Oromocto Kennel Club
Saturday, June 9, 2012 - Show 2



Related Results

Conformation

Saturday, June 09 (Show 1)
Saturday, June 09 (Show 2)
Sunday, June 10 (Show 3)
Sunday, June 10 (Show 4)



Results courtesy of:

-- Judy Duplessis --
MBPIG Kaleef MinuteMan Aldercrest
Owned by Judy Duplessis
Presented by Tina Sandford
Best In Show
Judge: Ed Wild
Petit Basset Griffon Vendeen  
GCh Auriga's Rock Star
Points: 151 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Manchester Terrier  
Ch Mersey Rhythm And Blues








Group 1 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Delmarva's Top of the World
  Retriever (Golden)   36
Group 2nd   
Ch Breezycreeks Whatya Point N At
  Pointer (German Short-Haired)   26
Group 3rd   
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen
  Spaniel (English Cocker)   24
Group 4th   
Ch Vanoras SureShot Highland Skye
  Setter (Gordon)   20
BPIG    Wildbrook's White Chocolate   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Ch Breezycreeks Whatya Point N At



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Knightcastle Forrest Gump



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 9 pts
Ch Delmarva's Top of the World



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 9 pts
Ch Eagertrieves Shadow At Everwood



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Kare's Rooby



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Editions Good Vibrations



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Ch Vanoras SureShot Highland Skye



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Deal And Winchester's Withoutashadowofadoubt



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Springmira's Maxine



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Egerton's River Of Dreams



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Breica's Beyond Beautiful







Group 2 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Auriga's Rock Star
  Petit Basset Griffon Vendeen   15
Group 2nd   
Ch TG I Can't Believe It's Not
  Beagle   14
Group 3rd   
Ch Unmistakably Windstorm
  Saluki   12
Group 4th    Trumphill's Go Ask Alice   Rhodesian Ridgeback   11
BPIG   
Genson's Rumor Has It
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Ch TG I Can't Believe It's Not



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Cedarhurst Touch of Cream MLC



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
Buttonscot's Hello Dolly



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Auriga's Rock Star



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts
Ch Trumphill's Go Ask Alice



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Unmistakably Windstorm







Group 3 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Elharlen's Valentia
  Boxer   26
Group 2nd   
Ch Silverhill's Shaky Oak Lewis
  Rottweiler   20
Group 3rd   
Ch Gabriel von der Maburg
  Bernese Mountain Dog   19
Group 4th   
Snowstar's Nauti Or Knot
  Samoyed   17
BPIG   
Snowstar's Nauti Or Knot
  Samoyed   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Ch Gabriel von der Maburg



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts
Ch Elharlen's Valentia



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
GCh Pine Ridge's Dare To Dream



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 7 pts
Ch Foxfire's Rocket To The Stars



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Bjornehusets Imak



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
Ch Homeport Ungava Bay



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Ch Silverhill's Shaky Oak Lewis



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Ch Snowstar's Nauti Or Knot



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Chimini's Peregrin Took







Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mersey Rhythm And Blues
  Manchester Terrier   9
Group 2nd   
Ch Regalridge Sound Investment
  Airedale Terrier   8
Group 3rd   
Ch Fairewood Frilly Knickers
  Norwich Terrier   4
Group 4th   
Ellerker's You Gotta Have Soul
  Schnauzer (Miniature)   3
BPIG   
Ch Mersey Rhythm And Blues
  Manchester Terrier   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Regalridge Sound Investment



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Ch Bayhills White Warrior At Jmax



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mersey Rhythm And Blues



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fairewood Frilly Knickers



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ellerker's You Gotta Have Soul







Group 5 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hilltop's Zoom Zoom
  Griffon (Brussels)   26
Group 2nd    Chriscendo Cameo Performance   Pomeranian   23
Group 3rd   
Ch PekeEasy Frisco Kid
  Pekingese   19
Group 4th   
Ch BluAmulette Loaded Dice
  Silky Terrier   18
BPIG    Chriscendo Cameo Performance   Pomeranian   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Sigma Chi's Merry Legs



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts
Minegold Winchi Ecco Domani



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Ch Gliding On The Clouds N'Co



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Ch Hilltop's Zoom Zoom



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rockhurst's Theodore



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Riding The Wave Z Canczech



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Maribeso Bad Moon Rising



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch PekeEasy Frisco Kid



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Chriscendo Cameo Performance



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Lomoa's Sir Oliver the Great



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch BluAmulette Loaded Dice







Group 6 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset Blueskies No Hesitation
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd    Bramley's Oh My Oh My   Boston Terrier   10
Group 3rd   
Ch Tegaily's Hillbilly Deluxe
  Tibetan Spaniel   7
Group 4th   
Onsengeltje RS Earth Jewel
  Dalmatian   6
BPIG   
Onsengeltje RS Earth Jewel
  Dalmatian   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
Ch Bramley's Oh My Oh My



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
Conrad's Meatball



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Ch Onsengeltje RS Earth Jewel



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
Ch Oakwoods Safecracker



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Ch Vetset Blueskies No Hesitation



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tegaily's Hillbilly Deluxe





Group 7 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Boyero Keep On Lovin'Me
  Bouvier des Flandres   21
Group 2nd   Ch Wattu Deabei   Belgian Shepherd Dog   20
Group 3rd   
Ch Seawhisper Sweet N' Wild
  Collie (Smooth)   19
Group 4th   
Kaleef MinuteMan Aldercrest
  German Shepherd Dog   17
BPIG   
Kaleef MinuteMan Aldercrest
  German Shepherd Dog   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
Fairway's Long Shadows on the Green



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wattu Deabei



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Boyero Keep On Lovin'Me



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Ch Seawhisper Sweet N' Wild



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 6 pts
Ch Kaleef MinuteMan Aldercrest



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Stonepillar's Aloysius



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 6 pts
Shelhaven Sensation



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By