Lower Mainland Dog Fanciers Of BC
Sunday, October 30, 2011



Related Results

Obedience

Thursday, October 27 (Obedience Trial 1)
Thursday, October 27 (Obedience Trial 2)
Friday, October 28 (Obedience Trial 3)
Friday, October 28 (Obedience Trial 4)
Saturday, October 29 (Obedience Trial 5)
Saturday, October 29 (Obedience Trial 6)
Sunday, October 30 (Obedience Trial 7)
Sunday, October 30 (Obedience Trial 8)

Rally Obedience

Thursday, October 27 (Rally Trial 1)
Thursday, October 27 (Rally Trial 2)
Friday, October 28 (Rally Trial 3)
Friday, October 28 (Rally Trial 4)
Saturday, October 29 (Rally Trial 5)
Saturday, October 29 (Rally Trial 6)
Sunday, October 30 (Rally Trial 7)
Sunday, October 30 (Rally Trial 8)

Related Specialties

Island & Pacific Labrador Retriever Club - Thursday, October 27 - Conformation
Chinese Crested Club of BC - Friday, October 28 - Conformation
Afghan Hound Club of Canada - Saturday, October 29 - Conformation
Canadian Miniature Pinscher Club - Saturday, October 29 - Conformation
Chinese Crested Club of Canada - Saturday, October 29 - Conformation
Chinese Crested Club of Canada - Saturday, October 29 - Obedience
BC All Terrier Club - Thursday, October 27 - Conformation
BC All Terrier Club - Thursday, October 27 - Obedience
Group V Dog Club of BC - Thursday, October 27 - Conformation
Papillon Canada - Friday, October 28 - Conformation
Papillon Canada - Thursday, October 27 - Obedience
Western Dachshund Club - Thursday, October 27 - Conformation
Afghan Hound Club of BC - Friday, October 28 - Conformation
BC Cocker Spaniel Club - Friday, October 28 - Conformation
Chihuahua Club of BC - Friday, October 28 - Conformation
French Bulldog Fanciers of Canada - Friday, October 28 - Conformation
Pug Dog Club Of The Lower Mainland - Friday, October 28 - Conformation
Yorkshire Terrier Club of BC - Friday, October 28 - Conformation
Boston Terrier Club of Canada - Saturday, October 29 - Conformation
Cairn Terrier Club of Canada - Saturday, October 29 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club - Saturday, October 29 - Conformation
Federation Of Dachshunds Clubs Of Canada - Saturday, October 29 - Conformation
Havanese Fanciers of Canada - Saturday, October 29 - Conformation
Pug Dog Club of BC - Saturday, October 29 - Conformation
Peace Arch Working & Herding Association - Sunday, October 30 - Conformation



Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura's Snowbird
"Annie"
Fran Zimmerman, Aura Poodles
Best In Show
Judge: Denys Janssen
Pekingese   
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon
Points: 776 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Denys Janssen
Afghan Hound  
GCh Polo's The Aviator
Best Puppy In Show
Judge: Denys Janssen
Italian Greyhound  
Marsic Get Outta My Way
Best Brace In Show
Judge: Denys Janssen
Golden Retriever Ch Pacificgold's Distinctive Code & Golden Retriever Ch Pacificgold's Secret Code
Best Veteran In Show
Judge: Denys Janssen
English Cocker Spaniel  
Ch Irish Eyes Mighty Casey At Bat
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Denys Janssen
Afghan Hound  
GCh Polo's The Aviator








Group 1 - Goran Bodegard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Parador Serengeti
  Pointer (German Short-Haired)    104
Group 2nd   
Ch Tsunami's Chase Of Quailrun
  Chesapeake Bay Retriever   101
Group 3rd   
Ch Irish Eyes Mighty Casey At Bat
  English Cocker Spaniel   98
Group 4th    Kulana It's Raining Again   Irish Water Spaniel   80
BPIG    Kulana It's Raining Again   Irish Water Spaniel   N/A
Best BBE In Group   
Ch Silversea's Starlight Dancer
  Weimaraner    0
Best Veteran In Group   
Ch Irish Eyes Mighty Casey At Bat
  English Cocker Spaniel   0
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 9 pts
Ch Mar-K's Mamacita



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tsunami's Chase Of Quailrun



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 17 pts
Ch Irish Eyes Mighty Casey At Bat



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts
Fieldgate Summer Celebration



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 2 pts
Ch Beswin Ynot Triple Play



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 4 pts
Ch Glainddu's Beyond Golden Gate



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 10 pts
GCh JBG's Oh Henry



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sunrunners Veni Vidi Vici



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 4 pts
Ch Russell's Isobelle At Palarset



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts
Kulana It's Raining Again



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 23 pts
Ch Somersun Artesian Silk Stocking



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 10 pts
Honeyrun Simply Amazing



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Brackenmoor The Duchess



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 2 pts
Ch Parador Serengeti



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts
Ch RLB Drakkar's Tom Foolery



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts
Toldin's Star Fire



Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Silversea's Starlight Dancer







Group 2 - Elena Yerusalimskaya Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Polo's The Aviator
  Afghan Hound   136
Group 2nd   
Ch Coso's Adonis Of Argos
  Rhodesian Ridgeback    127
Group 3rd   
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   102
Group 4th    Winfield I Think You Know   Whippet   93
BPIG   
Ch Tashtins Lookin For Trouble
  Beagle    N/A
Best BBE In Group   
GCh Polo's The Aviator
  Afghan Hound   0
Best Veteran In Group   Ch Jomarpals Stalwart Bruno   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 8 pts
GCh Polo's The Aviator



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 1 pts
Tis-A Signet Dynamic Surge Of Red



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Tashtins Lookin For Trouble



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 0 pts
Phaedra Porschai Of Endymion



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Savvidax Silver Cloud MLD



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 8 pts
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 2 pts
Ch Jomarpals Stalwart Bruno



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 4 pts
Solo's Pay Day SL



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 6 pts
Ch Barkerville Angel Eyes



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 9 pts
GCh Matsutakes A Moment In Time



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 0 pts
Ch Track-Action EskoMo



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 7 pts
Ch Jayenn's Archer



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 1 pts
Ch Windrock Calico Sue



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 1 pts
GCh Pitlochry's Joshua



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 7 pts
Ch Naku N Rnb's L'il Drummer Boy



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 1 pts
Ch Polygor's Stolen Moments



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 2 pts
Starchild's China Girl Aphina



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 24 pts
GChEx Coso's Adonis Of Argos



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 2 pts
Ch Carmas Indian Summer



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 1 pts
Ch Hollyrood Thistle Of Tamazar



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 2 pts
Chiharu Go Nidai Iwahorisou



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 17 pts
Winfield I Think You Know







Group 3 - Carl Stafberg Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mytuk's Technical Knock Out
  Alaskan Malamute    109
Group 2nd   
Hi Desert Viva La Juicy
  Boxer    106
Group 3rd   
Ch Supernova Never Surrender
  Doberman Pinscher    93
Group 4th   
Ch Skansen's Great Gatsby
  Giant Schnauzer   86
BPIG   
Hi Desert Viva La Juicy
  Boxer    N/A
Best BBE In Group   
Ch Mytuk's Technical Knock Out
  Alaskan Malamute    0
Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Alder's Strike It Rich



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Mytuk's Technical Knock Out



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 11 pts
GCh Werlwind's Young At Heart



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 12 pts
Hi Desert Viva La Juicy



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 5 pts
GCh RoxEdge's All Fired Up



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 1 pts
Ch Arcticice Qimmiq Atka



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 2 pts
Darkstone's Justice For All



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 6 pts
GCh Supernova Never Surrender



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 1 pts
Ch Skansen's Great Gatsby



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 5 pts
MiHi's I Cause Power Outages



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kaskadian's Jonsan Keeping The Peace



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 4 pts
Desperado's Bronco Billy



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 4 pts
Ch Osyris' Mayhem Of MistyTrails



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 2 pts
Ch Topmast's Saltwater Pirate



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 8 pts
Ch Samador Rainy Night In Georgia



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 11 pts
Ch Ravenscrest The Alchemist



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 3 pts
Ch Summerhills Volare Flying High



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 6 pts
Ch Pushinka Reigning Prestige



Judge: Carl Stafberg

Best Of Breed: 5 pts
GCh Steinhaus Tres Bien







Group 4 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bonniedee Lady Of Starlight
  Cairn Terrier    91
Group 2nd   
GCh Rootn Flirtn With Texas
  Bull Terrier    81
Group 3rd   
Ch Beinneins Believe It
  Scottish Terrier    79
Group 4th   
Ch Leman Thalie
  West Highland White Terrier   59
BPIG   
Windacre Crowned Jewel
  West Highland White Terrier   N/A
Best BBE In Group   
GCh Rootn Flirtn With Texas
  Bull Terrier    0
Best Veteran In Group   
Ch Rynara's Turn Back Time
  Scottish Terrier    0
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 4 pts
Ch Joval's Charli Angel at Tappenaire



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 1 pts
Ch Marauders Ruger Vaquero



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 3 pts
GCh Harringtons Crimsonrose Figaro



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 10 pts
GCh Benchmark's Winning Goal



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rootn Flirtn With Texas



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 9 pts
Ch Bonniedee Lady Of Starlight



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Takala Trails Murphy



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kingael's Tudor Noble Woman



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 6 pts
Ch Kruse's High Interest



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 5 pts
Amblegreen Top Notch



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 19 pts
Ch Beinneins Believe It



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 5 pts
Ch Morgansonne Tanner Dar-Lu



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 3 pts
Ch Hion She Looks Alleurin



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 5 pts
Ch Distaff Dark N Stormy



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Darwyn's I'm Not Arguing That



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 4 pts
Ch Leman Thalie







Group 5 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon
  Pekingese    140
Group 2nd   
Ch Freespirits I Kid You Not Arkeno
  Papillon    139
Group 3rd   
Ch MistyTrails Double Stuff'd Oreo
  Havanese   104
Group 4th   
Sugar Bay's Beringer
  Coton De Tulear   84
BPIG   
Marsic Get Outta My Way
  Italian Greyhound   N/A
Best BBE In Group   
Ch MistyTrails Double Stuff'd Oreo
  Havanese   0
Best Veteran In Group   Ch Charlemere Action Attraction   Cavalier King Charles Spaniel    0
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts
Yb Dancing In The Moonlight



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Heavenly New Beginning



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 7 pts
Ch Jimijo's Bare With Me



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 8 pts
GChEx Quartzite Apollo



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Hilcrofts Legacy In Red



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Hilcroft Crystaljems Bugleboy



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 10 pts
Ch Crest-Vue So Grin 'N Bare It



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 5 pts
Ch Sugar Bay's Beringer



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 19 pts
Ch MistyTrails Double Stuff'd Oreo



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 3 pts
GCh Marsic Get Outta My Way



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 12 pts
GCh Wannabee Casanova



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 34 pts
Ch Freespirits I Kid You Not Arkeno



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts
Ch St Aubrey Niklaus Of Elsdon



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 11 pts
Ch Kailand's Ruben Of Protearidge



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 3 pts
Ch RanMar's Alexander The Great



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 8 pts
Ch Pastoral Hit The Jackpot







Group 6 - Jack Ireland Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Absolute Afinity Agape Bullet Proof
  Bichon Frise    126
Group 2nd   
Ch Kyeri's Ralung Tenzing
  Tibetan Terrier    110
Group 3rd   Ch Darkenwald Flashpoint At Southcar   Keeshond    109
Group 4th   Ch Bay Colony N Tucwinn So Far So Good   Dalmatian    105
BPIG   
Ch Waylin N Havasu's Maple Syrup
  Boston Terrier    N/A
Best BBE In Group   Ch Cabochon Kenningway Eat Fudge   Bichon Frise    0
Best Veteran In Group   Ch Kimelle's Leader Of The Pack   Standard Poodle   0
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts
AH's Gabriel Song Of The Trump



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 15 pts
GCh Absolute Afinity Agape Bullet Proof



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 24 pts
GCh Dorkay's Mack Daddy



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 10 pts
Ch Bark Bulls Noble Donallis Legend



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fu San Doc Holiday



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 4 pts
Ch Bay Colony N Tucwinn So Far So Good



Judge: Elena Yerusalimskaya

Best Of Breed: 41 pts
Ch Frenchkisses Mr Big



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts
Ch Darkenwald Flashpoint At Southcar



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts
Furchila Tashi Lhama Of Palasa



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts
Mardeck N'Logaven Snow Classic



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 5 pts
Dragon House That Jones Girl!



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 4 pts
Kimelle Walk On Water



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts
GCh Malia Santorini



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kyeri's Ralung Tenzing





Group 7 - Eugene Yerusalimskaya (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Grandgables Pure Heaven
  Shetland Sheepdog   64
Group 2nd   
Ch Cherfire's Smoke Signal
  Collie (Rough)    49
Group 3rd   
GCh Kohlein's Envy
  German Shepherd Dog    40
Group 4th   
Ch Korella Wizard Of Aus
  Border Collie    29
BPIG   
Ch Motlikru-Buaidh Hav U Any Wool
  Bearded Collie    N/A
Best BBE In Group   
Ch Mystic Ava Gardner
  Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   Ch Roulette Queen Of Hitachi Farm   Shetland Sheepdog   0
Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 4 pts
Sterlings You Belong With Me



Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Buaidh-Motlikru Etched'N Stone



Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 5 pts
GCh Maggray's Mr Ultra Irresistable



Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Ch Korella Wizard Of Aus



Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Quiche's Just Call Me Handsome



Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 8 pts
Ch Cherfire's Smoke Signal



Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
Cherfire's Wild Heart



Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
GCh Bearspaw Sampo



Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 10 pts
GChEx Kohlein's Envy



Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Dyggur's Twilight Jasper Of Glacier Point



Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
GChEx WinsorCastle Made From Legends



Judge: Eugene Yerusalimskaya (Dr)

Best Of Breed: 14 pts
Ch Grandgables Pure Heaven



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By