Bluewater Kennel Club
Thursday, July 8, 2010



Related Results

Obedience

Tuesday, July 06 (Obed Trial 1)
Tuesday, July 06 (Obed Trial 2)
Wednesday, July 07 (Obed Trial 3)
Wednesday, July 07 (Obed Trial 4)
Thursday, July 08 (Obed Trial 5)

Rally Obedience

Tuesday, July 06 (Rally Trial 1)
Tuesday, July 06 (Rally Trial 2)
Wednesday, July 07 (Rally Trial 3)
Wednesday, July 07 (Rally Trial 4)
Thursday, July 08 (Rally Trial 5)

Related Specialties

Kuvasz Club of Canada - Wednesday, July 07 - Conformation



Results courtesy of:

-- Cheryl Vanderlinde --
Ch. SheBogi's Blown Away
Breeder: Cheryl Vanderlinde, SheBogi Reg'd Akitas
Owners: Ray & Cheryl Vanderlinde

-- Brenda Panko --
Ch. Bearfactz Tribute To Beau
Breeder/Owner/Handler: Brenda Panko, BearFactz Akitas
Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Doberman Pinscher  
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney
Points: 172 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Basenji   Gala's Own The Podium








Group 1 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kinnike Highgrove
  Pointer   45
Group 2nd   
Ch MOTCh Fishercreek A Star Is Born
  Retriever (Flat-Coated)   44
Group 3rd   
GCh Captiva's Turning Heads
  Setter (Irish)   39
Group 4th    Creeksidefrm's Pop Quiz   Retriever (Golden)   38
BPIG   
Ferngold M'Zuri Sana
  Vizsla (Smooth-Haired)   N/A




Group 2 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mijkelh Sikanni of Procyon
  Afghan Hound   19
Group 2nd   
Ch GrandGables Wee Mr Red Thorn
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   17
Group 3rd    Gala's Own The Podium   Basenji   16
Group 4th   Ch Desert Dune At Curiann   Irish Wolfhound   10
BPIG    Gala's Own The Podium   Basenji   N/A




Group 3 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Royal Future JP Izanagi Of Dabney
  Doberman Pinscher   35
Group 2nd   
GCh Remember Me Last Man Standing
  Boxer   30
Group 3rd   
GCh Claircreek Olivia de Vendee
  Portuguese Water Dog   22
Group 4th   Ch Galaxy's Dancer In The Moonlight   Kuvasz   19
BPIG    Galaxy's Sansa Flyin' Everyday   Kuvasz   N/A




Group 4 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st    Foxbend Colour Me More   Parson Russell Terrier   25
Group 2nd   
Ch Northcote's Don't Look Back
  Lakeland Terrier   21
Group 3rd   
Zlatapraha Hancock
  Cesky Terrier   20
Group 4th    Shannon Von Agrani   Fox Terrier (Wire)   19
BPIG   
Zlatapraha Hancock
  Cesky Terrier   N/A




Group 5 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   Ch Gayel's BNK Cruiser   Japanese Chin   9
Group 2nd   Ch Chrys-Haefen Oscar Wilde   Cavalier King Charles Spaniel   8
Group 3rd    Marquis The Phantom Menace   Papillon   6
Group 4th    Envoy R Oreo Cookie   Toy Fox Terrier   4
BPIG    Lucia Ghirardelli Inbocca Allupo   Italian Greyhound   N/A




Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Petite Cherie Savoir Faire At Foxmoor
  French Bulldog   13
Group 2nd    Atlantis Gamblers Best Bet Yet   Dalmatian   9
Group 3rd    Zandramas Of Fauntleroy   Poodle (Standard)   8
Group 4th   
Ch Gumby's Living On A Prayer
  Chinese Shar-Pei   6
BPIG    Zandramas Of Fauntleroy   Poodle (Standard)   N/A


Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st    Regency's Pochahontas V Kridler   German Shepherd Dog   20
Group 2nd   
Ch Overland's Southern Comfort
  Collie (Rough)   18
Group 3rd    Swan Crest Toast Of The Town   Polish Lowland Sheepdog   13
Group 4th   
Ch Romar's Undeniable
  Bearded Collie   11
BPIG    Dune's Scarlett No Hara   Collie (Smooth)   N/A
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 19th of November 2017 04:19:45 PM