Lakes District Kennel Club
Saturday, May 7, 2011 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, May 07 (Show # 1)
Saturday, May 07 (Show # 2)
Sunday, May 08 (Show # 3)
Sunday, May 08 (Show # 4)

Obedience

Saturday, May 07 (Trial 1)
Saturday, May 07 (Trial 2)
Sunday, May 08 (Trial 3)
Sunday, May 08 (Trial 4)



Results courtesy of:


-- Teresa Brereton --
BIS MBISS Am/Can GCh. Waylin’s Million Dollar Baby
Breeder/Owner: Linda Moss
Handled by Teresa Brereton
Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Havanese  
Ch Havntyme El Vengador
Points: 117 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Siberian Husky  
Ch Wolvereen She-Bear
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Spaniel (Clumber)  
Tricklecreek Bacardi Breeze








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tosser's Chantilly Lace
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   25
Group 2nd   
Tricklecreek Bacardi Breeze
  Spaniel (Clumber)   23
Group 3rd   
Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   20
Group 4th   
Ch Nowwithem Twelve Gauge
  Pointer    16
BPIG   
Tricklecreek Bacardi Breeze
  Spaniel (Clumber)   N/A


Best Of Breed: 0 pts
Razorsedge Pretty Peggy Sue





Best Of Breed: 0 pts
Ch Nowwithem Twelve Gauge





Best Of Breed: 1 pts
GCh Sirius Black





Best Of Breed: 5 pts
Allsgold's Movin On





Best Of Breed: 1 pts
Ch Tosser's Chantilly Lace








Best Of Breed: 1 pts
Ch Vallance Xtra Time For Erin





Best Of Breed: 2 pts
Ch Tricklecreek Bacardi Breeze





Best Of Breed: 1 pts
Ch Greyghost's Jazz Zone







Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ahmahr Nahr's Harlequin Casanova Jack At Whitewater
  Basenji    10
Group 2nd   Ch Ironwills Tony Stewart   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   9
Group 3rd   
Pohjanukon Puuhapete
  Norrbottenspets    8
Group 4th   
Ch Scent-Of-Fame A Magic Time
  Afghan Hound   7
BPIG   
Celestian Avalon
  Afghan Hound   N/A


Best Of Breed: 2 pts
Ch Scent-Of-Fame A Magic Time





Best Of Breed: 0 pts
Ch Ironwills Tony Stewart





Best Of Breed: 0 pts
Ch Pohjanukon Puuhapete





Best Of Breed: 1 pts
Ch Faridaat Falena





Best Of Breed: 1 pts
GCh Icatcher An Oriental Lily







Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wolvereen She-Bear
  Siberian Husky   20
Group 2nd    Vannassau's Lord Of The Ring   Boxer    16
Group 3rd   
Ch Windraider Stormy Monday Blues
  Bernese Mountain Dog    14
Group 4th   
Ch Holmrun's Play For Keeps
  Doberman Pinscher    12
BPIG   
Garroway's Good Thunder
  Bullmastiff    N/A


Best Of Breed: 0 pts
Inharmony's Kadence





Best Of Breed: 1 pts
Ch Windraider Stormy Monday Blues





Best Of Breed: 1 pts
Ch Vannassau's Lord Of The Ring





Best Of Breed: 3 pts
Ch Garroway's Good Thunder





Best Of Breed: 2 pts
Ch Holmrun's Play For Keeps





Best Of Breed: 0 pts
Ch Meafiton Bella





Best Of Breed: 0 pts
Phantomwood My Girl Minnette





Best Of Breed: 2 pts
Ch Aerdenhout's Darth Vader





Best Of Breed: 3 pts
Ch Wolvereen She-Bear







Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st    Envoy Nakita's Lovely Rita   Schnauzer (Miniature)   6
Group 2nd   
Ch Shawndee Carrollton's Man Of Le Mans
  Airedale Terrier    2
Group 3rd    Manzanita's Cordelia   Bull Terrier    0
Group 4th No Entry
BPIG   
Ch Shawndee Carrollton's Man Of Le Mans
  Airedale Terrier    N/A


Best Of Breed: 0 pts
Manzanita's Cordelia





Best Of Breed: 3 pts
Envoy Nakita's Lovely Rita







Group 5 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Havntyme El Vengador
  Havanese   16
Group 2nd   GCh Sheeba Happily Inspired   Cavalier King Charles Spaniel    15
Group 3rd   
GCh Pomdell's Ninja Warrior
  Pomeranian    13
Group 4th   
GCh Vannassau's Jam'n At Murconner
  Pug    10
BPIG    Brookside's Sunshine & Lollipops   Pug    N/A


Best Of Breed: 1 pts
GChEx Sheeba Happily Inspired





Best Of Breed: 0 pts
GCh Havntyme El Vengador





Best Of Breed: 0 pts
Ch Sancardou's Undercover Agent





Best Of Breed: 2 pts
Sunokas Lucky Charmer





Best Of Breed: 0 pts
Ch Lon-Du Impossible Dream





Best Of Breed: 2 pts
GChEx Pomdell's Ninja Warrior





Best Of Breed: 0 pts
Ch Envoy Mimi's Foxworthy Krystal







Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Waylin's Million Dollar Baby
  Boston Terrier    17
Group 2nd   
Ch Keesrich Wizard
  Keeshond    11
Group 3rd    Karendon's Gucci At Timepieces   French Bulldog    10
Group 4th   
Ch Aldar's Iroc Malibu Mix
  Bulldog    8
BPIG   
Madaka's SageHill N Garroway's Ziva
  French Bulldog    N/A





Best Of Breed: 5 pts
Ch Aldar's Iroc Malibu Mix





Best Of Breed: 1 pts
Karendon's Gucci At Timepieces





Best Of Breed: 0 pts
Angelsun Mystchafis





Best Of Breed: 0 pts
Ch Keesrich Wizard





Best Of Breed: 1 pts
Gold Mountain Lady Emily Jane





Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st    CL's Stealin Time Of Marleesha   German Shepherd Dog    17
Group 2nd    Zesta Zoom Zoom   Shetland Sheepdog   12
Group 3rd    Isrima Snaedis   Iceland Sheepdog    1
Group 4th    Maxnme's Sargent Rigby   Welsh Corgi (Pembroke)   0
BPIG    CL's Stealin Time Of Marleesha   German Shepherd Dog    N/A


Best Of Breed: 4 pts
CL's Stealin Time Of Marleesha





Best Of Breed: 0 pts
Ch Isrima Snaedis





Best Of Breed: 10 pts
Ch Zesta Zoom Zoom





Best Of Breed: 0 pts
Maxnme's Sargent Rigby



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 26th of March 2017 02:16:54 AM