bitch
Maribeso All About That Bass

Senior Puppy Bitch Class
1st Jasione's Lil Bit of Heaven at Mariboy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maribeso All About That Bass


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Chriscendo Connoisseur




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Fwaggles 200th Time's The Charm


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Risha Heir Of The Dog




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keesridge Inferno
  Keeshond   19
Group 2nd   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   8
Group 3rd   
Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   7
Group 4th   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   4
BPIG   
Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bramley's Big Bad Leroy Brown




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Onsengeltje Secret Endeavour

Best Of Opposite Sex
Onsengeltje Infinite

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Onsengeltje Secret Endeavour

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Secret Endeavour


Winners Dog: (1-2-0-0)
Onsengeltje Secret Endeavour

Junior Puppy Dog Class
1st Onsengeltje Secret Endeavour


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Onsengeltje Infinite

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje Secret Admirer

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje Infinite
2nd Onsengeltje Secret Admirer


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daulokkes Flora Danica



3-6 Month Bitch Class
1st Dewkists Lil Black Dress


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bijou's Glorious Red of Rose



Class results courtesy of: John Macdonald

Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   21
Group 2nd   
Ch Agassiz's Come From Away
  Australian Cattle Dog   14
Group 3rd   
Ch Cardross M'Lady Pure N Sweet
  Collie (Smooth)   13
Group 4th   
GCh Chaotic's Flawless Red Ruby
  Briard   12
BPIG   
Ch Somom's Blue Summer Heat
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Risingstar's Take Two
  Australian Shepherd   0
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away



3-6 Month Bitch Class
1st Agassiz N Austlyn Heading East


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Copperridge's Win Advisory

Best Of Opposite Sex
Ch Somom's Blue Summer Heat

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Novacoast EZ To Love

Best Puppy In Breed
Ch Somom's Blue Summer Heat


Winners Dog: (2-3-1-1)
Novacoast Ez on the Eyes

Reserve Winners Dog
Garrison's Fortunate One

Junior Puppy Dog Class
1st Novacoast Ez on the Eyes

Senior Puppy Dog Class
1st Garrison's Fortunate One

3-6 Month Dog Class
1st Risingstar's Take Two


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Novacoast EZ To Love

Reserve Winners Bitch
Novacoast EZ to Infatuate

Junior Puppy Bitch Class
1st Novacoast EZ To Love
2nd Novacoast EZ to Infatuate

Canadian Bred Bitch Class
1st Sheep's Kin Forever Rewritten


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Best Puppy In Breed
Dreamfetcher Spring in Winter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Junior Puppy Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonepillar's Steel Grey


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonepillar's Steel Grey

12-18 Month Dog Class
1st Stonepillar's Steel Grey



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaotic's Flawless Red Ruby




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Medway's Aleck Chase

Best Of Opposite Sex
Medway's Hugs And Kisses

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Duruisseau Ben

Best Puppy In Breed
Medway's Hugs And Kisses

Select Dog
Ch Feoras Fierce Commotion


Winners Dog: (1-1-2-0)
Duruisseau Ben

12-18 Month Dog Class
1st Duruisseau Ben

12-18 Month Dog Sweepstakes
1st Duruisseau Ben


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Medway's Hugs And Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st Medway's Hugs And Kisses


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh TrueSpirit Brown Sugar Spencer

Best Of Opposite Sex
Talisker's Appalachian Outlaw

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Talisker's Appalachian Outlaw

Best Puppy In Breed
Talisker's Appalachian Outlaw


Winners Dog: (2-2-0-1)
Talisker's Appalachian Outlaw

Reserve Winners Dog
Talisker's Ray Of Light

Junior Puppy Dog Class
1st Talisker's Appalachian Outlaw

Open Dog Class
1st Talisker's Ray Of Light


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Truespirit Nikkilen Snow Queen

Reserve Winners Bitch
Truespirits Nikkilen Sweet P

12-18 Month Bitch Class
1st Truespirits Nikkilen Sweet P

Open Bitch Class
1st Truespirit Nikkilen Snow Queen


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
East Dawn's Seven Secrets


Winners Dog: (1-0-0-0)
East Dawn's Seven Secrets

Open Dog Class
1st East Dawn's Seven Secrets



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 21st of November 2017 11:33:48 PM