Barrie Kennel & Obedience Club
Monday, August 7, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Carmen Navarro
Newfoundland  
GCh Summerford's What Ever
Points: 236 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carmen Navarro
Miniature Pinscher  
Ch Rexroth's Angelina
Best Puppy In Show
Judge: Carmen Navarro
Samoyed   Vanderbilt's Sweet Talker
Best Baby Puppy In Show
Judge: Carmen Navarro
Doberman Pinscher   Fayek's Always Dreaming
Best Altered In Show
Judge: Carmen Navarro
Boxer   Haltonhill's Flying High








Group 1 - Francois Bernier Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kriscoland's Thrill Of It All
  Retriever (Labrador)   60
Group 2nd   
GChEx Triseter Celtic Player
  Setter (Gordon)   50
Group 3rd   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   47
Group 4th   
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz
  Weimaraner   32
BPIG    Egerton Calabri Pinkrosesnlace   Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gemini's Creating A Scene At Maplelane   Retriever (Golden)   0
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Neigenuveaux's Make It So

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Neigenuveaux's Make It So

Best Puppy In Breed
Neigenuveaux's My Gal Moonbeam


Winners Dog: (2-4-1-0)
Outdoors Durango

Reserve Winners Dog
Kadiz Von Der Leibrucke

Open Dog Class
1st Outdoors Durango
2nd Kadiz Von Der Leibrucke

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Perryglen's Making Contact

Best Of Opposite Sex
Perryglen's The Life Of Riley

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Solivia's Blissful

Best Puppy In Breed
Ch Perryglen's Pepper

Select Bitch
Ch Perryglen's Pepper


Winners Dog: (1-2-0-2)
Perryglen's The Life Of Riley

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Perryglen's The Life Of Riley


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Solivia's Blissful

Reserve Winners Bitch
Perryglen's Explaining To Do

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Perryglen's Explaining To Do

Open Bitch Class
1st Solivia's Blissful

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Leaside's Ricochet

Best Puppy In Breed
Stannyfields Exquisite Diamond



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Stannyfields Exquisite Diamond

Reserve Winners Bitch
Stannyfield Rayleigh Blue Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Stannyfields Exquisite Diamond

Open Bitch Class
1st Stannyfield Rayleigh Blue Sky

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 14 pts (2-6-4-3)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Starling's Ace Of Spades

Best Of Winners: (2-6-4-3)
Shilo's Yorr The One That I Want

Best Puppy In Breed
GCh Sarabay's Where's The Beef

Select Dog
Ch Gold'NTouch Keeper Of The Stars

Select Bitch
Ch Karnerblue Dreams Come 'n' True


Winners Bitch: (2-6-4-3)
Baileymist N Starling Showgirl

Reserve Winners Bitch
Sarabay's Cobra High Performance

Senior Puppy Bitch Class
1st Downtoearth's A Winters Kiss
2nd Zenevieva Luchair

12-18 Month Bitch Class
1st Baileymist N Starling Showgirl

Canadian Bred Bitch Class
1st Maplelane's I Love You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stormynights Make U A Believer

Open Bitch Class
1st Sarabay's Cobra High Performance

3-6 Month Bitch Class
1st Blastem's Skye High
2nd Starlings Queen Bea

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 9 pts (4-3-1-2)
Ch Kriscoland's Thrill Of It All

Best Of Opposite Sex
Grandriver's Teddy Bear

Best Of Winners: (4-3-1-2)
Grandriver's Teddy Bear

Best Puppy In Breed
Ironridge's Roustabout

Select Dog
Ch Hunterleigh Journeys End At KD

Select Bitch
GCh Devonsleigh's Black Charm


Winners Dog: (4-3-1-2)
Grandriver's Teddy Bear

Reserve Winners Dog
Mooselake Rebel With Cause

Senior Puppy Dog Class
1st Breckin Dat's Wally Bear At Asklar

12-18 Month Dog Class
1st Grandriver's Teddy Bear

Open Dog Class
1st Mooselake Rebel With Cause
2nd Asklar's Spirit And Soul


Winners Bitch: (4-3-1-2)
Ironridge's Road Trippin

Reserve Winners Bitch
Ironridge's Roustabout

Junior Puppy Bitch Class
1st Ironridge's Roustabout

12-18 Month Bitch Class
1st Ironridge's Road Trippin

Open Bitch Class
1st Asklar's Lets Ride

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Edenvalley Red Dory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Edenvalley Red Dory

Open Bitch Class
1st Edenvalley Red Dory

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChEx Triseter Celtic Player

Best Of Opposite Sex
Ch Bran Linn Amulet


Winners Dog: (1-0-1-1)
Black Anvil Rampant Lion

Open Dog Class
1st Black Anvil Rampant Lion


Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On

Best Of Opposite Sex
Clancuddy Eilis Of Annagh



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Clancuddy Eilis Of Annagh

Reserve Winners Bitch
Cornadore Avon To Annagh

12-18 Month Bitch Class
1st Clancuddy Eilis Of Annagh

Open Bitch Class
1st Cornadore Avon To Annagh

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yorick's Breaking Records



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Cerise Springfire's Hobo

Best Of Opposite Sex
Ch Trojh's N Pawmarc By A Girl A Drink

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Shore Rudy Liberty forRuskate


Winners Dog: (1-1-1-1)
Shore Rudy Liberty forRuskate

Open Dog Class
1st Shore Rudy Liberty forRuskate


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Ruskate's December Maddison

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ruskate's December Maddison

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Camkota Phenomenon



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Best Puppy In Breed
Egerton Calabri Pinkrosesnlace


3-6 Month Dog Class
1st Calabri Fischer


Winners Bitch: (0-3-0-0)
Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Reserve Winners Bitch
Calabri Tally Ho

Junior Puppy Bitch Class
1st Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Open Bitch Class
1st Calabri Tally Ho

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz

Best Of Opposite Sex
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Select Bitch
Ch Wynder's Beneath The Waves


Winners Dog: (1-0-1-2)
Wynder's Yellow Ledbetter

12-18 Month Dog Class
1st Wynder's Yellow Ledbetter






Group 2 - Carmen Navarro Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   25
Group 2nd   GCh Foxtail's Race To The Finish   Beagle   23
Group 3rd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   22
Group 4th   
Ch Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   21
BPIG   
Ch Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Keen N Egbar I'm Big Red Too   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Carmen Navarro

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Xzotika's Heaven Only Knows

Best Of Opposite Sex
Napier's Omg Did You Hear

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Xzotika's Heaven Only Knows


Winners Dog: (1-1-0-0)
Xzotika's Heaven Only Knows

Open Dog Class
1st Xzotika's Heaven Only Knows


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Napier's Omg Did You Hear

12-18 Month Bitch Class
1st Napier's Omg Did You Hear

Judge: Carmen Navarro

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Africanadian James T Kirk

Select Dog
GCh Bushwacker Mercury Rising



Judge: Faye Strauss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Carmen Navarro

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sweet Little Lady Madonna


3-6 Month Dog Class
1st Keen N Egbar I'm Big Red Too


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Grandgables Lil Ms Europa

Best Puppy In Breed
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Grandgables Lil Ms Europa

Reserve Winners Bitch
Grandgables Saucy Paradach

Senior Puppy Bitch Class
1st Trakehndachs Ms Wild Ride

Canadian Bred Bitch Class
1st Grandgables Saucy Paradach

Open Bitch Class
1st Grandgables Lil Ms Europa

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Shell Adore Me

Best Puppy In Breed
Lakilanni Shell Adore Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Shell Adore Me

Senior Puppy Dog Class
1st Lakilanni Shell Adore Me


Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Gulliagh Alzlam

Best Of Opposite Sex
Ch Omara At Wolfholm O'Tyrconnell

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Gulliagh Alzlam

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act


Winners Dog: (1-2-2-1)
Gulliagh Alzlam

Open Dog Class
1st Gulliagh Alzlam


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Castlekeep's Javelina Leap

Reserve Winners Bitch
Odenwolf's Sheila

12-18 Month Bitch Class
1st Odenwolf's Sheila

Open Bitch Class
1st Castlekeep's Javelina Leap

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fanta's Summer Fling

Best Of Opposite Sex
Fanta's Arctic Rebel

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fanta's Summer Fling


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fanta's Arctic Rebel

Open Dog Class
1st Fanta's Arctic Rebel


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fanta's Summer Fling

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fanta's Summer Fling

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Karob Sandstorm Told You So



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Windyshores Songs Of Magic

Best Of Opposite Sex
Touchstone Jailhouse Rock

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Windyshores Songs Of Magic

Best Puppy In Breed
Touchstone Jailhouse Rock


Winners Dog: (2-1-0-0)
Touchstone Jailhouse Rock

Reserve Winners Dog
Azure's Fleeting Image

Junior Puppy Dog Class
1st Touchstone Jailhouse Rock

Canadian Bred Dog Class
1st Azure's Fleeting Image


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Windyshores Songs Of Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Windyshores Songs Of Magic





Group 3 - Faye Strauss Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   63
Group 2nd   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   62
Group 3rd   
GCh Tiamat's All About That Base
  Boxer   57
Group 4th   
Ch Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   43
BPIG    Vanderbilt's Sweet Talker   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fayek's Always Dreaming   Doberman Pinscher   0
Best Altered In Group    Haltonhill's Flying High   Boxer   0
Judge: Faye Strauss

Best Of Breed: 13 pts (5-1-5-3)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Ch Tickitbou's Fatal Attraction

Best Of Winners: (5-1-5-3)
Hillyards Leopold

Best Puppy In Breed
Dabalon's Mister Soul

Select Dog
GCh Nastinan's Wishing For It All

Select Bitch
Ch Vanquish's The It Girl

Judge: Faye Strauss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee



Judge: Faye Strauss

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Hi-Air Northrop Lightning

Best Of Opposite Sex
Fleur De Lis's Karewe Of Mystic Of Time

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sterling's Whitewater Knight

Best Puppy In Breed
Sterling's Whitewater Knight


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sterling's Whitewater Knight

Senior Puppy Dog Class
1st Sterling's Whitewater Knight

Judge: Faye Strauss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever



Judge: Faye Strauss

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Claircreek Limitless Dreams

Best Puppy In Breed
Claircreek Limitless Dreams

Select Dog
Ch Seabury's Final Fantasea



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Claircreek Limitless Dreams

Reserve Winners Bitch
Lunanova Rebel At Silverspring

Junior Puppy Bitch Class
1st Claircreek Limitless Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Lunanova Rebel At Silverspring
2nd Lunanova's Legend Of Zelda

Judge: Faye Strauss

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Esmonds Devil Went Down To Georgia

Best Of Opposite Sex
Greif Aus Der Wildnis

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Abraxus Noel

Best Puppy In Breed
Abraxus Noel


Winners Dog: (1-1-0-1)
Greif Aus Der Wildnis

Senior Puppy Dog Class
1st Greif Aus Der Wildnis


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Abraxus Noel

Junior Puppy Bitch Class
1st Abraxus Noel

Judge: Faye Strauss

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Twin Branch's Remington Rambo Man

Best Of Opposite Sex
Westhaven's When You Wish Upon A Star Heidi

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Twin Branch's Remington Rambo Man

Best Puppy In Breed
Nerthus Don't Just Fly Soar

Judge: Faye Strauss

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Vanderbilt's Sweet Talker

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Dangerous Deal

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Sweet Talker

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Sweet Talker


Winners Dog: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Sweet Talker

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Sweet Talker

3-6 Month Dog Class
1st Vanderbilt's Ride The Rainbow


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Dangerous Deal

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Sweet Chili Pepper

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Dangerous Deal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanderbilt's Sweet Chili Pepper

Judge: Faye Strauss

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eugen Arya Chanel







Group 4 - Carlos Quinones Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   15
Group 2nd   Ch Northcote Larkspur Of Course   Lakeland Terrier   13
Group 3rd   Ch Rexroth's Dirty Martini   Norwich Terrier   12
Group 4th   
Ch Pinehome Lives Of Girls 'N Women
  Soft-Coated Wheaten Terrier   11
BPIG   Ch Rexroth's Dirty Martini   Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Brandenburg's Indigo
  Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Benayr Brumby

Best Of Opposite Sex
Armirelli Show Leader

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Benayr Brumby

Best Puppy In Breed
Armirelli Show Leader


Winners Dog: (1-1-0-0)
Benayr Brumby

Open Dog Class
1st Benayr Brumby


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Armirelli Show Leader

Junior Puppy Bitch Class
1st Armirelli Show Leader

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Thunderally's Putin On The Ritz

Best Puppy In Breed
Thunderally's Putin On The Ritz


Winners Dog: (1-0-0-0)
Thunderally's Putin On The Ritz

Senior Puppy Dog Class
1st Thunderally's Putin On The Ritz


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MeliaGold's Mighty Gamer



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Northcote Larkspur Of Course



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Northcote Larkspur Of Course

12-18 Month Bitch Class
1st Northcote Larkspur Of Course

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Foxlore Cinnamon Twist

Best Puppy In Breed
Foxlore Shout It Out Loud



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Foxlore Cinnamon Twist

Reserve Winners Bitch
Foxlore Shout It Out Loud

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxlore Shout It Out Loud

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxlore Cinnamon Twist

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Dirty Martini

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Dirty Martini



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Portadown's Dynamite


3-6 Month Dog Class
1st Brandenburg's Indigo


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Portadown's Dynamite

Open Bitch Class
1st Portadown's Dynamite

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Scalawag Paloma I Won The Mirror Ball



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Pinehome Lives Of Girls 'N Women

Best Puppy In Breed
Ch Pinehome Lives Of Girls 'N Women

Select Bitch
Ch Erinisle's Countess Of Lindsay



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Forestfield Shotgun Rider

Best Of Opposite Sex
Kasamar's The Royal She



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kasamar's The Royal She

12-18 Month Bitch Class
1st Kasamar's The Royal She





Group 5 - Francois Bernier Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   22
Group 2nd   
GCh Very Wonder Full Mano Gentis
  Havanese   21
Group 3rd   Ch Carmorosa's Ranger Rick   Silky Terrier   18
Group 4th   Ch Moongate Toy Soldier For Cogie   Chihuahua (Short Coat)   17
BPIG    Pekeden Black Sabbath   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ashstone's Kerri On Moonbeam   Havanese   0
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Midsummer Take A Back Road

Best Puppy In Breed
Ch Midsummer Take A Back Road



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Neche's Lily Of The Valley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Neche's Lily Of The Valley

Open Bitch Class
1st Neche's Lily Of The Valley

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moongate Toy Soldier For Cogie



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
Ch KRA N Navyn It's About Time

Select Bitch
Ch Cinnamonhill A Little Romance



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Cinnamonhill Sunshinen Whiskey

Reserve Winners Bitch
Hell's Angel Of Legends Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Hell's Angel Of Legends Heart

Open Bitch Class
1st Cinnamonhill Sunshinen Whiskey

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Puppy In Breed
Ch Laurelgate Katie Hearts Delite

Select Dog
GCh Selah Leavin N Impression



3-6 Month Bitch Class
1st Ashstone's Kerri On Moonbeam

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castel's Montague



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pekeden Black Sabbath

Best Puppy In Breed
Pekeden Black Sabbath


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pekeden Black Sabbath

Junior Puppy Dog Class
1st Pekeden Black Sabbath


Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Heubergs Chips Ahoy

Best Of Opposite Sex
Heubergs Honeysuckle Rose

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Heubergs Honeysuckle Rose

Best Puppy In Breed
Heubergs Hurricane Wilma

Select Bitch
GCh CurlyQ's Christmas Star


Winners Dog: (1-3-1-1)
Heubergs Rose Tattoo

12-18 Month Dog Class
1st Heubergs Rose Tattoo


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Heubergs Honeysuckle Rose

Reserve Winners Bitch
Heubergs Yellow Rose Of Texas

12-18 Month Bitch Class
1st Heubergs Yellow Rose Of Texas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heubergs Hurricane Wilma

Open Bitch Class
1st Heubergs Honeysuckle Rose

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Carmorosa's Ranger Rick



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Szulik's Mister Munster Junior

Select Dog
GCh DeeBet's Excalibur







Group 6 - Carlos Quinones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   19
Group 2nd   Ch Opus's Feel The Light   Poodle (Miniature)   18
Group 3rd   
Ch Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   16
Group 4th   
Echoviews Nu Gem For Clairity
  Dalmatian   15
BPIG   
Echoviews Nu Gem For Clairity
  Dalmatian   N/A
Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Weylinmarsh's Pierre Is Royal


Winners Dog: (1-0-0-0)
Weylinmarsh's Pierre Is Royal

12-18 Month Dog Class
1st Weylinmarsh's Pierre Is Royal


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GCh Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Best Of Opposite Sex
Cherokee Legend Annie Oakley

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Cherokee Legend Annie Oakley

Best Puppy In Breed
Cherokee Legend Annie Oakley


Winners Dog: (2-4-1-1)
Bulldacious Veni Vidi Vici

Reserve Winners Dog
Jacib's Dreamcatcher

12-18 Month Dog Class
1st Jacib's Dreamcatcher

Open Dog Class
1st Bulldacious Veni Vidi Vici

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Echoviews Nu Gem For Clairity

Best Puppy In Breed
Echoviews Nu Gem For Clairity



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Echoviews Nu Gem For Clairity

Junior Puppy Bitch Class
1st Echoviews Nu Gem For Clairity

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Valpo's Man Of Steele



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lasacas Marshall A. Constable



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Potrero Musicbox I Have A Dream Of Rainbows

Best Puppy In Breed
Potrero Musicbox I Have A Dream Of Rainbows


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Opus's Feel The Light

Best Of Opposite Sex
Asa's Believe It Or Not

Best Puppy In Breed
Asa's Believe It Or Not


Winners Dog: (1-0-0-1)
Asa's Believe It Or Not

Junior Puppy Dog Class
1st Asa's Believe It Or Not


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Regalred Last Try N Dungreggor

Best Puppy In Breed
Celamour's Into The Candyland



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Regalred Last Try N Dungreggor

Reserve Winners Bitch
Celamour's Into The Candyland

Senior Puppy Bitch Class
1st Celamour Chip N Dale's Journey

12-18 Month Bitch Class
1st Regalred Last Try N Dungreggor

Canadian Bred Bitch Class
1st Celamour's Into The Candyland

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vestal Rivendell Blue Chalcedony


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa





Group 7 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st    Grandgables Deja Blue Wriggle Bum   Shetland Sheepdog   26
Group 2nd   
GCh Omega Magic Touch
  Collie (Rough)   19
Group 3rd   
Ch Bayshore Stonehaven Heart Breaker At HHC
  Australian Shepherd   17
Group 4th   
Bubbleton Agent Orange
  Puli   11
BPIG   
GCh Sharls Crinan She's All That
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wenlisa's Enchanted Memories   Australian Shepherd   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wholearth Blue Levi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wholearth Blue Levi

Open Dog Class
1st Wholearth Blue Levi


3-6 Month Bitch Class
1st Agassiz's Always A Dreamer

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
Ch Bayshore Stonehaven Heart Breaker At HHC

Best Of Opposite Sex
Qtaussies Wild Ride

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Vulcan's Midnight Flyer

Best Puppy In Breed
Tresrullah's Holler N All About It

Select Dog
GCh Novacoast Believe In Magic


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Qtaussies Wild Ride

Senior Puppy Bitch Class
1st Qtaussies Wild Ride

3-6 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Enchanted Memories

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Asset's I'm On Fire

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Flashback

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Hollowshot Flashback


Winners Dog: (1-1-1-0)
Hollowshot Spot On

12-18 Month Dog Class
1st Hollowshot Spot On


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hollowshot Flashback

12-18 Month Bitch Class
1st Hollowshot Flashback

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Omega Magic Touch

Best Puppy In Breed
Comeaway Magic Spell



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Comeaway Magic Spell

Junior Puppy Bitch Class
1st Comeaway Magic Spell

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
Ch BergerAlemnd's Dawning Hope

Best Of Opposite Sex
Harro Von Christiansund

Best Puppy In Breed
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Select Dog
GCh Cappi Vom Burgimwald


3-6 Month Bitch Class
1st Freya Vom Burgimwald

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's One Prim And Proper

Best Puppy In Breed
Kyon's One Prim And Proper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's One Prim And Proper

Junior Puppy Bitch Class
1st Kyon's One Prim And Proper

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bubbleton Agent Orange


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bubbleton Agent Orange

Open Dog Class
1st Bubbleton Agent Orange


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Grandgables Deja Blue Wriggle Bum

Best Of Opposite Sex
GCh Sharls Crinan She's All That

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Grandgables Deja Blue Wriggle Bum

Best Puppy In Breed
GCh Sharls Crinan She's All That


Winners Dog: (2-3-1-1)
Grandgables Deja Blue Wriggle Bum

Reserve Winners Dog
Lynphil Enchanter

Senior Puppy Dog Class
1st Lynphil Enchanter

12-18 Month Dog Class
1st Grandgables Deja Blue Wriggle Bum

3-6 Month Dog Class
1st Cermel's Shadow Man


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Lynphil Sing Me A Song

Reserve Winners Bitch
Ramblinbrook Satrday Nitefever

Senior Puppy Bitch Class
1st Lynphil Sing Me A Song
2nd Windgates Linspan's Novelty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ramblinbrook Satrday Nitefever

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 18th of November 2017 09:45:45 AM