Miramichi Kennel Club
Saturday, September 24, 2011 - Show 1



Related Results


Best In Show
Judge: Mary White
Akita   
Ch Beardusk's Darkest Desires
Points: 117 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Mary White
Beagle   
Ch TG I Can't Believe It's Not








Group 1 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Oakley's Red Bull
  English Setter   27
Group 2nd   
Ch MEM's Without Doubt
  American Cocker Spaniel   23
Group 3rd   
Ch Kilkerran's Wee Connor Boy
  Golden Retriever   22
Group 4th   
Ch Madabout's Xtra Large Decaf
  Labrador Retriever   14
BPIG   
Breezycreeks Whatya Point N At
  Pointer (German Short-Haired)    N/A
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch MEM's Without Doubt



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Silvercreek's Lone Star at Wildbrook



Judge: Mary White

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Oakley's Red Bull



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fishercreeks Kelore Ghostrider



Judge: Mary White

Best Of Breed: 7 pts
Ch Kilkerran's Wee Connor Boy



Judge: Mary White

Best Of Breed: 9 pts
Ch Madabout's Xtra Large Decaf



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts
Ch Breezycreeks Whatya Point N At



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Egerton's Raptor On The Wing







Group 2 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Unmistakably Windstorm
  Saluki    6
Group 2nd   
Ch Daggarwoods Bjorn Star
  Norwegian Elkhound    5
Group 3rd   
Ch TG I Can't Believe It's Not
  Beagle    3
Group 4th   Ch Palakore's Four On the Floor   Dachshund (Miniature Long-Haired)   2
BPIG   
Ch TG I Can't Believe It's Not
  Beagle    N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch TG I Can't Believe It's Not



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Palakore's Four On the Floor



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GCh Add-Sim's New Year's Lady



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Arghandab's Peekablue



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Daggarwoods Bjorn Star



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Unmistakably Windstorm







Group 3 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Beardusk's Darkest Desires
  Akita    21
Group 2nd   
Ch Lagarada's Magical Memories
  Great Dane    20
Group 3rd   
Ch Foxfire's Rocket To The Stars
  Doberman Pinscher    19
Group 4th   
Ch Homeport Ebbtide
  Newfoundland    11
BPIG    Perfex All About Eve V Relic   Doberman Pinscher    N/A
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Beardusk's Darkest Desires



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ivory's Shadow



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Elharlen's Valentia



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pine Ridge's Dare To Dream



Judge: Mary White

Best Of Breed: 7 pts
Ch Foxfire's Rocket To The Stars



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Moratel Westriver Santé



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Lagarada's Magical Memories



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
GCh Homeport Ebbtide



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
GCh Belouro's Areia da Costa



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Silverhill's Shaky Oak Lewis



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts
Jjs Norumbega Rag A Muffin



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts
Linrosa's Wizard of Oz Game



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
GCh Silcort Cindy







Group 4 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke
  Skye Terrier    7
Group 2nd    Haeloganlane's Ooooh Henry   West Highland White Terrier   6
Group 3rd   
Ch TriNor Lil Bit of Badness
  Norwich Terrier    5
Group 4th    Hollytroy's Wings of Pride   Airedale Terrier    4
BPIG    Haeloganlane's Ooooh Henry   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Hollytroy's Wings of Pride



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts
Ch Princess' Odin O'Th Mist



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Presbrooke Mountain Mist



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch TriNor Lil Bit of Badness



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kishniga's HMS Gunsmoke



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Waverleyglen's Inisroe Pippa



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Haeloganlane's Ooooh Henry







Group 5 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rockhurst's Carmelicious
  Havanese   15
Group 2nd    Fairway's Bump and Run   Chinese Crested    14
Group 3rd    Jenuwane Just Because   Pomeranian    10
Group 4th   
PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese    9
BPIG    Fairway's Bump and Run   Chinese Crested    N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Loranka's Repeat The Beat



Judge: David Markus

Best Of Breed: 3 pts
Fairway's Bump and Run



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rockhurst's Carmelicious



Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
Angel Iggies Foenix Rising [ALL WINS CANCELLED]



Judge: David Markus

Best Of Breed: 3 pts
Fantasys Moroccan King



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Jenuwane Just Because



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lomoa's Bruzer Boy of Brittany







Group 6 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset Kate Winsit
  Standard Poodle   15
Group 2nd   
Ch Oakwoods Safecracker
  German Pinscher    13
Group 3rd   Ch Halo's Whirlwind   Shih Tzu   12
Group 4th    Baileywick Amabokoboko Tilley   Bulldog    11
BPIG   Ch Halo's Whirlwind   Shih Tzu   N/A
Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts
Ch Bramley's Oh My Oh My



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Baileywick Amabokoboko Tilley



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Onsengeltje Are You Ready



Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts
Bramley's The Wrinkled Wizard



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Oakwoods Safecracker



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sweetmeadow's I Got Rhythm



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts
Ch Camplaren's Pay Dirt



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Arisu's Smooth Criminal



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts
Ch Halo's Whirlwind



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Vetset Kate Winsit





Group 7 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shelhaven Sweet Seduction
  Shetland Sheepdog   20
Group 2nd   GCh Starwoods Awake in a Dream   Australian Shepherd    11
Group 3rd   
Vastgota Nova Mayflower ST
  Swedish Vallhund    5
Group 4th   
Ch Boyero Keep On Lovin'Me
  Bouvier des Flandres   4
BPIG   
Novacoast By Royal Command
  Australian Shepherd    N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Starwoods Awake in a Dream



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Boyero Keep On Lovin'Me



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Hilland Uneeda Play The Game



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Gur Taizer von Diamondsun



Judge: David Markus

Best Of Breed: 8 pts
GChEx Shelhaven Sweet Seduction



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vastgota Nova Mayflower ST



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By