Sault Ste Marie Kennel Club
Saturday, May 21, 2011 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, May 21 (Show # 1)
Saturday, May 21 (Show # 2)
Sunday, May 22 (Show # 3)
Sunday, May 22 (Show # 4)
Monday, May 23 (Show # 5)
Monday, May 23 (Show # 6)

Obedience

Saturday, May 21 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 21 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 22 (Obedience Trial 3)
Sunday, May 22 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, May 21 (Rally Trial 1)
Saturday, May 21 (Rally Trial 2)
Sunday, May 22 (Rally Trial 3)
Sunday, May 22 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Noreen Lorenz --
Am/Can GCh Reidwood Royalty Begins CGN
Owners: Noreen Lorenz and Lindajune Faulkner
Handled by Noreen Lorenz
Best In Show
Judge: Rick Fehler
Australian Shepherd   
Ch ThundeRun That's The Spirit
Points: 118 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Rick Fehler
Toy Manchester Terrier    Fwaggles Man In The Mirror








Group 1 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Reidwood Royalty Begins
  English Setter   34
Group 2nd   
Ch Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet    31
Group 3rd   Ch Chrys-Haefen Rigger Folkins   Golden Retriever   30
Group 4th    Anson's Nonnies Style Me Pretty   English Cocker Spaniel   20
BPIG    Anson's Nonnies Style Me Pretty   English Cocker Spaniel   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Anson's Nonnies Style Me Pretty



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Reidwood Royalty Begins



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Butterblac's Music Of The Vine



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 9 pts
Ch Chrys-Haefen Rigger Folkins



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts
Ch Kyloe's Kuru II Treks The Milky Way



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shireoak Rainbows N Raindrops



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Huntersglen Cheerleader At Samphire



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts
GCh B Creek's On Your Mark



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Ch Knottypine's River Dance







Group 2 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dragonsong's Who's That Girl
  Whippet   10
Group 2nd   
Ch Docteur Jivago Du Grand Fresnoy
  Borzoi    8
Group 3rd   Ch Aries One Day I'll Fly Away   Afghan Hound   7
Group 4th    Twinvue's Tribute To Mankia   Basenji    6
BPIG    Quiquen Avalanche   Norwegian Elkhound    N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aries One Day I'll Fly Away



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Twinvue's Tribute To Mankia



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Ch Boru's Gin Soaked Boy



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Docteur Jivago Du Grand Fresnoy



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Scout's Hidden Beast



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch GrandCru Alion



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Quiquen Avalanche



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Ch Dragonsong's Who's That Girl







Group 3 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Brookside's Legends Live On
  Newfoundland    17
Group 2nd   
Ch Denshaws Belle Of The Ball
  Boxer    11
Group 3rd   
GCh Strider N Leinenstones Katalea
  Great Dane    10
Group 4th   
Ch Snowmist's Smooth Ride
  Siberian Husky   6
BPIG    Unicornhill The Ringmaster   Siberian Husky   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Denshaws Belle Of The Ball



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Katikid Donto Best Laid Plans



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Strider N Leinenstones Katalea



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts
Ch Brookside's Legends Live On



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Del Sur's Special Dark Roast



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Snowmist's Smooth Ride







Group 4 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   GCh Kreuzritter Once In A Blue Moon   Manchester Terrier    6
Group 2nd    Ganymede Torree At Madadhdubh   Border Terrier    5
Group 3rd    Traymar's Are You Talking To Me   Airedale Terrier    4
Group 4th   
Ch Toulin's Echo In The North
  Scottish Terrier    3
BPIG    Ganymede Torree At Madadhdubh   Border Terrier    N/A
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Traymar's Are You Talking To Me



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ganymede Torree At Madadhdubh



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts
Ch Rozzi's Air Force One



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kreuzritter Once In A Blue Moon



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Toulin's Echo In The North



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Waggish Canadian Maple







Group 5 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st    Fwaggles Man In The Mirror   Toy Manchester Terrier    12
Group 2nd    Pocopayasos Private Property   Havanese   11
Group 3rd   Ch Springhill Deal Or No Deal   Papillon    8
Group 4th   Ch Kyloe's Lolah Of Tashika   Chinese Crested    7
BPIG    Fwaggles Man In The Mirror   Toy Manchester Terrier    N/A
Judge: Evelyn Beilhartz

Best Of Breed: 0 pts
Ch Chrys-Haefen Oscar Wilde



Judge: Evelyn Beilhartz

Best Of Breed: 1 pts
Heaven's Sophisticated Lady



Judge: Evelyn Beilhartz

Best Of Breed: 3 pts
Ch Kyloe's Lolah Of Tashika



Judge: Evelyn Beilhartz

Best Of Breed: 2 pts
Ch Pocopayasos Private Property



Judge: Evelyn Beilhartz

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cornelia Marie Of Ojibway



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Springhill Deal Or No Deal



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fwaggles Man In The Mirror







Group 6 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Splash's South St Supercharger
  Dalmatian    4
Group 2nd    Alegria Glow Joya de Plata   Miniature Poodle   3
Group 3rd   
Kenningway's Lily Of The Valley
  Bichon Frise    2
Group 4th    Desjardins Belize Gotta Love Me   Standard Poodle   1
BPIG    Alegria Glow Joya de Plata   Miniature Poodle   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kenningway's Lily Of The Valley



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts
Ch Splash's South St Supercharger



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Alegria Glow Joya de Plata



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Potogold's State Of Grace



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Desjardins Belize Gotta Love Me





Group 7 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
Ch ThundeRun That's The Spirit
  Australian Shepherd    29
Group 2nd   
Ch Sonoma's All In Good Time
  German Shepherd Dog    26
Group 3rd   
Ch Lismore's On-Finnished Business
  Pembroke Welsh Corgi   17
Group 4th    Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   15
BPIG    Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts
Ch ThundeRun That's The Spirit



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mayson Mapbella Delapagaille



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts
Ch Kesca Pipers Sunset Melody



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 5 pts
Glenwaters Sincerely



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts
Sharidonns New Moon At Twilight



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 8 pts
Ch Sonoma's All In Good Time



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lismore's On-Finnished Business



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts
GCh Redpine's One For The Books



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By