Association Canine de la Mauricie
Saturday, June 25, 2011



Related Results

Obedience

Saturday, June 25 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 25 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 26 (Obedience Trial 3)
Sunday, June 26 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, June 24 (Rally Trial 1)
Friday, June 24 (Rally Trial 2)
Saturday, June 25 (Rally Trial 3)
Saturday, June 25 (Rally Trial 4)

Other Results

June 25, 2011 - Classique Royal Canin Results



Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
Multi BISS Can/Am Ch Cantex First You Make A Roux
Owner/Breeder: Brenda Cook & Trish Cooper, Cantex Reg'd Italian Greyhounds
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: Ann Ingram
Flat-Coated Retriever  
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born
Points: 315 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ann Ingram
Bouvier des Flandres  
Ch Boyero Know As A Rock
Best Puppy In Show
Judge: Ann Ingram
English Cocker Spaniel   Giroflee Constellation








Group 1 - Lucie Paradis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born
  Flat-Coated Retriever   84
Group 2nd   
Kilmaurs Autumn Skye
  Labrador Retriever   83
Group 3rd   
Stealyka's Perfect Attraction
  Weimaraner    69
Group 4th   
Ch Moka des Marais du Nord
  French Spaniel   61
BPIG    Giroflee Constellation   English Cocker Spaniel   N/A
Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 2 pts
Ch MEM's Without Doubt



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 12 pts
GChEx BarbuGaulois Darwin



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 3 pts
Ranzfel Flambe



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 3 pts
Ch Confettis Idylle Fiona



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 1 pts
Springdream's Forever Autumn



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 0 pts
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 7 pts
GCh Moka des Marais du Nord



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 10 pts
Ch SagaGold R Deux D Deux



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 1 pts
Rubis Sauvagine Gordonstar



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Flash du Moulin de la Ramiere



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 1 pts
Ch Beaubriar In'Pressive Oxer



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 13 pts
Ch Kilmaurs Autumn Skye



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 1 pts
Douance's Leeloo Spicy Girls



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 1 pts
Imladris Knight Of The Ring



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 2 pts
De Lombardie Bulkley Sagamite



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 1 pts
Ch Akar Like A Fantastic Shelby



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 7 pts
Ch Stealyka's Perfect Attraction



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Clussexx Trick Of The Tail At Corteo







Group 2 - Ann Ingram Top Dog
Points
Group 1st   Ch Heather's Cat On A Hot Tin Roof   Bloodhound    26
Group 2nd   
Ch Telkel Detruis Cet Anneau
  Dachshund (Standard Long-Haired)   25
Group 3rd   
HeavenlyHund's Thurman ML Cream
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   21
Group 4th   
Ch Auriga Euphoria At Riobel
  Petit Basset Griffon Vendeen    20
BPIG   
HeavenlyHund's Thurman ML Cream
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Ch Marquis Ange Mikhaël Of Simoon



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 1 pts
Ch Bassetarium National Treasure



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
GCh Heather's Cat On A Hot Tin Roof



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
GCh HeavenlyHund's Thurman ML Cream



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 4 pts
Ch Grandgables Ms Roses R Red



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 3 pts
Ch Telkel Detruis Cet Anneau



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 1 pts
Ch Brownwood Yorek Dufailloux SS



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Ch Victory's Dance With The Devil



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
GCh HareHill's Working The Strip



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 5 pts
Castlekeep's Sargas



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Ch Auriga Euphoria At Riobel



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 1 pts
Ch Interlude Baby Masquerade







Group 3 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog    71
Group 2nd   Ch Tickitbou's Walk The Line   Boxer    65
Group 3rd   Ch Monark Will Be Mine   Great Pyrenees    56
Group 4th    One Touch's Fly Me To The Moon   Siberian Husky   53
BPIG    One Touch's Fly Me To The Moon   Siberian Husky   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Silverdream's Drop Of Jupiter



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
Alpenspirit Call Girl



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 8 pts
Ch Tickitbou's Walk The Line



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 8 pts
Ballyrocks Brigid Rose Botum



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
Aerdenhout's Osoyoos Larose



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Lagarada's Magical Memories



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Monark Will Be Mine



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Haitas A Gazdasag Rol



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Wild Child Gaucho



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 6 pts
Ch Ohio Give It All To Piccolo Orso



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windward's Kyrat V Orlando



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 6 pts
Ch Nikita Myrka



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 8 pts
Ch One Touch's Fly Me To The Moon







Group 4 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Kana Haus Peppermint Patty
  Airedale Terrier    16
Group 2nd   
Ch Scotabee Highland Phantom
  Scottish Terrier    14
Group 3rd   
Gang-Staff Are You Ready
  American Staffordshire Terrier    13
Group 4th   
Ch Scandals Escalade At Evalill
  Miniature Schnauzer   12
BPIG    Debessiere Summer Sky   Miniature Schnauzer   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kana Haus Peppermint Patty



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Gang-Staff Are You Ready



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bayhill's Bodacious Beulah



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Doubleu Douce Folie



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts
Ch Scandals Escalade At Evalill



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Dralion's Jovial Of Abbedale



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Lucky D's Ebenezer Scrooge



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Scotabee Highland Phantom



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Efbe's Mister Marvin



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Glenroslin's Mackenzie







Group 5 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch TEGS Unlike Any Other
  Chihuahua (Long Coat)   53
Group 2nd   
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon
  Pekingese    41
Group 3rd   
Ch Sir Galahad de Diventy
  Toy Manchester Terrier    40
Group 4th   
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo
  Pug    39
BPIG    Yorkhaven Technical Knockout   Yorkshire Terrier   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Rexbelgicus Geisha Akiko San



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Cavaliking Boumbo



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 11 pts
Ch TEGS Unlike Any Other



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Dazzles Talk Of The Town



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts
Ch Kaunotar Enjoy The Dream



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Coquine du Domaine de Polona



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GCh MistyTrails Dancing The Tango



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Cantex First You Make A Roux



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Courailee Fiola



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Damascusroad Franca Ruby'O Sea



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sir Galahad de Diventy



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Keja Sintaro Walkin Tall



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Yorkhaven Technical Knockout







Group 6 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dscho Utra Zer Thag Colledge
  Tibetan Terrier    15
Group 2nd   
Ch Kepley's Doreval Dreamer Jakob
  Bulldog    14
Group 3rd   
Ch Sweetmeadow's Claircreek Dandy
  Lowchen   12
Group 4th   
Ch Shenandal's Simply Optimistic
  Dalmatian    11
BPIG    Loveboby Heidie   Shih Tzu   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Kepley's Doreval Dreamer Jakob



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shenandal's Simply Optimistic



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
Ch Alemick's In Like Flynn



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sweetmeadow's Claircreek Dandy



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Rubypearl Neggie



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Camplaren's Patronage



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
Mr Foos Fabulous Show Girl



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sintaro Keja Romance Novel



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Dscho Utra Zer Thag Colledge



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Bayshore Iris





Group 7 - Lucie Paradis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boyero Know As A Rock
  Bouvier des Flandres   44
Group 2nd   
GCh Romar's Undeniable
  Bearded Collie    36
Group 3rd   
Ch Watermark Mahogany Ice Highrail
  Australian Shepherd   35
Group 4th    Radisson's Grace Kelly   German Shepherd Dog    26
BPIG    Laureate Double Exposure   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 8 pts
Ch Watermark Mahogany Ice Highrail



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 0 pts
GCh Romar's Undeniable



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 1 pts
Wishlyn's Main Attraction



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Boyero Know As A Rock



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 2 pts
Dejade Medzo



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 8 pts
Radisson's Grace Kelly



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 0 pts
Nacza Z Domlina



Judge: Lucie Paradis

Best Of Breed: 11 pts
Laureate Double Exposure



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By