St. Catharines & District Kennel & Obedience Club
Friday, August 19, 2011 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Helene Belanger --
BISS Can. GCh. Am. Ch. Altair's Live Like Horses CGN
Owner/Breeder: Patricia Pentland
Owner/Handler: Helene Belanger, Sassy Tails
Best In Show
Judge: John B. Ross
Whippet  
Ch Westmeath A Smokin Hot Lass
Points: 137 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John B. Ross
Bearded Collie   Cameron's Twilight Eclipse
Best Puppy In Show
Judge: John B. Ross
Dalmatian  
Ch Brightspot Joshua Tree








Group 1 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Reidwood Artistic Vision
  Setter (English)   30
Group 2nd   
Ch Legacyk Blue Sunday
  Pointer (German Short-Haired)   28
Group 3rd   
Ch Madabout's Xtra Large Decaf
  Retriever (Labrador)   25
Group 4th   
Twinsmade Solo Dancer
  Spaniel (English Cocker)   22
BPIG    Reidwood Dare To Believe   Setter (English)   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Legacyk Blue Sunday



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fleetwing's Force Of The Moon



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts
Ch Chrys-Haefen Rigger Folkins



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Ch Madabout's Xtra Large Decaf



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Katyra's Flying Solo



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Ch Reidwood Artistic Vision



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Crimsonacre Windjammer



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts
Ch MEM's Photocopy Ivyleeloo



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ataboy's Dazzle Me Daphne



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Twinsmade Solo Dancer



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Winfarthing's Ollivander







Group 2 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Westmeath A Smokin Hot Lass
  Whippet   14
Group 2nd   
Ch Pennieslogon T G I Friday
  Basset Hound   13
Group 3rd   
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   12
Group 4th   Ch Quiet Creek's Hard To Come By   Bloodhound   11
BPIG   
Dachsforth Georgous George
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Mylakhan's All A Twitter



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pennieslogon T G I Friday



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Quiet Creek's Hard To Come By



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Docteur Jivago Du Grand Fresnoy



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Dachsforth Georgous George



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GCh Desert Dune At Curiann



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Daggarwoods Bjorn Star



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ridgeville's Vaquero King



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Westmeath A Smokin Hot Lass







Group 3 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Knatchbull's Leopold Bloom
  Bullmastiff   18
Group 2nd   
Ch Terrasanta Klitschko Of Dabney
  Doberman Pinscher   16
Group 3rd   
Ch DC's Something To Talk About At CinnRhee
  Boxer   14
Group 4th   
Ch Seabury's Goodby Ruby Tuesday
  Portuguese Water Dog   7
BPIG   
Drewsar N Shizel Playin The Town
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 6 pts
Ch DC's Something To Talk About At CinnRhee



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Ch Knatchbull's Leopold Bloom



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Terrasanta Klitschko Of Dabney



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Glenire Nedrik Richard



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Gallant's Herc's Hermoine



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Seabury's Goodby Ruby Tuesday







Group 4 - Ted Fahlgren Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Scotabee Highland Phantom
  Scottish Terrier   29
Group 2nd   
Ch Ganymede's Hope And Glory
  Border Terrier   28
Group 3rd   
Ch Zlatapraha Ellington
  Cesky Terrier   26
Group 4th   
Ch Rozzi's Air Force One
  Bull Terrier (Miniature)   13
BPIG   
Ch Rozzi's Air Force One
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts
Ch Traymar Terydale HK Affair Of The Heart



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Ganymede's Hope And Glory



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts
Ch Rozzi's Air Force One



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 12 pts
Ch Zlatapraha Ellington



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts
Ch J'Cobe Broxden The Headliner



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 7 pts
Evalill Exotic Mamma Mia



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Scotabee Highland Phantom







Group 5 - Ted Fahlgren Top Dog
Points
Group 1st   
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo
  Pug   15
Group 2nd   
Ch Dunkirk Tell Me A Secret
  Pekingese   14
Group 3rd   
Ch Pocopayasos Kiss My
  Havanese   13
Group 4th   
GCh Altair's Live Like Horses
  Chinese Crested   10
BPIG   
Ch Dunkirk Tell Me A Secret
  Pekingese   N/A
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 5 pts
Glenire's Esmeralda



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts
Athame The Devil's Mercy



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Altair's Live Like Horses



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts
Ch Pocopayasos Kiss My



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dunkirk Tell Me A Secret



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts
Ch MnSpaws Cashman At Kateejo



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts
Ch Deebet's First Lady



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts
GCh Whirlwinds Dazzling Debonair







Group 6 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Alaman The Bees Knees
  Poodle (Standard)   7
Group 2nd   
Ch Brightspot Joshua Tree
  Dalmatian   5
Group 3rd   
Ch Wynovers Letitbe Lashalimar
  Shih Tzu   4
Group 4th   
Cameo's Renaissance Man
  Chow Chow   3
BPIG   
Ch Brightspot Joshua Tree
  Dalmatian   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cameo's Renaissance Man



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brightspot Joshua Tree



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Bellefleet's I Did It My Way



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Ch Alaman The Bees Knees



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wynovers Letitbe Lashalimar





Group 7 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st    Cameron's Twilight Eclipse   Bearded Collie   18
Group 2nd   Ch Bugaboo's Big Shot   Old English Sheepdog   16
Group 3rd    Timberline's Princess Maria   German Shepherd Dog   9
Group 4th   
Conestoga On A Frosty Morn At Cermel
  Shetland Sheepdog   7
BPIG   
Conestoga On A Frosty Morn At Cermel
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Gulfstream's True Grit



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Cameron's Twilight Eclipse



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
GCh Sterlingden Newton Of Anfarra



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ch Timberline's Princess Maria



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Randalyn Spring Jada



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 6 pts
Ch Bugaboo's Big Shot



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 3 pts
Conestoga On A Frosty Morn At Cermel



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 21st of September 2017 07:41:17 PM