Argus Kennel Club
Saturday, June 28, 2014 - Show # 4



Related Results

Conformation

Friday, June 27 (Show # 1)
Friday, June 27 (Show # 2)
Saturday, June 28 (Show # 3)
Saturday, June 28 (Show # 4)
Sunday, June 29 (Show # 5)
Sunday, June 29 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Shelley Gerig --
Making Breed History...
Ch Oakridgelane Nakoma of Shunico
with handler Justin Young


Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Saluki   Baghdad A Missdemeanor
Points: 137 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Shetland Sheepdog  
Ch Amberlyn's Story Teller








Group 1 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   34
Group 2nd   
GCh Ranzfel Jazzman Blues
  Spaniel (English Cocker)   33
Group 3rd   
Ch Aingeal Memories Of KD Live On
  Setter (Irish Red & White)   31
Group 4th   
Ch Labrys Rhea Sunshine
  Retriever (Flat-Coated)   30
BPIG    Cymbeline's Lady Wisdom   Spaniel (English Springer)   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Parador Talisman



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 7 pts
GCh Labrys Rhea Sunshine



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 6 pts
GCh TCh DocMar's Just Don't Give A D'amn



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GCh Rickways Eye O'The Storm



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Ania Canadian Conection @ Coppercliff



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Ginjac-Magic Me I'm The One



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
GCh Ranzfel Jazzman Blues



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Cymbeline's Bells And Whistles



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Kizmar Pagliacci Really It Wasn't Me







Group 2 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st    Baghdad A Missdemeanor   Saluki   10
Group 2nd   
Ch Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
  Basenji   9
Group 3rd    Sobresalto Want You Forever   Whippet   8
Group 4th    Nomistakins Up The Hill SS   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   5
BPIG    Sobresalto Want You Forever   Whippet   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Wynsyr Beachbrook Piano Man



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh CJ's Cha Gheill Ean



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Boru's Breaking News



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Scimitar First Sign Of Trouble



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Nomistakins Up The Hill SS



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Gondwana Purple Rain



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Baghdad A Missdemeanor



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Sobresalto Want You Forever







Group 3 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Davik's Just Do It
  Siberian Husky   25
Group 2nd   
GCh Striders AC Thunderstruck
  Great Dane   23
Group 3rd   
Ch PrairieSky's Xtraordinary Gent
  Rottweiler   20
Group 4th    Bramblewood's Hot Pursuit   Samoyed   19
BPIG   
Ch PrairieSky's Xtraordinary Gent
  Rottweiler   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearfactz Rumor Has It



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kiaranuk's Nordic Fashion



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Avatars Bringing Sexy Back



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Liberator's Mirage



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
GCh Striders AC Thunderstruck



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
Pendouglas Prairiesong Epsilon



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Top Shelfs Badbear On George St.



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh PrairieSky's Xtraordinary Gent



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Bramblewood's Hot Pursuit



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
Ch Innovations Rumor Has It



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Davik's Just Do It







Group 4 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Cerridwen Siana Of Rhowyn
  Welsh Terrier   5
Group 2nd   
Ch Bueollin's Knight Skye
  Staffordshire Bull Terrier   4
Group 3rd    Millenium's Edge Of Glory   Schnauzer (Miniature)   3
Group 4th   
Ch Warkshire's Highland Lass
  Cairn Terrier   2
BPIG   
Cerridwen Siana Of Rhowyn
  Welsh Terrier   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Magor MacBeatty



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Warkshire's Highland Lass



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Millenium's Edge Of Glory



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Doghill's Scintillating Sadie



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bueollin's Knight Skye



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cerridwen Siana Of Rhowyn







Group 5 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sunterra Star Status
  Pomeranian   17
Group 2nd   
Amplua Alter Ego Amigo
  Maltese   16
Group 3rd   Ch Dreamwork And Lyntoms MVP   Pug   14
Group 4th   Ch Fwaggles Million Dollar Baby   Toy Manchester Terrier   13
BPIG   
Angelheart's U R The 1 That I Want
  Havanese   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Revelry's Blue Moon Rising



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bloomsbury Braveheart



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Heaven's Busy Bee



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Abrazame's Patchy Patch



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Amplua Alter Ego Amigo



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Toykeeper's First Lady



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Zelicaon Breaking Bad At Southcreek



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunterra Star Status



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Amity's Little Duck



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dreamwork And Lyntoms MVP



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GChEx AgMCHS Fwaggles Million Dollar Baby







Group 6 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   12
Group 2nd   
Ch Litilann's Showdown
  Poodle (Standard)   11
Group 3rd   
GCh Onsengeltje N Splash Unearthed
  Dalmatian   10
Group 4th   
Ch Symarun's Endless Love
  Shih Tzu   9
BPIG    Ash's Mystical Amity Memree N'Melode   Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Gumby's Bearposh Ever After



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Onsengeltje N Splash Unearthed



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
Ash's Mystical Amity Memree N'Melode



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Litilann's Showdown



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
Ch Symarun's Endless Love





Group 7 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Amberlyn's Story Teller
  Shetland Sheepdog   28
Group 2nd   
GCh Shadagrace Cassbar's Hot Thyme
  Finnish Lapphund   18
Group 3rd   
GChEx Mistique's Bonnie
  German Shepherd Dog   17
Group 4th   
GCh KamValley N Lismore Bazzinga
  Welsh Corgi (Pembroke)   11
BPIG   
Ch Amberlyn's Story Teller
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
Las Rocosa Ticket 2 Tucker Creek



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bellaclan Sunset Love Spell



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tallywood Enlightened



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brackenbrae Afterhours Rock On!



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Shadagrace Cassbar's Hot Thyme



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Mistique's Bonnie



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Blueshire's Stormin' Norman



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 9 pts
Ch Amberlyn's Story Teller



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
GChEx KamValley N Lismore Bazzinga



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 24th of November 2017 12:30:32 PM