Guelph & District Kennel Club
Friday, April 21, 2017 - Show # 1



Related Results

Conformation

Friday, April 21 (Show # 1)
Friday, April 21 (Show # 2)
Saturday, April 22
Saturday, April 22 (Ltd Breed Show for Sporting)
Sunday, April 23
Sunday, April 23 (Ltd Breed Show for Working)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Michael Lanctot
Portuguese Water Dog  
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
Points: 184 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Lanctot
Chinese Shar-Pei  
GCh Gumby's Bearposh Ever After
Best Puppy In Show
Judge: Michael Lanctot
Shetland Sheepdog   Bonnyville's Above And Beyond








Group 1 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh WynRidge's Make It So
  Spaniel (American Cocker)   46
Group 2nd   
Ch Cerise Springfire's Hobo
  Spaniel (English Springer)   41
Group 3rd    Nuthatch's Those Old Emotions   Pointer (German Wire-Haired)   40
Group 4th    Tukeglen Try Not To Stare   Pointer   39
BPIG    Calowa Lurians Wings Of Gold   Spaniel (American Cocker)   N/A
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Neigenuveaux's Lucinda

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Neigenuveaux's Lucinda

Best Puppy In Breed
Neigenuveaux's My Gal Moonbeam


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Neigenuveaux's Lucinda

Reserve Winners Bitch
Neigenuveaux's My Gal Moonbeam

Junior Puppy Bitch Class
1st Neigenuveaux's My Gal Moonbeam

Open Bitch Class
1st Neigenuveaux's Lucinda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Ch Tukeglen Try Not To Stare

Best Of Opposite Sex
GCh Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess


Winners Dog: (2-0-0-2)
Tukeglen Try Not To Stare

Reserve Winners Dog
Tukeglen U R A Legend

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tukeglen Try Not To Stare

Open Dog Class
1st Tukeglen U R A Legend



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Fogelhund's Vier J P Cooper

Best Puppy In Breed
Fogelhund's Vier J P Cooper


Winners Dog: (2-0-0-0)
Fogelhund's Vier J P Cooper

Reserve Winners Dog
Fogelhund's I'm A Riser

Junior Puppy Dog Class
1st Fogelhund's Vier J P Cooper
2nd Fogelhund's I'm A Riser



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Nuthatch's Those Old Emotions


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuthatch's Those Old Emotions

Open Dog Class
1st Nuthatch's Those Old Emotions



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Turtlecreek Heart And Soul



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Turtlecreek Heart And Soul

Reserve Winners Bitch
Cabinridge Artemis

Open Bitch Class
1st Turtlecreek Heart And Soul
2nd Cabinridge Artemis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Rowansgaard Lavender



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Rowansgaard Lavender

Reserve Winners Bitch
Rowansgaard Laurel

Open Bitch Class
1st Rowansgaard Lavender
2nd Rowansgaard Laurel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 12 pts (7-5-0-1)
GCh Shadymist Ambercroft Shesofine

Best Of Opposite Sex
Monfortmagic Out On The Town

Best Of Winners: (7-5-0-1)
Mei Yangrang

Best Puppy In Breed
Makani's Jazz Song By Brubeck


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Opposite Sex
Ch Labradale's Cedarbay Tika

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Rambo's Duck Duck Goose

Best Puppy In Breed
Casbar's Dryad Tingling

Select Bitch
Ch Castlegar Buttercup


Winners Dog: (2-1-1-2)
Rambo's Hook Line & Sinker

Reserve Winners Dog
Casbar's Dryad Tingling

Senior Puppy Dog Class
1st Casbar's Dryad Tingling

Open Dog Class
1st Rambo's Hook Line & Sinker


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Rambo's Duck Duck Goose

12-18 Month Bitch Class
1st Rambo's Duck Duck Goose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Hawks Nest Piper Archer

Best Of Opposite Sex
Kishkahdina Styx



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kishkahdina Styx

12-18 Month Bitch Class
1st Kishkahdina Styx


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Ch Shaankata's Spirit O'Clanagroe

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Calowa Lurians Wings Of Gold

Best Puppy In Breed
Ch Calowa Lurians Wings Of Gold


Winners Dog: (1-2-1-1)
Calowa Lurians Wings Of Gold

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Calowa Lurians Wings Of Gold


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Kelgerri's U Can't Touch This

Reserve Winners Bitch
Calowa Lurians I Can Fly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Calowa Lurians I Can Fly

Open Bitch Class
1st Kelgerri's U Can't Touch This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cerise Springfire's Hobo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ferngold's Dashing Charlotte

Best Puppy In Breed
Ferngold's Dashing Charlotte



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ferngold's Dashing Charlotte

Junior Puppy Bitch Class
1st Ferngold's Dashing Charlotte


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Puppy In Breed
Trax Gordie Zigmund Forbes


Winners Dog: (1-0-1-0)
Trax Gordie Zigmund Forbes

Junior Puppy Dog Class
1st Trax Gordie Zigmund Forbes



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   23
Group 2nd   
Ch Sirhan Shwana Zinnia Windstorm
  Saluki   22
Group 3rd   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   15
Group 4th   
Ch Africanadian James T Kirk
  Basenji   14
BPIG    McCartney's Image   Whippet   N/A
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Awbari Sugar Moonbeam




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Africanadian James T Kirk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Pawprints N Chetcote Couture

Best Of Opposite Sex
Luna Caprese Maracaibo Rum E Cocaina

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Daclier Cinamon Heart Chetcote

Best Puppy In Breed
Sweet Little Lady Madonna


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Daclier Cinamon Heart Chetcote

Reserve Winners Bitch
Sweet Little Lady Madonna

Senior Puppy Bitch Class
1st Sweet Little Lady Madonna

12-18 Month Bitch Class
1st Daclier Cinamon Heart Chetcote


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Kinglir At Curiann

Best Of Opposite Sex
Ch Kinvarna At Curiann

Best Puppy In Breed
Odenwolf's Sheila

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Odenwolf's Sheila

Senior Puppy Bitch Class
1st Odenwolf's Sheila


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 6 pts (4-1-1-1)
GCh Sirhan Shwana Zinnia Windstorm

Best Of Opposite Sex
Ch Windstorm Valur I’m So Vain

Best Of Winners: (4-1-1-1)
Zyan Into The Windstorm

Best Puppy In Breed
Shwana Absolute Windstorm


Winners Dog: (4-1-1-1)
Zyan Into The Windstorm

Reserve Winners Dog
Feliice Uncompromised Matisse

Senior Puppy Dog Class
1st Haefen Justus Prevails

Canadian Bred Dog Class
1st Zyan Into The Windstorm

Open Dog Class
1st Feliice Uncompromised Matisse
2nd Windstorm Ymir You're So Vain


Winners Bitch: (4-1-1-1)
Shwana Absolute Windstorm

Senior Puppy Bitch Class
1st Shwana Absolute Windstorm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch McCartney N Alacrity Celeste

Best Puppy In Breed
McCartney's Image

Select Bitch
Ch McCartney's Star Line Up



Winners Bitch: (0-2-0-2)
McCartney's Image

Reserve Winners Bitch
Devonair's Darkwing Yarah

Senior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Image

Open Bitch Class
1st Devonair's Darkwing Yarah


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Katelon Bajona-Fox Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   26
Group 2nd   GCh Summerford's What Ever   Newfoundland   23
Group 3rd    Amarok's Northern Sanctuary   Siberian Husky   21
Group 4th   
Eugen Arya Chanel
  Schnauzer (Giant)   16
BPIG   
Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter
  Great Dane   N/A
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shelaskan Bearhug Heart Tug

Best Of Opposite Sex
Bearhug's Sweet Godzilla

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shelaskan Bearhug Heart Tug

Best Puppy In Breed
Shelaskan Bearhug Heart Tug


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shelaskan Bearhug Heart Tug

Junior Puppy Dog Class
1st Shelaskan Bearhug Heart Tug


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kumnc Gotham City's Dark Knight

Best Puppy In Breed
Kumnc Gotham City's Dark Knight


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kumnc Gotham City's Dark Knight

Junior Puppy Dog Class
1st Kumnc Gotham City's Dark Knight



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bagheera Bella Deti Arbata

Best Of Opposite Sex
Makovey Noch Na Kupalu

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bagheera Bella Deti Arbata

Best Puppy In Breed
Makovey Noch Na Kupalu


Winners Dog: (1-1-0-0)
Makovey Noch Na Kupalu

Senior Puppy Dog Class
1st Makovey Noch Na Kupalu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bagheera Bella Deti Arbata

12-18 Month Bitch Class
1st Bagheera Bella Deti Arbata


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Shearer Winstar's What Dreams Are Made Of



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Knatchbull's Rose Of Darby

Best Of Opposite Sex
Guardnangel's Castle Keep

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Knatchbull's Rose Of Darby

Best Puppy In Breed
Knatchbull's Look At Me


Winners Dog: (1-2-0-0)
Guardnangel's Castle Keep

Open Dog Class
1st Guardnangel's Castle Keep


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Knatchbull's Rose Of Darby

Reserve Winners Bitch
Knatchbull's Look At Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Knatchbull's Look At Me

12-18 Month Bitch Class
1st Knatchbull's Rose Of Darby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Scandifio's Legacy Of Leo Di Pullanos



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Best Puppy In Breed
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Summerford's What Ever

Best Of Opposite Sex
Ch Ailama Try To Win




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Ch Claircreek Venezia d'Pissarro



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Claircreek Venezia d'Pissarro

Reserve Winners Bitch
Portside Je Ne Sais Quoi

12-18 Month Bitch Class
1st Claircreek Venezia d'Pissarro
2nd Portside Je Ne Sais Quoi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daisy Duke Von Der Indischen-See



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Eugen Arya Chanel

Best Of Opposite Sex
Histyle's The Avro Arrow

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Eugen Arya Chanel

Best Puppy In Breed
Histyle's The Avro Arrow


Winners Dog: (1-1-0-0)
Histyle's The Avro Arrow

Junior Puppy Dog Class
1st Histyle's The Avro Arrow


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eugen Arya Chanel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eugen Arya Chanel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Peppermill Encore Presentation

Best Puppy In Breed
Peppermill Encore Presentation



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Peppermill Encore Presentation

Reserve Winners Bitch
Silcort Emma May

Junior Puppy Bitch Class
1st Peppermill Encore Presentation

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Silcort Emma May


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Ch Amarok's Northern Sanctuary

Best Puppy In Breed
Perun's Evening Primrose



Winners Bitch: (0-5-0-0)
Amarok's Northern Sanctuary

Reserve Winners Bitch
Perun's Evening Primrose

Senior Puppy Bitch Class
1st Perun's Evening Primrose
2nd Perun's Angel Trumpet

Canadian Bred Bitch Class
1st Perun's Jewel Orchid
2nd Perun's Silver Lace Vine

Open Bitch Class
1st Amarok's Northern Sanctuary


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   GCh Zlatapraha Peterson   Cesky Terrier   14
Group 2nd   
Ch Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   13
Group 3rd    Jewels Cinnamon Spice From Afar   Bull Terrier (Miniature)   12
Group 4th    Holweit's Izzy's Good Time Gal   Welsh Terrier   10
BPIG    Ashlyn's My Little Girl   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jewels Cinnamon Spice From Afar



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Jewels Cinnamon Spice From Afar

Reserve Winners Bitch
Jewels She's Got Rhythm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jewels Cinnamon Spice From Afar

Open Bitch Class
1st Jewels She's Got Rhythm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Ch Northernclan's Red Quinn

Best Of Opposite Sex
Ch Vronernes Cairwick Haley Kirn

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Northernclan's Red Quinn

Best Puppy In Breed
Skerryvore Isla Touch Of Magic


Winners Dog: (1-3-0-0)
Northernclan's Red Quinn

Open Dog Class
1st Northernclan's Red Quinn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amblegreen Dralion MacDougal


Winners Dog: (1-0-0-0)
Amblegreen Dralion MacDougal

12-18 Month Dog Class
1st Amblegreen Dralion MacDougal



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ashlyn's My Little Girl

Best Puppy In Breed
Ashlyn's My Little Girl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ashlyn's My Little Girl

Reserve Winners Bitch
Sparx Hide And Go Seek

Junior Puppy Bitch Class
1st Sparx Hide And Go Seek

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashlyn's My Little Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Haslemere Haggis Heads To Toulin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Holweit's Izzy's Good Time Gal

Best Of Opposite Sex
Ch Shiloh Morning's My Ernest Prayer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Holweit's Izzy's Good Time Gal


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Holweit's Izzy's Good Time Gal

Open Bitch Class
1st Holweit's Izzy's Good Time Gal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skyehigh's High Class



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skyehigh's High Class

12-18 Month Bitch Class
1st Skyehigh's High Class


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Laurelgate's Radical Riggs
  Havanese   21
Group 2nd   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   18
Group 3rd   GCh Claripugs The Diplomat   Pug   17
Group 4th   
GCh Tinyprints Watch Me Win
  Pomeranian   15
BPIG    Midsummers Chilton Radar Love   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GCh Burbrook Wug Royal Shenanigans

Best Of Opposite Sex
GCh Burbrook Broduil FitzWug

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Embee Jewelcroft Midnight Luau

Best Puppy In Breed
Midsummers Chilton Radar Love

Select Dog
Ch Midsummers Mull Of Kyntire

Select Bitch
Ch Tallygolds Misty Evening


Winners Dog: (1-4-2-2)
Jewelcroft's Trade Secret

12-18 Month Dog Class
1st Jewelcroft's Trade Secret


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Embee Jewelcroft Midnight Luau

Reserve Winners Bitch
Midsummers Cranberry Crisp

Junior Puppy Bitch Class
1st Midsummers Chilton Radar Love
2nd Midsummer Born To Be Wild

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Midsummers Cranberry Crisp

Open Bitch Class
1st Embee Jewelcroft Midnight Luau


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zhen's Dare To Dream

Best Puppy In Breed
Zhen's Dare To Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zhen's Dare To Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Zhen's Dare To Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Laurelgate's Radical Riggs

Best Of Opposite Sex
Rockhurst's Little Smiles

Best Puppy In Breed
Rockhurst's Little Smiles



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bluechip Livin La Vida Loca

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Miss Maybelline

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Miss Maybelline



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Heaven Sent Miss Maybelline

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Miss Maybelline


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Tinyprints Watch Me Win

Best Of Opposite Sex
Winterhaven Great Expectations

Best Puppy In Breed
Winterhaven Great Expectations

Select Dog
Ch Winterhaven R Impressive Baron



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Winterhaven Great Expectations

Reserve Winners Bitch
Tinyprints Glimmering Light

Junior Puppy Bitch Class
1st Tinyprints Glimmering Light

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Winterhaven Great Expectations


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Claripugs The Diplomat

Best Of Opposite Sex
GCh CurlyQ's Christmas Star




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   20
Group 2nd   
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   18
Group 3rd   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   17
Group 4th   
Ch Keesridge The Essence Of Zivah
  Keeshond   16
BPIG    Fullofbull's Toto   French Bulldog   N/A
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Topbrass Guns N Roses Firecracker

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Nonnies Bruno

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Bulldacious Nonnies Bruno

Select Bitch
Ch MBM's Everli Quinn


Winners Dog: (1-1-0-2)
Bulldacious Nonnies Bruno

Open Dog Class
1st Bulldacious Nonnies Bruno


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Ultimate Bulldacious Premium Lager

12-18 Month Bitch Class
1st Ultimate Bulldacious Premium Lager


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After

Best Of Opposite Sex
Fairytails RRK Light Up The Night

Best Puppy In Breed
Fairytails RRK Light Up The Night



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fairytails RRK Light Up The Night

Senior Puppy Bitch Class
1st Fairytails RRK Light Up The Night


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mi-Pao's Jasper The Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mi-Pao's Jasper The Bear

12-18 Month Dog Class
1st Mi-Pao's Jasper The Bear



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Ch Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
Aristocrafts Elfrida

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Fullofbull's Toto

Best Puppy In Breed
Ch Fullofbull's Toto


Winners Dog: (3-2-0-0)
Fullofbull's Toto

Reserve Winners Dog
Ashmoor's Rosehall Theodore

Junior Puppy Dog Class
1st Ashmoor's Rosehall Theodore

Senior Puppy Dog Class
1st Fullofbull's Toto

Open Dog Class
1st Eltorro's Imperiale Isn't He Nifty


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Aristocrafts Elfrida

Reserve Winners Bitch
Petitslutins Robb Isle Shado

Open Bitch Class
1st Aristocrafts Elfrida
2nd Petitslutins Robb Isle Shado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Superlative's Dirty Karma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Keesridge The Essence Of Zivah

Best Of Opposite Sex
Keesridge Legendary Warrior

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Keesridge Reflection O' Heaven

Best Puppy In Breed
Keesridge Reflection O' Heaven


Winners Dog: (1-2-0-1)
Keesridge Legendary Warrior

Junior Puppy Dog Class
1st Keesridge Legendary Warrior


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Keesridge Reflection O' Heaven

Reserve Winners Bitch
Keesridge Hey There Charligirl

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Hey There Charligirl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keesridge Reflection O' Heaven


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellefleet Arabesque Daydream Believer

Best Of Opposite Sex
Bellefleet Gravitational Force

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellefleet Arabesque Daydream Believer

Best Puppy In Breed
Bellefleet Gravitational Force


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellefleet Gravitational Force

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet Gravitational Force


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   28
Group 2nd   
Ch Omega Hey What Ever
  Collie (Rough)   24
Group 3rd   Ch Lambluv's Belewether Boy   Old English Sheepdog   21
Group 4th   
Ch Szentmihályi-Szabó Nemes
  Puli   20
BPIG    Bonnyville's Above And Beyond   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Antares Rise Of The Phoenix

Best Puppy In Breed
Antares Rise Of The Phoenix


Senior Puppy Dog Class
1st Antares Altair Rising

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Antares Eye Of The Cyclops


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Antares Rise Of The Phoenix

Senior Puppy Bitch Class
1st Antares Rise Of The Phoenix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Chantryile Hayley Lady Of Dior

Best Of Opposite Sex
MOTCh Xolid Bouncer Of Dark Brightness

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Chantryile Hayley Lady Of Dior

Best Puppy In Breed
Groguard Fantasia


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Chantryile Hayley Lady Of Dior

Reserve Winners Bitch
Groguard Electra

Junior Puppy Bitch Class
1st Groguard Fantasia

Open Bitch Class
1st Chantryile Hayley Lady Of Dior
2nd Groguard Electra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Omega Hey What Ever

Best Of Opposite Sex
Highlandblue Crishmal N Clover

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Omega's Classified

Best Puppy In Breed
Highlandblue Crishmal N Clover


Winners Dog: (1-1-1-0)
Omega's Classified

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Omega's Classified


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Highlandblue Crishmal N Clover

Senior Puppy Bitch Class
1st Highlandblue Crishmal N Clover


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Heaven Sent Gettin Caught In The Rain



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Diesel Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Ch Erena Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Ch Erena Vom Burgimwald




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kyon's Nordic Princess

Best Of Opposite Sex
Kimura's Uno

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kyon's Nordic Princess


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kimura's Uno

Open Dog Class
1st Kimura's Uno


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kyon's Nordic Princess

Open Bitch Class
1st Kyon's Nordic Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lambluv's Belewether Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Szentmihályi-Szabó Nemes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 7 pts (4-4-0-0)
Bonnyville's Above And Beyond

Best Of Opposite Sex
Futurehaven Up Up And Away

Best Of Winners: (4-4-0-0)
Bonnyville's Above And Beyond

Best Puppy In Breed
Bonnyville's Above And Beyond


Winners Dog: (4-4-0-0)
Bonnyville's Above And Beyond

Reserve Winners Dog
Avebury's Riot Act

Junior Puppy Dog Class
1st Avebury's Riot Act
2nd Stonehaven's Bruiser Bukowski

Senior Puppy Dog Class
1st Bonnyville's Above And Beyond

12-18 Month Dog Class
1st Starquest Cermel Turbo Charged


Winners Bitch: (4-4-0-0)
Futurehaven Up Up And Away

Reserve Winners Bitch
Ramblinbrooks Amazin Grace

Canadian Bred Bitch Class
1st Regaloake's Soleil

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Futurehaven Up Up And Away
2nd Ramblinbrooks Amazin Grace

Open Bitch Class
1st Goldenhylite's Surpreez


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Becen's Fireball

Best Of Opposite Sex
Ch Tian Yi Grace

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tian Yi Grace

Best Puppy In Breed
Becen's Monster Mash


Winners Dog: (1-1-1-0)
Becen's Monster Mash

Junior Puppy Dog Class
1st Becen's Monster Mash


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tian Yi Grace

12-18 Month Bitch Class
1st Tian Yi Grace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 22nd of June 2017 11:48:57 PM