Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club
Sunday, July 12, 2015



Related Results

Obedience

Friday, July 10 (Obedience Trial 1)
Saturday, July 11 (Obedience Trial 2)
Saturday, July 11 (Obedience Trial 3)
Sunday, July 12 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, July 10 (Rally Trial 1)
Saturday, July 11 (Rally Trial 2)
Sunday, July 12 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Elyse Fernets --
GCH. Xoe's Heartbreaker
Breeder/Owner: Elyse Fernets & Leanna Mottus


Best In Show
Judge: Chris Graham
Sealyham Terrier  
Ch Avalonis New Olympian
Points: 319 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Chris Graham
Dandie Dinmont Terrier  
German Dandies' Victoria
Best Baby Puppy In Show
Judge: Chris Graham
Pomeranian   Firesprite's Show Boat








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ches-Shores Moer Than Faith
  Retriever (Chesapeake Bay)   70
Group 2nd   
GChEx Eltin's Unequivocal Contender
  Setter (Irish)   69
Group 3rd   
Ch Koping Win'Weim Pink Floyd
  Weimaraner   67
Group 4th   
Ch Tricklecreek Bacardi Breeze
  Spaniel (Clumber)   57
BPIG    Legacyk Lace On Her Knickers   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eagertrieves Country Wyne   Retriever (Labrador)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 13 pts
Ch Legacyk Lace On Her Knickers



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ches-Shores Moer Than Faith



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts
Blacklace Scotch On The Rocks



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 10 pts
Madison's Finnanigans



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts
GCh OTCh Bezique of Blackamoor



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
GCh Seaterrace's History Muse Clio



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sevenoaks It Had To Be You



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Eltin's Unequivocal Contender



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh Tricep Braewood Petty Larceny



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tricklecreek Bacardi Breeze



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ragtime North Star



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts
Beswin Ynot In It To Win It



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Ch Finnibone's Veni Vedi Vici



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
Ferngold's Royal Ace Of Dezso



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 9 pts
GCh Koping Win'Weim Pink Floyd







Group 2 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Matsutakes Somewhere In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   22
Group 2nd   
Windrock Roadhouse Blues
  Greyhound   20
Group 3rd   
GCh Chilcotin's Rose Royce
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   18
Group 4th   
Ch Charisma's Won't Back Down
  Rhodesian Ridgeback   17
BPIG   
Ch Glor na Gael Eachna
  Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ethos N Eros PS I Love You
  Whippet   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Suliman Your Fixation



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Taugo's UR Ursala



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chilcotin's Rose Royce



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
GCh Matsutakes Somewhere In Time



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
GCh Windrock Roadhouse Blues



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Spiritsound's Thunder Struck



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Mamma Mia Von Den Erzminen



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Checkered Flag's Amonvhar Regi



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Charisma's Won't Back Down



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts
SDW Dreamwindz Eyedoll







Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   72
Group 2nd   
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning
  Siberian Husky   68
Group 3rd   
GCh Lowdown Remys Girl V Aerdenhout
  Schnauzer (Giant)   67
Group 4th   
Ch Logan Elm-n-JEMS Your Latest Trick
  Boxer   64
BPIG   
Ch Bear N Mind Turftide's White Wave
  Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Marshview's Chocolate Thunder   Portuguese Water Dog   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh TaolanQuest Flying Cloud



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Ch NitroBerner Bella Donna



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 13 pts
GCh Logan Elm-n-JEMS Your Latest Trick



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh Newalba's Supercharged



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 13 pts
Ch Aguilo Call To Arms Carosel



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts
GCh ValbyDane DesignedForTheRunway



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Rivendell Princess Pepper Tamarack



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bakster Valuer



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lizona Undeniable Queen Cleo



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Seabrook Perfect Storm Pouch Cove



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 8 pts
GChEx Big Beach's Lowrider At Wathaman



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts
GCh Winterdance's Let It Storm



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts
GCh Lowdown Remys Girl V Aerdenhout



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Steinhaus Mon Amie



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning







Group 4 - Federico Fernandez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Avalonis New Olympian
  Sealyham Terrier   33
Group 2nd   
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh
  Staffordshire Bull Terrier   32
Group 3rd   
GCh Soleilbleu's Livin' The Dream
  Kerry Blue Terrier   29
Group 4th   
Ch Stalwart's Phantasmagorical
  Scottish Terrier   25
BPIG   
German Dandies' Victoria
  Dandie Dinmont Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gryndlscot Stalwart Radiviant   Scottish Terrier   0
Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 1 pts
Ch Winsea N Brea Going Paroli



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 0 pts
Chargers Gazella Zora Enchants



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 1 pts
Ch Benayr Chatty Kathy



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 5 pts
Zealous The Little Mermaid



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bullydust Charlotte's Web



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 2 pts
Ch German Dandies' Victoria



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 3 pts
GCh Soleilbleu's Livin' The Dream



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 0 pts
Ch Blackrystal Rhinestone Cowgirl



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 1 pts
Villam's Kiss Of Fire



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 2 pts
Ch Stalwart's Phantasmagorical



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 0 pts
Ch Avalonis New Olympian



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 3 pts
GCh Tyrone's Revolutionary Road



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh



Judge: Federico Fernandez

Best Of Breed: 0 pts
Briarridge's Iseabaila Rose







Group 5 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marron's Jimmy Choo
  Papillon   40
Group 2nd   
GCh Xoe's Heartbreaker
  Pug   31
Group 3rd   
Ch Diavolino's Own The Moment
  Italian Greyhound   29
Group 4th   
GCh Mishka Paddington Bear
  Cavalier King Charles Spaniel   27
BPIG    Firesprite's Make My Motor Run   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Firesprite's Show Boat   Pomeranian   0
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ryzann's King Of Kentwood



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts
GCh Mishka Paddington Bear



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts
Ch Willowglyn Bo Levi



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts
GCh Mylad L'Aimee Toujour Havntyme



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts
GCh Diavolino's Own The Moment



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sleepyhollow Raphael



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 8 pts
GCh Marron's Jimmy Choo



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Konstantine Legion At SinCity



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 6 pts
Firesprite's Make My Motor Run



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts
GCh Xoe's Heartbreaker



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts
Shanerson Yorkhavens Blue Rose







Group 6 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fyrewater's Black Fog
  Schipperke   36
Group 2nd   
GCh Rodonnas Lucky Card
  Boston Terrier   35
Group 3rd   
Ch Barnstorm To-Jo Be'n Wicked @ Adominos By Dzine
  Tibetan Terrier   31
Group 4th   
Ch Carmichael's Cruisin On Home
  Chinese Shar-Pei   29
BPIG   
Crystalton's Fifty Shades
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Echoviews Weavin Wicked Dreams
  Dalmatian   0
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts
GCh Rodonnas Lucky Card



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts
Iroc Taste The Rainbow



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
GCh Carmichael's Cruisin On Home



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 4 pts
GCh Cristabo Wicked Game



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Daveren's Pieces Of You



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts
Ch Aristokees Mischievous Meeko



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts
Belcourt Chippendale



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 4 pts
GCh Crystalton's Fifty Shades



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
GCh Fyrewater's Black Fog



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts
Ch Timberfox Sweet Symphny Sunojo



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts
Kikuju's Cherrys Jubilee



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts
GCh Barnstorm To-Jo Be'n Wicked @ Adominos By Dzine



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts
Ch Azuwyn's Raisin' A Little Hell





Group 7 - Alex Yu-Feng Zee Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rocheuses Play Something Country At DND
  Bouvier des Flandres   40
Group 2nd   
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue
  Shetland Sheepdog   37
Group 3rd   
Ch Auriga's Charles In Charge
  Old English Sheepdog   16
Group 4th   
GCh WR Aussies Blaze of Fire
  Australian Shepherd   14
BPIG    Emmy's Orange Julius   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mystksand Bridge Of Light   German Shepherd Dog   0
Judge: Alex Yu-Feng Zee

Best Of Breed: 1 pts
Ch Callicoma Triumph



Judge: Alex Yu-Feng Zee

Best Of Breed: 4 pts
GCh WR Aussies Blaze of Fire



Judge: Alex Yu-Feng Zee

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Motlikru-Buaidh Kryptonite



Judge: Alex Yu-Feng Zee

Best Of Breed: 2 pts
GCh Rocheuses Play Something Country At DND



Judge: Alex Yu-Feng Zee

Best Of Breed: 0 pts
Colinton's Shore Patrol



Judge: Alex Yu-Feng Zee

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tamaron's Viva Las Vegas



Judge: Alex Yu-Feng Zee

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bearspaw Dancing Queen



Judge: Alex Yu-Feng Zee

Best Of Breed: 2 pts
GCh Prairiesides Heavy Metal



Judge: Alex Yu-Feng Zee

Best Of Breed: 1 pts
Ch Auriga's Charles In Charge



Judge: Alex Yu-Feng Zee

Best Of Breed: 20 pts
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue



Judge: Alex Yu-Feng Zee

Best Of Breed: 0 pts
GCh Khaskova Early Morning Edition



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 16th of December 2017 10:52:44 AM