Moncton Kennel Club
Saturday, May 6, 2017 - Show # 2



Related Results

Conformation

Saturday, May 06 (Show # 1)
Saturday, May 06 (Show # 2)
Sunday, May 07 (Show # 3)
Sunday, May 07 (Show #4)

Obedience

Saturday, May 06 (Obedience Trial 1)
Sunday, May 07 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 07 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Saturday, May 06 (Rally Trial 1)
Saturday, May 06 (Rally Trial 2)
Sunday, May 07 (Rally Trial 3)
Sunday, May 07 (Rally Trial 4)



Best In Show
Judge: Glen Stark
Pomeranian  
Ch Chriscendo Conquistador
Points: 144 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Glen Stark
Schnauzer (Miniature)  
Presbrooke Stand Back
Best Baby Puppy In Show
Judge: Glen Stark
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   Duchwood's Distant Venture MS
Best Veteran In Show
Judge: Glen Stark
Italian Greyhound  Ch Folklore Little Finley Tebo
Best Altered In Show
Judge: Glen Stark
Rhodesian Ridgeback  
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey








Group 1 - James Osborne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pageska's FM3 Cinch
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   35
Group 2nd   
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   32
Group 3rd    Shores of Shenandoah   Spaniel (English Springer)   18
Group 4th   
Bluestone's Little Black Dress
  Spaniel (English Cocker)   17
BPIG   
Bluestone's Little Black Dress
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Castlefin's Seven Deadly Zins   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   Ch SagaGold Obiwan Kenobi   Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Pageska's FM3 Cinch

Best Of Opposite Sex
Ch Pageska's OL Morgan



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Lova Des Vallons De La Sone

Open Bitch Class
1st Lova Des Vallons De La Sone

3-6 Month Bitch Class
1st Pageska's Nyska Janou

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Simba del Fiume

Best Puppy In Breed
Simba del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-0)
Simba del Fiume

Senior Puppy Dog Class
1st Simba del Fiume


Judge: James Osborne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Breezycreek Strykes Again

Best Of Opposite Sex
Breezycreeks Tiny Tornado

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Breezycreek Strykes Again

Best Puppy In Breed
Breezycreek Strykes Again


Winners Dog: (2-1-0-0)
Breezycreek Strykes Again

Reserve Winners Dog
Breezycreeks All Fired Up

Junior Puppy Dog Class
1st Breezycreek Strykes Again

Open Dog Class
1st Breezycreeks All Fired Up


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Breezycreeks Tiny Tornado

Junior Puppy Bitch Class
1st Breezycreeks Tiny Tornado

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 13 pts (2-7-3-2)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
GCh Amberview Socie'te' Cartier

Best Of Winners: (2-7-3-2)
Tenpenny's Coco Chanel

Best Puppy In Breed
Canwin's Read Me My Rights

Select Dog
GCh Castlefin's Night In The City

Select Bitch
GCh Ambertru's Magical Quetip


Winners Dog: (2-7-3-2)
Sagagold Spero Patronum

Reserve Winners Dog
Nikmor's Walk The Line

Junior Puppy Dog Class
1st Sagagold Spero Patronum

12-18 Month Dog Class
1st Nikmor's Walk The Line

3-6 Month Dog Class
1st Castlefin's Seven Deadly Zins

7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch SagaGold Obiwan Kenobi

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Everwood Limitless Range Sista

Best Of Opposite Sex
GCh Driftwood's Wilson

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Castlegar Smooth Sailing

Best Puppy In Breed
Castlegar Smooth Sailing

Select Dog
GCh Kindspirit In The Beginning


Winners Dog: (1-2-2-1)
Wildbrook's First Edition

Canadian Bred Dog Class
1st Wildbrook's First Edition


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Castlegar Smooth Sailing

Senior Puppy Bitch Class
1st Castlegar Smooth Sailing
2nd Ridge Lea Farm's Rosie Byjbee

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Marsuvica's Centennial Victory

Best Of Opposite Sex
Kaplar N' Telme's Dreams Do Come True

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs

Best Puppy In Breed
Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs


Winners Dog: (2-2-1-0)
Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs

Reserve Winners Dog
Chicoryhill's Walk The Line

Senior Puppy Dog Class
1st Chicoryhill's Walk The Line

Canadian Bred Dog Class
1st Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluestone's Little Black Dress

Best Puppy In Breed
Ch Bluestone's Little Black Dress



Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shores of Shenandoah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shores of Shenandoah

Open Bitch Class
1st Shores of Shenandoah

Judge: James Osborne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Harbourpoints Lil Brown GIrl

Best Puppy In Breed
Harbourpoints Lil Brown GIrl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Harbourpoints Lil Brown GIrl

Reserve Winners Bitch
Egerton's Kiss Of Sentosa

Junior Puppy Bitch Class
1st Egerton's Kiss Of Sentosa

Senior Puppy Bitch Class
1st Harbourpoints Lil Brown GIrl





Group 2 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   15
Group 2nd   
Ch Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   14
Group 3rd   
Ch TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   13
Group 4th    Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   12
BPIG    Grandgables Wee Zupernatural   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Duchwood's Distant Venture MS   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kinobi Lessons Learned


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kinobi Lessons Learned

Open Dog Class
1st Kinobi Lessons Learned


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
R'Hills Hot Topic O'Primo ML

Best Puppy In Breed
Erdox Love Is Good



Winners Bitch: (0-2-0-0)
R'Hills Hot Topic O'Primo ML

Reserve Winners Bitch
Erdox Love Is Good

Junior Puppy Bitch Class
1st Erdox Love Is Good

Open Bitch Class
1st R'Hills Hot Topic O'Primo ML

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Genson's Sharpshooter

Best Of Opposite Sex
Genson's Going For The Gold

Best Puppy In Breed
Genson's Going For The Gold



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Genson's Going For The Gold

Reserve Winners Bitch
Genson's A Little Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Genson's Going For The Gold

Open Bitch Class
1st Genson's A Little Dream

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Royeljokers Smokin' Hot

Best Of Opposite Sex
Royeljokers River Dance

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Royeljokers Smokin' Hot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Royeljokers Smokin' Hot

Open Dog Class
1st Royeljokers Smokin' Hot


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Royeljokers River Dance

Open Bitch Class
1st Royeljokers River Dance

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Auriga's Pocketful of Dreams






Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey






Group 3 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st    Denmar's Dream Quest For Purple & Gold   Doberman Pinscher   19
Group 2nd    Alegup's Fun Loving Phoebe   Newfoundland   17
Group 3rd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   15
Group 4th   
GCh Karleo's Gold Rush
  Great Pyrenees   14
BPIG    Emilia Del Ecousse   Cane Corso   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kozar's Aurora Sky on Phyre   Great Dane   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group   
GCh Briley's Time Of My Life
  Boxer   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Backcountry Rhythm Of The Rain


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Briley Officer And A Gentleman

Best Puppy In Breed
Briley Officer And A Gentleman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Briley Officer And A Gentleman

Senior Puppy Dog Class
1st Briley Officer And A Gentleman


Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Briley's Time Of My Life

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Emilia Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
Elio Del Ecousse

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Emilia Del Ecousse

Best Puppy In Breed
Emilia Del Ecousse


Winners Dog: (2-3-0-0)
Elio Del Ecousse

Reserve Winners Dog
Black Shadow's When In Rome

Senior Puppy Dog Class
1st Elio Del Ecousse

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Black Shadow's When In Rome


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Emilia Del Ecousse

Reserve Winners Bitch
Evalina Del Ecousse

Senior Puppy Bitch Class
1st Emilia Del Ecousse
2nd Evalina Del Ecousse

Open Bitch Class
1st Perfect Note Guardiana

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Denmar's Dream Quest For Purple & Gold

Best Of Opposite Sex
Denmars Sizzlin Hot

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Denmar's Dream Quest For Purple & Gold

Best Puppy In Breed
Denmars Sizzlin Hot


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Denmars Sizzlin Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Denmars Sizzlin Hot

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Blue Diamond's Jager Bomb

Best Of Opposite Sex
Bordeaux De Alexander Luna

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Blue Diamond's Jager Bomb


Winners Dog: (1-1-0-0)
Blue Diamond's Jager Bomb

Open Dog Class
1st Blue Diamond's Jager Bomb


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bordeaux De Alexander Luna

Open Bitch Class
1st Bordeaux De Alexander Luna

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shorelines East West Shameless


3-6 Month Dog Class
1st Kozar's Winter Solstice


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Patientdane's Just Chillin @Katcrew

Open Bitch Class
1st Patientdane's Just Chillin @Katcrew

3-6 Month Bitch Class
1st Kozar's Aurora Sky on Phyre

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Karleo's Gold Rush

Select Dog
Ch Pyroni Prince Of Tides



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Alegup's Fun Loving Phoebe

Best Of Opposite Sex
Ch Alegup's Call Me Rufus



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Alegup's Fun Loving Phoebe

Open Bitch Class
1st Alegup's Fun Loving Phoebe





Group 4 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   13
Group 2nd    Showme Gracie From Lochlomond   Cairn Terrier   11
Group 3rd   
Rexroth's Born to Win
  Norwich Terrier   9
Group 4th    Foxwarren Picasso   Parson Russell Terrier   7
BPIG   
Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trollhattan's Freddi The Pirate   Fox Terrier (Smooth)   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hollytroy's High Fidelity


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hollytroy's High Fidelity

Senior Puppy Dog Class
1st Hollytroy's High Fidelity


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
The Farm Starting Something In Cape Breton


3-6 Month Bitch Class
1st Ryba's Cape Breton Highland Lass

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Showme Gracie From Lochlomond

Best Puppy In Breed
Showme Gracie From Lochlomond



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Showme Gracie From Lochlomond

Reserve Winners Bitch
Lochlomond's Wee Joy From Quail Creek

Junior Puppy Bitch Class
1st Showme Gracie From Lochlomond

Open Bitch Class
1st Lochlomond's Wee Joy From Quail Creek

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trollhattan's Katrina Two



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trollhattan's Katrina Two

Open Bitch Class
1st Trollhattan's Katrina Two

3-6 Month Bitch Class
1st Trollhattan's Freddi The Pirate

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rexroth's Born to Win

Best Of Opposite Sex
TriNor Pride and Joy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rexroth's Born to Win


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rexroth's Born to Win

Open Dog Class
1st Rexroth's Born to Win


Winners Bitch: (1-1-0-0)
TriNor Pride and Joy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TriNor Pride and Joy

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Foxwarren Picasso

Best Of Opposite Sex
Heart-Songs Verra Far And Away Of Foxwarren

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Foxwarren Picasso

Best Puppy In Breed
Heart-Songs Verra Far And Away Of Foxwarren

Select Bitch
Ch Blackbriar Hidden Treasure

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Presbrooke Stand Back

Best Puppy In Breed
Presbrooke Stand Back


Winners Dog: (2-0-0-0)
Presbrooke Stand Back

Reserve Winners Dog
Ellerker's Before The Sunrise

Junior Puppy Dog Class
1st Ellerker's Before The Sunrise

Senior Puppy Dog Class
1st Presbrooke Stand Back






Group 5 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Conquistador
  Pomeranian   23
Group 2nd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   22
Group 3rd   Ch PekeEasy Top Gun Is In Town   Pekingese   20
Group 4th   
Rustic Lane Sunshine Daydream
  Toy Manchester Terrier   19
BPIG   
Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brunswick Play Among the Stars   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best Veteran In Group   Ch Folklore Little Finley Tebo   Italian Greyhound   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch SuShines Paris In The Spring

Best Puppy In Breed
Ch SuShines Paris In The Spring



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Glenorchy's Holiday At Sigma Chi

Reserve Winners Bitch
Brunswick's Dream A Lil Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Whimsy Carnival Queen

12-18 Month Bitch Class
1st Brunswick's Dream A Lil Dream
2nd Mardigrais Song Sung Blue

Open Bitch Class
1st Glenorchy's Holiday At Sigma Chi

3-6 Month Bitch Class
1st Brunswick Play Among the Stars

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gardine Lasting Impression

Best Of Opposite Sex
Gardine Real Men Wear Pink

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gardine Lasting Impression


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gardine Real Men Wear Pink

Open Dog Class
1st Gardine Real Men Wear Pink

3-6 Month Dog Class
1st Gardine Don't Stop Believing


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gardine Lasting Impression

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gardine Lasting Impression

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Kabecca Grayson Firefly

Best Of Opposite Sex
Folklore Infiniti Kal's Krypto

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Maplewood's Dancin Queen

Best Puppy In Breed
Maplewood's Dancin Queen


Winners Dog: (1-1-0-1)
Folklore Infiniti Kal's Krypto

12-18 Month Dog Class
1st Folklore Infiniti Kal's Krypto


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Maplewood's Dancin Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplewood's Dancin Queen

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Folklore Little Finley Tebo

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mightymites Dragon Heart



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Rocyn's Faster And Hotter

Best Of Opposite Sex
Maribeso Hometown Glory

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Rocyn's Faster And Hotter

Best Puppy In Breed
Polarwings No Money No Honey

Select Dog
Ch Kildrummy's My Lucky Charm


Winners Dog: (1-2-1-0)
Rocyn's Faster And Hotter

Open Dog Class
1st Rocyn's Faster And Hotter

3-6 Month Dog Class
1st Azhar's I Rock at Diamondsun


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Maribeso Hometown Glory

Reserve Winners Bitch
Polarwings No Money No Honey

Junior Puppy Bitch Class
1st Polarwings No Money No Honey

Open Bitch Class
1st Maribeso Hometown Glory

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chriscendo Conquistador



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Select Dog
Ch Kalmadray's Son of Anarchy



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rustic Lane Sunshine Daydream

Best Of Opposite Sex
Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rustic Lane Sunshine Daydream

Best Puppy In Breed
Lebail Rolling Stone v Fwaggle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Junior Puppy Dog Class
1st Lebail Rolling Stone v Fwaggle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rustic Lane Sunshine Daydream

Open Bitch Class
1st Rustic Lane Sunshine Daydream

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Marsuvica's Military Heritage

Best Of Opposite Sex
Shanash Nightrider At Miracles

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Marsuvica's Life's A Treasure

Best Puppy In Breed
Shanash Nightrider At Miracles


Winners Dog: (1-1-0-1)
Shanash Nightrider At Miracles

Junior Puppy Dog Class
1st Shanash Nightrider At Miracles


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Marsuvica's Life's A Treasure

Open Bitch Class
1st Marsuvica's Life's A Treasure





Group 6 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   15
Group 2nd   
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   10
Group 3rd   
Delamer Sea I'm Beautiful
  Schipperke   8
Group 4th    Klompen's Peanut Colada   Keeshond   7
BPIG    Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group   
Ch Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alamo Bull MC Jagger

Best Of Opposite Sex
Shore Eye Candy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alamo Bull MC Jagger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alamo Bull MC Jagger

Open Dog Class
1st Alamo Bull MC Jagger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shore Eye Candy

Open Bitch Class
1st Shore Eye Candy

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Klompen's Peanut Colada

Best Of Opposite Sex
Keysmark's Spencer Tracy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Klompen's Peanut Colada

Best Puppy In Breed
Keysmark's Spencer Tracy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Keysmark's Spencer Tracy

Senior Puppy Dog Class
1st Keysmark's Spencer Tracy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Klompen's Peanut Colada

12-18 Month Bitch Class
1st Klompen's Peanut Colada

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Bijou's Burning Brightly

Reserve Winners Bitch
Coquetel Nicole

12-18 Month Bitch Class
1st Bijou's Don't Make Me Blush

Open Bitch Class
1st Bijou's Burning Brightly
2nd Coquetel Nicole
3rd Heavenlys Blazing Star Maggie May

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Delamer Sea I'm Beautiful



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Delamer Sea I'm Beautiful

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delamer Sea I'm Beautiful

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Akanami's High Bar Kohei


Winners Dog: (1-0-0-0)
Akanami's High Bar Kohei

Open Dog Class
1st Akanami's High Bar Kohei


Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Best Of Opposite Sex
Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Loghavens Kindred Spirit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu

12-18 Month Dog Class
1st Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Junior Puppy Bitch Class
1st Loghavens Kindred Spirit

Sexually Altered Bitch Class
1st Loghavens Elegant Anne

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Karleo's Formal Affair





Group 7 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonepillar's Steel Grey
  Bouvier des Flandres   18
Group 2nd   
Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   17
Group 3rd   
GCh Harmonia's Rise and Shine
  German Shepherd Dog   16
Group 4th   
Ch Estrella's Pretty Betty Quick
  Bearded Collie   13
BPIG   
Shelhaven Stellata
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Malka's Silver Sails   Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Risingstar's Totally Nova

Best Of Opposite Sex
GCh Sunnyrain Sequel To A Dream

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Starwoods No Great Mischief

Best Puppy In Breed
Cowboy's Never Seen 'er Comin'


Winners Dog: (1-1-1-1)
Starwoods No Great Mischief

Open Dog Class
1st Starwoods No Great Mischief


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Cowboy's Never Seen 'er Comin'

Senior Puppy Bitch Class
1st Cowboy's Never Seen 'er Comin'

3-6 Month Bitch Class
1st Malka's Silver Sails

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Estrella's Pretty Betty Quick



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Choisi Wish On a Star Hiayre

Best Of Opposite Sex
Revelry's Kiss The Quarterback


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stonepillar's Steel Grey



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cardross Red Dirt Road


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cardross Red Dirt Road

Open Dog Class
1st Cardross Red Dirt Road


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Harmonia's Rise and Shine

Best Of Opposite Sex
Call Me Samson Von Lousar

Select Bitch
Ch Millertime's American Glory Girl


Winners Dog: (1-0-0-2)
Call Me Samson Von Lousar

12-18 Month Dog Class
1st Call Me Samson Von Lousar


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Shelhaven Take Your Time

Best Of Opposite Sex
GCh Nikkilen's Magical Dreams

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Shelhaven Stellata

Best Puppy In Breed
Shelhaven Stellata


Winners Dog: (1-3-1-1)
Dustywinds Frodo Baggins

Open Dog Class
1st Dustywinds Frodo Baggins


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Shelhaven Stellata

Reserve Winners Bitch
Kelbren Esperanca

Junior Puppy Bitch Class
1st Shelhaven Stellata
2nd Kelbren Esperanca

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen's Littlest Gem

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry

Open Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 16th of December 2017 10:49:53 AM