Elgin County Kennel Club
Saturday, January 21, 2012



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
Ch. Summerford's Three Hour Cruise
Owners: Christina Koffman-Heard & Mr. Wm. Terry Lane
Handler: Christina Koffman-Heard, Summerford Newfoundlands
Best In Show
Judge: James Frederiksen
Bulldog   
Ch Bulldacious Sharp Shooter
Points: 244 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: James Frederiksen
Siberian Husky   Kailua Snowmist Carbon








Group 1 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mario N Beechwood's Midnight Express
  American Cocker Spaniel   45
Group 2nd   
Ch Dobe's Den P Hot Shot
  Pointer    42
Group 3rd   
Ch Carnaby Shades Of Winter
  English Cocker Spaniel   40
Group 4th   
Ch Roaneden's Int'l Harvester
  Nova Scotia Duck Tolling Retriever   39
BPIG    Ursula Imperium Star   Weimaraner    N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Mario N Beechwood's Midnight Express



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
Vegas Biscay's for Butterblac



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Hiddencreek's Red Fern



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Carnaby Shades Of Winter



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Spot On Wil-Orion's Envy Of Georgia



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Stormwatch Winds Of Ladyhawke



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 9 pts
Ch Delmarva's Top of the World



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flash du Moulin de la Ramiere



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Applemeadow Topaz



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Roaneden's Int'l Harvester



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Ch Dobe's Den P Hot Shot



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts
Ch Legacyk Foolish Pleasure



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
Ursula Imperium Star







Group 2 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Trakehndachs Wascally Wabbit
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   17
Group 2nd   
Ch Unmistakably Windstorm
  Saluki    16
Group 3rd    Lowryder's Glory Bassetarium   Basset Hound    15
Group 4th   
Naku's Bertan Ernie
  Norrbottenspets    12
BPIG   
Ch Trakehndachs Wascally Wabbit
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts
Ch Lowryder's Glory Bassetarium



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dachsforth's Bonne Chance ML



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Trakehndachs Wascally Wabbit



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Sujons Wire Works For Me MW



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sylverwolf Ginger Snap



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Ch Naku's Bertan Ernie



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ellyka's Born In The USA



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kopera's Oopsy Daisy



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Ch Unmistakably Windstorm



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts
Ch Dragonsong's That Girl







Group 3 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st    Kailua Snowmist Carbon   Siberian Husky   36
Group 2nd   
Ch Tiburon Aamira Azaria
  Doberman Pinscher    32
Group 3rd    HaltonHill's Justin Time   Boxer    23
Group 4th   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog    19
BPIG    Kailua Snowmist Carbon   Siberian Husky   N/A
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ice Crystal's Top Gun



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Avatars Villairns I've Got U



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts
HaltonHill's Justin Time



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Nahenahe & Joharis Lucy InTheSky With Diamonds



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 8 pts
GChEx Tiburon Aamira Azaria



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts
Ch Chateaurouge's Mi-T-Dozer



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 5 pts
Wyne Whisper Hill's La Traviata



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Baby Blue's Trinity



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Summerford's Three Hour Cruise



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts
Kailua Snowmist Carbon







Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Copperfields Lion Heart
  Airedale Terrier    26
Group 2nd   
Ch Ganymede's Hope And Glory
  Border Terrier    25
Group 3rd   
Ch Foxbend Call My Agent
  Parson Russell Terrier    23
Group 4th   
Ch J'Cobe Broxden The Headliner
  Smooth Fox Terrier   22
BPIG    Glen Mara Georgia On My Mind   Border Terrier    N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Copperfields Lion Heart



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Red Warrior Daredevil



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Ganymede's Hope And Glory



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Beton Sandia It's My Party



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Dougald Of Emjade



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Ch Alchemy's Eye Of The Hurricane



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
Ch Minuteman Safety Last



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Ch Dralion's Legend Of The Dance



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Ch Dralion Charlies Ebony Angel



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxbend Call My Agent



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch J'Cobe Broxden The Headliner



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lindystar's Life Of Riley



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts
Miracle Of Sugar Star







Group 5 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wannabee Casanova
  Miniature Pinscher    39
Group 2nd   
Ch Lyntoms Rock'M Sock'M
  Pug    38
Group 3rd   
Ch Orchard Hill Shirmont Backtalk
  Cavalier King Charles Spaniel    33
Group 4th   
Hilltop's Zoom Zoom
  Brussels Griffon   28
BPIG   
Diaquiris Edge Of Reason
  Pekingese    N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
HilaNe's Where For Art Thou Of Shente



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hilltop's Zoom Zoom



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts
Ch Orchard Hill Shirmont Backtalk



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch TEGS Pretty Naughty



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Ch Curlious Cache Is King



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Marchog Mac Flannel



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts
Ch Mojito's Flash Gordon



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wannabee Casanova



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
Ch Schuyler's Laparata Robert



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts
Ch Silhouette's Swan Lake



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts
Ch Lyntoms Rock'M Sock'M



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Charlie Alekstina



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
GCh Whirlwinds Dazzling Debonair







Group 6 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bulldacious Sharp Shooter
  Bulldog    27
Group 2nd   
GCh Vetset Kate Winsit
  Standard Poodle   18
Group 3rd   
Ch Foxmoor Petite Cherie Tresor
  French Bulldog    12
Group 4th   Ch Aldo Everreddy   Bichon Frise    7
BPIG    Foxmoor Petite Cherie Coup de Grace   French Bulldog    N/A
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aldo Everreddy



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 8 pts
GChEx Bulldacious Sharp Shooter



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Mi-Pao's Thor



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts
Ch Foxmoor Petite Cherie Tresor



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Purrkees I Told You So



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts
Ch Saruko Opening Knight



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
Ch Beswick's Good Vibrations



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Vetset Kate Winsit





Group 7 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Treestarr Billion Dollar Baby
  Australian Shepherd   48
Group 2nd   
Ch XTCS Fabulous Enchanted Caramel
  Bearded Collie    42
Group 3rd   
Ch Hellwigg's Let Freedom Reign
  German Shepherd Dog    41
Group 4th    Greendor's Playing Doubles   Shetland Sheepdog   32
BPIG    Greendor's Playing Doubles   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Treestarr Billion Dollar Baby



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch XTCS Fabulous Enchanted Caramel



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts
Ch Mayson Mapbella Delapagaille



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Wotarukus Git R Done



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts
Ch Esrohollow Hey There Delilah



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 10 pts
Ch Omega's Shazzam



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Colwick LongAcres Maui Madness



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 8 pts
GChEx Hellwigg's Let Freedom Reign



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ziva Z Domlina



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 6 pts
Greendor's Playing Doubles



Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts
Ch Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By