Elora Gorge Kennel Club
Tuesday, December 29, 2015



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Col GCh Summerford’s What Ever
Owner: Francisco Javier Chavez Pouchard & Christina Koffman-Heard
Breeder: Christina Koffman-Heard
Sponsor: John Affel


Best In Show
Judge: Doug Gaudin
Fox Terrier (Wire)  
GCh Foxheart's Rough And Ready
Points: 242 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Doug Gaudin
Poodle (Standard)  
Gardenpath Concours d'Elegante
Best Baby Puppy In Show
Judge: Doug Gaudin
Pointer (German Short-Haired)   Sepia Summer Morning Sunrise
Best Brace In Show
Judge: Doug Gaudin
Collie (Smooth) Ch Thistlebrae Have Gun Will Travel & Collie (Smooth)  Thistlebrae The Highwayman








Group 1 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Butterblac's Keep Knocking
  Retriever (Flat-Coated)   55
Group 2nd   
GCh Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   51
Group 3rd   
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   43
Group 4th   
GChEx Ches-Shores Moer Than Faith
  Retriever (Chesapeake Bay)   35
BPIG    Proclaim Preciously Precocious   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sepia Summer Morning Sunrise   Pointer (German Short-Haired)   0
Best Brace In Group   Ch Honadore's Twelveth Princess   Retriever (Labrador)   0
Best Brace In Group   Ch Honadore Diamonds On Her Timepiece   Retriever (Labrador)   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 9 pts (0-6-3-1)
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux

Best Of Opposite Sex
Ch Rover's Je M'Appelle Noriella

Best Puppy In Breed
Rovers Kay T Aqua

Select Dog
GCh Treebeard's Jack Of All Trades


3-6 Month Dog Class
1st Neigenuveaux King Of The Road


Winners Bitch: (0-6-3-1)
Nappyroots Fara

Reserve Winners Bitch
Rovers Kay T Aqua

Junior Puppy Bitch Class
1st Rovers Kay T Aqua
2nd Neigenuveaux's Klassy Chassis
3rd Neigenuveaux's Kiss This

Senior Puppy Bitch Class
1st Rover Kall Me Rigby

Open Bitch Class
1st Nappyroots Fara
2nd Astartes Honky Tonk Woman


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Luckiamute Lagotto Andante


Winners Dog: (1-0-0-0)
Luckiamute Lagotto Andante

Open Dog Class
1st Luckiamute Lagotto Andante



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
Ch Mount Albion's Royal Onyx

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Hotwire Legacyk Just Push Play

Best Puppy In Breed
Legacyk Fiery Heart

Select Bitch
Ch Sepia Ocean Breeze Nexus


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Legacyk Fiery Heart

Reserve Winners Bitch
Leaside's Ricochet

Junior Puppy Bitch Class
1st Legacyk Fiery Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Leaside's Ricochet

3-6 Month Bitch Class
1st Sepia Summer Morning Sunrise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Ches-Shores Moer Than Faith




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Butterblac's Keep Knocking

Best Of Opposite Sex
Duenorth Flare For Spring

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Duenorth Flare For Spring

Best Puppy In Breed
Duenorth Flare For Spring

Select Dog
GCh Brightmoor Snow Patrol


Winners Dog: (1-1-2-0)
Blazingstar Northern Gannet

Open Dog Class
1st Blazingstar Northern Gannet

3-6 Month Dog Class
1st Dowerky Barley Days Brew


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Duenorth Flare For Spring

Senior Puppy Bitch Class
1st Duenorth Flare For Spring


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
GChEx Maktawae Ausadie Star Of Orion

Best Of Opposite Sex
Ch Honadore's Twelveth Princess

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Honadore City Lights

Best Puppy In Breed
Honadore City Lights

Select Bitch
Ch Honadore Diamonds On Her Timepiece


Winners Dog: (1-3-1-3)
Honadore's Caden Of Alta

Senior Puppy Dog Class
1st Honadore's Caden Of Alta

3-6 Month Dog Class
1st Honadore's Riley Of Alta


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Honadore City Lights

Reserve Winners Bitch
Applemeadow Crimson Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Honadore City Lights
2nd Maktawae Ride N Shotgun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Applemeadow Crimson Beauty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Canadian's Ally To Kalmegess

Best Of Opposite Sex
Madriver Dram Of Highland Malt

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Canadian's Ally To Kalmegess

Best Puppy In Breed
Madriver Dram Of Highland Malt


Winners Dog: (2-3-0-0)
Madriver Dram Of Highland Malt

Reserve Winners Dog
Kalmegess Strength And Honour

Junior Puppy Dog Class
1st Kalmegess Strength And Honour

Senior Puppy Dog Class
1st Madriver Dram Of Highland Malt


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Canadian's Ally To Kalmegess

Reserve Winners Bitch
Redshadow's Tuff Act To Follow

Junior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' 4 On The Floor

Canadian Bred Bitch Class
1st Canadian's Ally To Kalmegess

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redshadow's Tuff Act To Follow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh WynRidge's Make It So


3-6 Month Dog Class
1st Ashleysown Colour Of The Wind


3-6 Month Bitch Class
1st Hiddenridge Sweet Liberty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Proclaim Preciously Precocious

Best Of Opposite Sex
Calypso's Travels North To Nonnies

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Proclaim Preciously Precocious

Best Puppy In Breed
Proclaim Preciously Precocious


Winners Dog: (1-1-0-0)
Calypso's Travels North To Nonnies

Senior Puppy Dog Class
1st Calypso's Travels North To Nonnies


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Proclaim Preciously Precocious

Senior Puppy Bitch Class
1st Proclaim Preciously Precocious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Legacy Random Fusion

Best Of Opposite Sex
Serenade's You Were Meant For Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles

Best Of Opposite Sex
Ch Busch's Princess Of Wales




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Weatherrun Solidpoint Frankie

Best Of Opposite Sex
Ch Echobar's Gnocchi A La Harris



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Weatherrun Solidpoint Frankie

Open Bitch Class
1st Weatherrun Solidpoint Frankie


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   33
Group 2nd   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   32
Group 3rd   
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   23
Group 4th   
Ch Ex Sentia Deuce Coupe W
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   22
BPIG    Starkeeper Calorien A Diamond   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fanta's Summer Fling   Norwegian Elkhound   0
Best Brace In Group    Jetstream Sierra Mist   Whippet   0
Best Brace In Group    Jetstream Forgetmenot Magnum   Whippet   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Tokabout F N Xlnt

Select Bitch
Tirzah Sings The Blues


3-6 Month Bitch Class
1st Tirzah All About The Bling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Mata Hauri Ruby Red Beez

Best Of Opposite Sex
Remeseb's King Zircon

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Remeseb's King Zircon


Winners Dog: (1-1-0-1)
Remeseb's King Zircon

Open Dog Class
1st Remeseb's King Zircon


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Remeseb's Royal Jade

Open Bitch Class
1st Remeseb's Royal Jade


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Paradachs StoryBook Romance

Best Of Opposite Sex
Ch Grandgables Wee Mr Zensational

Select Bitch
GCh Staier's Evdokiya




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Tsertus Pirate At Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W

Best Of Opposite Sex
Sweetwire's Daybreak Design



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sweetwire's Daybreak Design

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sweetwire's Daybreak Design


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Witsend Bruach Queen Mab

Best Puppy In Breed
Windchase Quirke At Boardwalk Limavady



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Witsend Bruach Queen Mab

Reserve Winners Bitch
Windchase Quirke At Boardwalk Limavady

Junior Puppy Bitch Class
1st Windchase Quirke At Boardwalk Limavady

Open Bitch Class
1st Witsend Bruach Queen Mab


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Icycold Takea Second Lookat Me

Best Of Opposite Sex
Icycold Thirdmate

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Icycold Third Time

Best Puppy In Breed
Icycold Third Time


Winners Dog: (1-2-0-1)
Icycold Thirdmate

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Icycold Thirdmate


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Icycold Third Time

Reserve Winners Bitch
Icycold 3rd Red Dawn At Henmar

Junior Puppy Bitch Class
1st Icycold 3rd Red Dawn At Henmar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Icycold Third Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Laislinn Perfect Pour O Stella

Best Puppy In Breed
Starkeeper Calorien A Diamond

Select Bitch
GCh Glenamadda Starkeeper Chevonne



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Starkeeper Calorien A Diamond

Junior Puppy Bitch Class
1st Starkeeper Calorien A Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fanta's Arctic Rebel

Best Of Opposite Sex
Fanta's Arctic Reign

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fanta's Arctic Rebel

Best Puppy In Breed
Fanta's Arctic Rebel


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fanta's Arctic Rebel

Junior Puppy Dog Class
1st Fanta's Arctic Rebel


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fanta's Arctic Reign

Junior Puppy Bitch Class
1st Fanta's Arctic Reign

3-6 Month Bitch Class
1st Fanta's Summer Fling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Auriga Peter Parker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Of Opposite Sex
Ch Clandara's Chances Are

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Jetstream Sierra Mist

Best Puppy In Breed
McCartney's Xpensive Date


Winners Dog: (3-4-1-1)
Lyrical's Silver Surfer

Reserve Winners Dog
Jetstream Forgetmenot Magnum

Senior Puppy Dog Class
1st McCartney's Shared Belief

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lyrical's Silver Surfer
2nd Jetstream Forgetmenot Magnum


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Jetstream Sierra Mist

Reserve Winners Bitch
McCartney's Xpensive Date

Junior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Xpensive Date
2nd Clandara's Pure Poetry

Senior Puppy Bitch Class
1st Doonabrig Epic McCartney

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jetstream Sierra Mist


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   43
Group 2nd   
Summerford's What Ever
  Newfoundland   36
Group 3rd   
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
  Rottweiler   35
Group 4th   
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning
  Siberian Husky   32
BPIG    Vanderbilt's Hanky Panky   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ironpride's Last One Standing
  Alaskan Malamute   0
Best Brace In Group    Lindsayleigh's Storm Warning   Schnauzer (Giant)   0
Best Brace In Group   
Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   0
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ironpride's Goin' Rogue

Best Of Opposite Sex
Mimmenuk's Arctic Blast

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ironpride's Goin' Rogue


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mimmenuk's Arctic Blast

Open Dog Class
1st Mimmenuk's Arctic Blast


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ironpride's Goin' Rogue

12-18 Month Bitch Class
1st Ironpride's Goin' Rogue

3-6 Month Bitch Class
1st Ironpride's Last One Standing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
IliasLegacy Harmony Alexandrite

Best Puppy In Breed
IliasLegacy Serendipity Hebe



Winners Bitch: (0-2-0-0)
IliasLegacy Harmony Alexandrite

Reserve Winners Bitch
IliasLegacy Serendipity Hebe

Junior Puppy Bitch Class
1st IliasLegacy Serendipity Hebe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st IliasLegacy Harmony Alexandrite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Safrona's Lone Star

Best Of Opposite Sex
Tiamat's All About That Base

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Tiamat's All About That Base

Best Puppy In Breed
Tiamat's All About That Base

Select Dog
Ch Glencotta's Mr Tuxedo


Winners Dog: (1-3-2-0)
Genome's Caviar Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Genome's Caviar Dreams


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Tiamat's All About That Base

Reserve Winners Bitch
Xelascon Chasing Jules

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiamat's All About That Base

Senior Puppy Bitch Class
1st Xelascon Chasing Jules

Open Bitch Class
1st Cinnrhee's Midnight Summer Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Knatchbull EB Belmont Stake

Best Of Opposite Sex
Bramstoke Smokin In The Boys Room

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Knatchbull EB Belmont Stake


Winners Dog: (1-1-0-0)
Knatchbull EB Belmont Stake

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Knatchbull EB Belmont Stake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Contessa's Not So Angel's Mason


Winners Dog: (1-0-0-0)
Contessa's Not So Angel's Mason

12-18 Month Dog Class
1st Contessa's Not So Angel's Mason



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ruler's Low Winter Sun




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Cupar's King Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Dantrydanes Sophies Last Dance

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Dantrydanes Sophies Last Dance

Best Puppy In Breed
Sisco Danetastixs Stormrider


Winners Dog: (2-1-1-0)
Sisco Danetastixs Stormrider

Reserve Winners Dog
Bosworth's Honourable Hunter

Junior Puppy Dog Class
1st Bosworth's Honourable Hunter

Senior Puppy Dog Class
1st Sisco Danetastixs Stormrider


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Dantrydanes Sophies Last Dance

Open Bitch Class
1st Dantrydanes Sophies Last Dance

3-6 Month Bitch Class
1st Dantrydanes Dory Found Nemo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Summerford's What Ever


Winners Dog: (1-0-0-0)
Summerford's What Ever

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Summerford's What Ever



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico

Best Of Opposite Sex
GCh Belouro's Viana

Best Of Winners: (1-4-1-1)
NorthSky Darkhorse At Lunanova

Best Puppy In Breed
GCh Belouro's Viana


Winners Dog: (1-4-1-1)
NorthSky Darkhorse At Lunanova

Junior Puppy Dog Class
1st NorthSky Darkhorse At Lunanova

3-6 Month Dog Class
1st Lunanova's Chilko Freestone


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Splashworks Phoenix Duckblind

Reserve Winners Bitch
NorthSky's Esther Ann

Junior Puppy Bitch Class
1st NorthSky's Esther Ann

Senior Puppy Bitch Class
1st Splashworks Phoenix Duckblind
2nd Lunanova's Gem Of Silverspring

Canadian Bred Bitch Class
1st BigBay For Sentimental Reasons


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bourbon Vom Prachtig

Reserve Winners Bitch
Bliss Vom Prachtig

Open Bitch Class
1st Bourbon Vom Prachtig
2nd Bliss Vom Prachtig


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 6 pts (1-6-0-0)
Nerthus The Mighty Quinn

Best Of Opposite Sex
Nerthus Good Vibrations

Best Of Winners: (1-6-0-0)
Nerthus The Mighty Quinn

Best Puppy In Breed
Nerthus Good Vibrations


Winners Dog: (1-6-0-0)
Nerthus The Mighty Quinn

Open Dog Class
1st Nerthus The Mighty Quinn


Winners Bitch: (1-6-0-0)
Nerthus Good Vibrations

Reserve Winners Bitch
Nerthus Toni Von Heron

Senior Puppy Bitch Class
1st Nerthus Good Vibrations
2nd Nerthus Sweet Child Of Mine

12-18 Month Bitch Class
1st Nerthus Turtle Dove

Open Bitch Class
1st Nerthus Toni Von Heron
2nd Nerthus Kamea Konani
3rd Nerthus Anela Moani


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Vanderbilt's Hanky Panky

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Fortune Game

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Hanky Panky

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Hanky Panky


Winners Dog: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Hanky Panky

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Hanky Panky


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Fortune Game

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's In The Game

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Fortune Game
2nd Vanderbilt's In The Game

3-6 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Because I Can


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Thunder Struck

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Storm Warning

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Thunder Struck

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's Thunder Struck


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Thunder Struck

Junior Puppy Dog Class
1st Lindsayleigh's Thunder Struck


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning


Winners Dog: (1-0-1-0)
Snowmist's Everyone's Oreo

12-18 Month Dog Class
1st Snowmist's Everyone's Oreo



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   16
Group 2nd   
Ch Clandara's Outlaw
  Staffordshire Bull Terrier   15
Group 3rd   
GCh Paloma Scalawag Field Of Honor
  Scottish Terrier   14
Group 4th   Ch Wildgoose Runway At High Pines   Norwich Terrier   13
BPIG    Camerata Don't Spoil The Party   Bedlington Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cedarhill Andromeda
  Border Terrier   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Camerata Don't Spoil The Party

Best Puppy In Breed
Camerata Don't Spoil The Party


3-6 Month Dog Class
1st Ispy Deal Or No Deal


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Camerata Don't Spoil The Party

Reserve Winners Bitch
Bluenotes Cuteas Abutton Cribb

Senior Puppy Bitch Class
1st Camerata Don't Spoil The Party

Open Bitch Class
1st Bluenotes Cuteas Abutton Cribb


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cedarhill Turn Back Time


3-6 Month Dog Class
1st Cedarhill Andromeda


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cedarhill Turn Back Time

Reserve Winners Bitch
Huntaway Lilly Of Lindesfarne

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Huntaway Lilly Of Lindesfarne

Open Bitch Class
1st Cedarhill Turn Back Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxheart's Rough And Ready




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Wildgoose Runway At High Pines




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxbend Celebrity Status



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxbend Celebrity Status

Open Bitch Class
1st Foxbend Celebrity Status


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Silvercastle Elegance N Motion



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Silvercastle Elegance N Motion

Reserve Winners Bitch
Silvercastle It's Now Or Never

Canadian Bred Bitch Class
1st Silvercastle It's Now Or Never

Open Bitch Class
1st Silvercastle Elegance N Motion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paloma Scalawag Field Of Honor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Waverleyglen's Miss Kate



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Waverleyglen's Miss Kate

12-18 Month Bitch Class
1st Waverleyglen's Miss Kate


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara's Outlaw




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Dorlandale Phillip O'Scorybrek

Best Of Opposite Sex
Tasha's Olala Lulu

Select Dog
Ch Scorybrek Gwynne



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Tasha's Olala Lulu

Open Bitch Class
1st Tasha's Olala Lulu

3-6 Month Bitch Class
1st Forcefield Forget Me Not


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   23
Group 2nd   
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros
  Cavalier King Charles Spaniel   19
Group 3rd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   12
Group 4th   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   7
BPIG    Jimary's Sangria Kisses   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Diaquiris Burberry Brit
  Pekingese   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros

Best Of Opposite Sex
Midsummers Little Rascal

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Lavenderhill Lord Robert At Cempa

Best Puppy In Breed
Coverdale Diamonds On Wall Street

Select Dog
GCh Burbrook Broduil FitzWug


Winners Dog: (2-3-2-0)
Lavenderhill Lord Robert At Cempa

Reserve Winners Dog
Coverdale Diamonds On Wall Street

Senior Puppy Dog Class
1st Coverdale Diamonds On Wall Street

Canadian Bred Dog Class
1st Lavenderhill Lord Robert At Cempa


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Midsummers Little Rascal

Reserve Winners Bitch
Banco Royal Over The Seas And Back

Senior Puppy Bitch Class
1st Embee Jewelcroft Midnight Luau

12-18 Month Bitch Class
1st Banco Royal Over The Seas And Back

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Midsummers Little Rascal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Very Wonder Full Mano Gentis

Best Puppy In Breed
Very Wonder Full Mano Gentis


Winners Dog: (1-2-0-1)
Very Wonder Full Mano Gentis

Senior Puppy Dog Class
1st Very Wonder Full Mano Gentis


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Ashstone's Sweetest Tabu

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's A Tigger Or Apu

12-18 Month Bitch Class
1st Weylinmarsh's A Tigger Or Apu

Canadian Bred Bitch Class
1st Ashstone's Sweetest Tabu


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pinkribbon Stylish And Chic

Best Puppy In Breed
Pinkribbon Stylish And Chic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pinkribbon Stylish And Chic

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pinkribbon Stylish And Chic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler


3-6 Month Dog Class
1st Diaquiris Burberry Brit



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Tinyprints Fifth Avenue

Best Of Opposite Sex
Tinyprints Ohso Charming

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Tinyprints Ohso Charming

Best Puppy In Breed
Tinyprints Ohso Charming


Winners Dog: (1-3-0-1)
Tinyprints Ohso Charming

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Ohso Charming


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Tinybear's Black Sapphire

Reserve Winners Bitch
Tinybear's Easy Does It

Senior Puppy Bitch Class
1st Tinybear's Easy Does It

Canadian Bred Bitch Class
1st Tinybear's Black Sapphire

Open Bitch Class
1st Tinybear's Bt Stocking Stuffer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
GCh MnSpaws Glitz And Glamour

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Jimary's Billy Bob

Best Puppy In Breed
Jimary's Sangria Kisses


Winners Dog: (1-2-1-1)
Jimary's Billy Bob

Open Dog Class
1st Jimary's Billy Bob


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Jimary's Sangria Kisses

Reserve Winners Bitch
Jimary's Sweet Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Sangria Kisses

Open Bitch Class
1st Jimary's Sweet Dreams


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   20
Group 2nd   
Gardenpath Concours d'Elegante
  Poodle (Standard)   16
Group 3rd   
GCh Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche
  French Bulldog   11
Group 4th   
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice
  Keeshond   5
BPIG   
Gardenpath Concours d'Elegante
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Robobull Fabelhaft Tiger Fire   French Bulldog   0
Best Brace In Group   Ch Starlit's Secret Affair   Bichon Frise   0
Best Brace In Group    Whitebred Ace Of Hearts For Starlit   Bichon Frise   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh PaRay's Molto Particulare

Best Of Opposite Sex
Ch Starlit's Secret Affair

Best Puppy In Breed
Whitebred Ace Of Hearts For Starlit

Select Dog
GCh Luvit Dalnavert A Movado Sportivo


Winners Dog: (1-0-2-1)
Whitebred Ace Of Hearts For Starlit

Senior Puppy Dog Class
1st Whitebred Ace Of Hearts For Starlit



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aldars Whats For Breakfast



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aldars Whats For Breakfast

Open Bitch Class
1st Aldars Whats For Breakfast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Aldar's Singing Summers Songs




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Snapshots Don't Spill The Beans




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche

Best Of Opposite Sex
Robb Isle Takin My Breath Away

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Robb Isle Takin My Breath Away

Best Puppy In Breed
Xentique Quasaring

Select Dog
GCh Seulement Tissage Mes Reves

Select Bitch
GCh Ottervalley Tryin Somethin New


Winners Dog: (1-2-2-1)
Xentique Quasaring

Senior Puppy Dog Class
1st Xentique Quasaring

3-6 Month Dog Class
1st Robobull Fabelhaft Tiger Fire


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Robb Isle Takin My Breath Away

Reserve Winners Bitch
Demitasse De Couture

Senior Puppy Bitch Class
1st Robb Isle Takin My Breath Away

Open Bitch Class
1st Demitasse De Couture

3-6 Month Bitch Class
1st Bullmarket Ramona Quimby


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Superlative's Dirty Karma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice

Select Dog
GCh Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kandansk Knockout At Umbra

Best Puppy In Breed
Madan's Driven From Within



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kandansk Knockout At Umbra

Open Bitch Class
1st Kandansk Knockout At Umbra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Gardenpath Concours d'Elegante

Best Puppy In Breed
GCh Gardenpath Concours d'Elegante



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Magisterial's Vienna In Bloom

Reserve Winners Bitch
Dawin Hot Stuff

Junior Puppy Bitch Class
1st Magisterial's Vienna In Bloom
2nd Dawin Hot Stuff
3rd Edencourt's Paris At Magisterial

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brielle's Pass The Wine

3-6 Month Bitch Class
1st Edencourt's Magisterial Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Davor Javor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   46
Group 2nd    Grandgables Ice Ice Baby   Shetland Sheepdog   44
Group 3rd   Ch Celebre Journey To Chantryile   Belgian Shepherd Dog   36
Group 4th   
GCh Heaven Sent Dressed To Impress
  Collie (Smooth)   30
BPIG    Grandgables Ice Ice Baby   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Blueharvest Burnhaven Mystique   Collie (Rough)   0
Best Brace In Group    Thistlebrae The Highwayman   Collie (Smooth)   0
Best Brace In Group   Ch Thistlebrae Have Gun Will Travel   Collie (Smooth)   0
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Copperridge's Win Advisory


3-6 Month Dog Class
1st Charjan RedSails In The Sunset



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Romar's Wendy You Want To Eat

Best Of Opposite Sex
Romar A Penny For Your Thought

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Romar's Wendy You Want To Eat

Best Puppy In Breed
Romar's Wendy You Want To Eat


Winners Dog: (1-2-0-0)
Romar's Wendy You Want To Eat

Junior Puppy Dog Class
1st Romar's Wendy You Want To Eat


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Romar A Penny For Your Thought

Reserve Winners Bitch
Romar's Attitude Plus

Canadian Bred Bitch Class
1st Romar A Penny For Your Thought

Open Bitch Class
1st Romar's Attitude Plus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GCh Celebre Journey To Chantryile

Best Of Opposite Sex
Chantryile Heart Of Gold

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Icon's Hittin The Big Time De L'Aurore

Best Puppy In Breed
Chantryile Heart Of Gold

Select Dog
Ch Icon's Adrenaline Rush de l'Aurore


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Chantryile Heart Of Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Chantryile Heart Of Gold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Majestique Justice For All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
GCh Omega Magic Touch

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Braeton Ennismoor Soul Of A Sailor

Best Puppy In Breed
Ch Brookdale Dark Skys

Select Bitch
Ch Brookdale Dark Skys


Winners Dog: (1-4-1-2)
Braeton Ennismoor Soul Of A Sailor

Junior Puppy Dog Class
1st Braeton Ennismoor Soul Of A Sailor


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Brookdale Windsong Fascination

Reserve Winners Bitch
Burnhaven Livingwater Blklite

Junior Puppy Bitch Class
1st Burnhaven Livingwater Blklite
2nd Burnhaven Blue Nyla

Canadian Bred Bitch Class
1st Brookdale Windsong Fascination

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ennismoor Rich Enchantment

3-6 Month Bitch Class
1st Blueharvest Burnhaven Mystique


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Heaven Sent Dressed To Impress

Best Of Opposite Sex
Ch Thistlebrae Have Gun Will Travel

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Thistlebrae Phoenix Rising

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Phoenix Rising


Winners Dog: (2-1-1-1)
Thistlebrae Phoenix Rising

Reserve Winners Dog
Thistlebrae The Highwayman

Senior Puppy Dog Class
1st Thistlebrae Phoenix Rising

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Thistlebrae The Highwayman


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Heaven Sent Island Secrets

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Island Secrets


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
BergerAlemnd's Dawning Hope

Best Of Opposite Sex
Timberline's Jax

Best Of Winners: (3-2-1-0)
BergerAlemnd's Dawning Hope

Best Puppy In Breed
BergerAlemnd's Dawning Hope

Select Dog
GCh Cappi Vom Burgimwald


Winners Dog: (3-2-1-0)
Timberline's Jax

Reserve Winners Dog
Hellwigg's Clash Of The Titans

Junior Puppy Dog Class
1st Hellwigg's Clash Of The Titans

Senior Puppy Dog Class
1st Timberline's Jax

Canadian Bred Dog Class
1st Hellwigg's Start Your Engines


Winners Bitch: (3-2-1-0)
BergerAlemnd's Dawning Hope

Reserve Winners Bitch
Carena Vom Burgimwald

Senior Puppy Bitch Class
1st BergerAlemnd's Dawning Hope

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stefsstells Saer Seifur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc

Best Of Opposite Sex
Keeva Bay's Spice Of Life



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Keeva Bay's Spice Of Life

Open Bitch Class
1st Keeva Bay's Spice Of Life


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Ch Grandgables Ice Ice Baby

Best Of Opposite Sex
Grandgables He Gives Ya Chills

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Grandgables He Gives Ya Chills

Best Puppy In Breed
Ch Grandgables Ice Ice Baby

Select Dog
Ch Wistwin Equinox

Select Bitch
GCh Cermel Bradshaw Ilhabela


Winners Dog: (1-4-1-2)
Grandgables He Gives Ya Chills

Senior Puppy Dog Class
1st Grandgables He Gives Ya Chills


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Grandgables Exotica

Reserve Winners Bitch
Shonba's Hail Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Avebury's Silver Fire
2nd Canrosea I'm Gonna Run To You

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Exotica

Open Bitch Class
1st Shonba's Hail Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Yasashiikuma Lest We Forget

Best Of Opposite Sex
White Raven Hurricane Hazel

Best Of Winners: (2-2-1-0)
White Raven Hurricane Hazel

Best Puppy In Breed
Eyespy's Fratt Boy


Winners Dog: (2-2-1-0)
Yasashiikuma Diamonds R Furever

Reserve Winners Dog
Eyespy's Fratt Boy

Senior Puppy Dog Class
1st Eyespy's Fratt Boy

Open Dog Class
1st Yasashiikuma Diamonds R Furever


Winners Bitch: (2-2-1-0)
White Raven Hurricane Hazel

Reserve Winners Bitch
Yasashiikuma Femme Fatale

Senior Puppy Bitch Class
1st White Raven Hurricane Hazel

Open Bitch Class
1st Yasashiikuma Femme Fatale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 23rd of November 2017 09:50:10 PM