Markham Kennel Club
Wednesday, August 23, 2017 - Show # 1



Related Results

Conformation

Wednesday, August 23 (Show # 1)
Wednesday, August 23 (Show # 2)
Thursday, August 24 (Show # 3)
Thursday, August 24 (Show #4)



Results courtesy of:


-- Helene Belanger --
BPISS BPIS BBPIS GCh Maximilla’s Clever Piano Man
"Billy"
Owner/Handler: Helene Belanger, Sassytails Reg'd
www.sassytails.com


Best In Show
Judge: Robert Whitney
Pug  
GCh Xoe-Eleki's Emerald City
Points: 154 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Robert Whitney
French Bulldog  
Ch Paris Dream Coconut
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Whitney
Chinese Crested  
SassyTails I Go Commando








Group 1 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   41
Group 2nd   
GCh Ambertru's Magical Quetip
  Retriever (Golden)   40
Group 3rd   
GCh Roaneden's Wingman Of Mayhem
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   27
Group 4th   
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy
  Pointer (German Short-Haired)   25
BPIG    Fanciful's King Of Hearts   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Devonsleigh's Black Truffles   Retriever (Labrador)   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Northrock's For The Joy Of It

Best Of Opposite Sex
Northrock's Full Morning Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Northrock's For The Joy Of It

Best Puppy In Breed
Northrock's For The Joy Of It


Winners Dog: (1-1-0-0)
Northrock's Full Morning Star

Junior Puppy Dog Class
1st Northrock's Full Morning Star


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Northrock's For The Joy Of It

Junior Puppy Bitch Class
1st Northrock's For The Joy Of It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Duccio Da Buoninsegna


Winners Dog: (1-0-0-0)
Duccio Da Buoninsegna

Open Dog Class
1st Duccio Da Buoninsegna



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Opposite Sex
GCh Whisperfield Storm Warning



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Leaside's Rainbow Connection

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Leaside's Rainbow Connection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Knightcastle Seven Of Nine

Best Puppy In Breed
Knightcastle Honora Prevost



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Knightcastle Seven Of Nine

Reserve Winners Bitch
Knightcastle Honora Prevost

Senior Puppy Bitch Class
1st Knightcastle Honora Prevost

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Knightcastle Seven Of Nine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 12 pts (5-4-3-1)
GCh Ambertru's Magical Quetip

Best Of Opposite Sex
Ch Homewrdbound Wells Fargo Wagn

Best Of Winners: (5-4-3-1)
Meliagold's You've Got A Friend

Best Puppy In Breed
Gemini's Creating A Scene At Maplelane

Select Dog
Ch Sterre Badlands Outlaw


Winners Bitch: (5-4-3-1)
Setherwood Nora

Reserve Winners Bitch
Maplelane's I Love You

Junior Puppy Bitch Class
1st Gowrielea's Castles In The Air

Canadian Bred Bitch Class
1st Maplelane's I Love You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Setherwood Nora

Open Bitch Class
1st Gowrielea's Flourish


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
Ch Eagertrieves Paevalley Quanah

Best Of Opposite Sex
Chablais Midnight Magic

Best Of Winners: (2-3-3-0)
Chablais Midnight Magic

Best Puppy In Breed
Devonsleighs Walkingonsunshine

Select Dog
Ch Devonsleigh's Moments In Time


Winners Bitch: (2-3-3-0)
Chablais Midnight Magic

Reserve Winners Bitch
Devonsleighs Walkingonsunshine

12-18 Month Bitch Class
1st Windup Barberry Here Comes The Sun

Canadian Bred Bitch Class
1st Chablais Midnight Magic

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Devonsleighs Walkingonsunshine

3-6 Month Bitch Class
1st Devonsleigh's Black Truffles
2nd Shanbro's Harlow Devonsleigh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Roaneden's Wingman Of Mayhem


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kalmegess NTwo For Buddington

Canadian Bred Dog Class
1st Kalmegess NTwo For Buddington



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Fanciful's King Of Hearts

Best Of Opposite Sex
GCh Shaankata's Spirit O'Clanagroe

Best Puppy In Breed
Fanciful's King Of Hearts


Winners Dog: (1-0-0-1)
Fanciful's King Of Hearts

Junior Puppy Dog Class
1st Fanciful's King Of Hearts



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Puppy In Breed
Especially Tri'n Make Me



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Especially Tri'n Make Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Especially Tri'n Make Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hillcrest Woodale Story Of My Life

Best Of Opposite Sex
Hillcrest Woodale Brewed To Go

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hillcrest Woodale Story Of My Life


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hillcrest Woodale Brewed To Go

12-18 Month Dog Class
1st Hillcrest Woodale Brewed To Go


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Of Opposite Sex
Trax Northern Star Vega

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Trax Northern Star Vega

Best Puppy In Breed
Trax Northern Star Vega

Select Bitch
Ch Silversmith Southern Star Lady Nova


Winners Dog: (1-1-1-1)
Trax Gordie Zigmund Forbes

Senior Puppy Dog Class
1st Trax Gordie Zigmund Forbes


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Trax Northern Star Vega

Senior Puppy Bitch Class
1st Trax Northern Star Vega


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Kerrie Reeder Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Alacrity N McCartney Celia
  Whippet   15
Group 2nd   Ch Witsend Auberon   Deerhound (Scottish)   14
Group 3rd   
Ch Blood Tracking Vom Branche
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   13
Group 4th   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   12
BPIG   
Ch Chetcote Dragon Fire
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sarjo's Obi Wan Rufaro   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Africanadian James T Kirk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Dragon Fire

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Dragon Fire

Select Bitch
GCh Sweet Little Lady Madonna


Winners Dog: (1-0-1-3)
Egbar's On Cloud Nine

Junior Puppy Dog Class
1st Egbar's On Cloud Nine



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Blood Tracking Vom Branche




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Witsend Auberon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Shell Adore Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Shell Adore Me

12-18 Month Dog Class
1st Lakilanni Shell Adore Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Glenamadda Epic Of Windkeeper

Best Of Opposite Sex
Glenamadda Magick Maven



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Glenamadda Magick Maven

Open Bitch Class
1st Glenamadda Magick Maven


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Sarjo's Obi Wan Rufaro



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Akashima Kochi-Ken Mayumi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Akashima Kochi-Ken Mayumi

Open Bitch Class
1st Akashima Kochi-Ken Mayumi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alacrity N McCartney Celia




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   14
Group 2nd   
Ch Eugen Arya Chanel
  Schnauzer (Giant)   10
Group 3rd   
Ch Silcort Emma May
  Schnauzer (Standard)   9
Group 4th   
Ch IliasLegacy Serendipity Hebe
  Black Russian Terrier   7
BPIG    Fado's Tesouro Dos Sonhos   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Little Phenix Azure   Leonberger   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sweet Laax Tasmanska Elitte

Best Of Opposite Sex
Northernpaws Cortina

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sweet Laax Tasmanska Elitte

Best Puppy In Breed
Sweet Laax Tasmanska Elitte


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sweet Laax Tasmanska Elitte

Senior Puppy Dog Class
1st Sweet Laax Tasmanska Elitte


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Northernpaws Cortina

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Aspen

Open Bitch Class
1st Northernpaws Cortina
2nd Northernpaws Aspen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch IliasLegacy Serendipity Hebe

Best Of Opposite Sex
Makovey Noch Na Kupalu

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bagheera Bella Deti Arbata


Winners Dog: (1-1-0-1)
Makovey Noch Na Kupalu

12-18 Month Dog Class
1st Makovey Noch Na Kupalu


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bagheera Bella Deti Arbata

Open Bitch Class
1st Bagheera Bella Deti Arbata


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ravalleses Always A Step Ahead

Best Puppy In Breed
GCh Ravalleses Always A Step Ahead




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Little Phenix Azure



Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Northernpaws Bentley Attila



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Summerford's I Remember When 2nd



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Puppy In Breed
Fado's Tesouro Dos Sonhos

Select Dog
GCh Fado Salto Um Tesouro Precioso


Winners Dog: (1-0-3-0)
Fado's Tesouro Dos Sonhos

Junior Puppy Dog Class
1st Fado's Tesouro Dos Sonhos



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eugen Arya Chanel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Silcort Emma May



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Seatosky's Tramonto Italiano

12-18 Month Bitch Class
1st Seatosky's Tramonto Italiano


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Kerrie Reeder Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Clandara's I'm The One
  Staffordshire Bull Terrier   6
Group 2nd   
Ch Thunderally's Putin On The Ritz
  Bull Terrier (Miniature)   3
Group 3rd   
Ch Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   2
Group 4th   
Ch Skyehigh's Fireworks
  West Highland White Terrier   1
BPIG   
Ch Thunderally's Putin On The Ritz
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Zlatapraha Wonder   Cesky Terrier   0
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz

Best Puppy In Breed
GCh Thunderally's Putin On The Ritz




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Zlatapraha Wonder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Presbrooke Stand Back




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Clandara's I'm The One

Best Of Opposite Sex
Clandara Deltoro Fair Warning

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Clandara Deltoro Fair Warning


Winners Dog: (1-1-1-0)
Clandara Deltoro Kid Rock

12-18 Month Dog Class
1st Clandara Deltoro Kid Rock


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Clandara Deltoro Fair Warning

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara Deltoro Fair Warning


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kerrie Reeder

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skyehigh's Fireworks




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   33
Group 2nd   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   31
Group 3rd   
GCh Mystik Dramatique Design
  Italian Greyhound   30
Group 4th   
GCh Castel's Montague
  Papillon   29
BPIG   Ch Laurelgate Katie Hearts Delite   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
SassyTails I Go Commando
  Chinese Crested   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GCh Burbrook Wug Royal Shenanigans

Best Of Opposite Sex
Lavenderhills Littleredgriffin

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Embee's Lady Luck Of Mileslip

Best Puppy In Breed
Tallygolds Rainbow Cabella


Winners Dog: (1-4-0-1)
Lavenderhills Littleredgriffin

Canadian Bred Dog Class
1st Lavenderhills Littleredgriffin

3-6 Month Dog Class
1st Embee Brinklow Whirlwind


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Embee's Lady Luck Of Mileslip

Reserve Winners Bitch
Tallygolds Lavender Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Tallygolds Rainbow Cabella

Canadian Bred Bitch Class
1st Embee's Lady Luck Of Mileslip

Open Bitch Class
1st Tallygolds Lavender Rose
2nd Embee's Highland Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Maximilla's Clever Piano Man

Best Of Opposite Sex
Zhen's Dare To Dream

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Zhen's Dare To Dream

Best Puppy In Breed
Rosebriar's Caught You Looking


Winners Dog: (2-1-1-0)
Little Dog Of Dream Maximo

Reserve Winners Dog
Rosebriar's Caught You Looking

Junior Puppy Dog Class
1st Rosebriar's Caught You Looking

12-18 Month Dog Class
1st Little Dog Of Dream Maximo

3-6 Month Dog Class
1st SassyTails I Go Commando


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Zhen's Dare To Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Zhen's Dare To Dream

3-6 Month Bitch Class
1st Sassytails Victoria's Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Cinnamonhill Sunshinen Whiskey



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cinnamonhill Sunshinen Whiskey

Open Bitch Class
1st Cinnamonhill Sunshinen Whiskey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Classical's Cake Walk

Best Puppy In Breed
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Classical's Cake Walk

Reserve Winners Bitch
Nimiq's Malted Milk

Junior Puppy Bitch Class
1st Classical's Cake Walk

Senior Puppy Bitch Class
1st Nimiq's Malted Milk
2nd Amistosa's Eleven Pipers Pipin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mystik Dramatique Design




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Castel's Montague

Best Of Opposite Sex
Pinkribbon Classic Style

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Raven To Rockalily


Winners Dog: (1-2-1-0)
Heaven Sent Raven To Rockalily

Senior Puppy Dog Class
1st Heaven Sent Raven To Rockalily


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Pinkribbon Classic Style

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Leggo My Eggo

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinkribbon Classic Style
2nd Regaloake's Leggo My Eggo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Dreamville Jersey Boy

Best Puppy In Breed
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Best Puppy In Breed
Roses Royal Prerogative


Winners Dog: (1-0-1-0)
Roses Royal Prerogative

Senior Puppy Dog Class
1st Roses Royal Prerogative



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Szulik's Mister Munster Junior

Select Dog
GCh DeeBet's Excalibur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Judawn's Paris Cosmopolitan

Best Puppy In Breed
Parisyorkies Million Reasons


Winners Dog: (2-0-0-0)
Judawn's Paris Cosmopolitan

Reserve Winners Dog
Parisyorkies Million Reasons

Senior Puppy Dog Class
1st Parisyorkies Million Reasons

Open Dog Class
1st Judawn's Paris Cosmopolitan



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   15
Group 2nd   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   13
Group 3rd   GCh Fullofbull's Toto   French Bulldog   12
Group 4th   GCh Schutzu's Memories Of Shente   Shih Tzu   7
BPIG   
Ch Paris Dream Coconut
  French Bulldog   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Weylinmarsh's Pierre Is Royal


Winners Dog: (1-0-0-0)
Weylinmarsh's Pierre Is Royal

12-18 Month Dog Class
1st Weylinmarsh's Pierre Is Royal



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Jacib's Storytime

Best Puppy In Breed
Jacib's Sweet As Honey



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Jacib's Because Of You

Reserve Winners Bitch
Jacib's Sweet As Honey

Senior Puppy Bitch Class
1st Jacib's Sweet As Honey

12-18 Month Bitch Class
1st Jacib's Because Of You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Gumby's Bearposh Ever After

Best Of Opposite Sex
Ch Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo

Best Puppy In Breed
Ch Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
Paris Dream Coconut

Best Puppy In Breed
Paris Dream Coconut



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Paris Dream Coconut

Reserve Winners Bitch
Fullofbull's Let Them Eat Cake

Junior Puppy Bitch Class
1st Paris Dream Coconut
2nd Fullofbull's Let Them Eat Cake

Senior Puppy Bitch Class
1st Bullmarket Windridge Mercy Me

12-18 Month Bitch Class
1st Jayron N Dewkists Justus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Schutzu's Memories Of Shente

Best Of Opposite Sex
Celamour Chip N Dale's Journey

Best Puppy In Breed
Celamour Chip N Dale's Journey



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Celamour Chip N Dale's Journey

Reserve Winners Bitch
Celamour's Into The Candyland

Senior Puppy Bitch Class
1st Celamour's Into The Candyland

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Celamour Chip N Dale's Journey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ahkama Sharara Boshay La



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ahkama Sharara Boshay La

Open Bitch Class
1st Ahkama Sharara Boshay La


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st    Myjoy Foxhaven Once A Witch Always A Witch Windfal   German Shepherd Dog   24
Group 2nd   
GCh Laureate Who Knew
  Shetland Sheepdog   16
Group 3rd   
GCh Hollowshots A Twist Of Fate
  Border Collie   11
Group 4th   
Ch Bubbleton Agent Orange
  Puli   8
BPIG    Tasiahills Endless Secret   Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Flashdrive's Sippin' On Fire   Australian Shepherd   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Byeyo's Doc Holliday


Winners Dog: (1-0-0-0)
Byeyo's Doc Holliday

12-18 Month Dog Class
1st Byeyo's Doc Holliday



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Tresrullah's Comic Book Guy

Best Of Opposite Sex
ThundeRun's Turns Up The Heat

Best Of Winners: (1-1-2-0)
ThundeRun's Turns Up The Heat

Select Dog
GCh Novacoast Believe In Magic


Winners Bitch: (1-1-2-0)
ThundeRun's Turns Up The Heat

Open Bitch Class
1st ThundeRun's Turns Up The Heat


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Larkslane's Hallelujah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Larkslane's Hallelujah

Open Bitch Class
1st Larkslane's Hallelujah


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate

Best Of Opposite Sex
Ch Asset's I'm On Fire

Best Puppy In Breed
Hollowshot Dancing In The Mist



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Hollowshot Dancing In The Mist

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Dancing In The Mist


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops

Best Of Opposite Sex
Tasiahills Endless Secret

Best Puppy In Breed
Tasiahills Endless Secret


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tasiahills Endless Secret

Senior Puppy Dog Class
1st Tasiahills Endless Secret



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bubbleton Agent Orange


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bubbleton Agent Orange

Open Dog Class
1st Bubbleton Agent Orange



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GCh Laureate Who Knew

Best Of Opposite Sex
Ch Regaloake Dior Nior

Best Puppy In Breed
Dalgarnoch Hole In The Wall

Select Dog
Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey


Winners Dog: (2-0-2-1)
Vision Allure Love

Reserve Winners Dog
Dalgarnoch Hole In The Wall

Junior Puppy Dog Class
1st Dalgarnoch Hole In The Wall

Open Dog Class
1st Vision Allure Love



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 14th of December 2017 01:03:37 PM