Fredericton Kennel Club
Sunday, April 9, 2017 - Show # 3



Related Results

Conformation

Saturday, April 08 (Show # 1)
Saturday, April 08 (Show # 2)
Sunday, April 09 (Show # 3)
Sunday, April 09 (Show #4)

Obedience

Saturday, April 08 (Obedience Trial 1)
Saturday, April 08 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Sunday, April 09 (Rally Trial 1)
Sunday, April 09 (Rally Trial 2)



Best In Show
Judge: Rosemary Shoreman
Portuguese Water Dog  
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
Points: 132 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rosemary Shoreman
German Shepherd Dog  
GCh Harmonia's Rise and Shine
Best Puppy In Show
Judge: Rosemary Shoreman
Pomeranian  
Ch Chriscendo Conquistador
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rosemary Shoreman
Retriever (Golden)  
Sagagold Hocuspocus At Jackson








Group 1 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   25
Group 2nd   
Ch Conquest's Wanna Be Startn' Somethin
  Spaniel (American Cocker)   22
Group 3rd    Dream Hi's RSVP Only   Spaniel (Brittany)   17
Group 4th   
Simba del Fiume
  Lagotto Romagnolo   16
BPIG   
Simba del Fiume
  Lagotto Romagnolo   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sagagold Hocuspocus At Jackson
  Retriever (Golden)   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's FM3 Cinch




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Simba del Fiume

Best Of Opposite Sex
GCh Apple

Best Puppy In Breed
Simba del Fiume


Winners Dog: (2-0-0-1)
Simba del Fiume

Reserve Winners Dog
LK Maroon Five

Junior Puppy Dog Class
1st Simba del Fiume

Senior Puppy Dog Class
1st LK Maroon Five



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Breezycreek Strykes Again

Best Puppy In Breed
Breezycreek Strykes Again


Winners Dog: (1-0-0-0)
Breezycreek Strykes Again

Junior Puppy Dog Class
1st Breezycreek Strykes Again



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
Ch Sunkozi Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Rainyday's Secret Rendezvous


Winners Dog: (1-0-1-1)
Rainyday's Secret Rendezvous

Junior Puppy Dog Class
1st Rainyday's Secret Rendezvous


3-6 Month Bitch Class
1st Sagagold Hocuspocus At Jackson


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Everwood Limitless Range Sista

Best Of Opposite Sex
GCh Doukare's Around The Corner

Select Bitch
Ch Madabout's Apple of Our I




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Best Of Opposite Sex
Ch Jewels Shine Bright Like A Diamond

Best Puppy In Breed
Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs

Select Dog
Ch Marsuvica's Centennial Victory



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dream Hi's RSVP Only


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dream Hi's RSVP Only

Open Dog Class
1st Dream Hi's RSVP Only



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Nonnies Special Blend

Best Of Opposite Sex
Bluestone's Here For A Reason

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Bluestone's Little Black Dress

Best Puppy In Breed
Bluestone's Little Black Dress


Winners Dog: (1-2-0-1)
Bluestone's Here For A Reason

Senior Puppy Dog Class
1st Bluestone's Here For A Reason


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ruskate Shore Alicenwonderland



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ruskate Shore Alicenwonderland

Open Bitch Class
1st Ruskate Shore Alicenwonderland


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Camkota Phenomenon

Best Puppy In Breed
Camkota Phenomenon


Winners Dog: (2-0-0-0)
Camkota Phenomenon

Reserve Winners Dog
Camkota Stand By Me

Junior Puppy Dog Class
1st Camkota Phenomenon

Open Dog Class
1st Camkota Stand By Me



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Breica's Go Your Own Way


Winners Dog: (1-0-0-0)
Breica's Go Your Own Way

Open Dog Class
1st Breica's Go Your Own Way

3-6 Month Dog Class
1st Deerview Delta's Whitby Jet


3-6 Month Bitch Class
1st Deerview Delta's Star Ruby


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 2 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   7
Group 2nd   
Ch Africanadian James T Kirk
  Basenji   6
Group 3rd   
Ch TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   5
Group 4th    Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   4
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Genson's Sharpshooter




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Livewire Pencil Me In




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 3 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   26
Group 2nd   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   25
Group 3rd   
Ch Sanchor's Never Say Never
  Great Pyrenees   21
Group 4th   
Bramstoke's Walkin In Memphis
  Bullmastiff   20
BPIG    Tequilas Hi Octane Reprise   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowstar's Canadian Composer   Samoyed   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Backcountry Rickshaw

Best Of Opposite Sex
Belnois Game On

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Backcountry Rickshaw


Winners Dog: (1-1-0-0)
Backcountry Rickshaw

Open Dog Class
1st Backcountry Rickshaw


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Belnois Game On

12-18 Month Bitch Class
1st Belnois Game On


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
Ch Briley's Black Onyx

Best Puppy In Breed
Briley's Perfect Chemistry



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis

Open Dog Class
1st Bramstoke's Walkin In Memphis



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Ch Mervio All About Asia

Best Of Opposite Sex
Tequilas Hi Octane Reprise

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Tequilas Hi Octane Reprise

Best Puppy In Breed
Tequilas Hi Octane Reprise

Select Dog
Ch Goldgrove Race The Summer Wind

Select Bitch
Ch Sunrock Red Hot Ember's Fabert


Winners Dog: (1-4-1-2)
Tequilas Hi Octane Reprise

Junior Puppy Dog Class
1st Tequilas Hi Octane Reprise


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blue Diamond's Jager Bomb


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blue Diamond's Jager Bomb

Open Dog Class
1st Blue Diamond's Jager Bomb



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch CasaBali's RockIt Fuel

Best Of Opposite Sex
Patientdane's Just Chillin @Katcrew



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sanchor's Never Say Never




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Trojan's New Girl in Town

Best Of Opposite Sex
Esmonds Git 'R Done

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Esmonds Git 'R Done

Best Puppy In Breed
Esmonds Git 'R Done


Winners Dog: (2-1-0-1)
Esmonds Git 'R Done

Reserve Winners Dog
Rottparadise Shiraz of Kessilla

Senior Puppy Dog Class
1st Esmonds Git 'R Done

Open Dog Class
1st Rottparadise Shiraz of Kessilla


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Galwood Krismas Holly

Canadian Bred Bitch Class
1st Galwood Krismas Holly


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snowstar Light Camera Action

Best Puppy In Breed
Snowstar Light Camera Action


3-6 Month Dog Class
1st Snowstar's Canadian Composer


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snowstar Light Camera Action

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowstar Light Camera Action


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trieste's Miss Demeanor



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trieste's Miss Demeanor

Open Bitch Class
1st Trieste's Miss Demeanor


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Silcort Emma May



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Silcort Emma May

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Silcort Emma May


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Chimini's Orion The Hunter



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 4 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st    Hollytroy's High Fidelity   Airedale Terrier   18
Group 2nd    Marlyn My Cherie Amour   Russell Terrier   17
Group 3rd    Lochlomond's Rule The School   Cairn Terrier   16
Group 4th   
Ch Prairie Moon Legend of Zelda
  American Staffordshire Terrier   12
BPIG    Hollytroy's High Fidelity   Airedale Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hollytroy's High Fidelity

Best Puppy In Breed
Hollytroy's High Fidelity


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hollytroy's High Fidelity

Senior Puppy Dog Class
1st Hollytroy's High Fidelity



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Prairie Moon Legend of Zelda




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Lochlomond's Rule The School

Best Of Opposite Sex
Gateway's Prince William

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Lochlomond's Rule The School

Best Puppy In Breed
Gateway's Prince William


Winners Dog: (1-3-0-0)
Gateway's Prince William

Junior Puppy Dog Class
1st Gateway's Prince William


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Lochlomond's Rule The School

Reserve Winners Bitch
Gateway's Hot Chocolate

Junior Puppy Bitch Class
1st Gateway's Hot Chocolate
2nd Showme Gracie From Lochlomond

12-18 Month Bitch Class
1st Lochlomond's Rule The School


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
TriNor Pride and Joy

Best Of Opposite Sex
Rexroth's Born to Win

Best Of Winners: (1-1-0-0)
TriNor Pride and Joy

Best Puppy In Breed
TriNor Pride and Joy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rexroth's Born to Win

Open Dog Class
1st Rexroth's Born to Win


Winners Bitch: (1-1-0-0)
TriNor Pride and Joy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TriNor Pride and Joy


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Marlyn My Cherie Amour




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Presbrooke Stand Back

Best Puppy In Breed
Presbrooke Stand Back


Winners Dog: (3-0-0-0)
Presbrooke Stand Back

Reserve Winners Dog
Ellerker's Before The Sunrise

Junior Puppy Dog Class
1st Ellerker's Before The Sunrise
2nd Ellerker's Running Out Of Time

Senior Puppy Dog Class
1st Presbrooke Stand Back



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
All Inclusive Moravia Campanella

Best Puppy In Breed
All Inclusive Moravia Campanella


Winners Dog: (1-0-0-0)
All Inclusive Moravia Campanella

Senior Puppy Dog Class
1st All Inclusive Moravia Campanella



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kalimar's Spirited Caper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kalimar's Spirited Caper

Open Dog Class
1st Kalimar's Spirited Caper



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun

Best Puppy In Breed
Steadfast Gold N Gun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun

Junior Puppy Dog Class
1st Steadfast Gold N Gun



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 5 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   19
Group 2nd   
Ch Chriscendo Conquistador
  Pomeranian   18
Group 3rd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   17
Group 4th    Rockhurst's Little Smiles   Havanese   16
BPIG   
Ch Chriscendo Conquistador
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Joymason's Henryacres Mrthamay
  Yorkshire Terrier   0
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
SuShines Paris In The Spring

Best Puppy In Breed
SuShines Paris In The Spring



Winners Bitch: (0-2-0-0)
SuShines Paris In The Spring

Reserve Winners Bitch
Chrys-Haefen Shelbie Rose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st SuShines Paris In The Spring

Open Bitch Class
1st Chrys-Haefen Shelbie Rose


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Laika Du Domaine De Polana

Best Puppy In Breed
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Laika Du Domaine De Polana

Junior Puppy Bitch Class
1st Laika Du Domaine De Polana


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hero Our Time Of Legends Heart

Best Puppy In Breed
Hero Our Time Of Legends Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hero Our Time Of Legends Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Hero Our Time Of Legends Heart



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rockhurst's Little Smiles

Best Puppy In Breed
Rockhurst's Little Smiles



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rockhurst's Little Smiles

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockhurst's Little Smiles


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Starstruck Ride The Stars

Best Of Opposite Sex
Renaissance Riversedge To The Top

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Starstruck Ride The Stars

Best Puppy In Breed
Starstruck Ride The Stars


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Renaissance Riversedge To The Top

Reserve Winners Bitch
Diamondsun's Vittle Sweetheart

Canadian Bred Bitch Class
1st Diamondsun's Vittle Sweetheart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Renaissance Riversedge To The Top

Open Bitch Class
1st Diamondsun's Queen Ginger


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chriscendo Conquistador

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Conquistador




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Annadeans Sassy Lassie

Best Puppy In Breed
Annadeans Legacy Of Timbit



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Annadeans Sassy Lassie

Reserve Winners Bitch
Annadeans Legacy Of Timbit

Senior Puppy Bitch Class
1st Annadeans Legacy Of Timbit

Open Bitch Class
1st Annadeans Sassy Lassie


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Shanash Nightrider At Miracles

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica's Military Heritage

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Shanash Nightrider At Miracles

Best Puppy In Breed
Shanash Nightrider At Miracles


Winners Dog: (1-1-0-1)
Shanash Nightrider At Miracles

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shanash Nightrider At Miracles


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Marsuvica's Life's A Treasure

Open Bitch Class
1st Marsuvica's Life's A Treasure

3-6 Month Bitch Class
1st Joymason's Henryacres Mrthamay


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 6 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   10
Group 2nd    Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje   Dalmatian   6
Group 3rd   
Akanami's High Bar Kohei
  Shiba Inu   4
Group 4th    Shore Star Of The Show   French Bulldog   3
BPIG    Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Onsengeltje Storybook Secret   Dalmatian   0
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

12-18 Month Bitch Class
1st Eastway's Michele Anastasia Ursula


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Shore Star Of The Show

Best Of Opposite Sex
Alamo Bull MC Jagger

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Shore Star Of The Show

Select Bitch
GCh Martrav N Briley's Pop That Cork


Winners Dog: (1-1-0-1)
Alamo Bull MC Jagger

Open Dog Class
1st Alamo Bull MC Jagger


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Shore Star Of The Show

Open Bitch Class
1st Shore Star Of The Show


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Best Puppy In Breed
Bijou's Don't Make Me Blush



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Afterglow Olivia D'Haviland

Reserve Winners Bitch
Bijou's Don't Make Me Blush

Senior Puppy Bitch Class
1st Bijou's Don't Make Me Blush

12-18 Month Bitch Class
1st Bijou's Burning Brightly

Open Bitch Class
1st Afterglow Olivia D'Haviland


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Akanami's High Bar Kohei


Winners Dog: (1-0-0-0)
Akanami's High Bar Kohei

Open Dog Class
1st Akanami's High Bar Kohei



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services


Group 7 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harmonia's Rise and Shine
  German Shepherd Dog   21
Group 2nd   
Landever Dream Without Limits
  Bouvier des Flandres   18
Group 3rd   
GCh Becen's Fireball
  Welsh Corgi (Pembroke)   17
Group 4th   
Shelhaven Ignite
  Shetland Sheepdog   16
BPIG   
Landever Dream Without Limits
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group    Amadore Raise Your Glass   Australian Shepherd   0
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Amadore She's Just The Coolest

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Becen's Double Take

Best Puppy In Breed
Cowboy's Never Seen 'er Comin'

Select Dog
GCh Sunnyrain Sequel To A Dream


Winners Dog: (1-2-3-0)
Becen's Double Take

12-18 Month Dog Class
1st Becen's Double Take

3-6 Month Dog Class
1st Becen's Why Not


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Amadore She's Just The Coolest

Reserve Winners Bitch
Cowboy's Never Seen 'er Comin'

Senior Puppy Bitch Class
1st Cowboy's Never Seen 'er Comin'

12-18 Month Bitch Class
1st Amadore She's Just The Coolest

3-6 Month Bitch Class
1st Amadore Raise Your Glass


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Groguard Flash Point

Best Puppy In Breed
Groguard Flash Point


Winners Dog: (1-0-0-0)
Groguard Flash Point

Junior Puppy Dog Class
1st Groguard Flash Point



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Landever Dream Without Limits

Best Puppy In Breed
Landever Dream Without Limits


Winners Dog: (1-0-0-0)
Landever Dream Without Limits

Junior Puppy Dog Class
1st Landever Dream Without Limits



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Anjay's Illusion




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Harmonia's Rise and Shine

Best Of Opposite Sex
Ch Riverryan Ford Ranger

Best Puppy In Breed
Call Me Samson Von Lousar


Winners Dog: (1-0-1-1)
Call Me Samson Von Lousar

Senior Puppy Dog Class
1st Call Me Samson Von Lousar



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 7 pts (0-5-2-1)
Ch Shelhaven Ignite

Best Of Opposite Sex
Truespirits Nikkilen Because

Best Puppy In Breed
Lyricisle's Miss Know It All

Select Dog
Ch Truespirit Nikkilen Fall Storm

Select Bitch
Ch Riviera's Flash Dance At Mariboy


3-6 Month Dog Class
1st Genson's River Of Dreams


Winners Bitch: (0-5-2-1)
Truespirits Nikkilen Because

Reserve Winners Bitch
Lyricisle's Miss Know It All

Junior Puppy Bitch Class
1st Shelhaven Stellata

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Cinderella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyricisle's Miss Know It All

Open Bitch Class
1st Truespirits Nikkilen Because
2nd Nikkilen's Crystal Clear


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Becen's Fireball




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By