Lady Slipper Kennel Club
Sunday, July 10, 2011 - Show # 3



Related Results

Conformation

Saturday, July 09 (Show # 1)
Saturday, July 09 (Show # 2)
Sunday, July 10 (Show # 3)
Sunday, July 10 (Show # 4)

Obedience

Saturday, July 09 (Obedience Trial 1)
Sunday, July 10 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, July 09 (Rally Trial 1)
Sunday, July 10 (Rally Trial 2)



Best In Show
Judge: Ole Nielsen
Poodle (Standard)  
Ch Vetset Kate Winsit
Points: 119 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ole Nielsen
Retriever (Golden)  
Ch Kilkerran's Wee Connor Boy
Best Puppy In Show
Judge: Ole Nielsen
Dalmatian  
Ch Onsengeltje Are You Ready








Group 1 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kilkerran's Wee Connor Boy
  Retriever (Golden)   28
Group 2nd   
Ch Grandriver's Sandra Dee
  Retriever (Labrador)   17
Group 3rd    Shadyhill's I Am Madison   Spaniel (American Cocker)   9
Group 4th   Ch Kulana Geneieve   Setter (Irish)   7
BPIG   
Breezycreeks Whatya Point N At
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 4 pts
Ch Whisperfield Under The Gun



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 10 pts
Ch Kilkerran's Wee Connor Boy



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Grandriver's Sandra Dee



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Oakley's Red Bull



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kulana Geneieve



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts
Shadyhill's I Am Madison



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Btrue's Dot Doc Watson







Group 2 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Add-Sim's New Year's Lady   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   12
Group 2nd   
Ch Daggarwoods Bjorn Star
  Norwegian Elkhound   11
Group 3rd   
Ch Unmistakably Windstorm
  Saluki   9
Group 4th   Ch Albelarm It's Not Over at Doonabrig   Whippet   8
BPIG   
TG I Can't Believe It's Not
  Beagle   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Topsfield Hilltop Ace of Cakes of Cloverhill



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch TG I Can't Believe It's Not



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Add-Sim's New Year's Lady



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Diagram Doc's Prescription MW



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Arghandab's Peekablue



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Royeljoker's Celtic Connection



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Daggarwoods Bjorn Star



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Auriga's Rock Star



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Unmistakably Windstorm



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Albelarm It's Not Over at Doonabrig







Group 3 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Elharlen's Valentia
  Boxer   15
Group 2nd   
Ch Beardusk's Darkest Desires
  Akita   12
Group 3rd   
Ch Belouro's Areia da Costa
  Portuguese Water Dog   11
Group 4th   
Moratel Westriver Santé
  Entlebucher Mountain Dog   10
BPIG   
Ch Snowstar's Cirque du Kooza
  Samoyed   N/A
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Beardusk's Darkest Desires



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts
Ch Backcountry Magdalena



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts
Ch Elharlen's Valentia



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts
Ch Foxfire's Rocket To The Stars



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Ch Moratel Westriver Santé



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Lagarada's Magical Memories



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
GCh Belouro's Areia da Costa



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts
Julesno Snowstar Day Tripper







Group 4 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Regalridge Sound Investment
  Airedale Terrier   13
Group 2nd   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
  Skye Terrier   12
Group 3rd    Oasis Rivers Edge Signs at Kreuzritter   Manchester Terrier   11
Group 4th    Markwin's Tudor Princess   Schnauzer (Miniature)   10
BPIG    Oasis Rivers Edge Signs at Kreuzritter   Manchester Terrier   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Regalridge Sound Investment



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sinabar Beansidhe Secret Passion



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Gateway's Finding Nemo



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Oasis Rivers Edge Signs at Kreuzritter



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Addiron Cool As Ice



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Markwin's Tudor Princess



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Paisley Jumping Jack Flash



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Sweet Surprise Sarah







Group 5 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   Ch Fwaggles Hot 'N Bothered   Toy Manchester Terrier   14
Group 2nd   
Pinecrest I Get Back Up Again
  Pomeranian   12
Group 3rd   
Ch Rockhurst's Carmelicious
  Havanese   10
Group 4th   
Fatal Amour Del Templo Mayor
  Chihuahua (Short Coat)   9
BPIG   
Pinecrest I Get Back Up Again
  Pomeranian   N/A
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fatal Amour Del Templo Mayor



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Beau Du Domaine De Polana



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rockhurst's Carmelicious



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 4 pts
Starsign's Disco Dancer For Expana



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts
Ch PekeEasy Frisco Kid



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts
Pinecrest I Get Back Up Again



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts
Annadeans Fortune Boots Kandu



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts
Ch Fwaggles Hot 'N Bothered







Group 6 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset Kate Winsit
  Poodle (Standard)   8
Group 2nd   
Ch Onsengeltje Are You Ready
  Dalmatian   7
Group 3rd   
Ch Oakwoods Safecracker
  German Pinscher   6
Group 4th    Greystoke Sweet Potato Pie   Bulldog   5
BPIG   
Ch Onsengeltje Are You Ready
  Dalmatian   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Greystoke Sweet Potato Pie



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Onsengeltje Are You Ready



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Oakwoods Safecracker



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whiskees Merlin At Geluk



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Aldenter LeeAnns Crymson Tyde



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Vetset Kate Winsit



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Halo's Whirlwind





Group 7 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shelhaven Sweet Seduction
  Shetland Sheepdog   23
Group 2nd   Ch Lastmountain Jorja   German Shepherd Dog   16
Group 3rd   Ch Cameron's Blue Berber   Bearded Collie   9
Group 4th   Ch Windkist Handyman   Puli   8
BPIG   
Ch Lyricisle's Kiss The Boys
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cameron's Blue Berber



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch MNM's Summerlove Sensation



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts
Ch Winsmore's Getz Everything



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Uneeda Bare Naked Lady



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 6 pts
Ch Lastmountain Jorja



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windkist Handyman



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Shelhaven Sweet Seduction



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 20th of September 2017 02:16:44 AM