Barrie Kennel & Obedience Club
Saturday, August 5, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Carlos Quinones
Newfoundland  
GCh Summerford's What Ever
Points: 314 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Carlos Quinones
Pug   Heubergs Hurricane Wilma
Best Baby Puppy In Show
Judge: Carlos Quinones
Afghan Hound   Candyland You Had Me At Hello
Best Altered In Show
Judge: Carlos Quinones
Siberian Husky  
Ch (Alt) Snowmist's Our Star Polaris
Best Brace In Show
Judge: Carlos Quinones
Siberian Husky 
Ch (Alt) Snowmist's Our Star Polaris & Siberian Husky 
GCh Huskystars Blazing Baelfire








Group 1 - Carlos Quinones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cerise Springfire's Hobo
  Spaniel (English Springer)   77
Group 2nd   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   73
Group 3rd   
Ch Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   70
Group 4th   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   64
BPIG   Ch Perryglen's Pepper   Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hope's Hiddencreek Vision   Spaniel (Brittany)   0
Best Altered In Group   Ch Perryglen's Betty Boop   Pointer   0
Best Brace In Group   
Ch Wynder's Beneath The Waves
  Weimaraner   0
Best Brace In Group   
Wynder's Yellow Ledbetter
  Weimaraner   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Neigenuveaux's Make It So

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Neigenuveaux's Make It So

Best Puppy In Breed
Neigenuveaux's My Gal Moonbeam


Winners Dog: (2-4-1-0)
Kadiz Von Der Leibrucke

Reserve Winners Dog
Outdoors Durango

Open Dog Class
1st Kadiz Von Der Leibrucke
2nd Outdoors Durango

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
Ch Perryglen's Daisy Dishface

Best Puppy In Breed
Perryglen's Pepper

Select Bitch
GCh Perryglen's Making Contact


Winners Dog: (1-2-1-2)
Perryglen's The Life Of Riley

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Perryglen's The Life Of Riley


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Perryglen's Pepper

Reserve Winners Bitch
Solivia's Blissful

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Perryglen's Pepper

Open Bitch Class
1st Solivia's Blissful

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Perryglen's Betty Boop

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Puppy In Breed
Stannyfields Exquisite Diamond

Select Bitch
GCh Legacyk So What's Your Point



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Stannyfields Exquisite Diamond

Reserve Winners Bitch
Stannyfield Rayleigh Blue Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Stannyfields Exquisite Diamond

Open Bitch Class
1st Stannyfield Rayleigh Blue Sky

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black


Winners Dog: (1-0-1-0)
Prairielight All Good

Open Dog Class
1st Prairielight All Good


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 11 pts (4-3-3-2)
Ch Kriscoland's Thrill Of It All

Best Of Opposite Sex
Bralex's Go Ahead And Jump

Best Of Winners: (4-3-3-2)
Bralex's Go Ahead And Jump

Best Puppy In Breed
Asa's Always On My Mind

Select Dog
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Select Bitch
GCh Devonsleigh's Black Charm


Winners Bitch: (4-3-3-2)
Grandriver's Copper Penny

Reserve Winners Bitch
Asklar's Lets Ride

Junior Puppy Bitch Class
1st Asa's Always On My Mind

12-18 Month Bitch Class
1st Grandriver's Copper Penny

Open Bitch Class
1st Asklar's Lets Ride

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Roaneden's Moral High Road

Best Of Opposite Sex
Edenvalley Red Dory



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Edenvalley Red Dory

Open Bitch Class
1st Edenvalley Red Dory

3-6 Month Bitch Class
1st Pikkinokka's Simply Divine

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
GChEx Triseter Celtic Player


Winners Dog: (1-0-1-1)
Black Anvil Rampant Lion

Open Dog Class
1st Black Anvil Rampant Lion


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On

Best Of Opposite Sex
Clancuddy Eilis Of Annagh


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yorick's Breaking Records



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Twoemz Spirit Of Faith

Best Of Opposite Sex
Hiddencreek's In His Likeness

Best Puppy In Breed
Hiddencreek's In His Likeness


Winners Dog: (1-0-0-1)
Hiddencreek's In His Likeness

Junior Puppy Dog Class
1st Hiddencreek's In His Likeness


3-6 Month Bitch Class
1st Hope's Hiddencreek Vision

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Cerise Springfire's Hobo

Best Of Opposite Sex
Trojh's N Pawmarc By A Girl A Drink

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Trojh's N Pawmarc By A Girl A Drink


Winners Dog: (1-2-1-0)
Shore Rudy Liberty forRuskate

Open Dog Class
1st Shore Rudy Liberty forRuskate


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Trojh's N Pawmarc By A Girl A Drink

Reserve Winners Bitch
Ruskate's June Miss Norma

12-18 Month Bitch Class
1st Ruskate's June Miss Norma

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trojh's N Pawmarc By A Girl A Drink

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Winfarthing's Sorcerer



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Camkota Phenomenon



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Calabri Heart 'N Seoul

Best Puppy In Breed
Egerton Calabri Pinkrosesnlace



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Calabri Heart 'N Seoul

Reserve Winners Bitch
Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Junior Puppy Bitch Class
1st Egerton Calabri Pinkrosesnlace

12-18 Month Bitch Class
1st Calabri Heart 'N Seoul
2nd Heelmark Shikari Shoot For The Moon

3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Hera Tine An Ghrian

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz

Best Of Opposite Sex
Wynder's Yellow Ledbetter

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Wynder's Yellow Ledbetter

Select Bitch
Ch Wynder's Beneath The Waves


Winners Dog: (1-1-1-2)
Wynder's Yellow Ledbetter

12-18 Month Dog Class
1st Wynder's Yellow Ledbetter





Group 2 - Carlos Quinones Top Dog
Points
Group 1st   GCh Foxtail's Race To The Finish   Beagle   33
Group 2nd   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   32
Group 3rd   
GCh Southbreeze Class Act
  Irish Wolfhound   31
Group 4th   
Ch Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   22
BPIG   
Ch Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Candyland You Had Me At Hello   Afghan Hound   0
Best Brace In Group    Tyrconnell's Wolfholm Nutmeg   Irish Wolfhound   0
Best Brace In Group   Ch Omara At Wolfholm O'Tyrconnell   Irish Wolfhound   0
Judge: Gerard Jipping

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Xzotika's Heaven Only Knows

Best Of Opposite Sex
Napier's Omg Did You Hear

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Xzotika's Heaven Only Knows


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Napier's Omg Did You Hear

Reserve Winners Bitch
Tirzah Effervescence

12-18 Month Bitch Class
1st Napier's Omg Did You Hear

Canadian Bred Bitch Class
1st Tirzah's Cameo Of Candyland

Open Bitch Class
1st Tirzah Effervescence

Judge: Gerard Jipping

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bushwacker Mercury Rising

Select Dog
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Gerard Jipping

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Pawprints N Chetcote Couture

Best Of Opposite Sex
Keen's Play Among The Stars

Select Bitch
GCh Sweet Little Lady Madonna


Winners Dog: (1-0-0-2)
Keen's Play Among The Stars

12-18 Month Dog Class
1st Keen's Play Among The Stars

3-6 Month Dog Class
1st Keen N Egbar I'm Big Red Too


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 6 pts (0-5-1-1)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
GCh Trakehndachs CC Electra

Best Puppy In Breed
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables



Winners Bitch: (0-5-1-1)
Grandgables Lil Ms Europa

Reserve Winners Bitch
Grandgables Saucy Paradach

Senior Puppy Bitch Class
1st Trakehndachs Ms Wild Ride
2nd Trakehndachs Harley Quinn

Canadian Bred Bitch Class
1st Grandgables Saucy Paradach

Open Bitch Class
1st Grandgables Lil Ms Europa
2nd Dachsforth HeavenlyHund Zoya

Judge: Gerard Jipping

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick



Judge: Gerard Jipping

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GCh Southbreeze Class Act

Best Of Opposite Sex
Ch Castlekeep's Steel Magnolia

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Expecto Patronum Of Wolfholm

Select Dog
Ch Castlekeep Dark N Stormynights


Winners Dog: (2-3-2-2)
Expecto Patronum Of Wolfholm

Reserve Winners Dog
Gulliagh Alzlam

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Expecto Patronum Of Wolfholm

Open Dog Class
1st Gulliagh Alzlam


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Tyrconnell's Wolfholm Nutmeg

Reserve Winners Bitch
Castlekeep's Javelina Leap

12-18 Month Bitch Class
1st Odenwolf's Sheila

Open Bitch Class
1st Tyrconnell's Wolfholm Nutmeg
2nd Castlekeep's Javelina Leap

Judge: Gerard Jipping

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fanta's Arctic Rebel

Best Of Opposite Sex
Fanta's Summer Fling

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fanta's Arctic Rebel


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fanta's Arctic Rebel

Open Dog Class
1st Fanta's Arctic Rebel


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fanta's Summer Fling

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fanta's Summer Fling

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Gerard Jipping

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Karob Sandstorm Told You So



Judge: Gerard Jipping

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windyshores Songs Of Magic

Best Of Opposite Sex
Azure's Fleeting Image

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windyshores Songs Of Magic


Winners Dog: (1-1-0-0)
Azure's Fleeting Image

Canadian Bred Dog Class
1st Azure's Fleeting Image


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Windyshores Songs Of Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Windyshores Songs Of Magic





Group 3 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   77
Group 2nd    Eureka Timber Oak Medusa   Portuguese Water Dog   76
Group 3rd   
GCh Nastinan's Wishing For It All
  Boxer   69
Group 4th   
Ch Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   49
BPIG    Vanderbilt's Sweet Talker   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sioul's The Devil Inside   Doberman Pinscher   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Snowmist's Our Star Polaris
  Siberian Husky   0
Best Brace In Group   
GCh Huskystars Blazing Baelfire
  Siberian Husky   0
Best Brace In Group   
Ch (Alt) Snowmist's Our Star Polaris
  Siberian Husky   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Makovey Noch Na Kupalu

Best Of Opposite Sex
Bagheera Bella Deti Arbata

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Makovey Noch Na Kupalu


Winners Dog: (1-1-0-0)
Makovey Noch Na Kupalu

12-18 Month Dog Class
1st Makovey Noch Na Kupalu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bagheera Bella Deti Arbata

Open Bitch Class
1st Bagheera Bella Deti Arbata

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Hi-Air Northrop Lightning

Best Of Opposite Sex
Fleur De Lis's Karewe Of Mystic Of Time

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Fleur De Lis's Karewe Of Mystic Of Time

Best Puppy In Breed
Sterling's Whitewater Knight


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sterling's Whitewater Knight

Senior Puppy Dog Class
1st Sterling's Whitewater Knight

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Pyrvalley's Looks Like Athena

Best Of Opposite Sex
Ch Pyrvalley's Maximum Impact



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 6 pts (0-4-3-0)
Eureka Timber Oak Medusa

Best Of Opposite Sex
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Puppy In Breed
Claircreek Limitless Dreams

Select Dog
GCh Seabury's Final Voyage



Winners Bitch: (0-4-3-0)
Eureka Timber Oak Medusa

Reserve Winners Bitch
Claircreek Limitless Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Claircreek Limitless Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Lunanova's Legend Of Zelda
2nd Lunanova Rebel At Silverspring

Open Bitch Class
1st Eureka Timber Oak Medusa

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Konigliche Inja V Mullins Haus

Best Puppy In Breed
Konigliche Inja V Mullins Haus



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Konigliche Inja V Mullins Haus

Reserve Winners Bitch
Abraxus Noel

Junior Puppy Bitch Class
1st Abraxus Noel

Senior Puppy Bitch Class
1st Konigliche Inja V Mullins Haus

12-18 Month Bitch Class
1st Knightons Twilight Shayla

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Twin Branch's Remington Rambo Man

Best Of Opposite Sex
Westhaven's When You Wish Upon A Star Heidi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Twin Branch's Remington Rambo Man

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Vanderbilt's Sweet Talker

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Sweet Chili Pepper

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Sweet Talker

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Sweet Talker


Winners Dog: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Sweet Talker

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Sweet Talker

3-6 Month Dog Class
1st Vanderbilt's Ride The Rainbow


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Sweet Chili Pepper

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Dangerous Deal

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Dangerous Deal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanderbilt's Sweet Chili Pepper

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eugen Arya Chanel



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Huskystars Blazing Baelfire

Best Of Opposite Sex
Ch Highlander's Huskystar Halley


Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Snowmist's Our Star Polaris






Group 4 - Pierrette McLean Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   21
Group 2nd   GCh Scalawag Paloma I Won The Mirror Ball   Scottish Terrier   19
Group 3rd    Portadown's Dynamite   Schnauzer (Miniature)   18
Group 4th   Ch Forestfield Shotgun Rider   West Highland White Terrier   15
BPIG    Portadown's Dynamite   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Foxrun Arctic Sunrise

Best Of Opposite Sex
Ch Labernese Tweed At Foxrun



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Foxrun Arctic Sunrise

Open Bitch Class
1st Foxrun Arctic Sunrise

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Thunderally's Putin On The Ritz

Best Puppy In Breed
Thunderally's Putin On The Ritz


Winners Dog: (1-0-0-0)
Thunderally's Putin On The Ritz

Senior Puppy Dog Class
1st Thunderally's Putin On The Ritz


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MeliaGold's Mighty Gamer



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Northcote Larkspur Of Course



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Northcote Larkspur Of Course

12-18 Month Bitch Class
1st Northcote Larkspur Of Course

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Foxlore Cinnamon Twist

Best Puppy In Breed
Foxlore Shout It Out Loud



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Foxlore Cinnamon Twist

Reserve Winners Bitch
Foxlore Shout It Out Loud

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxlore Shout It Out Loud

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxlore Cinnamon Twist

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Dirty Martini

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Dirty Martini



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Portadown's Dynamite

Best Puppy In Breed
Portadown's Dynamite



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Portadown's Dynamite

Reserve Winners Bitch
Windydance's Summer Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Windydance's Summer Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Windydance's Spring Jewel

Open Bitch Class
1st Portadown's Dynamite

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Scalawag Paloma I Won The Mirror Ball



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Pinehome Lives Of Girls 'N Women

Best Puppy In Breed
Ch Pinehome Lives Of Girls 'N Women

Select Bitch
Ch Erinisle's Countess Of Lindsay



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Clandara Deltoro Fair Warning

Best Of Opposite Sex
Clandara Deltoro Kid Rock

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Clandara Deltoro Fair Warning


Winners Dog: (1-2-0-0)
Clandara Deltoro Kid Rock

12-18 Month Dog Class
1st Clandara Deltoro Kid Rock


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Clandara Deltoro Fair Warning

Reserve Winners Bitch
Clandara Deltoro Full Moon Fever

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara Deltoro Fair Warning

Open Bitch Class
1st Clandara Deltoro Full Moon Fever

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Forestfield Shotgun Rider

Best Of Opposite Sex
Kasamar's The Royal She



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kasamar's The Royal She

12-18 Month Bitch Class
1st Kasamar's The Royal She





Group 5 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   42
Group 2nd   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   41
Group 3rd   
GCh Very Wonder Full Mano Gentis
  Havanese   35
Group 4th   
GCh Castel's Montague
  Papillon   29
BPIG    Heubergs Hurricane Wilma   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Heaven Sent Saturday Night Bender   Papillon   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hilanne's Moonlight Serenade

Best Of Opposite Sex
Hilanne's Dancin In The Moonlite

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hilanne's Moonlight Serenade

Best Puppy In Breed
Hilanne's Moonlight Serenade


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hilanne's Dancin In The Moonlite

Junior Puppy Dog Class
1st Hilanne's Dancin In The Moonlite


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hilanne's Moonlight Serenade

Junior Puppy Bitch Class
1st Hilanne's Moonlight Serenade

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Midsummer Take A Back Road

Best Puppy In Breed
Ch Midsummer Take A Back Road



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Neche's Lily Of The Valley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Neche's Lily Of The Valley

Open Bitch Class
1st Neche's Lily Of The Valley

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dinastia Di Janie Chance Jr

Best Of Opposite Sex
Lilpawz Many Sides Of Nicki

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dinastia Di Janie Chance Jr


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dinastia Di Janie Chance Jr

Open Dog Class
1st Dinastia Di Janie Chance Jr


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lilpawz Many Sides Of Nicki

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lilpawz Many Sides Of Nicki

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Mazel Tov N Altair Sea Vixen

Best Puppy In Breed
All Curds No Whey Of Lore



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Mazel Tov N Altair Sea Vixen

Reserve Winners Bitch
Zhen's Dare To Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st All Curds No Whey Of Lore

12-18 Month Bitch Class
1st Zhen's Dare To Dream

Open Bitch Class
1st Mazel Tov N Altair Sea Vixen

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (0-4-0-2)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Puppy In Breed
Maplebruxe Siberian Flower

Select Bitch
Ch Cinnamonhill A Little Romance



Winners Bitch: (0-4-0-2)
KRA N Navyn It's About Time

Reserve Winners Bitch
Hell's Angel Of Legends Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplebruxe Siberian Flower

12-18 Month Bitch Class
1st Hell's Angel Of Legends Heart

Open Bitch Class
1st KRA N Navyn It's About Time
2nd Cinnamonhill Sunshinen Whiskey

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Puppy In Breed
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Select Dog
GCh Selah Leavin N Impression



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Classical's Cake Walk

Reserve Winners Bitch
Estrella del Norte de Tiene Tumbao

Junior Puppy Bitch Class
1st Classical's Cake Walk
2nd Estrella del Norte de Tiene Tumbao

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ashstone's Cotton Candy

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Castel's Montague

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Little Towne Flirt

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Little Towne Flirt


Winners Dog: (1-4-1-0)
Heaven Sent Raven To Rockalily

Senior Puppy Dog Class
1st Heaven Sent Raven To Rockalily

3-6 Month Dog Class
1st Heaven Sent Saturday Night Bender


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Heaven Sent Little Towne Flirt

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Hot Lips Hoolihan

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Little Towne Flirt
2nd Regaloake's Leggo My Eggo

Senior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Miss Maybelline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heaven Sent Hot Lips Hoolihan

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Diaquiris Walk Of Fame

Best Puppy In Breed
Diaquiris Walk Of Fame

Select Dog
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession


Winners Dog: (1-0-1-0)
Diaquiris Walk Of Fame

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diaquiris Walk Of Fame


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Opposite Sex
Ch Heubergs Chips Ahoy

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Heubergs Rose Tattoo

Best Puppy In Breed
Heubergs Hurricane Wilma

Select Dog
GCh Claripugs Celtic Lore


Winners Dog: (1-3-2-1)
Heubergs Rose Tattoo

12-18 Month Dog Class
1st Heubergs Rose Tattoo


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Heubergs Honeysuckle Rose

Reserve Winners Bitch
Heubergs Hurricane Wilma

12-18 Month Bitch Class
1st Heubergs Yellow Rose Of Texas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heubergs Hurricane Wilma

Open Bitch Class
1st Heubergs Honeysuckle Rose

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Carmorosa's Ranger Rick



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh DeeBet's Excalibur

Best Puppy In Breed
Szulik's Mister Olaf


Winners Dog: (1-0-1-0)
Szulik's Mister Olaf

Junior Puppy Dog Class
1st Szulik's Mister Olaf


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rigair Supermoon

Best Puppy In Breed
Rigair Supermoon



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rigair Supermoon

Reserve Winners Bitch
Rigair Unique Roxy

Senior Puppy Bitch Class
1st Rigair Supermoon

Canadian Bred Bitch Class
1st Shoalcreek's Justatitch Gemma

Open Bitch Class
1st Rigair Unique Roxy





Group 6 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   29
Group 2nd   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   28
Group 3rd   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   27
Group 4th   
Ch Koira Charmed Magic
  Dalmatian   26
BPIG    Bullmarket Windridge I'm Your Man   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bulldacious Man Of Steel
  Bulldog   0
Judge: Tatjana Urek

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GCh Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Best Of Opposite Sex
Ch Cherokee Legend Petunia

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Bulldacious Qbecbulldogs Epoch

Best Puppy In Breed
Bulldacious Nonnies Spot On Fisheridge


Winners Dog: (3-4-1-1)
Bulldacious Qbecbulldogs Epoch

Reserve Winners Dog
Jacib's Dreamcatcher

12-18 Month Dog Class
1st Bulldacious Qbecbulldogs Epoch
2nd Jacib's Dreamcatcher

Open Dog Class
1st Bulldacious Veni Vidi Vici

3-6 Month Dog Class
1st Bulldacious Man Of Steel

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Koira Charmed Magic



Judge: Tatjana Urek

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Bullmarket Windridge I'm Your Man

Best Of Opposite Sex
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork

Best Puppy In Breed
Bullmarket Windridge I'm Your Man


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bullmarket Windridge I'm Your Man

Canadian Bred Dog Class
1st Bullmarket Windridge I'm Your Man


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice



Judge: Tatjana Urek

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Jeda Lasacas Jemstone For Vanir

Best Puppy In Breed
Vanir's Twinflower Canadensis



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Jeda Lasacas Jemstone For Vanir

Bred By Exhibitor Bitch Class
2nd Vanir's Twinflower Canadensis

Open Bitch Class
1st Jeda Lasacas Jemstone For Vanir

Judge: Tatjana Urek

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Potrero Musicbox I Have A Dream Of Rainbows

Best Puppy In Breed
Potrero Musicbox I Have A Dream Of Rainbows


Judge: Tatjana Urek

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Asa's Where I Come From

Best Of Opposite Sex
GCh Opus's Feel The Light

Best Puppy In Breed
Asa's Believe It Or Not


Winners Dog: (1-0-1-1)
Asa's Believe It Or Not

Junior Puppy Dog Class
1st Asa's Believe It Or Not


Judge: Tatjana Urek

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Best Puppy In Breed
Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Select Bitch
Ch Desjardin's Togo All The Way



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Reserve Winners Bitch
Beaucaniche Ever In Our Hearts

Junior Puppy Bitch Class
1st Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaucaniche Ever In Our Hearts

Judge: Tatjana Urek

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Regalred Last Try N Dungreggor

Best Puppy In Breed
Celamour Chip N Dale's Journey



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Regalred Last Try N Dungreggor

Reserve Winners Bitch
Celamour Chip N Dale's Journey

Senior Puppy Bitch Class
1st Celamour Chip N Dale's Journey

12-18 Month Bitch Class
1st Regalred Last Try N Dungreggor

Canadian Bred Bitch Class
1st Celamour's Into The Candyland

Judge: Tatjana Urek

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vestal Rivendell Blue Chalcedony


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa



Reserve Best In Show
Judge: Carlos Quinones
Miniature Pinscher  
Ch Rexroth's Angelina


Group 7 - Carlos Quinones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Grandgables Give'm The Boot
  Shetland Sheepdog   29
Group 2nd   
Bubbleton Agent Orange
  Puli   20
Group 3rd   Ch Classical's Frankly My Dear   Bearded Collie   19
Group 4th   
Ch Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops
  Old English Sheepdog   18
BPIG    Tresrullah's Holler N All About It   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Furious Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Best Brace In Group   GCh Carena Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Best Brace In Group   GCh Darena Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wholearth Blue Levi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wholearth Blue Levi

Open Dog Class
1st Wholearth Blue Levi


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 5 pts (4-0-2-0)
GCh Novacoast Believe In Magic

Best Puppy In Breed
Tresrullah's Holler N All About It

Select Dog
Ch Bayshore Stonehaven Heart Breaker At HHC


3-6 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Enchanted Memories

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Classical's Frankly My Dear



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 4 pts (3-0-2-0)
GCh BergerAlemnd's Winning Colour

Best Puppy In Breed
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Select Dog
GCh Cappi Vom Burgimwald


3-6 Month Bitch Class
1st Freya Vom Burgimwald

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's One Prim And Proper

Best Puppy In Breed
Kyon's One Prim And Proper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's One Prim And Proper

Junior Puppy Bitch Class
1st Kyon's One Prim And Proper

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bubbleton Agent Orange


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bubbleton Agent Orange

Open Dog Class
1st Bubbleton Agent Orange


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Schap Ovcji Koder My Bear Dalia

Select Bitch
Ch Messyhair's Audrey Hepburn



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GCh Grandgables Give'm The Boot

Best Of Opposite Sex
Fabina Hazyday Copper Rose

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Lynphil Enchanter

Best Puppy In Breed
GCh Sharls Crinan She's All That

Select Bitch
GCh Sharls Crinan She's All That


Winners Dog: (3-4-1-1)
Lynphil Enchanter

Reserve Winners Dog
Grandgables Deja Blue Wriggle Bum

Senior Puppy Dog Class
1st Lynphil Enchanter

12-18 Month Dog Class
1st Grandgables Deja Blue Wriggle Bum
2nd Olives Mount Looney Tunes


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Fabina Hazyday Copper Rose

Reserve Winners Bitch
Lynphil Sing Me A Song

Senior Puppy Bitch Class
1st Lynphil Sing Me A Song
2nd Windgates Linspan's Novelty

Canadian Bred Bitch Class
1st Regaloake Dior Nior

Open Bitch Class
1st Fabina Hazyday Copper Rose

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Guilty Pleasure

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kendelee's Zendaya

Best Of Opposite Sex
Buster's Black Badger

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kendelee's Zendaya


Winners Dog: (1-2-0-0)
Buster's Black Badger

12-18 Month Dog Class
1st Buster's Black Badger


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kendelee's Zendaya

Reserve Winners Bitch
Winddancer Getup And Boogie

12-18 Month Bitch Class
1st Kendelee's Zendaya
2nd Winddancer Getup And Boogie

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 14th of December 2017 01:03:32 PM