Association Canine de la Mauricie
Friday, June 24, 2011



Related Results

Obedience

Saturday, June 25 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 25 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 26 (Obedience Trial 3)
Sunday, June 26 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, June 24 (Rally Trial 1)
Friday, June 24 (Rally Trial 2)
Saturday, June 25 (Rally Trial 3)
Saturday, June 25 (Rally Trial 4)

Other Results

June 25, 2011 - Classique Royal Canin Results



Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
Multi BISS Can/Am Ch Cantex First You Make A Roux
Owner/Breeder: Brenda Cook & Trish Cooper, Cantex Reg'd Italian Greyhounds
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: Alan Bennett
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
GrandGables Lil Ms Red Nettles
Points: 266 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Alan Bennett
Toy Manchester Terrier   
Ch Sir Galahad de Diventy
Best Puppy In Show
Judge: Alan Bennett
Dachshund (Miniature Long-Haired)  
HeavenlyHund's Thurman ML Cream








Group 1 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Hollykins Beyond All Reason
  Golden Retriever   70
Group 2nd   
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born
  Flat-Coated Retriever   59
Group 3rd   
Ch Rigel dit Vanouche des Deuxrives
  French Spaniel   58
Group 4th   
Ch Flash du Moulin de la Ramiere
  Griffon (Wire-Haired Pointing)    54
BPIG    Dobe's Den Seasyde Rango   Pointer    N/A
Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 2 pts
Ch Shadyhill's New Moon Jasper



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 8 pts
GChEx BarbuGaulois Darwin



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 3 pts
Ch Asherwood's Prince Of Blues Tide



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Confettis Idylle Fiona



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 2 pts
Ch Society's I Want To Believe



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh MOTCh Fishercreek A Star Is Born



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
Ch Rigel dit Vanouche des Deuxrives



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 10 pts
Ch Hollykins Beyond All Reason



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Flash du Moulin de la Ramiere



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vermelho Azalee Summer's Song



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 17 pts
GCh Snowden Hill's As Time Goes By



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Pikkinokka's Douance Maestro



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Dobe's Den Seasyde Rango



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
De Lombardie Bulkley Sagamite



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 3 pts
Stealyka's Fatal Attraction



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Ch Clussexx Trick Of The Tail At Corteo







Group 2 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GrandGables Lil Ms Red Nettles
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   21
Group 2nd   Ch Heather's Cat On A Hot Tin Roof   Bloodhound    16
Group 3rd   
HeavenlyHund's Thurman ML Cream
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   15
Group 4th    Castlekeep's Sargas   Irish Wolfhound    14
BPIG   
HeavenlyHund's Thurman ML Cream
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Marquis Ange Mikhaël Of Simoon



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Morningwood Bearpaw Amojo De Beaumont



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Heather's Cat On A Hot Tin Roof



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh HeavenlyHund's Thurman ML Cream



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
Ch GrandGables Lil Ms Red Nettles



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Telkel Hide The Body SL



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Brownwood Yorek Dufailloux SS



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Victory's Dance With The Devil



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
Castlekeep's Sargas



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Auriga Euphoria At Riobel



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Interlude Baby Masquerade







Group 3 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog    59
Group 2nd   
GCh Monark Charlemagne
  Great Pyrenees    53
Group 3rd   Ch Tickitbou's Walk The Line   Boxer    50
Group 4th   
Ch Kimlan's Adela The Huntress
  Siberian Husky   41
BPIG   
Regalias New Moon At Monark
  Great Pyrenees    N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts
Ch Hautbois U Mathilde



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 8 pts
Ch Tickitbou's Walk The Line



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts
Ch Bandog's Raven Simone DeFalsarel



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Skansen's Big Chill



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Lagarada's Magical Memories



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Monark Charlemagne



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Wild Child Gaucho



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Ohio Give It All To Piccolo Orso



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts
Ch Nikita Myrka



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts
Ch Kimlan's Adela The Huntress







Group 4 - Ann Ingram Top Dog
Points
Group 1st   
Kana Haus Peppermint Patty
  Airedale Terrier    12
Group 2nd   
Dralion's Jovial Of Abbedale
  Norwich Terrier    10
Group 3rd   
Ch Scandals Escalade At Evalill
  Miniature Schnauzer   9
Group 4th   
Gang-Staff Are You Ready
  American Staffordshire Terrier    6
BPIG    Debessiere Summer Sky   Miniature Schnauzer   N/A
Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kana Haus Peppermint Patty



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Gang-Staff Are You Ready



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bayhill's Bodacious Beulah



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 2 pts
Ch Scandals Escalade At Evalill



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Dralion's Jovial Of Abbedale



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Scotabee Highland Phantom



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Ch Efbe's Mister Marvin



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 2 pts
Glenroslin's Mackenzie







Group 5 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sir Galahad de Diventy
  Toy Manchester Terrier    49
Group 2nd   
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon
  Pekingese    48
Group 3rd   
Ch Maplewood's Cowboy Casanova
  Italian Greyhound   47
Group 4th   
Ch TEGS Unlike Any Other
  Chihuahua (Long Coat)   41
BPIG    Diamondsun's Clara Lanaudiere   Papillon    N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 11 pts
Ch TEGS Unlike Any Other



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts
Ch Dazzles Talk Of The Town



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 8 pts
Ch Kaunotar Enjoy The Dream



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Coquine du Domaine de Polona



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts
LosCompaneros's Sunshine



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 5 pts
Ch Maplewood's Cowboy Casanova



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ladytania Sibelle De Berthier



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts
Ch Nanrich's Count Me In



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sir Galahad de Diventy



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Keja Sintaro Walkin Tall



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts
Depasquiet Casino Royale







Group 6 - Ann Ingram Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sweetmeadow's Claircreek Dandy
  Lowchen   14
Group 2nd   
Ch Kepley's Doreval Dreamer Jakob
  Bulldog    13
Group 3rd   
Ch Shenandal's Simply Optimistic
  Dalmatian    12
Group 4th   
Ch Belboulecan Scent Of Fantasy
  French Bulldog    11
BPIG    Loveboby Heidie   Shih Tzu   N/A
Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Kepley's Doreval Dreamer Jakob



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shenandal's Simply Optimistic



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 2 pts
Ch Belboulecan Scent Of Fantasy



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sweetmeadow's Claircreek Dandy



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Rubypearl Neggie



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
Ch Camplaren's Patronage



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 1 pts
Loveboby Heidie



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sintaro Keja Romance Novel



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Dscho Utra Zer Thag Colledge



Judge: Ann Ingram

Best Of Breed: 1 pts
Bayshore Iris





Group 7 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boyero Know As A Rock
  Bouvier des Flandres   35
Group 2nd   
Ch Sheep's Kin Heat Wave
  Australian Shepherd    30
Group 3rd   
GCh Romar's Undeniable
  Bearded Collie    23
Group 4th   
Ch Lyricisle's Kiss The Boys
  Shetland Sheepdog   22
BPIG   
Ch Lyricisle's Kiss The Boys
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 6 pts
Ch Sheep's Kin Heat Wave



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Romar's Undeniable



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Wishlyn's Main Attraction



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Boyero Know As A Rock



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
Dejade Medzo



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts
Ch Vanlousvir's Sinbad



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Nacza Z Domlina



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 10 pts
Ch Lyricisle's Kiss The Boys



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By