Markham Kennel Club
Friday, August 23, 2013



Related Results


Results courtesy of:


-- Helene Belanger & Laurel Brown --
Ch SassyTails Forever Faithful
Owner: Laurel Brown
Breeder: Helene Belanger (SassyTails) and Steve Kelly (Puffin)
Best In Show
Judge: Olga Gagne
Bullmastiff  
Ch Bramstoke's Carved In Stone
Points: 122 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Tibetan Terrier  
Samsara Jina Lenpa
Best Baby Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Whippet  
McCartney's Xcape From Reality
Best Veteran In Show
Judge: Olga Gagne
Cesky Terrier  
Ch Zlatapraha Brubeck
Best Altered In Show
Judge: Olga Gagne
Afghan Hound  Ch Kasban Creme Brulee








Group 1 - Donald Duncan Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lentigo Runs Like A Deer
  Setter (English)   23
Group 2nd   
GCh Butterblac's Stop Resisting
  Retriever (Flat-Coated)   21
Group 3rd   
Ch Coquetel Cowboy Casanova
  Pointer   20
Group 4th   Ch Legacyk Sunup Mutiny Ontheseas   Pointer (German Short-Haired)   18
BPIG   Ch Sunnydaze Walk The Line   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Simplicity's Farmer's Daughter   Weimaraner   0
Judge: Donald Duncan

Best Of Breed: 1 pts
Ch Coquetel Cowboy Casanova



Judge: Donald Duncan

Best Of Breed: 0 pts
Ch Legacyk Sunup Mutiny Ontheseas



Judge: Donald Duncan

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Butterblac's Stop Resisting



Judge: Donald Duncan

Best Of Breed: 9 pts
Ch Bowbell's He's Got The Kavorka



Judge: Donald Duncan

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sunnydaze Walk The Line



Judge: Donald Duncan

Best Of Breed: 1 pts
Ch Lentigo Runs Like A Deer



Judge: Donald Duncan

Best Of Breed: 1 pts
GCh Fanciful's In A NewYork Minute



Judge: Donald Duncan

Best Of Breed: 0 pts
GCh RJ's Paddington Bear



Judge: Donald Duncan

Best Of Breed: 0 pts
GCh KAS Black Pearl



Judge: Donald Duncan

Best Of Breed: 0 pts
GCh Varazs Mokany Kiralyi Orban



Judge: Donald Duncan

Best Of Breed: 1 pts
GCh Breica's Ain't That A Btch







Group 2 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lorricbrook Fascination
  Whippet   12
Group 2nd   
Pan Clan Pedro Cabral
  Basset Hound   11
Group 3rd   
Ch Grandgables Ms Yummy Yummy
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   9
Group 4th   
Ch Riverview Space Odyssey Of Kasban
  Afghan Hound   8
BPIG   
Pan Clan Pedro Cabral
  Basset Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   0
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ch Riverview Space Odyssey Of Kasban



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
GCh Pan Clan Pedro Cabral



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ch Egbar's I Did It My Way



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GCh Grandgables Ms Yummy Yummy



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Chilcotin's Road Warrior



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wiretaps Fire Storm



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sobers Rosa Mundi



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ch Glenamadda Wolfholm J Hendrix



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lorricbrook Fascination







Group 3 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bramstoke's Carved In Stone
  Bullmastiff   13
Group 2nd   
GChEx Goldgrove High Intensity
  Doberman Pinscher   12
Group 3rd   
GCh Drewsar Goblet Of Fire
  Portuguese Water Dog   9
Group 4th    Nasdane's Run For The Lilies   Great Dane   5
BPIG   
GCh Drewsar Goblet Of Fire
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bramstoke's Carved In Stone



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Goldgrove High Intensity



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Nasdane's Run For The Lilies



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
CR Higgins Hijacked My Heart



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Pipelines Westwind To Luvabear



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GCh Drewsar Goblet Of Fire







Group 4 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Westchester Hill Boy
  Airedale Terrier   17
Group 2nd   Ch Fauxpaw Shock'n Awe   Fox Terrier (Smooth)   16
Group 3rd   
GChEx Greentree Keepsake Surfin' USA
  Soft-Coated Wheaten Terrier   15
Group 4th   
Ch Jaskarin Carissima's Gem
  Australian Terrier   11
BPIG    Rexroth's Mystical Temptation   Norwich Terrier   N/A
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Westchester Hill Boy



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jaskarin Carissima's Gem



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
GCh Zlatapraha Peterson



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fauxpaw Shock'n Awe



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Brocolitia Sweet Ophelia



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Kilandan's Deal Me In



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Ch Dralion's Sweet Inspiration



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rexroth's Mystical Temptation



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ch Moondreamer Midsummer Night



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Greentree Keepsake Surfin' USA







Group 5 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ashstone's Rock And Roll Heart
  Havanese   20
Group 2nd   
Ch Wannabee Casanova
  Miniature Pinscher   13
Group 3rd   
Ch Silhouette's Swan Lake
  Pomeranian   12
Group 4th   
Ch Coodeefoo Northern Star
  Pekingese   8
BPIG    Laurelgate N Ashstone Ripple   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Velvet Story On A Roll Ashstone   Havanese   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Hartscontent Pocket Of Gold



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch SassyTails Forever Faithful



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts
Ch Ashstone's Rock And Roll Heart



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Fletcher Andes Henshaw



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wannabee Casanova



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Coodeefoo Northern Star



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Silhouette's Swan Lake



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Szulik's Golden Dixie Diventy







Group 6 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Major League In Like Flynn
  Bulldog   15
Group 2nd   
Samsara Jina Lenpa
  Tibetan Terrier   11
Group 3rd   Ch Cher Ami Toast With Remy Martin   Bichon Frise   8
Group 4th   
GCh Isis Strike Up The Band
  Poodle (Standard)   7
BPIG   
Samsara Jina Lenpa
  Tibetan Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Foxmoor Petite Cherie Jardin d'Eden
  French Bulldog   0
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cher Ami Toast With Remy Martin



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
CP's Kick It Up On Abbey Lane At RJL



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 3 pts
GCh Major League In Like Flynn



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Windridge Eve of BullMarket



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GCh Keesbrook Perly's Daily Double



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 4 pts
GCh Isis Strike Up The Band



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Ch Samsara Jina Lenpa





Group 7 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Kalacsos Magdi
  Puli   16
Group 2nd   
GCh Crinan Executive Decision
  Shetland Sheepdog   15
Group 3rd    Beauchien's We Believe In Miracles   German Shepherd Dog   11
Group 4th   
Ch Northbay Tryfecta Shazamm!
  Australian Shepherd   9
BPIG   
GCh Crinan Executive Decision
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Pop Tart   Shetland Sheepdog   0
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rick's Smokin' Thunder



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 6 pts
GCh Northbay Tryfecta Shazamm!



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Classical's Frankly My Dear



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GCh Comeaway Destination



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Beauchien's We Believe In Miracles



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Kalacsos Magdi



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 3 pts
GCh Crinan Executive Decision



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By