Mid Canada Dog Association
Sunday, May 8, 2011



Related Results

Conformation

Friday, May 06
Friday, May 06 (Sporting Specialty)
Saturday, May 07
Saturday, May 07 (Working-Herding Specialty)
Sunday, May 08

Related Specialties

River City Labrador Enthusiasts - Saturday, May 07 - Conformation



Results courtesy of:


-- Diane Fast --
MBIS MBPIS Ch Aikerskaill Jury of One
"Sophia"
Owner: D. Fast / D. Markus / H. Lee
Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians
Best In Show
Judge: Olga Gagne
Standard Schnauzer  
GCh Steinhaus Tres Bien
Points: 170 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Papillon    Orah Dee Cool Hand Luke








Group 1 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   Ch Beswin Ynot Achey Breaky Heart   English Springer Spaniel   38
Group 2nd   
Ch Fyreglo's Lights Camera Action
  Golden Retriever   37
Group 3rd    Leolynne's Spring Breeze   American Cocker Spaniel   34
Group 4th   
Ch Rivercove's Luminos
  Labrador Retriever   32
BPIG   
Ch Koping Win'Weim Say It's True
  Weimaraner    N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Leolynne's Spring Breeze



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
Prairiestorm Playing With Fire



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts
Ch Desert's Electric Slide



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Beswin Ynot Achey Breaky Heart



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
Ch Fyreglo's Lights Camera Action



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Oakisle Knight Vision



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kulana Fortune Hunter



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 12 pts
Ch Rivercove's Luminos



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Westerlea's T For Two



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Sepia Hisea Splendid Splinter



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Renaissance Kiss Me If You Dare



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Koping Win'Weim Say It's True







Group 2 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bretica's Secret To Typecast
  Whippet   16
Group 2nd   
Ch Sandstorm Like A Rolling Stone
  Saluki    14
Group 3rd   
Ch See You Again Taillis Au
  Foxhound (English)    13
Group 4th   
Ch Harbour Deep MacDara Woods SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   12
BPIG   
Ch Cragland's Black Or White
  Beagle    N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Bagabones Hard Act To Follow



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cragland's Black Or White



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Avalyn Sabre Dance At Odyn



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gran's Splashy Legend ML



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Harbour Deep MacDara Woods SW



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch See You Again Taillis Au



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Manjusha's Yrkki



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Jahina's Krugerrand



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sandstorm Like A Rolling Stone



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Bretica's Secret To Typecast







Group 3 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Steinhaus Tres Bien
  Standard Schnauzer   32
Group 2nd   
GCh Remember Me Last Man Standing
  Boxer    31
Group 3rd   
Ch Winterchill's Cruz'n Spirit
  Alaskan Malamute    30
Group 4th   
Ch Bearfactz Tribute To Beau
  Akita    23
BPIG   
Rivercove's Fire N Fantasy
  Siberian Husky   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bearfactz Tribute To Beau



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts
GCh Winterchill's Cruz'n Spirit



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Afterberner A Rivr Runs Thruit



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Remember Me Last Man Standing



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 8 pts
Ch Gabcyndog's Panther



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Tanglewood's Fleur Delacour



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Striders MoJo Rising



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Timbermist's Fallenoak Destiny



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GChEx OTCh Stonerose Reign Vom Khayrick



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Kudos Lizie



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rivercove's Fire N Fantasy



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Steinhaus Tres Bien







Group 4 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   Ch Jonaire's McDreamy   Norwich Terrier    18
Group 2nd   
Zircons Thunder Storm
  Bull Terrier    17
Group 3rd    O'Nut Glen Burgundy Duke   Irish Terrier   15
Group 4th    Kellynack Jonaire Sir Prize   Soft-Coated Wheaten Terrier    14
BPIG   
InStyle's Last Hero Standing
  Smooth Fox Terrier   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Airecot's Shawndee Warrior



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Boldwind Naturally



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Zircons Thunder Storm



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
O'Nut Glen Burgundy Duke



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Malahideblue Out Of The Woods



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Waterwalk iKandy



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jonaire's McDreamy



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Winsomeways All Eyes On Me



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch InStyle's Last Hero Standing



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Kellynack Jonaire Sir Prize



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brynmill Bennie







Group 5 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st    Cragland Bloomfield's Gage   Cavalier King Charles Spaniel    16
Group 2nd   
Crestyle Aupair Most Wanted HL
  Chinese Crested    14
Group 3rd   
Ch Havanas Steppin Out With Class
  Havanese   13
Group 4th    Orah Dee Cool Hand Luke   Papillon    10
BPIG    Orah Dee Cool Hand Luke   Papillon    N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cragland Bloomfield's Gage



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Sette's Elohenou Sagi Of Celestialsky



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Crestyle Aupair Most Wanted HL



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
Ch Havanas Steppin Out With Class



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch SheepRiver Samurai Sans Maitre



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts
Orah Dee Cool Hand Luke



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Pomhaven's Follow Your Dream



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Envoy Mydee Fine Karisma







Group 6 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Lightburn's Betty Boop
  Bulldog    14
Group 2nd   Ch Darkenwald Flashpoint At Southcar   Keeshond    13
Group 3rd   
Ch SpecialD The Best Of Broadway
  Dalmatian    12
Group 4th   
Ch Gumby's Living On A Prayer
  Chinese Shar-Pei    10
BPIG    Rustinwood's Holly At TzuVilla   Shih Tzu   N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fluffette's Encore At Kenningway



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lightburn's Betty Boop



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gumby's Living On A Prayer



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch SpecialD The Best Of Broadway



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Step Lav Ernestina



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts
Ch Darkenwald Flashpoint At Southcar



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts
GCh Sonora Keja Git Go Rodeo



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Rustinwood's Holly At TzuVilla



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts
Ch Litilann's Lights Camera Action





Group 7 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh WinsorCastle Made From Legends
  Pembroke Welsh Corgi   30
Group 2nd   
Ch Glamoor's Love Unlimited
  Shetland Sheepdog   27
Group 3rd   Ch Sporting Fields Yankee Clipper   Border Collie    19
Group 4th   
Ch Motlikru-Buaidh Figure It Out
  Bearded Collie    17
BPIG    Sugarok Robert Redford   Finnish Lapphund    N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Kinring's Ticket To The Top



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Motlikru-Buaidh Figure It Out



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch X-Treme at Asynior Vom Schwarzen Ulan



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sporting Fields Yankee Clipper



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Prairiemist Life Of Riley



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Sugarok Robert Redford



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts
Ch Woodsides CK Wall Street



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GChEx WinsorCastle Made From Legends



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts
GCh Glamoor's Love Unlimited



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Larska's Nitroglycerin



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By