Sault Ste Marie Kennel Club
Monday, May 24, 2010 - Show # 6



Related Results

Conformation

Saturday, May 22 (Show # 1)
Saturday, May 22 (Show # 2)
Sunday, May 23 (Show # 3)
Sunday, May 23 (Show # 4)
Monday, May 24 (Show # 5)
Monday, May 24 (Show # 6)

Obedience

Saturday, May 22 (Obed Trial 1)
Saturday, May 22 (Obed Trial 2)
Sunday, May 23 (Obed Trial 3)
Sunday, May 23 (Obed Trial 4)

Rally Obedience

Monday, May 24 (Rally Trial 1)
Monday, May 24 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:

** Shawn Mealey **
Ch. Denshaws Belle Of The Ball
Owner/Breeder/Handler: Shawn Mealey, Denshaws Boxers

** Maura Reilly **
BIS/BOSS/BPSS Ch. Gatehouse Dolce Vita, TT
Owner/Handler: Maura Reilly, Gatehouse Reg'd Dobermans
Best In Show
Judge: Christopher Neilson
Chinese Shar-Pei  
Ch Gumby's Living On A Prayer
Points: 161 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Christopher Neilson
Bull Terrier (Miniature)  
Amchara A New Beginning








Group 1 - Christopher Neilson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Butterblac Rider At Freestyle
  Retriever (Flat-Coated)   31
Group 2nd   
Ch Beechwood's Expressing It Best
  Spaniel (American Cocker)   28
Group 3rd   
Ch Goldpaw My Dream Come True
  Retriever (Golden)   27
Group 4th   
Ch B Creek's On Your Mark
  Retriever (Labrador)   17
BPIG    Whisperfield Casino Royale   Pointer (German Short-Haired)   N/A




Group 2 - Christopher Neilson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Docteur Jivago Du Grand Fresnoy
  Borzoi   16
Group 2nd   
Ch Quiquen Quartz
  Norwegian Elkhound   15
Group 3rd   
Dragonsong's Who's That Girl
  Whippet   13
Group 4th   Ch Tokabout Hell Hath No Fury   Afghan Hound   12
BPIG   
Dragonsong's Who's That Girl
  Whippet   N/A




Group 3 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Strider N Leinenstones Katalea
  Great Dane   20
Group 2nd   
GCh Claircreek Olivia de Vendee
  Portuguese Water Dog   17
Group 3rd   
Ch Remember Me Last Man Standing
  Boxer   16
Group 4th   
WolfRiver's Ice Thunder Kanuck
  Siberian Husky   11
BPIG   
WolfRiver's Ice Thunder Kanuck
  Siberian Husky   N/A




Group 4 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Toulin's Under The Gun
  Scottish Terrier   9
Group 2nd   
GCh Evalill Esset
  Schnauzer (Miniature)   8
Group 3rd    Idrigill Get The Party Started   Skye Terrier   6
Group 4th   
Ch Boldwind Naturally
  Border Terrier   5
BPIG   
Amchara A New Beginning
  Bull Terrier (Miniature)   N/A




Group 5 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mackildare Earl Of Fife
  Pug   35
Group 2nd   
Ch MistyTrails Dancing The Tango
  Havanese   33
Group 3rd   
Bodeswell Say Hello
  Chinese Crested   32
Group 4th   Ch Elyzian Alexander The Great   Cavalier King Charles Spaniel   27
BPIG   
Bodeswell Say Hello
  Chinese Crested   N/A




Group 6 - Christopher Neilson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gumby's Living On A Prayer
  Chinese Shar-Pei   18
Group 2nd   
GCh Classique Scaramouche
  Poodle (Standard)   15
Group 3rd    Robb Isle Not Ezy To Forget   French Bulldog   9
Group 4th    Ebonorth Maybe So   Schipperke   7
BPIG    Signetcastles Rules Irongate   Poodle (Standard)   N/A


Group 7 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   Ch Quiche's Glamour Girl   Bouvier des Flandres   26
Group 2nd   
Ch Romar's Undeniable
  Bearded Collie   23
Group 3rd   
ThundeRun That's The Spirit
  Australian Shepherd   21
Group 4th   
Ch Omega High Five
  Collie (Rough)   15
BPIG   
ThundeRun That's The Spirit
  Australian Shepherd   N/A
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 23rd of November 2017 01:24:36 AM