Ottawa Kennel Club
Friday, May 24, 2013



Related Results

Obedience

Saturday, May 25 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 25 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 26 (Obedience Trial 3)
Sunday, May 26 (Obedience Trial 4)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
BIS Am/Can GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
"Wally"
Owner/Breeder: Joe/Rene Allegrini and Joe Panaro
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: Charles Bett
Afghan Hound  Ch Mijkelh Osceola
Points: 145 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Charles Bett
Spaniel (English Springer)   Karmadi's Catch The Beat
Best Baby Puppy In Show
Judge: Charles Bett
Samoyed   Vanderbilt's All In
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Charles Bett
Spaniel (English Springer)   Bryden's Wild Orchid








Group 1 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Editions Manhattan Project
  Setter (English)   39
Group 2nd   
GCh Roaneden's Int'l Harvester
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   38
Group 3rd   
Ch Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   33
Group 4th    Sundowner de Ria Vela   Retriever (Golden)   32
BPIG    Karmadi's Catch The Beat   Spaniel (English Springer)   N/A
Best BBE In Group    Bryden's Wild Orchid   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brackenmoor An Heir And A Spare



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Legacyk Blue Sunday



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts
Ch Caramel 'N Heywire Lookout For Follyhill



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
Ch Montauk's Copper Penny



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts
Knightcastle Beatrix Potter



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 7 pts
Ch Sundowner de Ria Vela



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts
Kriscoland's Tickled Pink



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Roaneden's Int'l Harvester



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Editions Manhattan Project



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
Posterity's Dum Spiro Spero



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts
GCh Carannagh's Callen



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts
Ch Mar-K's The Untouchable



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts
Karmadi's Catch The Beat



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts
Vizslavilla's Son Of A Gun







Group 2 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st   Ch Mijkelh Osceola   Afghan Hound   13
Group 2nd   
Ch Tashtins Lookin For Trouble
  Beagle   9
Group 3rd   
Ch Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
  Basenji   8
Group 4th   
Ch Sirhan Kharima Windstorm
  Saluki   7
BPIG   
Aotearoa Mataati Tama O Tote
  Irish Wolfhound   N/A
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 3 pts
Ch Mijkelh Osceola



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ace Ventura Vejas Gluosniuose



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Tashtins Lookin For Trouble



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Klarj's Jayenn Thunder Hunter



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Aotearoa Mataati Tama O Tote



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mountinridge's Ulusaba



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sirhan Kharima Windstorm



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
Ch MOTCh Domino Play It Again







Group 3 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
  Rottweiler   30
Group 2nd   
Ch Highlander's Rumour Has It
  Siberian Husky   22
Group 3rd   
Ch Seabury's Marrakesh Express
  Portuguese Water Dog   17
Group 4th   
GChEx Tiburon Aamira Azaria
  Doberman Pinscher   15
BPIG   
Bullstock's I Am Legend
  Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's All In   Samoyed   0
Best BBE In Group    Devonquest's Bellisima   Doberman Pinscher   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts
Holiday's Cross Fire



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bullstock's I Am Legend



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Tiburon Aamira Azaria



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts
Kingsgroves Golden Moment



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts
GCh Seabury's Marrakesh Express



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts
Ch Vanderbilt's Causin' Trouble



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts
Ivan Artax's Angels



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts
GCh Highlander's Rumour Has It







Group 4 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st   Ch Evalill Excalibur Gus   Schnauzer (Miniature)   14
Group 2nd   
Keepsake's Wahine
  Soft-Coated Wheaten Terrier   7
Group 3rd   Ch Blue Rock Bow To The Moon   Border Terrier   5
Group 4th    Dorlin's Seamus   Cairn Terrier   4
BPIG    Greysatin Honey Comb   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best BBE In Group    Dorlin's Seamus   Cairn Terrier   0
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Blue Rock Bow To The Moon



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dorlin's Seamus



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Windyfields Lucy Two Too



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
Moonshadows Hero



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 6 pts
Ch Evalill Excalibur Gus



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
Keepsake's Wahine



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Abbeydale Bryn At Copperfields







Group 5 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st   
Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   14
Group 2nd    Riverport's Gotta Have It   Coton De Tulear   12
Group 3rd   
Ch Cogie's Burning Bordeaux
  Chihuahua (Short Coat)   11
Group 4th   Ch Jewelcroft's Dala Midnatt Sol   Cavalier King Charles Spaniel   10
BPIG   
Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gryphon MacAulish Free Spirit   Pug   0
Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jewelcroft's Dala Midnatt Sol



Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts
Bloomsbury Bumble Bee



Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cogie's Burning Bordeaux



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Riverport's Gotta Have It



Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 1 pts
Dachari Once Upon A Time



Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts
Ashstones Phoenix Rising



Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts
Ch Chiyoko's Duracell



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Pekeden PHD For Schuyler



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 3 pts
GCh Bugaboo Fortune Cookie



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Isla Of Dayjuel







Group 6 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st    Dawin All Fired Up   Poodle (Standard)   13
Group 2nd   
Ch Foxmoor Petite Cherie Je Ne Sais Quoi
  French Bulldog   10
Group 3rd   
Mardeck's Mystic Ice DeLamer
  Schipperke   6
Group 4th   
Ch Major League In Like Flynn
  Bulldog   5
BPIG    Dawin All Fired Up   Poodle (Standard)   N/A
Best BBE In Group   
Karendon's Irresistabull
  French Bulldog   0
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sierra's Summer Celebration



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cosmo's Chilling Effects



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Major League In Like Flynn



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 3 pts
GCh Foxmoor Petite Cherie Je Ne Sais Quoi



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Dawin All Fired Up



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Mardeck's Mystic Ice DeLamer



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stef Ma Born This Way



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Tanrag Dzum Lol Sashi



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Besitos Tepal





Group 7 - Charles Bett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lambluv's Apollon
  Old English Sheepdog   16
Group 2nd   
Hearthside Take Aim
  Australian Shepherd   15
Group 3rd   Ch Omega Especially Drumlin   Collie (Rough)   12
Group 4th   
Ch Tanavega's Rock Star
  German Shepherd Dog   10
BPIG    Breezewood's Last Train To London V Lilamond   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Alyjess Gerly Hope In Blake   Australian Shepherd   0
Best BBE In Group    Cymry Moonlit Dianthus   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Hearthside Take Aim



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
MOTCh Xolid Bouncer Of Dark Brightness



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Omega Especially Drumlin



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tanavega's Rock Star



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Lambluv's Apollon



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 4 pts
Ch Laureate Loverly



Judge: Charles Bett

Best Of Breed: 1 pts
Cymry Jubilee Gala



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 17th of November 2017 09:31:06 AM