Essex County Kennel Club
Sunday, September 4, 2016 - Show # 3



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
BIS Can GCHEX/AM/UKC CH Hellwigg's Let Freedom Reign CGN CD RN
Owner: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Joe Lobb
Bouvier des Flandres  Ch Quiche's Luck Be A Lady
Points: 128 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Joe Lobb
Miniature Pinscher  
Ch Rexroth's Angelina








Group 1 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   20
Group 2nd   
GCh Roaneden's Pond Star
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   18
Group 3rd   
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles
  Vizsla (Smooth-Haired)   17
Group 4th   
GCh Breica's Ain't That A Btch
  Weimaraner   15
BPIG   
Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Puppy In Breed
GCh Neigenuveaux King Of The Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Regun Reno

Best Puppy In Breed
Regun Reno


Winners Dog: (1-0-0-0)
Regun Reno

Junior Puppy Dog Class
1st Regun Reno



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Brackenmoor Somethingroyal

Best Puppy In Breed
Ch Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Grayvalley's Jaxon Brown

Best Of Opposite Sex
Ch Harborview's Frozn In Time At Bitagold

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Grayvalley's Jaxon Brown

Select Dog
Ch Sandpiper's The Right Stuff


Winners Dog: (1-2-1-1)
Grayvalley's Jaxon Brown

Open Dog Class
1st Grayvalley's Jaxon Brown


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ch Callibreeze Girl's Got Rythem

Best Puppy In Breed
Ch Callibreeze Girl's Got Rythem



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Callibreeze Girl's Got Rythem

Reserve Winners Bitch
Callibreeze Gone Fishing

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Callibreeze Girl's Got Rythem
2nd Callibreeze Gone Fishing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Roaneden's Pond Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Clussexx Whisper In The Wind

Best Puppy In Breed
Ch Clussexx Whisper In The Wind


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clussexx Whisper In The Wind

Senior Puppy Dog Class
1st Clussexx Whisper In The Wind



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cerise Springfire's Hobo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles

Select Dog
Ch Adrian's Mystic Dream




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Breica's Ain't That A Btch

Best Of Opposite Sex
Ch Starshine's The Other McFly V Liberty

Best Puppy In Breed
Breica's It's A Little Dirty



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Breica Nani Hear Me Roar

Reserve Winners Bitch
Breica's It's A Little Dirty

Junior Puppy Bitch Class
1st Breica's It's A Little Dirty

12-18 Month Bitch Class
1st Breica Nani Hear Me Roar

Open Bitch Class
1st Doc's Acadia Living The Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Agha Djari's Jakarta
  Afghan Hound   18
Group 2nd   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   17
Group 3rd   
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid
  Basenji   16
Group 4th    Endeavor's Kick It Up A Knotch At Spellbound   Whippet   15
BPIG    Sojourn Elance Le Corsaire   Borzoi   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Agha Djari's Jakarta




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Elance Sojourn Sissone

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sojourn Elance Le Corsaire

Best Puppy In Breed
Sojourn Elance Le Corsaire


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sojourn Elance Le Corsaire

Senior Puppy Dog Class
1st Sojourn Elance Le Corsaire


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Elance Sojourn Sissone

Senior Puppy Bitch Class
1st Elance Sojourn Sissone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Windbourne Remember Abdeka's Amber Eh

Best Puppy In Breed
Abdeka's Glenkinchie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Trakehndachs MS Precious Bunny

Best Of Opposite Sex
Ch Grandgables Wee Masterpiece

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Trakehndachs Mr Charlie James

Best Puppy In Breed
Trakehndachs How Lois Can U Go


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wiretaps Fire Storm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Karontara Sylverwolf And Don't Call Me Sugar

Best Puppy In Breed
Ch Karontara Sylverwolf And Don't Call Me Sugar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skaduwee's Can't Be Tamed



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skaduwee's Can't Be Tamed

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skaduwee's Can't Be Tamed


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Endeavor's Kick It Up A Knotch At Spellbound



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   15
Group 2nd   
Ch Uppercuts Chip Off The Block
  Boxer   13
Group 3rd   Ch Ashmoors Wildgoose Chase   Newfoundland   11
Group 4th   
GCh Baby Blue's Rogue
  Neapolitan Mastiff   10
BPIG   
Ch Uppercuts Chip Off The Block
  Boxer   N/A
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Alpenspirit Fine Red Wine

Best Of Opposite Sex
Ch Alpenbliss' Making Moonshine

Best Puppy In Breed
Ch Alpenbliss' Making Moonshine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Uppercuts Chip Off The Block

Best Of Opposite Sex
Ch Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Best Puppy In Breed
Ch Uppercuts Chip Off The Block




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Francisco Legenda Sudului


Winners Dog: (1-0-0-0)
Francisco Legenda Sudului

Open Dog Class
1st Francisco Legenda Sudului



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cresswell's Medicine Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Chateaurouge's Va Va Va Voom

Best Of Opposite Sex
Ch Chateaurouge Veni Vidi Vici

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chateaurouge's Va Va Va Voom


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chateaurouge Veni Vidi Vici

12-18 Month Dog Class
1st Chateaurouge Veni Vidi Vici


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chateaurouge's Va Va Va Voom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chateaurouge's Va Va Va Voom


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Baby Blue's Rogue

Best Of Opposite Sex
Sherwood's Ol' Blue Eyes

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sherwood's Ol' Blue Eyes


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sherwood's Ol' Blue Eyes

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sherwood's Ol' Blue Eyes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ashmoors Wildgoose Chase




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nerthus Fable Of Giant Dreams



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Nerthus Fable Of Giant Dreams

Reserve Winners Bitch
Giant Dreams Oracle Fable

12-18 Month Bitch Class
1st Giant Dreams Oracle Fable

Open Bitch Class
1st Nerthus Fable Of Giant Dreams


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st    Jetcity A Dance With Dragons At Kreuzritter   Manchester Terrier   11
Group 2nd    Northcote O'Brady Taryn About   Lakeland Terrier   10
Group 3rd   
Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   9
Group 4th    Camerata Ispy Monke C Monke Do   Bedlington Terrier   8
BPIG    Northcote O'Brady Taryn About   Lakeland Terrier   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Crescent's V Raynaire Starting Over




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Camerata Ispy Monke C Monke Do

Best Puppy In Breed
Camerata Ispy Monke C Monke Do



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Camerata Ispy Monke C Monke Do

Junior Puppy Bitch Class
1st Camerata Ispy Monke C Monke Do


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
J-B-G's Broadway Baby

Best Of Opposite Sex
Equinox Mystic Mandrake

Best Of Winners: (2-2-0-0)
J-B-G's Broadway Baby

Best Puppy In Breed
Equinox N Jazz Luceo Non Uro


Winners Dog: (2-2-0-0)
Equinox Mystic Mandrake

Reserve Winners Dog
Equinox N Jazz Luceo Non Uro

Senior Puppy Dog Class
1st Equinox N Jazz Luceo Non Uro

Open Dog Class
1st Equinox Mystic Mandrake


Winners Bitch: (2-2-0-0)
J-B-G's Broadway Baby

Reserve Winners Bitch
Equinox N Jazz Ceilidh

Senior Puppy Bitch Class
1st Equinox N Jazz Ceilidh

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st J-B-G's Broadway Baby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Glahms Golden Aelwen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glahms Golden Aelwen

Open Bitch Class
1st Glahms Golden Aelwen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Northcote O'Brady Taryn About

Best Puppy In Breed
Ch Northcote O'Brady Taryn About



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Northcote O'Brady Taryn About

Senior Puppy Bitch Class
1st Northcote O'Brady Taryn About


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jetcity A Dance With Dragons At Kreuzritter



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light

Best Puppy In Breed
Janoras I'm A Rock Star


Winners Dog: (1-0-1-0)
Janoras I'm A Rock Star

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Janoras I'm A Rock Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Obsession Philip The Handsome

Best Puppy In Breed
Ch Obsession Philip The Handsome




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   31
Group 2nd   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   30
Group 3rd    Eaglesdare Wonton With The Taun Taun   Pug   29
Group 4th   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   26
BPIG   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Ch Halfmoon Tinker Taylor

Best Of Opposite Sex
Halfmoon Amelia Electra

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Halfmoon Amelia Electra

Best Puppy In Breed
Carver Halfmoon Can I Be Frank


Winners Dog: (2-4-1-0)
Coverdale Fade Into Midnight

Reserve Winners Dog
Carver Halfmoon Can I Be Frank

Junior Puppy Dog Class
1st Carver Halfmoon Can I Be Frank

Open Dog Class
1st Coverdale Fade Into Midnight


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Halfmoon Amelia Electra

Reserve Winners Bitch
Altobello's Tried N True At C

12-18 Month Bitch Class
1st Midsummers Scottish Heather
2nd Midsummers Isle Of Skye Coral

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Halfmoon Amelia Electra

Open Bitch Class
1st Altobello's Tried N True At C


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hallmark Pfarrell At Cornsilk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hallmark Pfarrell At Cornsilk

Open Dog Class
1st Hallmark Pfarrell At Cornsilk



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
Ch XR Havoc On The High Seas

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Avalons Leather And Lace

Best Puppy In Breed
Amistosa's Gone With The Wind

Select Bitch
GCh Oldhavanas Shes Got The Spirit


Winners Dog: (2-3-1-2)
Eversprings Front Paige News

Reserve Winners Dog
Avalons Queens Champion

Canadian Bred Dog Class
1st Eversprings Front Paige News

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Avalons Queens Champion


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Avalons Leather And Lace

Reserve Winners Bitch
Amistosa's Gone With The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Amistosa's Gone With The Wind

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Avalons Leather And Lace
2nd Giocoso's Joy For Sonrisas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ch Cantex BlueJays' Top Dog


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cantex BlueJays' Top Dog

Open Dog Class
1st Cantex BlueJays' Top Dog



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Denim Summer Magic

Best Of Opposite Sex
Chansuki's I Am A Flirt

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Chansuki's I Am A Flirt

Best Puppy In Breed
Chansuki's I Am A Flirt

Select Dog
Ch Touche's Mandate


Winners Dog: (1-2-2-0)
Chiyoko's Sho Mei At Chansuki

12-18 Month Dog Class
1st Chiyoko's Sho Mei At Chansuki


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Chansuki's I Am A Flirt

Reserve Winners Bitch
Chansuki's Just My Cup Of Tea

Junior Puppy Bitch Class
1st Chansuki's I Am A Flirt
2nd Chansuki's Just My Cup Of Tea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Cornsilks Paw Patrol

Best Puppy In Breed
Cornsilks Paw Patrol


Winners Dog: (2-0-0-0)
Cornsilks Paw Patrol

Reserve Winners Dog
Marric's Been There Dun That PH

Junior Puppy Dog Class
1st Cornsilks Paw Patrol

Open Dog Class
1st Marric's Been There Dun That PH



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sugarlamb's Storm In A Teacup

Best Of Opposite Sex
Sugarlamb Tempest Ina Teapot

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sugarlamb's Storm In A Teacup

Best Puppy In Breed
Sugarlamb's Storm In A Teacup


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sugarlamb's Storm In A Teacup

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sugarlamb's Storm In A Teacup


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sugarlamb Tempest Ina Teapot

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sugarlamb Tempest Ina Teapot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pomroth Good Golly Miss Molly

Best Puppy In Breed
Ch Pomroth Good Golly Miss Molly




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Eaglesdare Wonton With The Taun Taun

Best Of Opposite Sex
GCh MnSpaws Glitz And Glamour

Select Dog
GCh Claripugs The Diplomat



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dawin Hot Cakes
  Poodle (Standard)   11
Group 2nd   Ch Dash's Preacher Dash In It To Win It Mouser   Bulldog   9
Group 3rd    Keesridge Appa Almighty   Keeshond   8
Group 4th    Hispot's Back On The Streets   Dalmatian   2
BPIG    Keesridge Set Fire To Th'Reign   Keeshond   N/A
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dash's Preacher Dash In It To Win It Mouser




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hispot's Back On The Streets



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hispot's Back On The Streets

Open Bitch Class
1st Hispot's Back On The Streets


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Superlative's Dirty Karma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Keesridge Appa Almighty

Best Of Opposite Sex
GCh Keesridge The Essence Of Zivah

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Keesridge Appa Almighty

Best Puppy In Breed
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Select Dog
Ch Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees

Select Bitch
Ch Keesridge's Raevyn Beauty


Winners Dog: (1-1-2-2)
Keesridge Appa Almighty

Open Dog Class
1st Keesridge Appa Almighty


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Set Fire To Th'Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Dawin Hot Cakes

Best Puppy In Breed
Hiprofile Reach For The Sky



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Hiprofile Reach For The Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Hiprofile Reach For The Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxy Lady Of Mountain High



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxy Lady Of Mountain High

12-18 Month Bitch Class
1st Foxy Lady Of Mountain High


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   Ch Quiche's Luck Be A Lady   Bouvier des Flandres   16
Group 2nd    Dershimer Alea V Elite Design Tokaye   German Shepherd Dog   15
Group 3rd   
Ch Byeyo's Miss Lulu Blue
  Australian Cattle Dog   14
Group 4th   Ch Moonshadow Mind Games   Puli   13
BPIG    Regaloake's Keltic Bliss   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Sierra Hearts Desire

Best Of Opposite Sex
Legacy's Sweet Baby James

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Legacy's Sweet Baby James


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Callibreeze Kiss And Tell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Callibreeze Kiss And Tell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Quiche's Luck Be A Lady




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Dershimer Alea V Elite Design Tokaye



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Nyirsegfia Renegade

Best Of Opposite Sex
Tiszai Hullamtoro Buco



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tiszai Hullamtoro Buco

Reserve Winners Bitch
Csodavirag Ocean

12-18 Month Bitch Class
1st Tiszai Hullamtoro Buco
2nd Csodavirag Ocean


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moonshadow Mind Games




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Lynphil Jitterbug

Best Of Opposite Sex
Ch Herdabout Watts Of Fun

Best Puppy In Breed
Ch Regaloake's Keltic Bliss

Select Bitch
Ch Herdabout Totally Shocking



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Lynphil Jitterbug

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Keltic Bliss

12-18 Month Bitch Class
1st Lynphil Jitterbug

Canadian Bred Bitch Class
1st Regaloake's Keltic Bliss

Open Bitch Class
1st Shonba's Hail Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Wenlisa's I Got A Girl Crush




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 20th of August 2017 02:11:52 PM