Sault Ste Marie Kennel Club
Saturday, May 21, 2011 - Show # 2



Related Results

Conformation

Saturday, May 21 (Show # 1)
Saturday, May 21 (Show # 2)
Sunday, May 22 (Show # 3)
Sunday, May 22 (Show # 4)
Monday, May 23 (Show # 5)
Monday, May 23 (Show # 6)

Obedience

Saturday, May 21 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 21 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 22 (Obedience Trial 3)
Sunday, May 22 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, May 21 (Rally Trial 1)
Saturday, May 21 (Rally Trial 2)
Sunday, May 22 (Rally Trial 3)
Sunday, May 22 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Noreen Lorenz --
Am/Can GCh Reidwood Royalty Begins CGN
Owners: Noreen Lorenz and Lindajune Faulkner
Handled by Noreen Lorenz
Best In Show
Judge: Richard Paquette
Newfoundland   
Ch Brookside's Legends Live On
Points: 122 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Toy Manchester Terrier    Fwaggles Man In The Mirror








Group 1 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Reidwood Royalty Begins
  English Setter   35
Group 2nd   
Ch Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet    32
Group 3rd    Shilo's Nu Blue Diamond   Golden Retriever   31
Group 4th   
Ch B Creek's On Your Mark
  Labrador Retriever   21
BPIG   
Ch Butterblac's Music Of The Vine
  Flat-Coated Retriever   N/A
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Anson's Nonnies Style Me Pretty



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Reidwood Royalty Begins



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts
Ch Butterblac's Music Of The Vine



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 9 pts
Shilo's Nu Blue Diamond



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts
Ch Goldeneye Budel Anchor Of Combustion



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shireoak Rainbows N Raindrops



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
GCh Huntersglen Cheerleader At Samphire



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts
GCh B Creek's On Your Mark



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts
Ch Knottypine's River Dance







Group 2 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   Ch Aries One Day I'll Fly Away   Afghan Hound   10
Group 2nd   
Ch Docteur Jivago Du Grand Fresnoy
  Borzoi    9
Group 3rd   
Scout's Hidden Beast
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   8
Group 4th   
Wenrick's Rebel Without A Cause
  Whippet   7
BPIG   
Wenrick's Rebel Without A Cause
  Whippet   N/A
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aries One Day I'll Fly Away



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Twinvue's Tribute To Mankia



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts
Ch Boru's Gin Soaked Boy



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Docteur Jivago Du Grand Fresnoy



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Scout's Hidden Beast



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch GrandCru Alion



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts
Quiquen Avalanche



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts
Ch Wenrick's Rebel Without A Cause







Group 3 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Brookside's Legends Live On
  Newfoundland    17
Group 2nd   
Ch Denshaws Belle Of The Ball
  Boxer    12
Group 3rd   
Ch Snowmist's Smooth Ride
  Siberian Husky   11
Group 4th   
GCh Strider N Leinenstones Katalea
  Great Dane    6
BPIG    Southshore's Big City Girl Gone Kammick   Newfoundland    N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Denshaws Belle Of The Ball



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Katikid Donto Best Laid Plans



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Strider N Leinenstones Katalea



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts
Ch Brookside's Legends Live On



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Del Sur's Special Dark Roast



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts
Ch Snowmist's Smooth Ride







Group 4 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   GCh Kreuzritter Once In A Blue Moon   Manchester Terrier    6
Group 2nd    Traymar's Are You Talking To Me   Airedale Terrier    5
Group 3rd   
Ch Toulin's Echo In The North
  Scottish Terrier    4
Group 4th   
Rozzi's Air Force One
  Bull Terrier (Miniature)    3
BPIG   
Ch Toulin's Echo In The North
  Scottish Terrier    N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Traymar's Are You Talking To Me



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ganymede Torree At Madadhdubh



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Ch Rozzi's Air Force One



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kreuzritter Once In A Blue Moon



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Toulin's Echo In The North



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Waggish Canadian Maple







Group 5 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st    Fwaggles Man In The Mirror   Toy Manchester Terrier    12
Group 2nd   Ch Chrys-Haefen Oscar Wilde   Cavalier King Charles Spaniel    11
Group 3rd   Ch Kyloe's Lolah Of Tashika   Chinese Crested    10
Group 4th   Ch Ashstone's Live The Game   Havanese   6
BPIG    Fwaggles Man In The Mirror   Toy Manchester Terrier    N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts
Ch Chrys-Haefen Oscar Wilde



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts
Heaven's Sophisticated Lady



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts
Ch Kyloe's Lolah Of Tashika



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts
Ch Ashstone's Live The Game



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cornelia Marie Of Ojibway



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts
Ch Springhill Deal Or No Deal



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fwaggles Man In The Mirror







Group 6 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Splash's South St Supercharger
  Dalmatian    3
Group 2nd   
Kenningway's Lily Of The Valley
  Bichon Frise    2
Group 3rd    Alegria Glow Joya de Plata   Miniature Poodle   1
Group 4th    Desjardins Belize Gotta Love Me   Standard Poodle   0
BPIG   
Kenningway's Lily Of The Valley
  Bichon Frise    N/A
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kenningway's Lily Of The Valley



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Ch Splash's South St Supercharger



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Alegria Glow Joya de Plata



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts
Desjardins Belize Gotta Love Me





Group 7 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch ThundeRun That's The Spirit
  Australian Shepherd   33
Group 2nd   
Ch Lismore's On-Finnished Business
  Pembroke Welsh Corgi   30
Group 3rd   Ch Hicliff Zytut's Judgement Day   German Shepherd Dog    28
Group 4th    Glenwaters Sincerely   Collie (Rough)    16
BPIG    Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Ch ThundeRun That's The Spirit



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mayson Mapbella Delapagaille



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Jackscrofter My Gem



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts
Glenwaters Sincerely



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Sharidonns New Moon At Twilight



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 11 pts
Ch Hicliff Zytut's Judgement Day



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lismore's On-Finnished Business



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GCh Redpine's One For The Books



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By